וידאו: שיער דליל והתקרחות- דרכי טיפול

שיער דליל והתקרחות הן שתי בעיות רווחות ומטרידות מאוד גברים ונשים כאחד. איבוד שיער במיוחד בגיל צעיר בגלל מחלת עור הקרקפת או גנטיקה, יכולים להיות טראומטים מאוד. אלו פתרונות מציעה לנו הרפואה?
מאת פרופסור אלי שפרכר
| 19/08/2012 |
צפיות: 50,543
אפשר לחלק את הבעיות הקשורות לשיער לשניים: מצד אחד יש בעיה של פחות מדי שיער (דלילות) זה מצב שהוא יותר שכיח, ויש מצבים שיש בהם עודף או צמיחת שיער במקומות שלא מעוניינים בהם בעיקר מסיבות אסתטיות. באופן עקרוני רוב בעיות השיער הן אסתטיות, אבל יש גם מצבים שהמחלה מלווה בכאבים, למשל יש תהליכים דלקתיים בקרקפת, נשירת שיער שמלווה בכאבים או בצריבה. יש גם צמיחת שיער שיכולה להיות מלווה בפגיעה באיברים אחרים לדוגמא הפרעה בצמיחת הריסים כתוצאה מכך הקרנית יכולה להיפגע וגם הראיה. זה המיעוט, ברב המקרים מדובר בדלילות והמשמעות היא אסתטית.

למידע נוסף בנושא מחלות עור הקרקפת והתקרחות, היכנסו לפורומים:
פורום השתלת שיער
פורום טיפולים אסתטיים בלייזר
פורום מחלות עור ומין
פורום נשירת שיער
פורום רפואה אסתטית, רפואת עור אסתטית

יש מחלות שיער שונות שאנחנו רואים אותן יותר בגילאים מסוימים, למשל יודעים שנשירת שיער היא בעיה שמאפיינת בעיקר גברים, אך החל מגיל הבלות גם נשים סובלות מהתופעה באופן מאוד משמעותי. יש מחלות שיער מסויימות שהן שכיחות יותר באוכלוסיות מסויימות כמו למשל מחלה שאופיינית לנשים ממוצא אפריקאי.

טיפולים:


דלילות: אחת הבעיות השכיחות היא נשירת שיער הקשורה לפעילות הורמונילית ונקראת "אלופציה אנדרו גנטית"- בשם המחלה טמונה כל המהות הבעיה: במילה הזו כי אנדרו הכוונה להורמוני המין הזכריים וגנטי כי יש לתופעה איזשהו רקע גנטי ותורשתי. בבעיה הזו נהוג לטפל באמצעות שתי דרכים עיקריות:
טיפול מקומי: בעזרת חומר שנקרא "מינוקסידיל", התרופה שימשה בעבר לטיפול ביתר לחץ דם. כיום כבר לא משתמשים בתרופה לטיפול ביתר לחץ דם מפני שהתגלו בה תופעות לוואי רבות ובין היתר שיעור יתר. ולכן התרופה הפכה לתכשיר טופיקלי יעיל באחוזים משתנים, אבל כנראה שזה עוזר לנשירה עד 60% מהמקרים וגורם לצמיחה מחודשת ב40% מהמקרים.

טיפול תרופתי: טיפול שמוכר לכולם תחת השם המסחרי של התרופה "פרופסיה", עם פינסטריד. מנגנון הפעולה שלה חוסם את הורמון המין לנגזרת של דהידרו שחשוב לנשירת השיער הגברית והחסימה של המעבר הזה מסביר את היעילות של התרופה.

אלופציה אריאטה: מחלה שיש בה נשירת שיער אבל התבנית של הנשירה שונה. במחלה הקודמת שהזכרנו יש נסיגה של קו השיער בגברים או הידללות, באלופציה אריאטה יש בתחילת התהליך נשירה מוקדית ואחר כך זה יכול להתפשט. למחלה הזו יש בסיס אוטואימוני, כך שמערכת החיסון תוקפת את עצמה, ובמקום להפנות את הכוחות נגד פולשים זרים, היא מפנה את הכוחות נגד עצמה - במקרה זה זקיק השערה.

מחלה זו שכיחה בילדים והטיםול בה מתחלק לשניים: דיכוי פעילות מערת החיסון ואת זה עושים על ידי מתן של חומרים שונים כמו למשל קורטיקוסטרואידים – חומרים שמדכאים את פעילות מערכת החיסון. והאפשרות השנייה היא להסיט את תשומת הלב של מערכת החיסון מזקיק השערה אל מבנים אחרים בעור ואת זה עושים על ידי חומרים שמגרים את עור הקרקפת, ויוצרים דלקת וזה מעורר צמיחת השיער. האם הטיפולים מחזירים את המצב לקדמותו? ישנה בעיה בלהעריך את היעילות של הטיפולים משום שלמחלה יש נטייה להעלם.


טריכוטילומניה: תופעה ששייכת לקבוצת מחלות שבסיסן הוא פסיכוגני, זה בעצם צורה של התנהגות אובססיבית, כמו שיש אנשים ששוטפים ידיים או כוססים ציפורניים באובססיביות, אז יש אנשים שמורטים את השיער. הם בדרך כלל הם פונים בגלל הידללות או ירידה בצפיפות השיער ואז אנחנו בודקים ורואים שהממצאים בבדיקה פיסיקלית אופיניים למחלה, רואים נשירה לא רגולרית ושיערות באורכים שונים. הטיפול הוא טיפול משולב תרופתי והתנהגותי והוא בדרך כלל נעשה בשילוב פסיכיאטר ורופא עור, או רופאי עור שמתמחים בתחום של פסיכו דרמטולוגיה שמטפלים בבעיה זו.

מחלות שיער תורשתיות


רוב מחלות של השיער שדיברנו עליהן הן בעלות בסיס גנטי מאוד מובהק אבל לא גנטיקה במובן שאם הורים סובלים אז גם לילד תהיה קרחת אלא יש מחלות תורשתיות של השיער שמופיעות בשכיחות גבוהה בתוך משפחות. אז נכון שאין להן הרבה משמעות מעבר לקוסמטיקה, אבל לא נזלזל במשמעות קוסמטית כי ילדה בת 7 בלי שיער – המשמעות של זה היא עצומה לה ולמשפחתה. צריך לאבחן נכון ולטפל בזה ובכל מקרה לתת לילדה ולמשפחה את התמיכה הדרושה.

HGMB: מחלה שבה הילדים נולדים עם שיער קצר שלא צומח, שיער מאוד דליל. מלבד הבעיה בצמיחת השיער בגילאים 10-20 שנה כל הילדים מתחילים לסבול מליקוי ראיה קשה עד כדי עיוורון וכמובן שבמקרה הזה כמו בכל המקרים של מחלות שבהן יש עיוורון שיתפתח בהדרגה צריך להעריך כמו שצריך את הסיכון, לאבחן ולטפל.

תרופות סבתא


על תרופות סבתא אין מחקרים מסודרים, קשה להעריך יעילות של טיפולים כשנותנים את הטיפולים הרגילים אז על אחת כמה וכמה קשה להעריך את הצלחתן של תרופות סבתא. יש טיפול בעזרת שום באלופציה אריאטה שזה טיפול שמחקרה בצורה מאוד דומה את מה שאנחנו עושים עם התרופות שיוצרות דלקת, אז כשיש תרופות סבתא שאנחנו מבינים את המנגנון שלהן, אפשר לדבר על יעילות. אבל יש המון שרלטנות בתחום וצריך להיזהר.

תוספי מזון:

צריך לערוך אבחון ובדיקות מסודרות, ולפי התוצאות לדעת אלו תוספי מזון לקחת. מי שלא חסר דבר בגופו, לא צריך ליטול תוספי מזון כי הם אינם יעזרו ואף עלולים להזיק. בטיפול בגישה שלנו- לפני שנותנים משהו צריך לעבור אבחון מדויק ומקצועי ולהתאים טיפול על בסיס הממצאים האוביקטיבים שנגלה בבירור.

הטיפ שלי


אין כזה דבר טיפ לצמיחת שיער או לשמירה על השיער. הטיפ שלי הוא עבור כל האנשים בעלי שיער בריא ודליל כאחד ובמיוחד לבעלי שיער דליל ילדים, מבוגרים, גברים ונשים כאחד: מומלץ לחבוש כובע בכל יציאה לשמש כדי להגן על עור הקרקפת מפניה.

מהי התקרחות ומהם הגורמים לתופעה?


התקרחות גברית הינה תופעה שכיחה ביותר: מרבית הגברים יסבלו מנסיגה מסוימת של קו השיער הקדמי ובאזור הצדעיים לאחר גיל ההתבגרות. התופעה מחריפה עם השנים, ועד גיל 70 כ-80% מהגברים יסבלו מדרגה כלשהי של התקרחות והידלדלות של שיער.

זקיקי השיער המצויים על הקרקפת עוברים מחזור חיים של צמיחה, נסיגה, מנוחה ולבסוף נשירת סיב השיערה. מדי יום נושרות באופן טבעי כ-100-150 שיערות משיער הקרקפת (הקרקפת מכילה 100,000 שערות בממוצע). תופעת ההתקרחות היא למעשה התקצרות משך שלב צמיחת השערה, והתארכות משך זמן המנוחה של זקיקי שיער. במקביל, סיבי השיער הופכים דקים יותר, בתהליך המכונה "מיניאטוריזציה", המוביל להידללות של השיער.

מה הם הגורמים אשר גורמים להתקרחות?


שני הגורמים העיקריים שאחראיים להתקרחות גברית הינם הרקע הגנטי ופעילות הורמונלית.
ההורמון העיקרי שמשחק תפקיד בתהליך ההתקרחות הוא הורמון בשם דיהידרוטסטוסטרון. מקורו של חומר זה בהורמון הגברי טסטוסטרון, שעובר עיבוד בעזרת אנזים המכונה 5 אלפה-רדוקטאז. נמצא, שאצל גברים הסובלים מהתקרחות יש רמות גבוהות של אנזים זה בקרקפת, וכתוצאה מכך, עולה ריכוז הדיהידרוטסטוסטרון בקרקפת אשר גורם להידלדלות ולמיניאטוריזציה של זקיקי השיער.

כיצד מטפלים בהתקרחות?


מלבד פתרונות קוסמטיים כגון פאות, ישנן שלוש קבוצות של טיפולים בהתקרחות גברית שהוכחו כיעילים באופן מדעי:
תכשירים מקומיים: תרסיס המכיל מינוקסידיל (בריכוז 5% או 2%) אשר מחייב שימוש פעמיים ביום על שיער יבש. מחקרים רפואיים מצאו כי שימוש במינוקסידיל בריכוז 5% מביא לעלייה בצמיחת השיער בשיעור של עד כ-60%. בתכשיר בעל המינון הנמוך יותר (2%) שיעור התגובה נמוך יותר, והוא משמש בעיקר להתקרחות בנשים.

יתרונות הטיפול:
השימוש בתכשיר בטוח.

חסרונות הטיפול:
1. התכשיר מחייב הקדשת זמן לטיפול בשיער פעמיים ביום.

2. התכשיר פחות יעיל במקרים של התקרחות קו השיער הקדמי ("מפרצים") והצדעיים.

3. התכשיר עלול לגרום למרקם של שיער דביק (פחות נפוץ כאשר המינוקסידיל מהול במים).

4. לעתים השימוש עלול לגרום ליובש ולגירוי קל על פני עור הקרקפת, ובמקרים קיצוניים לתגובה אלרגית של דלקת בקרקפת.

5. לעיתים נצפית צמיחת שיער לא רצויה באזור הפנים. מדובר בבעיה שבעיקר מטרידה נשים ובכל מקרה הפיכה לחלוטין.

<@ --- IMG_2 --- @>
טיפול תרופתי (כדורים): מאחר ולאנזים 5 אלפה-רדוקטאז יש תפקיד מרכזי בהפיכת טסטוסטרון לדיהידרוטסטוסטרון, תרופות שמעכבות את פעילות האנזים הזה יעילות מאוד בעצירת נשירת שיער אצל גברים. התרופה המוכרת ביותר בקבוצה זו של תכשירים הינה פינסטריד (בשמה המסחרי "פרופסיה") הניתנת בתדירות של כדור אחד ביום, במינון של 1 מ"ג.

יתרונות הטיפול:
1. שימוש קל מאוד ונוח, שחוסך "התעסקות" עם השיער.

2. אפקטיביות גבוהה של עד 90% בעצירת נשירה ועד 65% בהתחדשות צמיחת השיער.

חסרונות הטיפול:
1. בקרב כ-2% מהמשתמשים בגיל 40 מופיעה ירידה בליבידו (החשק המיני) הגברי, ופגיעה בתפקוד המיני. לאחרונה תכפו הדיווחים בתקשורת ובמדיה החברתית על התופעה, שבמקרים קיצוניים עלולים לפגוע משמעותית בחיי הזוגיות של המטופל.

2. הטיפול עלול לפגוע במהימנות בדיקת הסקר של סרטן הערמונית.

3. לאחרונה, התפרסמו מספר מאמרים שהראו כי עיכוב האנזים דיהידרוטסטוסטרון בעזרת פינסטריד במינון גבוה הביא לעליה בשכיחות סרטן הערמונית בצורתו האלימה. יש לציין כי מדובר במינון גבוה יותר מזה המשמש לטיפול בהתקרחות, ואין הוכחה רפואית לכך שפינסטריד במינון הניתן לטיפול בהתקרחות קשור לתופעה זו או לשכיחות של כל סרטן אחר.

4. חשוב לציין, שאף אחת משתי התרופות אינה מציעה פתרון מיידי:
נדרש טיפול רצוף של חצי שנה עד שנה לפני שניתן לראות תוצאות ושניתן להעריך את יעילות הטיפול. כמו כן, בשתי התרופות יש להקפיד על המשכיות הטיפול, שכן הפסקת השימוש תוביל לחידוש הנשירה במידה דומה לזו שנצפתה טרם התחלת הטיפול. עובדה זו מציבה גם סוגיה כלכלית בפני המשתמש: עלות השימוש בפרופסיה עומדת על כ-270 שקל לחודש ועלות מינוקסידיל כ-200 שקל לחודש. ניתן גם לשלב בין שני הטיפולים בו זמנית.

לכתבות נוספות בנושא נשירת שיער:
סוף לנשירת שיער? הכל על מינוקסידיל
הקשר בין נשירת שיער וסטרס
מגוון שאלות ותשובות לבעיות שיער נפוצות
נשירת שיער: כיצד מזותרפיה יכולה לסייע
דרכים טבעיות למנוע נשירת שיער

השתלת שיער:הינה אפשרות טיפולית נוספת, היעילה בעיקר להתקרחות בקו השיער הקדמי, השתלת השיער מלווה במרבית המקרים בתוצאות קוסמטיות טובות. השיער המושתל נלקח מהחלק האחורי של הקרקפת, שם בדרך כלל אין התקרחות בקרב גברים הסובלים מהתקרחות גברית קלאסית.

בסופו של דבר, חובתו של הרופא להציג בפני המטופל את שלוש הגישות הטיפוליות, אם הן רלוונטיות עבורו, ולהדגיש את היתרונות והחסרונות של כל אחת מהן. הבחירה בטיפול ספציפי – וכן ההחלטה האם להתחיל בטיפול מסוג זה – מונחת לפתחו של המטופל.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר