אסטמה: תסמינים, אבחון ודרכי טיפול

אסטמה הינה המחלה הכרונית השכיחה ביותר בילדים אך היא אינה מחלת ילדים בלבד ועלולה להופיע יש-מאין בכל גיל. ממה נגרמת אסטמה? כיצד מאבחנים את המחלה? כיצד מטפלים בה? והאם קיימות שיטות טיפול חדשות?
ד``ר שבתאי ורסנו
| 17/06/2012 |
צפיות: 12,213
אסטמה היא אמנם המחלה הכרונית השכיחה ביותר בקרב ילדים אך היא יכולה למעשה להופיע בכל גיל גם בקרב קשישים. שכיחותה של מחלת האסטמה משתנה באזורים גיאוגרפיים שונים בעולם, שכיחותה עולה עם השנים ובישראל סובלים ממנה כ 6-7% מכלל האוכלוסייה. אסטמה שאינה מאוזנת פוגעת באיכות חיים, כרוכה בהיעדרויות מלימודים ומעבודה ואף עלולה להסתיים במוות. לרפואה של ימינו היכולת לטפל ולאזן למעלה מ-90% מחולי האסטמה. הקשיים במצוי היכולת הזו נובעים הן בשל תת-אבחון והן בשל טיפול תת-אופטימאלי, בין אם מצד הרופא המטפל ובין אם מצד המטופל שאינו מקפיד על טיפול תרופתי שפעמים רבות הוא קבוע, יום יומי.

למידע נוסף בנושא אסטמה ורפואת ילדים היכנסו לפורומים:
פורום אף אוזן גרון ילדים
פורום התפתחות הילד, התפתחות ילדים
פורום מחלות ריאה אסטמה
פורום מחלות ריאה בילדים, הפרעות נשימה
פורום רפואת ילדים, מחלות ילדים

מה היא אסטמה?


הבסיס למחלת האסטמה הוא תהליך דלקתי מקומי בסימפונות, אותם צינורות המובילים את האוויר אל תוך הריאה וממנה החוצה. כתוצאה מהדלקת הסימפונות מוצרים, וזרימת האוויר דרכם נתקלת בקושי המלווה בתחושת קוצר נשימה, צפצופים, שיעול וליחה. דלקת הסמפונות אינה זיהומית אלא כזו הנגרמת מהעדר איזון במערכת החיסונית המקומית בדופן הסימפונות. הרקע לכך יכול להיות אלרגיה לחומרים נשאפים, תגובה אלרגית או שאינה אלרגית לחומרים בסביבת העבודה (אסטמה כמחלת מקצוע/ תעסוקתית) או חוסר איזון פנימי במערכת החיסון המקומית שסיבותיו המדויקות עדיין אינן ברורות.

כיצד מאבחנים אסטמה?


מניסיוני הרפואי הממושך וגם מהידוע בעולם הרחב במציאות היומיומית קיים באופן לא נדיר תת-אבחון של חולי אסטמה ולצידו גם אבחון מוטעה ובלתי מבוסס. רבים מטופלים בקהילה כאסטמתים במשך שנים אך לא עברו מעולם בדיקת תפקודי ריאה (ספירומטריה) המהווה את הבסיס ההכרחי לאבחנה מדויקת, או לא חזרו על בדיקה זו במשך שנים. הדבר משול לאבחון של יתר לחץ דם וטיפול תרופתי יום יומי ללא בדיקת לחץ דם אי-פעם, או ללא מדידות ביקורת לאורך הטיפול.


חלק מהמטופלים הללו כלל אינן סובלים מאסטמה. מאידך, אסטמתים רבים שמחלתם מתבטאת רק או בעקר בשיעול כרוני לא מאובחנים כאסטמטים, לא מטופלים בהתאם וממשיכים לסבול משיעול מטריד וממרר חיים שנים רבות. אבחנת אסטמה מחייבת ביצוע ספירומטריה שממצאיה יעמדו בקריטריוני האבחון המדויק. מעקב תקופתי הכולל ספירומטריה הוא הכרחי, לפחות פעם בשנה, ובתכיפות גבוהה יותר באסטמה לא מאוזנת - לאורך כל שנות המחלה.

מה יכול להחמיר אסטמה?


מהלך האסטמה שונה מאדם לאדם ובאותו אדם בתקופות שונות. אסטמה יכולה להיות קלה ביותר, עונתית, או קשה ביותר, יומיומית או אף מסכנת חיים. רופאיו מטופל שאובחן כאסטמתי, חייבים להכיר את הגורמים המחמירים את מחלתו ולנטרלם ככל הניתן. גורמי החמרה שכיחים קיימים בסביבת העבודה (כ- 20% ממקרי האסטמה הם על רקע תעסוקתי) ו/או בסביבת המגורים כגון אלרגנים שמקורם בבעלי חיים וצמחים או קרדית אבק הבית. על הרופא לשלול או לאבחן ולטפל אופטימאלית בגורמי החמרת אסטמה הקיימים בו זמנית במטופל עצמו.

השכיחים מבניהם הם נזלת אלרגית, גם כזו שנוזלת רק לאחור אל תוך הלוע, או עליית חומצה לוושט (החזר-וושטי/ צרבת), ועישון סוגי טבק שונים. יש לוודא שהמטופל אינו מקבל בו זמנית תרופות למחלות אחרות שעלולות להחמיר את האסטמה. תרופות כאלו הן מקבוצת חוסמי-בטא הניתנות לרוב ביתר לחץ דם, בגלאוקומה או במחלות לב, ולעיתים גם תרופות ממשפחת האספירין הניתנות כטיפול בכאב ודלקת מסיבה של חבלה, דלקת פרקים, כאבי שיניים או כאבי מחזור.

אסטמה עלולה גם להתלוות או להסתבך במחלות אחרות, נדירות יחסית אך המקשות על איזונה. אי אבחונן עלול לגרום לאסטמה קשה מאד ועמידה לטיפול המקובל.

כיצד מטפלים באסטמה?


אסתמטי שחווה פעמיים בשבוע סימפטומים כגון שיעול, קוצר נשימה ביום או בלילה לאורך תקופה או שתפקודי הריאה/ ספירומטריה מצביעים על הצרות דרכי הנשימה חייב בטיפול תרופתי מאזן, יומיומי. הטיפול ניתן לרוב במשאפים המכילים סטרואידים נוגדי-דלקת וכולל מעקב תקופתי תכוף יותר (בין 3-6 חודשים) שכולל בדיקת תפקודי ריאה.

מרחיבי סמפונות במשאפים או כאנהלציות הם תכשירים סימפטומתיים בלבד המקלים על תחושת קוצר הנשימה אך לא משפעים על התהליך הדלקתי הפעיל שבבסיס האסטמה ולכן אסורים כטיפול קבוע יחיד ללא טיפול מקביל ונוסף הנוגד-דלקת. אסטמתים שאיזונם נתקל בקשיים חייבים לפנות לטיפול של רופא מקצועי (רופא ריאות או אלרגולוג). על הרופא המטפל לתשאל את המטופל ולוודא כי הוא אכן מאוזן ונעדר סימפטומים בחיי היום יום, לוודא בכל ביקור שגורמי החמרה פוטנציאלים מזוהים ומטופלים. על הרופא/ אחות מרפאה לברר האם המטופל נוטל את המשאפים בקביעות ולבדוק בפועל את טכניקת השאיפה בכל סוג של משאף. חשוב להזכיר בכל שנה את החובה התחסנות כנגד מחלות השפעת.

<@ --- IMG_2 --- @>

כיצד אסטמה משפיעה על הריון?


אסטמה קיימת עלולה להתמשך אל תוך תקופת ההריון או אף להופיע לראשונה בהריון. מהלך האסטמה בהריון אינו צפוי. בשליש מהנשים ההרות הוא עלול להחמיר, בשליש אחר הוא אינו משתנה ובשליש הנותר הוא אף עשוי להשתפר. שיא ההחמרה הוא בסוף השליש השני להריון, בחודש השישי, אך בשליש האחרון לרוב חל שיפור. המהלך נוטה לחזור על עצמו בהריונות נוספים באותה אישה.

בציבור וגם בקרב רופאים לא מעטים קיים חשש מטיפול תרופתי באסטמה במשך ההריון. חשש זה לא רק שאיננו מוצדק אלא הוא אף עלול לסכן את האם והעובר. ככל שהאסטמה לא מאוזנת וכרוכה בסכנת תת-חמצון – גדל הסיכוי לסיבוכי הריון כגון רעלת הריון, לידה מוקדמת או למשקל נמוך של הילוד.

הטיפול באסטמה בהריון אינו שונה מאשר ללא הריון, כולל משאפי סטרואידים, סטרואידים בטבליות או בעירוי בעת הצורך הכל במטרה לאזן את האסטמה ולטפל בהתקפים בצורה אופטימאלית. יש להימנע ממתן אדרנלין בעת התקף וממתן מורפין בעת הלידה. אין גם להתחיל בחיסון כנגד אלרגנים במהלך ההריון. אסטמה בהריון שאינה מאוזנת חייבת להיות במעקב רופא אחת לחודש, כולל ביצוע תפקודי ריאה וניטור תכוף יותר של העובר באמצעות אולטרא-סאונד. אסטמה מאוזנת דורשת ביקורת לפחות פעם אחת בטרימסטר (כל 3 חודשים), כולל ביצוע תפקודי ריאה.

חידושים בטיפול באסטמה


עולם הרפואה שוקד ללא הרף על פיתוח אמצעים חדשים לטיפול באסטמה קשה. המאמצים מתרכזים בפיתוח תרופות מכוונות מטרה שביכולתן להתערב במנגנון האסטמתטי הדלקתי ולווסת את התגובה החיסונית בסימפונות כך שהתהליך הדלקתי יפחת או אף ימנע.

אחת התרופות שפותחה בשנים האחרונות היא נוגדן הבולם את השפעת הנוגדן הטבעי IgE שמהווה שחקן מרכזי בתופעות של אסטמה אלרגית. מדובר בטיפול יקר שנמצא אמנם בסל הבריאות, אך ניתן אך ורק בהתוויה לאסטמה, הכוללת את כל המאפיינים הבאים: אסטמה קשה ופעילה שאינה מגיבה אופטימאלית לטיפול התרופתי הקבוע במשאפים ונזקקה בשנה החולפת לפחות פעמיים לטיפול בסטרואידים בטבליות, בזריקה או בערוי. יש צורך בהוכחת רגישות לאלרגן הנמצא באוויר כל השנה (למשל קרדית אבק הבית או שיער חתול) ושרמת ה- IgE הכוללת שבדם נמצאת בטווח של 30-1,500 יחידות.

הטיפול ניתן בהזרקה תת-עורית, פעם עד פעמיים בחודש, בדרך כלל למספר שנים ולרוב בתוצאות טובות. בשל האפשרות הנדירה כי ההזרקה תלווה בתגובה של שוק מסכן חיים על המטופל להישאר בהשגחת מרפאה המיומנת בטיפולים אלו למשך שעתיים בשלוש ההזרקות הראשונות, ולמשך חצי שעה בהזרקות הבאות.

כתבות נוספות בנושא רפואת ילדים:
כינים: אי אפשר איתם אבל אפשר בלעדיהן!
ADHD: האם לטפל גם בסופי שבוע ובחופשות?
שאלות נפוצות על הרטבת לילה בקרב ילדים
התפתחות ילדים: הורים כמודל חיקוי שלילי
דיכאון בגיל ההתבגרות: תסמינים וטיפול

תרופות מכוונות מטרה אחרות נמצאות בשלב של מחקר ופיתוח, כמו גם פיתוחן של טכנולוגיות משאפים ותרסיסים חכמים שיאפשרו חדירה טובה יותר של התרופות אל תוך הריאות תוך הפחתה במינון התרופה ובתופעות לוואי.

לאחרונה אושר על ידי משרד הבריאות האמריקאי טיפול חדשני באמצעות חימום פנימי של הסימפונות בגלי רדיו. החימום מבוצע תוך אנדוסקופיה של הסימפונות (ברונכוסקופיה תרמופלסטית) במטרה להפחית את מסת רקמת שריר הסימפונות המכווצת ומצרה אותם. טיפול זה אמנם אושר לשימוש בארה"ב אך יעילותו הקלינית וסיכוניו עדיין מצויים במחלוקת.

עד אשר יפותחו תרופות ואמצעים חדשניים נוחים ויעילים יותר לטיפול באסטמה, חובה עלינו לנצל בצורה המיטבית את אפשרויות הטיפול הקיימות ושאינן ממוצות כראוי. מיצוי הטיפולים הקיימים מחייב אבחון וודאי של האסטמה באמצעות תפקודי ריאה, טיפול תרופתי הולם ומעקב תקופתי סדיר לאורך שנים. חובת מיצוי הטיפול חלה הן על המטפלים והן על המטופלים. במרבית המקרים אסטמה ניתנת לטיפול ולאיזון אופטימאלי המאפשר איכות חיים רגילה ושמירה על תפקוד הריאות לאורך כל שנות המחלה.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם ד"ר שבתאי ורסנו