מחשבות על צדק חברתי בייעוץ מיני

שעת טיפול בייעוץ מיני עולה כיום כ-500 שקלים, סכום שלא כל זוג יכול להרשות לעצמו. האם זה הזמן להובלת צדק חברתי גם בייעוץ מיני הנחוץ כמעט לכל זוג? חמש דרכים להכנסת צדק חברתי אל תוך חדר הטיפולים
מאת מלכה זילברמן ספקטור
| 11/08/2012 |
צפיות: 7,598
דירוג: 1.0 מתוך 1 הצבעות
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 1.0 מתוך 5
בזמן האחרון אני מהרהרת בקשר בין המחאה החברתית, יוקר המחייה, מול הצורך לפנות לייעוץ מיני. האם לא יקר מדי להציל את הנישואים? האם גובה התשלום יכול להבטיח הצלחה ונישואים טובים יותר? יש מטפלים שגובים 500 ש"ח לחמישים דקות, יש המסתפקים ב-450 לשעה.

משהו אינו תקין. דבר מה אינו בסדר במדינה שבה רק לאמידים יש את היכולת לשפר את חיי המשפחה ואת חיי הנפש. מי שזקוק להכוונה ולייעוץ, ועומדים להתגרש, צריכים לשלם המון כסף, רק כדי להמשיך להיות נשואים, לגדל ילדים, ולהיות קצת מאושרים.

למידע נוסף בנושא מין, יחסים וזוגיות היכנסו לפורומים:
פורום יחסים, זוגיות ונישואין
פורום מין וסקסולוגיה
פורום מיניות האישה, מין נשי
פורום סקס ויחסים
פורום קואצ'ינג זוגיות, אימון זוגי

מדוע צריכים אנשים לחכות בתור חודשים ארוכים כדי ללכת לייעוץ מסובסד על ידי העירייה או המדינה למה אין יותר מודעות לייעוץ זוגי ומיני? ואני מתכוונת מודעות ממסדית. למה זוגות צעירים לא זוכים לליווי מסובסד בתחילת הדרך?

מסקירת מחירי הייעוץ הזוגי, אני מסיקה שייעוץ מיני, טיפול בקשיי נישואים, הם נחלת אנשים ברמה כלכלית גבוהה מהממוצע – שלא לדבר על אנשים ממש אמידים. האם כל אדם מהיישוב יכול לאפשר להפריש 400 ש"ח לשבוע או 1,600 לחודש לתענוג המפוקפק של לשטוח את הבעיות הסבוכות לפני היועץ המתחיל? או המנוסה?

חשבתי על חמש דרכים לפיתרון הבעיה. כמה מהן או כולן לא כל כך קונבנציונאליות.

דרך מספר אחת
כל זוג יקבל יחד עם הזימון למקווה חמש פגישות ממומנות מראש מטעם המדינה, העירייה או עמותה פרטית, לייעוץ לחיי נישואים טובים, חשבו על כך בלי ציניות.

אנא הבליעו את חיוכי הציניות והלגלוג. עובדה שהדרכה קיימת בחוגים נרחבים בארץ והיא עוד לא הזיקה לאיש. אז בעתיד, כמו ברפואה, וברפואת הנפש ובעיות נישואים עשויות להיפתר בדרך של מניעה ולא בדרך של טיפול במשברים! אז אם אתם תומכים ברפואה מודרנית, תתמכו בטיפול זוגי לפני ההתפרקות ולא אחריה.

"ממש פיקחית", אומר בטח הקורא החכם לחברו. ממש יופי להתייעץ באמצע ירח הדבש כשאנחנו דלוקים זה על זו. ובכן כן ולא. הרי אני אתקל בזוג הזה על סף התמוטטות עצבים אחרי שנתיים. למה לא להקדים תרופה למכה כמאמר הקלישאה? משמע עוד במעמד ההרשמה לנישואים ברבנות!

"אוקיי", אומר לעצמו הגולש החכם והנבון, הכותבת רוצה להרחיב את מעגל המטופלים. נכון, בין כה וכה המסוכסכים יצטרכו עזרה ונובע מכך שאנו אנשי מקצוע הסיוע בנישואים, נפגוש את המתקשים בין כה וכה.

טכניקה מספר שתיים
קורס ליחסים תקינים בנישואים יהיה חובה ליושבי המדשאות באוניברסיטאות ובמכללות - נשמע מגוחך,מטורף. לי, לעומת זאת נראה שיותר מעניין ללמוד על יחסי מין ובגידות יותר מהרבה קורסים בסמינר למורים ובאוניברסיטה ששיננתי, לפני שהשתלמתי בלימודי ייעוץ משפחתי.

דרך שלישית
קבוצות תמיכה לנשואים חדשים מגיל שלושים ואפילו מגיל עשרים וחמש מטעם כל עירייה. ממש כשם שיש לכולנו השתלמויות העבודה וממש כמו בהשתלמות מקצועית או קבלת תגמול. חשבו כמה עולים בתי משפט לגירושין, כספים לעורכי דין, מזונות לילדים, ומה שכרוך בנישואים גרועים – כולל מחלות גוף ונפש כמו חרדה ודיכאון, רצח והתאבדות. חסכוני למנוע נישואים רעים ומזיקים. נשמע לא הגיוני? גירושין, לדעתי, היא דרך יותר גרועה לבזבז משאבים חברתיים ומשפחתיים.

דרך רביעית
לכל אנשי המקצוע: להוריד מחירים. שכולם יגבו 200 שקלים.
כן, ראיתם היטב, מאתיים ש"ח בלבד. רוב האנשים לא מאפשרים לעצמם אפילו מאתיים שקלים לפגישה. וגם, לא רק חמישים דקות קלאסיות אלא שעה ויותר. החמישים דקות ככלל לייעוץ הן חמישים דקות שד"ר פרויד המליץ לפני כמאה שנה! מה ששמעתם! הכלל הזה נולד בווינה של המאה שעברה. מי ששובר מוסכמה נושנה זו, כבר לדעתי, מוכיח עדכנות ושבירת נורמות מבורכת.

כך, בעתיד, יותר אנשים יפנו אל אנשי הטיפול. נוריד את רמת ההתנשאות הפסיכולוגית שמתבטאת ברמת תמחור גבוהה במיוחד. הורידו מחירים והאנשים יפנו למי שיצא שמם כטובים ואפקטיבים. מי שיהיו טובים יותר - ירוויחו יותר. בואו נרד מהסנוביות והקליניקות המפוארות והמרוהטות בעור איטלקי
בטוב טעם.

דרך חמישית
דמוקרטיזציה של הייעוץ הזוגי, המיני והנפשי. לדעתי, בעתיד, על המדינה להכשיר יותר יועצים לנישואים, למיניות, לנפש, ואז המחירים יצנחו באופן טבעי,

אחזור שנית: אני קוראת לכל המכללות והאוניברסיטאות להכשיר ולא ביוקר הרבה יותר יועצים, פסיכולוגים, יועצי זוגיות, סקסולוגים. למען הצדק החברתי ולמניעת גירושין בקרב זוגות לא מודרכים. אני קוראת בשיא הרצינות למקבלי ההחלטות לדאוג לתת הכשרה טובה ומהירה ואפקטיבית למאות אלפי אקדמאים מתוסכלים להפוך יועצים מכל סוג. הרווח יהיה שלנו, של כולנו. כמה שיותר יועצים מיניים וזוגיים.

כתבות נוספות בנושא מין, יחסים וזוגיות:
10 דרכים לשיפור תקשורת בין בני זוג
ט"ו באב: סקס, אהבה, בריאות ואריכות ימים
מין: אילו אנשים מרעילים את האווירה?
זוגיות: איך מגשרים על פערים?
11 דברים שלא ידעתם על סקס בעולם החרדי

נכון שתהיה אולי אינפלציה של ייעוץ פסיכולוגי יותר מכמות חנויות הנעליים בתל אביב. אבל ניתן להסיק שהתחרות שומרת על איכות ,ויש מקום לכולם! עם זאת, הטובים יישארו לטווח הארוך, לא בשנה הזו. הטובים יעבדו. הלא טובים – יינשרו!

לסיכום, יוקר בלתי נסבל, של עזרה נפשית היא שירות רק לאדם מסויים. שירותי ייעוץ נפשי ואישי יוצר דרישה לשינוי תפיסות לגבי מהו ייעוץ, מי יכול לספק. וכמו בכל שירות טוב - לטובים תהיה עבודה והלא טובים יעזבו. אנחנו נהנה ממחירים אנושיים, וחשוב יותר, נהנה משקט נפשי, עד כמה שאפשרי הדבר.

הכותבת היא מנחת סדנאות ויועצת זוגית. ליצירת קשר: 052-4402555.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר