מין: אילו אנשים מרעילים את האווירה?

ישנם אנשים שכאשר הם נמצאים בעיצומם של יחסי מין הם עלולים לומר הערות פוגעניות אשר מרעילות ומעכירות את האווירה. מי אלו האנשים האלה ומה מאפיין אותם? מהיכן צומח הניכור שלהם ליחסי מין? ומה הפיתרון?
מאת מלכה זילברמן ספקטור
| 30/07/2012 |
צפיות: 12,537
דירוג: 3.6 מתוך 3 הצבעות
התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע 3.6 מתוך 5
אחד הספרים המצויינים שיצאו לאחרונה בעברית, שנקרא "אנשים רעילים", סוקר באופן מאיר עיניים התנהגות רעילה, משמע - התנהגות מתעללת נפשית. המחברת, ד"ר ליליאן גלאס, מומחית בינלאומית לתקשורת בין אישית ולשפת גוף, היא גם יועצת לחבר מושבעים במשפטים בארצות הברית ומרצה לשוטרים בנושא החשוב של פענוח רגשות אמיתיים על פי תקשורת מילולית ולא מילולית. רבות השכלתי מקריאה במסמך המעשיר, אך מבחינת היחס למיניות אני מרשה לעצמי להתאים לספר את מחשבותיי המבוססות על עשור בשטח הייעוץ הזוגי.

אספתי, על סמך תיאוריה של גלאס הסברים על התנהגותם של אנשים רעילים, משפילה באופן סמוי וכמעט ולא מורגשת ביחסים אינטימיים, במיטה זה נקרא דיבור רעיל. ביחסי מין, ברגעים אינטימיים, האפשרות להעיר הערות מכבות, רעילות, מעליבות אינה מבדילה בין זוגות נשואים, רווקים, צעירים או מבוגרים. ודוגמאות לא חסרות.

למידע נוסף בנושא מין, יחסים, וזוגיות היכנסו לפורומים:
פורום יחסים, זוגיות ונישואין
פורום מין וסקסולוגיה
פורום מיניות האישה, מין נשי
פורום סקס ויחסים
פורום סקס נוער

לדוגמא, גבר אומר לאישה או אישה אומרת לגבר: "את זה...אני בחיים לא אעשה". לא חשוב אם זה ללבוש דבר מה, לעשות משהו שונה בחדר, לשנות תאורה. עצם ההאזנה למילים קשות, שליליות כמו "לא רוצה, לא עכשיו, מה פתאום. אני לא עושה דברים כאלה, זה מגעיל אותי, שהחברות האחרות שלך יעשו לך דבר כזה, גועל נפש ,סוטה, לא, בשום אופן, בחיים לא".

מלים אלה כבר יוצרות כעס כבוש. מעוררות תגובה שלילית, ולנו כמאזינים, יש תחושה לא נעימה ששללו את קיומינו. כי סירבו לנו. סירוב, כל סירוב, פוגע בנפש.

כשפוסלים דבר מה שביקשנו אנו מרגישים כי נפשית - פסלו אותנו. בעבודתי, בעשר השנים האחרונות אני עדה לכך. וזה לא מפסיק להפתיע כמה זוגות מתלוננים - על רגשות של עלבון וסירוב שהתרחשו לפני עשרים ויותר שנים, שכואבים עכשיו. הנפש זוכרת.

סוגי אנשים מרעילים מינית
בספר "אנשים רעילים" מונה הסופרת 10 דרכים להתמודד עם כל מי שיורדים לחיינו. כמובן ,הסופרת איננה נוגעת ולו במילה בנושא המיניות. אולי כי קשה לכתוב על מיניות. אני לא מצאתי בספר המעולה הזה ולו התייחסות אחת להשפלה והתעללות רגשית. גלאס נותנת דוגמאות לאנשים מרעילים
רעילות מינית, מושג שעליו חשבתי בבואי לכתוב מאמר זה.

מקצץ כנפיים, צר עין, צדקני, ביקורתי, לעגני, מחפש מגרעות - זה הגבר שיהנה מללעוג לך במיטה. משפטים אופייניים: "מה קרה מותק ,השמנת? לא, ככה... כואב לי (כשלא באמת כואב – רק רוצה שלא להמשיך את האקט המיני), תזוזי כבר אין לי מקום - בנימה משפילה. האישה תשאל בעלבון סמוי - צחצחת שיניים? למה לא התקלחת? אוף, למה אתה לוקח לי את כל המיטה.

מילים אלה אינן מעודדות מעשה אהבה. מילים שאינן מילות אהבה אמיתית והן טעונות בליגלוג ומתח. הן אינן מבטאות אהבה, חיבה וחום אלא מילים שמכניסות שליליות ואווירה מתוחה למיטה. "מותק למה את לא אוכלת..." כשהוא יודע שקשה לרדת במשקל, ואשתו אוהבת לאכול והיא בחיים לא תהיה אנורקסית, מקצץ הכנפיים הרעיל יוודא שאישתו תמיד תחוש שמנה על ידו.

טיפוס דוחה ודחוי אחר הוא הקשקשן או הקשקשנית במיטה. זהו הגבר שבמקום ללטף פשוט ידבר וידבר וימנע אינטימיות, זוהי האישה שתתלונן באמצע הליטוף ותספר סיפורי מטבח ורכילות ומה לא במיטה – העיקר לא להגיע לאקט. הקשקשנים מדברים על מנת למנוע אינטימיות, הם לא שמים לב שהפחד שלהם ממגע מניע את הדיבורים האינסופיים שלהם!

חולי השליטה בין הסדינים הם מניפולטיבים גם בסקס. הם יגידו מילים שאינן בשביל תקשורת הרמונית אלא לשם יצירת היררכיה מינית וזוגית. לדוגמא: עכשיו תתפשטי, תתהפכי, די , אני לא רוצה להמשיך, הכאבת לי, את לא יכולה לעשות כלום במיטה טוב. נמאס לי מחוסר שיתוף הפעולה, די כבר להיות כמו אמא שלך, את שמרנית. תסתובבי, לא ככה, ככה. היא מסוגלת לומר: אל תזוז, אתה מכאיב לי נורא, כשהיא בעצם רוצה לסרס ולהכשיל את הפרטנר שלה למעשה המיני.

חולי השליטה מתרתחים אם משהו בסקס איננו על פי רצונם, חולי השליטה יאבדו עניין בשנייה אם יזהו חוסר התחשבות אמיתי או מדומה ברצונות שלהם. הם יכפו דברים כרצונם, ולא יתגמשו. הם מסוכנים לנפש האחר מפני שהוא או היא תמיד יהיו אשמים להם. חולי זה מעיד על איש מאויים ומאיים או אישה ביצ'ית באופן שאולי יש בדיחות רבות עליה, אך אין זה אומר שלחיות איתה, זה מדכא יותר ממצחיק.

הקר או הקרה - המקרר הרגשי הוא מנותק, נטול רגש, מלא פחדים, חסר ביטחון, מבוהל, מלא באלימות פנימית ושקטה. גבר או אישה שכזו אינם מרגישים ממש את עצמם ואינם מעניקים רגשות לאדם אחר, עד שקשה להבין או להגדיר אותם. אטימות מינית, חוסר פתיחות, נובעים מחרדה עמוקה ואולי מטראומת עבר, אנשים אלה אינם רעים או מרעילים בכוונה. הם פשוט סובלים והסבל הרגשי שלהם מציף אותם ומגביל עד לאפס את הביטוי הרגשי שלהם. בחברתם אתה חש מת בעצמך. על כן יש לעזור להם לקבל טיפול נפשי, רגשי.
<@ --- IMG_2 --- @>
סימנים מזהים למתים רגשית, מקררים אנושיים:
לא משתפים במילים את רגשותיהם.
בתולים וחסרי ניסיון מיני בגיל מאוחר יחסית לבני גילם.
שתקנים כרוניים.
פחדנים וחנונים, שלא באשמתם, קיבלו לאורך החיים הגנת יתר מההורים.
ללא הבעות כמעט בפניהם.
חסרי אמון בעצמם ובאחרים, מילדות. לא מסוגלים לבטוח באנשים מחוץ למעגל המשפחה.
מתחתנים מאוחר מאד או לא מתחתנים בכלל.

כתבות נוספות בנושא מין, יחסים וזוגיות:
זוגיות: איך מגשרים על פערים?
11 דברים שלא ידעתם על סקס בעולם החרדי
כיצד להתמודד עם קנאה חולנית וחרדת נטישה
סקס: לאכול כל הדרך אל המיטה
זוגיות: האם שמירת נגיעה אכן עוזרת לה?

לסיכום, לרוב האנשים מסביבנו יש דפוסים משולבים – גם במיניות, גם בזוגיות. אישיותית, חלקם מרעילים יותר או פחות. רוב בני האדם לא למדו מיניות והתנהלות מינית וכיצד להיות בני או בנות זוג, ויש לקבל את האנשים בחיינו כלא מושלמים, וכאשר סגנונות מתנגשים יש צורך לפנות לייעוץ המיני.

כאשר אנשים אלה אינם מפרידים בין השפלה ופגיעה לבין התנהלות סבירה ומתפקדת בחיי המין, כשקשה לפענח את הצרכים המתנגשים, כשקשה להמשיך עם רעילות או עם התנהגויות הרסניות - זהו הרגע לעצור, להתגבר על הבושה, ועל המחסומים ולהגיע לייעוץ אפקטיבי עם איש או אשת מקצוע בתחום.

הכותבת היא מנחת סדנאות ויועצת זוגית. ליצירת קשר: 052-4402555.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר