יחסים: איך משפיעה מחלת הסרטן על המשפחה?

מערכות יחסים בתוך המשפחה מושפעות מאוד ממחלת הסרטן בה לוקה אחד מבני המשפחה. לא רק הזוגיות מושפעת או מערכות היחסים עם הילדים, מחלת הסרטן יכולה להשפיע גם על מערכות יחסים רחוקות עם בני משפחה שלא פגשנו שנים
מאת יהודה ניניו
| 19/05/2012 |
צפיות: 2,334
כשענת (שם בדוי) שמעה לראשונה שבעלה חולה בסרטן, היא הרגישה שכל עולמה חרב עליה. מלבד החרדה לבריאותו של בעלה, ענת חששה כיצד הדבר ישפיע על התא המשפחתי שבנו בשנים האחרונות: איך תתמודד לבדה עם העול הכלכלי והנפשי שעלול להתפתח לדיכאון, איך תשפיע המחלה על הילדים ועל הזוגיות ועוד שאלות רבות שלא נתנו לה מנוחה.

ענת הגיעה למכון האונקולוגי כשהיא שבר כלי, והרגישה קרועה בין הצרכים של בעלה, הילדים והקשיים שאיתם היא נאלצה להתמודד בעת גילוי המחלה. הייעוץ והליווי האישי שענת קיבלה מהצוות המסור עזרו לה בהתמודדות הכי קשה ומאתגרת שהייתה לה עד כה בחיים ונתנו לגיטימציה לקשיים שלה כאמא, כבת זוג וכחברה לחיים. למרות שהיו לה ימים קשים, עליות וירידות, היא תמיד ידעה שהיא לא לבד.

למידע נוסף על יחסים וזוגיות היכנסו לפורומים:
פורום התמודדות עם לחץ, פרידה, בגידה, פיטורין
פורום יחסים, זוגיות ונישואין
פורום סרטן (אונקולוגיה)
פורום סרטן הערמונית - תמיכה
פורום תמיכה במשפחות ילדים חולי סרטן

מחלת סרטן של אדם מהדהדת לכל רוחב משפחתו, בין אם היא משפחה פתוחה, תומכת ומלוכדת ובין אם היא סגורה, מפולגת או מסוכסכת. אופי הדינאמיקה בתוך המשפחה וסגנון התמודדות שיינקט על ידי חבריה יקבע במידה רבה כיצד יסופר סיפור המחלה ומה תהינה השלכותיו.

משפחה בתפיסה הפסיכולוגית


בתפיסה הפסיכולוגית משפחה היא מערכת בה כל אחד מהמשתתפים נוטל חלק בעיצוב אופייה, משפיע ומושפע על ידה, תורם ונתרם ממנה, ומהווה חלק בלתי נפרד מסיפור התמודדותה, שלימים יהפוך להיסטוריה המשפחתית. כאשר אחד מחברי המשפחה חולה בסרטן האירוע מחולל הלם וניסיונות להתארגן מולו. או אז עולים וצפים דפוסי מערכות היחסים בין החולה לשאר בני המשפחה ובינם לבין עצמם.

ההשפעה איננה מוגבלת למעגל המשפחה הראשוני ועשוי לחצות גם לעבר המעגלים השלישוניים והלאה, לעיתים אף להשפיע על בני משפחה עימם לחולה היה מגע מועט ביותר.

תפקיד המשפחה בהליך הריפוי


לקדמת הבמה מגיעות הדמויות במשפחה המעוניינות ממניעים שונים ליטול חלק בעזרה לחולה, ולרקע נסוגות הדמויות המתקשות להכיל את הרגשות והמחשבות המתעוררים בהם. זוהי תקופה דרמטית שקשה לנבא כיצד תיראה וכל שנותר הוא להתבונן ולנסות להבין מה קורה או קרה במשפחה. מכיוון שהחולה נכנס לתהליך רווי סבל משולב באתגרים גופניים ונפשיים מורכבים וקשים, למשפחה ולפרטים בה תפקיד מכריע. חלקן תקדמנה אצל החולה תחושות חיוביות ואמונה בדבר האפשרות לריפוי, בעוד אחרות תשרנה בעיקר תחושות ייאוש וחרדה, וכמובן כל מה שבאמצע.


חולים בשלבים מסוימים של הטיפול הרפואי נכנסים מבחינה פסיכולוגית למצב של רגרסיה, במהלכו הם הופכים לתלויים בסביבתם, בין אם מדובר בעזרה ללכת לשירותים או למקלחת ובין אם מדובר בהחדרת מוטיבציה בחולה שנסוג להתנהגויות של הימנעות והתנגדות מהמשך "חתירה" קדימה בתהליך הרפואי. חולים מרגישים לא פעם שנמאס להם ואז המשפחה נוטלת תפקיד משמעותי של דרבון, חיזוק ותמיכה.

הבעיה לרוב מתחילה כשמשהו לא "עובד" כמו שהמשפחה מצפה לו. ומכיוון שהתהליך הרפואי הוא ארוך ומורכב, תחושות של חוסר אונים ואובדן שליטה עשויים להתבלט. מצב זה עשוי לזרז הופעת משברים במערכות יחסים בתוך המשפחה, תוך חיפוש אחר אשמים, ניסיונות העברת אחריות מהאחד לשני, הופעת קשיי תקשורת, ניכור, חרדות, שינויים במצב הרוח ועוד. מחקרים מראים שלפחות שליש מבני המשפחה יפתחו מצוקה נפשית שתפגע בתפקודם. זה נתון משמעותי וככל הידוע אין הרבה התייחסויות להשפעה של פגיעה בתפקוד זו על המשך התפתחות חייהם של בני המשפחה.

ההנחה הרווחת היא כי בסופו של דבר כל אחד חוזר או יחזור לחייו, אולם זה לא המקרה עבור אחוז לא מבוטל של בני משפחה, אשר מות אחד מיקיריהם ממחלת הסרטן המשיכה ותמשיך להדהד כטראומה בתוכם ובמערכות היחסים שלהם עד ערוב ימיהם.

מחלת הסרטן, כך קבע ארגון הבריאות העולמי, בכוחה לחולל בחולה תגובת דחק פוסט טראומתית, ממש בדומה לזו המתרחשת בהלם קרב או בעדות לפיגוע רצחני. משמעותיים לא פחות הם הממצאים המראים שגם בני המשפחה של החולה פגיעים להפרעה פסיכיאטרית זו בתגובה למחלת יקירם. כאמור, ההשפעה היא נרחבת ונוגעת עמוק בפגיעות של כל אחד המלווה את החולה. ללא ספק, הפגיעים ביותר הם אלו המקיפים את החולה, סועדים אותו ומנהלים עימו מערכת יחסים קרובה. אולם גם הרחוקים אינם חסינים בפני השפעת השינוי שמחוללת המחלה בממנה ובדינאמיקה המשפחתית.

לכתבות נוספות בנושא יחסים וזוגיות:
יחסים: לו רק היית קצת פחות המורה שלי...
דייט ראשון? כך תמנעו מטעויות
יחסים: סרבנות מינית – אבחון וטיפול
יחסים: כיצד מפתחים אינטימיות רגשית?
זוגיות בצל השכול: איך ממשיכים הלאה?

טיפול פסיכולוגי משפחתי


אחת התרומות המשמעותיות שאני מוצא שיש לטיפול הפסיכולוגי עבור בני המשפחה, כמכלול או כפרטים, הוא ביכולת שלו להרגיע ולכוון את הקשב למוקדי המצוקה העיקריים (למשל התחושה של הישארות עם הילדים לבד עבור אישה המלווה את בעלה החולה, מחשבות סביב מוות צפוי או קושי להתנייד אל ומבית החולים). בכך, בכוחו לעזור לבני המשפחה להתארגן באופן יעיל יותר סביב הנושאים המשמעותיים אד הוק, ולנתב ולשמר את הכוחות העומדים לרשותם.

הפסיכולוג מציע פתרונות כמו גם מעודד את המשפחה למצוא כאלה, הוא עשוי לפגוש בנפרד את מי מחברי המשפחה החווים דחק הפוגע בתפקודם, הוא עשוי לשמש כגורם המתווך בין הצוות הרפואי לבינם כמו גם להכין את המשפחה לקראת הכרעות חשובות. יש משפחות שמספיקה להן פגישה אחת והן מתארגנות ביעילות בעוד אחרות זקוקות לליווי לאורך תקופה ארוכה יותר. בכל מקרה, חשוב להבין שמדובר בתקופה קשה עבור כל אחד מהפרטים ועבור כל מערכות היחסים במשפחה ועבור המשפחה כתא, ולכן חשוב להבין שלא חייבים לעבור אותה לבד.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

מיינדפולנס בחדר המיטות
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 27/05/2019 |
צפיות: 646
מיינדפולנס היא שיטה ששמה דגש על מתן קשיבות ותשומת לב לפעולות שנעשות ברגע נתון ושחרור של דפוסים שליליים. תרגול השיטה מסייע למצבים רבים, כולל מערכות יחסים. חוקרים בדקו האם זה נכון גם לגבי שיפור יחסי מין
קרא עוד
בדיקת PAP: אבחון מוקדם של סרטן צוואר הרחם
ד"ר שרגא וקסלר
| 01/05/2019 |
צפיות: 1,074
מדי שנה, מבצעות נשים ברחבי הארץ והעולם בדיקה לגילוי מוקדם של סרטן צוואר הרחם. גילוי זה מגדיל את סיכויי ההחלמה. מאיזה גיל מומלץ להתחיל? באיזו תדירות יש לבצע את הבדיקה? ומהן הפעולות החשובות אותן יש לבצע לפני?
קרא עוד
מודעות לחשק המיני שלך – מדוע זה מורכב כל כך?
אוראל שופן
| 10/01/2019 |
צפיות: 1,144
הריחוק מהגוף והדיכוי החברתי רב השנים גורם לנשים לנתק ביניהן לבין הצרכים המיניים שלהן. עכשיו יותר מאי פעם זה הזמן של הנשים להתחבר לתשוקות וליצרים שלהן
קרא עוד
סקס וסרטן השד: חזרה לתפקוד מיני אחרי הטיפולים
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 10/10/2018 |
צפיות: 821
הטיפול בסרטן השד כרוך בתופעות לוואי רבות אשר משפיעות גם על החשק המיני ועל דימוי הגוף. לכן, חזרה לפעילות מינית יכולה להיות מאתגרת לא פחות מהמחלה עצמה
קרא עוד
טיפול זוגי: מה עושים כשהחצי השני אינו משתף פעולה?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 22/07/2018 |
צפיות: 1,220
טיפול זוגי הוא לעתים מוצא אחרון לבעיות במערכת היחסים, אך לפעמים אחד מבני הזוג מסרב ללכת לטיפול, כיצד ניתן לשכנע אותו?
קרא עוד
הדרך להצלחה מבחינה זוגית
ליאת יוגב
| 19/06/2018 |
צפיות: 1,562
למספר הגורל יש השפעה רבה על החיים, אם פועלים לפיו מקבלים מתנות אך אם הולכים נגדו נתקלים בקשיים. הדבר נכון פי כמה וכמה במערכת יחסים זוגית
קרא עוד
חתונה ממבט ראשון: חוות דעת על התכנית שעשתה ריאליטי מנישואין
אוראל שופן
| 15/01/2018 |
צפיות: 3,016
התאמה מושלמת היא לאו דווקא המפתח לזוגיות טובה, אלא דווקא האופן שבו הצדדים מגיעים לאינטראקציה. אוראל שופן, מומחית לתקשורת רומנטית מודרנית, אומרת את דעתה על התכנית "חתונה ממבט ראשון"
קרא עוד
פעם בוגד תמיד בוגד – האמנם?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 11/12/2017 |
צפיות: 2,659
לא כל בגידה צריכה לסמן את סוף מערכת היחסים והרבה פעמים בעזרת עבודה משותפת אפשר להחיות מחדש את הזוגיות. לפני שמחליטים לכאן או לכאן צריך לבדוק היטב את אופיו של בן הזוג הבוגד
קרא עוד
להתאהב מחדש: כיצד להחיות את הזוגיות?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 16/11/2017 |
צפיות: 2,596
שגרה יכולה לכבות את התשוקה ואפילו להרוג את מערכת היחסים. שינויים קלים בשגרת היומיום יכולים להצית את הלהבה מחדש
קרא עוד
כיצד להתמודד עם האקס של בן הזוג?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 18/10/2017 |
צפיות: 2,009
האקס של בן הזוג יכול להעיב על כל מערכת יחסים ואפילו להוות איום על המשך קיומה. בעזרת כמה כללים פשוטים אפשר להתגבר על הקושי ולהפוך אותו לבסיס חזק של הזוגיות המתפתחת
קרא עוד