סרטן בילדים: תסמינים, אבחון ודרכי טיפול

החיבור בין סרטן וילדים הוא חיבור מטלטל וקשה לרובנו. מאחורי דמויות של ילדים קרחים מסתתרים סיפורים על מאבק עז של החולים ומשפחותיהם במחלה הקשה. כיצד מאבחנים סרטן בקרב ילדים? האם הטיפול שונה מאשר במבוגרים? ולאלו תסמינים צריך לשים לב?
ד``ר גל גולדשטיין
| 01/07/2012 |
צפיות: 9,231
כאשר אני שואל סטודנטים לרפואה מה לדעתם שיעור הילדים החולים בסרטן מכלל חולי הסרטן בשנה, אני מקבל תשובת של 20%-30%. האמת היא שמדובר בהרבה פחות מכך. בישראל מאובחנים מדי שנה כ-28,000 מקרים חדשים של סרטן. רק 400-500 מתוכם הם ילדים (כאחוז וחצי מכלל המקרים).

למידע נוסף בנושא סרטן בקרב ילדים היכנסו לפורומים:
פורום לוקמיה, המטולוגיה, קרישת דם, סרטן הדם
פורום ניתוחי ילדים, כירורגית ילדים
פורום סרטן (אונקולוגיה)
פורום סרטן ילדים, המטואונקולוגיה ילדים
פורום רפואת ילדים, מחלות ילדים

ההתקדמות בריפוי מרבית הילדים הללו בחמישים השנים האחרונות מדהימה, לא פחות מכך. לו הייתי אונקולוג של ילדים בתחילת שנות השישים ואל חדרי היו נכנסים הורים שלילד שלהם יש לוקמיה – סרטן מח העצם, לא היה נותר לי אלא להסביר להם בצער רב כי אין כמעט סיכוי שיחלים. האנושות כבר ידעה לשלוח טילים לחלל, לייצר פצצות אטום, אבל לא לרפא לוקמיה. כיום אני יכול לומר לרוב ההורים שהילד יחלים. הלוואי ויכולתי להגיד לכולם. אולי ממשיכי דרכי ודרכם של עמיתיי, בעוד כמה עשרות שנים. יוכלו לומר שמיגרו סופית את הלוקמיה ומחלות סרטניות אחרות.

הכימותרפיה, הרעל שמוחדר לגופם של חולי סרטן גדולים וקטנים, יכולה לזקוף את ההצלחה הזו לזכותה. עובדה נוספת המאפיינת את חולי הסרטן בגיל הילדות היא האופי השונה של המחלות שלהם לעומת אלו של המבוגרים. כרבע מהמקרים של סרטן בילדים הם סרטן של מח העצם (הקרוי גם – "סרטן הדם") ובשמו הרפואי לוקמיה (Leukemia). גידולי מוח מהווים רבע נוסף מכלל מקרי הסרטן בילדים. שאר הגידולים מכונים "גידולים מוצקים" שונים.

מקרב אלו יש לציין בעיקר את גידולי קשרי הלימפה (שמכונים בדרך כלל "בלוטות") – הלימפומות (Lymphomas), גידול של תאי עצב הקרוי נוירובלסטומה (Neuroblastoma), גידולי שריר, עצם וסחוס – המכונים בשם סרקומות. ראוי לציין גם גידול כליה הקרוי גידול ע"ש ווילמס (Wilms tumor), ואת גידולי תאי הנבט שנוצרים בשחלות, באשכים או בבית החזה (Germ cell tumors). יש סוגים נדירים יותר של סרטן.


כיצד מאבחנים גידולים סרטניים בילדים?


זו נקודה בעייתית. בניגוד לסרטן של מבוגרים אין בילדים כל אפשרות לעשות בדיקות סקר. גילוי מוקדם אינו מעשי בגיל הילדות. יתירה מכך, המחלות הממאירות מופיעות באופן שלעיתים קרובות יכול להיות מוסווה על ידי תסמינים "רגילים" כמו חום, כאב בטן, חולשה, כאבי ראש, הקאות. כלל לא פשוט להבחין בין כאבי ראש של וירוס או כזה שנובע מעייפות או אולי מעט לחץ נפשי, לבין גידול מוח, וכך גם קשרי לימפה מוגדלים בצוואר או כאבי בטן ממושכים לא מרמזים בהכרח על קיומו של גידול סרטני.

הלוקמיה, למשל, תנבוט חבויה בעצמות ו'תראה את עצמה' בצורה של שינויים בספירת תאי הדם – רק בשלב מאוחר למדי. גם צילומים מרובים של אברי הגוף של ילדים חושפים את הילדים לקרינה ומגבירים את החרדה שלהם, פעמים רבות ללא הצדקה. נראה שהעיקרון שצריך להנחות הורים הוא להבחין בין תסמינים שמשך הזמן שלהם ועצמתם חריגים מהרגיל, או צירוף מוזר של תסמינים (למשל – חום מלווה בצליעה, הגדלת קשרי לימפה וגם כאב בטן בילד שגם נראה חיוור – יעוררו מן הסתם את חשדו של ההורה והרופא).

הבדיקה הגופנית במרפאת הילדים הינה מרכיב חשוב בתהליך האבחון של מחלות אלו. ספירת דם פשוטה יכולה במרבית המקרים לעזור באבחון לוקמיה. אך גידולים אחרים יתגלו בבדיקת דם כלשהיא רק לעיתים נדירות.

כיצד מטפלים בגידולים סרטניים בילדים?


אין דרך אחת לטיפול במחלות הממאירות בילדים. מאחר שיש כל כך הרבה סוגים של גידולים, כך גם שיטות הטיפול מגוונות.

כימוטרפיה – יש מחלות סרטניות ש"נמסות", פשוטו כמשמעו, כבר לאחר כמה שעות של עירוי תוך ורידי של תרופות שהורגות תאים (כימותרפיה). לרוב יהיו אלו הלוקמיות, הלימפומות וחלק מהגידולים המוצקים. הכימותרפיה היא קבוצה של עשרות תרופות שהינן למעשה רעל לתאים. מדוע יש תופעות לוואי כל כך משמעותיות לכימותרפיה? התשובה היא שגם התאים הבריאים בגוף הילד נפגעים. התאים של ריריות הקיבה והמעי נפגעים, ואז יש בחילות והקאות, ופצעים בפה. תאי זקיקי השערות בעור נפגעים מהכימותרפיה ואז נושרות השערות. מחהעצם נפגע ואז מערכת החיסון, התאים האדומים בדם, ומרכיבי מערכת קרישת הדם, כולם נפגעים.

יש מחלות אחרות, שהכימותרפיה לא מהווה טיפול מספיק טוב בעבורן. במקרים אלו יש חשיבות לסכין המנתחים או לקרני מכשיר הקרינה.

הקרנות – קרינה היא דרך לשלוח אנרגיה פיזיקלית מכוונת במדויק כדי שתפגע באזור הגידול בלבד ותשמיד את התאים. כיום ניתן לכוון את קרני מכשיר הקרינה באופן מדויק ולהקטין את הפגיעה ברקמות הבריאות סביב הגידול. טיפולי קרינה גורמים לפגיעות שחלקן לא הפיכות לרקמות בריאות. בשל כך יש מגמה להפחית סוג טיפול זה בילדים, על מנת לשמר את תפקוד הילד גם בשנים לאחר ההחלמה. בייחוד נוגע הדבר להימנעות מקרינה למוח בילדים בגיל צעיר.

כיום עדיין יש מקום לטיפול קרינה במרבית גידולי המוח, בחלק מגידולי העצם, השריר, הכליה, נוירובלסטומה והלימפומות, ובמקרים נדירים של לוקמיה.

<@ --- IMG_2 --- @>
ניתוחים – כמובן שלמנתחים יש מקום חשוב בטיפול בגידולים ממאירים בילדים. יש מקרים בהם היכולת להוציא את הגידול עם שוליים רחבים ללא שום תא סרטני שנשאר בגוף, היא הגורם החשוב בקביעת הסיכוי להחלמה. במיוחד בגידולים שלא מגיבים לכימותרפיה או קרינה. לעיתים יש מקום לכמה ניתוחים, עד שהגידול יוצא מהגוף במלואו. גידולים שמגיבים טוב לכימותרפיה לא יצריכו לרוב לסכן את הילד בניתוח מיותר.

האם יש טיפולים חדשניים לטיפול בסרטן בקרב ילדים?


עולם המדע עושה מאמץ אדיר בשנים האחרונות כדי לנסות להבין מה המנגנונים שהופכים תא לסרטני. במקרים מסיימים הצליחו המדענים לפתח תרופות המושתתות על מולקולות שיתקפו את התאים הסרטניים בלבד וכמעט לא יפגעו בתאים הבריאים. טיפול כזה מכונה – טיפול יעודי או targeted therapy. למרות ההתקדמות הגדולה, למרבה הצער אנחנו "עדיין לא שם".

יש מעט גידולים בקרב אוכלוסיית הילדים בהם הטיפול הייעודי יעיל מכימותרפיה, קרינה, ניתוח או שילוב שלהם. אולם יש לזכור שההתפתחות מהירה ויש לקוות שבעתיד נוכל לייעד לכל גידול את סוג התרופה המתאימה לו מבלי לסכן את בריאות הילדים.

לכתבות נוספות בנושא רפואת ילדים:
בני נוער: כך תתמודדו עם גיל ההתבגרות
אסטמה: תסמינים, אבחון ודרכי טיפול
כינים: אי אפשר איתם אבל אפשר בלעדיהן!
ADHD: האם לטפל גם בסופי שבוע ובחופשות?
איך לדבר עם בני נוער על סקס?

מה הם סיכויי ההחלמה מסרטן בגיל הילדות?


בעולם של מספרים ואחוזים אונקולוג הילדים שומע שוב ושוב את השאלה על סיכויי ההחלמה. אונקולוג הילדים ישמע פעמים רבות את השאלה על "האחוזים". האם יש לתשובה משמעות? באופן גס כ-80% מהילדים יחלימו ממחלת הסרטן. אולם מה משמעות הדבר להורים שלילדם יש גידול מסוג גליומה של גזע המוח. גידול ממאיר ואכזרי מסוג זה כמעט אינו ברי ריפוי. ומה משמעות סיכויי ההחלמה של ילד עם לוקמיה, אשר בשלב ראשון הרופא לא יודע אם בגופו מקננת מחלה מהסוג ה"קל" יותר, שתגיב לטיפול ותעלם המהירות, או מחלה עמידה לטיפול, עם סיכויים החלמה פחות טובים.

לא רק מבחינה רגשית קשה לתת "אחוזים", אלא גם היותו של תחום האונקולוגיה של הילדים תחום מורכב ומגוון כל כך, שיש בעייתיות בחיזוי תוצאות הטיפול.

יש עדיין תחומים באונקולוגיה של ילדים בהם ההתקדמות איטית מהמצופה. פרט לגידולים ממאירים של גזע המוח, שהוזכרו, יש מחלות ממאירות של שריר או עצם, אשר כבר יש גרורות בעת האבחנה, או מקרים של הישנות של גידולים – כל אלה הן דוגמאות למחלות אשר סיכויי ההחלמה מהן נמוכים. כפי שכבר צוין, את התרומה העיקרית לשיפור בשיעור הילדים המחלימים מהמחלה, הביאה הכימותרפיה. אולם גם שיפור בטכניקות ניתוחיות, במכשור הקרינה, ופיתוח תרופות ייעודיות תרמו לעניין.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר יורם פייטלסון
    ד"ר יורם פייטלסון
    אלרגולוג ילדים בכיר מומחה לאלרגיה, לרפואת ילדים ולאימונולוגיה קלינית. עוסק במציאת פתרונות לטיפול בילדים עם אלרגיה למזון ולתרופות... קרא עוד