HPV TYPING: בדיקה לגילוי וירוס הפפילומה

HPV TYPING היא בדיקה חדשנית שמטרתה לגלות או לשלול את הימצאותו של וירוס הפפילומה בתאי צוואר הרחם. וירוס הפפילומה יכול לגרום לסרטן צוואר הרחם, ולכן חשוב ללמוד ולהכיר בדיקה זו
ד``ר אריה לידור
| 23/05/2012 |
צפיות: 22,033
דירוג: 4.0 מתוך 11 הצבעות
התקבלו 11 דירוגים בציון ממוצע 4.0 מתוך 5
וירוס הפפילומה – Human Papilloma Virus או HPV – הינו וירוס נפוץ המועבר בקיום יחסי מין ללא אמצעי מניעה, והאחראי הישיר להתפתחות סרטן צוואר הרחם. קיימים למעלה מ-100 זנים שונים של הוירוס. רובם אינם גורמים למחלה באדם. אולם זנים מסוימים (16,18 למשל) זוהו כאחראים ישירות לסרטן צוואר הרחם ולכן הם מכונים זנים בסיכון גבוה (HIGH RISK). ואילו אחרים, הגורמים ליבלות (CONDYLOMA) באברי המין החיצוניים (למשל זנים 6,11) – מכונים זנים בסיכון נמוך (LOW RISK).

למידע נוסף בנושא בדיקות לגילוי סרטן צוואר הרחם, היכנסו לפורומים:
פורום גניקולוגיה - רפואת נשים
פורום גניקולוגיה נערות
פורום ניתוחים גניקולוגים (גינקולוגים), אנדומטריוזיס
פורום סרטן (אונקולוגיה)
פורום סרטן נשים, סרטן צוואר הרחם, סרטן השחלות

HPV TYPING ומשטח פאפ
על מנת לאתר שינויים טרום סרטניים או סרטניים בתאי צוואר הרחם מבצעים בדיקת פאפ (PAP TEST) – בדיקת סקר הדוגמת את תאי צוואר הרחם. כשבדיקת פאפ מראה על הימצאותם של תאים סרטניים בצוואר הרחם, מבצעים את בדיקת HPV TYPING שהיא בדיקת ההמשך לבדיקת הפאפ שתוצאתה לא תקינה. בדיקת HPV TYPING יכולה להראות על נוכחות וירוס הפפילומה בתאים ועל מידת הסיכון הקיים בתאים אלו בהתאם לזן הוירוס.

אם תוצאות הבדיקה מראות על הימצאות וירוס הפפילומה מזן בסיכון נמוך ניתן להסתפק במעקב, היות שברוב המקרים הנגעים נעלמים תוך כשנתיים. אם תוצאות הבדיקה מראות על הימצאות וירוס הפפילומה מזן בסיכון גבוה, הסיכון להתפתחות שינויים מתקדמים לכיוון סרטן גדול יותר. לכן המעקב במקרה זה יכלול גם ביופסיה ואבחון קולפוסקופי לקבלת אישור היסטולוגי לשינוי ואפילו כריתת חלק מצוואר הרחם המכיל את הרקמה הנגועה.

הממשק בין בדיקת הפאפ השגרתית לבין בדיקת HPV TYPING המבוצעת במקרה של תוצאה לא תקינה, הינו בימינו המדיניות המודרנית והחדשנית ביותר המסייעת לרופא המטפל באבחון ומניעה של סרטן צוואר הרחם. בדיקה זו אינה באה במקומה של בדיקת הפאפ השגרתית, אלא כהשלמה לה וקביעת מדיניות טיפולית מדויקת יותר במקרים של תוצאות משטח פאפ לא תקינות.

מעט נתונים סטטיסטים על וירוס הפפילומה והבדיקות
75% מהנשים שלקו בסרטן צוואר הרחם לא ביצעו כלל בדיקת פאפ, או שלא ביצעו אותה ב 5 השנים שקדמו להתפרצות מחלת סרטן צוואר הרחם.

90% ממקרי סרטן צוואר הרחם ניתנים למניעה על ידי גילויים המוקדם של השינויים בצוואר הרחם העלולים לדרדר את המצב עד למחלת הסרטן באם לא יטופלו נכונה.

אחת מ-10בדיקות פאפ ראשוניות חוזרת חיובית, כלומר מציגה שינויים בתאי צוואר הרחם. ברוב המקרים אין מדובר בהליך סרטני אלא בשינוי פעוט שלעתים אף נוטה להעלם מעצמו. במספר מועט של מקרים יכולים השינויים בתאי צוואר הרחם להתפתח למחלת הסרטן וגם זאת במידה ולא יאובחנו ויטופלו בהתאם.


ברוב המקרים, וירוס הפפילומה על זניו השונים מחוסל על ידי המערכת החיסונית כך שאין צורך להיכנס לחרדה אם הבדיקה הראשונה חוזרת חיובית. 80% מהבדיקות החוזרות שנעשות כדי לגלות אם עדיין יש נוכחות של הוירוס חוזרות שליליות. ב-18% הנותרים תראה הבדיקה על המצאותו של הזן הלא אלים, ורק 2% מהבדיקות החוזרות יראו על הימצאותו של זן אלים.

דרגות חומרה בשינויים הטרום סרטניים
קיימות שלוש דרגות חומרה בשינויים הטרום סרטניים של תאי צוואר הרחם המכונים CIN
(CERVICAL INTRAEPITHELIAL NEOPLASM). שינויים אלו נגרמים ברוב המקרים מנוכחותם של זני HPV אלימים אך גם מזנים שאינם אלימים. הזנים האלימים של וירוס הפפילומה אחראים על 95% ממקרי סרטן צוואר הרחם, בעוד שהזנים הלא אלימים אחראים על 5% בלבד מהמקרים.

(LGSIL (LOW GRADE SQUAMOUS INTRAEPITHELIAL LESION - הוא מצב טרום סרטני מוקדם עם נוכחות הוירוס.

(HGSIL (HIGH GRADE SQUAMOUS INTRAEPITHELIAL LESION - הוא מצב טרום סרטני (CIN) מתקדם המאופיין בנוכחות וירוס הפפילומה בתאים.

(ASCUS (ATYPICAL SQUAMOUS CELLS OF UNDETERMINED SIGNIFICANC - פרושו שינויים בצוואר הרחם שמשמעותם לא ברורה.

לכתבות נוספות בנושא גניקולוגיה וסרטן צוואר הרחם:
וירוס הפפילומה: האם באמת חשוב להתחסן?
מה אתן יודעות על סרטן צוואר הרחם?
סרווריקס, למנוע סרטן צוואר הרחם בכל גיל
חיסון נגד סרטן צוואר הרחם, גם לבנים?
גניקולוגיה: כמה סודות שטוב לדעת

מה תוצאות הבדיקה אומרות בפועל?
לאחר הכרת ההגדרות ומושגי היסוד ניתן לקבוע את המסקנות האופרטיביות הנגזרות מהתוצאות המתקבלות ממשטח הפאפ בשילוב עם בדיקת HPV TYPING, שהם:

נשים עם תוצאת פאפ תקינה ו HPV שלילי – נדרשות למעקב פאפ שגרתי אחת לשנה.

נשים עם LGSIL , HGSIL או ASCUS ו HPV TYPING חיובי – מופנות לבצוע קולפוסקופיה.

נשים עם תוצאת ASCUS אך לא נוכחות HPV תחזור על הבדיקת הפאפ כעבור 6 חודשים.

נשים עם תוצאת HPV חיובית לזן האלים אך ממצאי הפאפ תקינים תחזור על בדיקת פאפ וגם על בדיקת HPV TYPING כעבור שלושה עד שישה חודשים.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם ד"ר אריה ליאונל לידור

יועצים בתחום

  • ד"ר שרגא וקסלר
    ד"ר שרגא וקסלר
    גניקולוג נשים בכיר מחלות עריה, צוואר הרחם וקונדילומה בגברים ובנשים, מנהל מכון שער לבריאות האישה והגבר ... קרא עוד