ט"ו באב: סקס, אהבה, בריאות ואריכות ימים

היום חל ט"ו באב, ויש הטוענים כי סקס, אהבה, בריאות ואריכות ימים קשורים זה בזה ומובילים זה אל זה. האם זה נכון? האם האוהבים חיים יותר? האם סקס משפר את הבריאות? בכל מקרה שלא יהיה, ט"ו באב שמח!
 יששכר רוטרי
| 02/08/2012 |
צפיות: 11,156
האם קיים קשר בין ארבעת הפרמטרים: סקס, אהבה, בריאות, ואריכות ימים. התשובה היא: כן! בהקשר החיובי. אבל באותה מידה היא יכולה להיות: כן! אך בהקשר השלילי.

שאלה: האם אלו שהסקס והאהבה הם חלק מהוויתם, בריאים יותר, ומאריכים ימים?
תשובה: כן. זהו ההקשר החיובי.

שאלה: האם היעדרם של סקס ואהבה עלולים להשפיע לרעה על הבריאות, ומקצרים את אריכות החיים?
התשובה: כן. זהו ההקשר השלילי.

למידע נוסף בנושא מין, יחסים וזוגיות היכנסו לפורומים:
פורום יחסים, זוגיות ונישואין
פורום מין וסקסולוגיה
פורום מיניות האישה, מין נשי
פורום סקס ויחסים
פורום פרידות, גירושין, בגידות

מרבית בני האדם נהנים ומתענגים מסקס (האוננות אף היא סקס - סקס עצמי), גם בעלי החיים נהנים מסקס.

אילו אנשים נהנים מסקס? כל בעלי הליבידו, שחשים התרגשות מינית, עונג מיני, סיפוק מיני, ובעיקר את התחושות של הרגיעה מהסיפוק המיני שנוצרות מההפרשה ההורמונלית בעת האורגזמה.

מי אינו נהנה מסקס? כל אלו שהם בעלי תפקוד מיני לקוי, חסרי ליבידו, א-מיניים, שהצד השני הוא בעל תפקוד מיני לקוי, שאינו מעוניין בסקס כי הוא חסר תשוקה או חסר משיכה מינית אל הצד המעוניין.

מי נהנה מאהבה? כל אלו שחשים שאהבתם נענית על ידי הצד השני, והם חשים אהובים.

מי אינו נהנה מאהבה? כל אלו שחשים דחויים, או שאינם אהובים, ובעיקר כי ידעו אהבות מאכזבות, על כן הם מונעים מעצמם את האפשרות להתאהב בזולת, או שהזולת אינו מאפשר להם ליצור עמו קשר של אהבה. איך כל האמור לעיל קשור לבריאות ולאריכות ימים?

יתרונות בריאותיים מקיום יחסי מין
לפניכם שמונה יתרונות בריאותיים שמקנים יחסי מין מענגים ומספקים:

1. הרגעה ושחרור מתחים - בעת האורגזמה מופרש הורמון בשם סרוטונין היוצר אפקט מרגיע ומבטל סטרס. במקביל הוא מחזק משמעותית את מערכת החיסון. בין אם מדובר על יחסי מין, ובין אם מדובר על אוננות.

2. שיכוך כאבים, בריאות הנפש והגברת רגשות האהבה - במהלך ההנאה המינית ובעיקר במהלך האורגזמה מופרש הורמון בשם אוקסיטוצין שתפקידו, בין היתר להעלות את סף הכאב. הורמון זה מופרש בעיקר אצל נשים, ובנוסף הוא מתגבר אף את רגשות אהבתה של האשה אל הצד שגרם לה את חווית האורגזמה. הורמון נוסף המשתחרר בעת הזאת, הוא דופמין שאחראי על התאווה המינית והרצון לעוד עונג מיני. ובנוסף לכל ההטבות הללו, הורמונים אלו תורמים אף לשינה טובה ורציפה.

3. בריאות מערכת הלב וכלי הדם - למרות הסרטים בהם מראים גברים מקבלים התקף לב בזמן קיום יחסי המין, האפקט הבריאותי הוא הפוך, החוויה המינית שבסיומה האורגזמה מגבירה את סיבולת הלב-ריאה ומורידה, לפחות באופן זמני, את לחץ הדם.

4. מניעת סרטן - יחסי מין מספקים, תורמים אף לגברים, שכן הם מהווים גורם מגן מפני סרטן הערמונית, הסטטיסטיקה מראה שככל שהגבר מגיע לאורגזמות לעיתים קרובות יותר, כך הוא מוגן יותר מההתפתחות של סרטן הערמונית. קיימת סברה הטוענת שיצירת נוזל ערמונית חדש וטרי, לאחר כל פליטה, היא זאת שעשויה להיות התופעה המונעת סרטן. ריבוי אורגזמות אצל נשים גורמת ליצירת תאים חדשים וצעירים בצוואר הרחם, והם (כנראה) נלחמים טוב יותר ב'פפילומה', הנגיף שתורם לסרטן צוואר הרחם.

5. ריפוי פציעות - יש מחקרים שמעידים על כך, שההנאה מסקס מזרזת את תהליך ההתאוששות של הגוף מפציעות, ואף מסייעת בריפוי פצעים קשים, לדוגמה פצעים של חולי סוכרת.

6. בריאות הנרתיק - מומחים טוענים, שככל שהנשים מקיימות יחסי מין בתדירות גבוהה יותר, כך הן שומרות על בריאות הנרתיק, בעיקר בשנים המאוחרות יותר, הכוונה היא למניעת התייבשויות והידבקויות של הנרתיק.

7. בריאות עור הפנים והאיברים הפנימיים - ריבוי אורגזמות לנשים תורמות לשימורו של עור הפנים (פחות קמטים).

8. מניעת הזדקנות - אצל שני המינים הנהנים מסיפוק מיני, חלה האטה בקצב ההזדקנות של האיברים הפנימיים כמו: לב, ריאות, כבד, כלי דם ועוד.

אריכות ימים
האם אלו המקיימים יחסי מין בתדירות נבוהה יותר, חייהם ארוכים יותר? מחקר בריטי קובע שנשים שדיווחו על יחסי מין בתדירות גבוהה, ומתוך הנאה וסיפוק מיני, חיו ב-17% יותר זמן מאלה שהפסיקו את פעילותן המינית עם תקופת המעבר. נשים הממשיכות את פעילותן המינית לאחר תקופת המעבר - 'משדרות למוח' (מטאפורה כמובן): "הנה אני מקיימת יחסי מין... ואולי אהיה בהריון". והלה מאט את קצב 'הריסתם' (או אי חידושם) של התאים.
<@ --- IMG_2 --- @>
הרס התאים ואי חידושם, הוא הגורם העיקרי למחלות ניווניות, לזיקנה, ולמוות. כך הן זוכות להארכת חייהן ולבריאות גופנית ונפשית. גם נשים המאוננות עד לחווית האורגזמה, זוכות לאותן הטבות, כמו נשים המקיימות יחסי מין. שהרי המוח אינו מבדיל, בין אורגזמה עצמית לאורגזמה חברתית.

מה לגבי הגברים? האם גם אצלם יחסי המין תורמים לאריכות חייהם? התשובה אינה וודאית. ברור שהם תורמים לבריאותם (שהרי אף בריאות טובה מאריכה חיים) אך לא באופן ישיר, כמו במקרה של אריכות חייהן של הנשים.

ומה עם האהבה? מהי בכלל התחושה הזאת? כיצד היא מוגדרת? והעיקר, כיצד היא תורמת לבריאותנו ולאריכות חיינו?

"האהבה היא טעם החיים" - לטענת המאוהבים.
"האהבה היא רעל טבול בדבש" - לטענתם של הנטושים, או הנבגדים.
"האהבה פנים רבות לה" - אמרו חז"ל.

הפסיכולוגים ניסחו את המונח "האהבה הרומנטית" (להבדיל מהאהבה לבן משפחה בקרבה ראשונה), בשתי הגדרות:
רגשות של חיבה עמוקה המלווה בתאווה מינית לאדם המוגדר כאהוב.
רגשות מתמשכים היוצרים רצון להיות בחברתו ובקרבתו, ולדאוג לאושרו ולסיפוקו של אדם המוגדר כאהוב.

ההגדרה הראשונה מתאימה מטבעה לרגשותיהם של בני זוג מאוהבים, בתחילת הקשר, כאשר הלהבה הרגשית מלחכת את ההיגיון שלהם, עד שנוצרת אידאליזציה של הנפש האהובה, הנתפסת בעיני המאוהב כמושלמת. שלב זה מוגדר כ"האהבה הרומנטית", המכונה גם - "התאהבות".

ההגדרה השניה מתאימה לשלב השני שמופיע לאחר סיומה של ההתאהבות, לעיתים במקביל אליה. בשלב זה מתעצם הבטחון בקשר, וכן בהערכה ל'אדם האהוב', שלב זה מכונה "האהבה הבוגרת".
למעשה קיימת אף הגדרה פסיכולוגית נוספת הטוענת כי אלו שחשים בריקנות ובתסכול משתדלים לגרום לאחרים לאהוב אותם, כחיפוי וכפיצוי על אי אהבתם את עצמם. ורק דרך אהבת הזולת הם מצליחים לאהוב את עצמם.

כתבות נוספות בנושא מין, יחסים וזוגיות:
מין: אילו אנשים מרעילים את האווירה?
זוגיות: איך מגשרים על פערים?
11 דברים שלא ידעתם על סקס בעולם החרדי
כיצד להתמודד עם קנאה חולנית וחרדת נטישה
זוגיות: האם שמירת נגיעה אכן עוזרת לה?

ולשאלה המרכזית על תרומתה של האהבה לבריאות ולאריכות ימים, אומר כך: ככל שאנחנו אוהבים ונאהבים - אנחנו מאושרים יותר. ככל שאנחנו מאושרים יותר, כך מערכת החיסון שלנו פועלת בעוצמתה המירבית. ככל שמערכת החיסון פועלת בעוצמתה המירבית - אנו בריאים יותר. ולכן, אנחנו זוכים באריכות ימים.

חג אהבה שמח לכל האוהבים והחוגגים.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם יששכר רוטרי
יועץ, סקסולוג, מטפל זוגי ומיני, מגשר ומרצה מוסמך בתחום המיניות, הזוגיות ושיקום האהבה, מטעם אוני' תל אביב ואוני' בר אילן. בעל קליניקה פרטית בקריית אונו. בעל ותק של 30 שנה וניסיון מקצועי עשיר בתחום.

יועצים בתחום

  • ד"ר מרים מייזל
    ד"ר מרים מייזל
    אורחות חיים, רפואת משפחה ד"ר מייזל היא מומחית ברפואת משפחה ובעלת רישיון לעסוק בהיפנוזה רפואית. דוגלת בתזונה בריאה. בשנת 2018, חיברה ד"ר מייזל פרק בספר לימוד לרופאים. פרק זה עוסק במחקרים שמביעים... קרא עוד