יחסים: כיצד מפתחים אינטימיות רגשית?

אינטימיות רגשית במערכת יחסים מתקיימת כאשר בין בני הזוג שוררים כבוד, הערכה, פתיחות, חברות, שיתוף ואמון רב. הכתבה שלפניכם תיתן לכם כלים לפתח אינטימיות רגשית במערכת יחסים
מאת דורית משעולי
| 05/05/2012 |
צפיות: 5,918
הטלפון מצלצל במרפאה, וכשאני עונה אני שומעת אשה נסערת מאוד מבקשת להיפגש איתי. אנחנו מסכמות שהיא תגיע עם בעלה מאחר שאני מבינה שהם בעיצומו של משבר קשה ביחסיהם. מגיעים איילה ואורן, זוג בשנות השישים לחייהם, נשואים מזה שלושים וחמש שנים. לאחרונה נחשפה מערכת יחסים של אורן עם אשה אחרת ואילה הרוסה. שני בני הזוג מספרים שחייהם המשותפים היו מצוינים מלאים בחום ואהבה עד לאחרונה, ואילה לא מבינה מדוע הבגידה. אורן אומר – יחסי המין שלנו היו לא מספקים ועם האישה האחרת הם היו נהדרים. איילה המומה – למה אתה אומר שהם לא מספקים? תמיד אמרת שאתה מרוצה , מה קרה? אורן – כן, תמיד היו כשרציתי ובדרך כלל לא סירבת, אבל את לא רצית מין. זה לא עניין אותך.

למידע נוסף בנושא מין, יחסים וזוגיות היכנסו לפורומים:
פורום יחסים, זוגיות ונישואין
פורום מין וסקסולוגיה
פורום מיניות האישה, מין נשי
פורום סקס ויחסים
פורום קואצ'ינג זוגיות, אימון זוגי

אינטימיות רגשית


אינטימיות רגשית היא מצב פסיכולוגי המתרחש כאשר רמת האמון והתקשורת בין שני בני אדם היא כזו המאפשרת שיתוף בעצמי הכמוס ביותר. זהו מצב הדורש חשיפה רגשית עמוקה. מבחינתו של אורן יש לו חלום – שאשתו תרגיש תשוקה כלפיו, שהמגע שלו "ישגע אותה", שירגיש יחיד ומיוחד. הוא חשב שאמר לה שהוא רוצה אותה יותר מעונינת, לדעתה של אילה הוא התלונן לאורך השנים על כך שהיא לא יוזמת, אבל חשבה שנשים לא כלכך יוזמות במיטה ואורן צריך לקחת על עצמו את התפקיד של המחזר והיוזם.

סימנים למערכת יחסים אינטימית


סימנים למערכת יחסים אינטימית הם – חוויה של קבלה מלאה, של כבוד, של הערכה. אנו רוצים שמערכת היחסים האינטימית שלנו תהיה מקום ומרחב בו נרגיש נינוחות. זהו מקום בו נחוש אהדה חמלה ותמיכה במצבי מועקה ומשבר הקורים בחיים. כדי שרגשות אלו יתקיימו צריכה להיות אינטימיות רגשית, וכשהיא אינה מתקיימת, סיכויי מערכת היחסים להתפרק גדולים. מאחר ואינטימיות רגשית היא צורך אצל מרבית בני האדם, יש חשש שאחד או שני בני הזוג יחפשו את האינטימיות הזו מחוץ ליחסי הזוגיות, ואז המצב קשה יותר.

סימנים למחסור באינטימיות רגשית


כאשר אחד מבני הזוג מכור לעבודתו, לספורט או לתחביב אחר. כאשר בני הזוג מעדיפים לבלות את רב זמנם עם חברים ואינם מוצאים זמן לבילוי זמן כשהם לבד. כאשר דפוסי התקשורת בין בני הזוג כוללים התפרצויות זעם או תגובות כעס רבות.

לעיתים נראים בני הזוג על פניו כמי שמסתדרים מצוין – הם מתפקדים מעולה סביב מטלות הקשורות בגידול הילדים או אחזקת הבית, יש להם חברים טובים והכל נראה נחמד. בבדיקה מעמיקה יותר מתברר שישנם נושאים עליהם לא מעזים לדבר, נושאים נפיצים כמו יחסי מין שאינם מספקים, או כמו מערכת יחסים לא טובה עם הורי בן או בת הזוג, או כסף. נושאי קונפליקט אשר מפחיד מידי לגעת בהם כי הם מעוררים חשש שיהרסו את הקשר.

מדוע קורה שחסרה אינטימיות רגשית במערכות יחסים?


אם אינטימיות זו היא מהות הדבק המחזיק את מערכות היחסים, מדוע אנו נוטים להימנע מאינטימיות לעיתים כל כך קרובות? חלק גדול מבני האדם מתקשים להיפתח ומתקשים לאפשר לעצמם להיות פגיעים בנוכחות אדם אחר. נראה שלגברים אפילו קשה יותר מאשר לנשים בגלל ציוויים חברתיים הדורשים מהם להיות חזקים.


אך גם לנשים יש קשיים ביצירת אינטימיות. הקושי הגדול מכולם הוא הפחד מפני דחייה, דחיית העצמי האמיתי. החשש להיחשף גדול יותר כאשר מדובר באדם אשר דעתו חשובה לנו במיוחד. אנו חוששים מביקורת, מכך שילעגו לנו או שניתפס לא שווים מספיק דווקא על ידי מי שנחשב עבורנו חשוב. אלו האנשים איתם הכי קשה לנו להיפתח אך אלו הם בדיוק האנשים כלפיהם אנחנו אמורים להיפתח ולפתח אמון מספיק כדי להאמין שלא ניפגע.

חסרים לנו הכלים המאפשרים בניית תקשורת ריגשית עמוקה. קשה לנו להביע את רצונותינו וצרכינו מול החבר לחיים. לעיתים קרובות הקושי מתחיל עוד קודם- איננו יודעים לבטא את צרכינו ורצונותינו בפני עצמינו באופן ברור.

מטופלים לא מעטים נדהמים לגלות שהם אינם יודעים מה הם באמת רוצים, לעיתים קרובות הם לא שאלו את עצמם את השאלה הזו מעולם. במקרה של אורן, הוא הסכים עם אילה שמה שנהג לומר לה הוא שהיא לא יוזמת מספיק. אורן לא היה מסוגל להודות, גם לא בפני עצמו, שהוא זקוק להתפעלות של אשתו ממנו מאחר ומרגיש לא בטוח בעצמו ובמיוחד לא בטוח במשיכה המינית שהוא מעורר. רק אחרי תקופה בטיפול אמר שהוא מרגיש לא בטוח בגבריות שלו.

אם נחבר את גורם החשש והפחד, לחסך בכישורי תקשורת וחוסר ניסיון בנושא, אין להתפלא שלעיתים קרובות אינטימיות רגשית אינה מתקיימת בין בני זוג.

מה לעשות כדי לפתח אינטימיות רגשית?


על מנת לפתח אינטימיות רגשית עם אדם אחר, עלינו להיות במגע עם רגשותינו האמיתיים, הרי אי אפשר לחלוק רגשות, רצונות ומאוויים כמוסים אם אנחנו עצמנו לא מכירים אותם בתוכנו. התשובה היא להיות מודע לרגשות אותם אנחנו נוטים להרחיק, להדחיק להכחיש לשכוח ולבטל כאילו לא קיימים.

כדאי להתחיל בהתרחקות מן העולם המהיר והמציף. ללמוד להתכנס בתוך עצמנו להרהור. זהו תהליך לא קל, קשה להתגבר על הרעשים המתמידים בראש – המחשבות הרצות, המטלות הרבות , התגובות למאורעות החיצוניים המשפיעים עלינו.

בעת ההקשבה למתרחש בתוך עצמנו נצטרך ללמוד להקשיב לקולות שעולים ואליהם איננו שמים לב בדרך כלל. קול שאומר- "אינני נותנת לחלק הרך בתוכי לעלות. אני צריכה לשמור שמא אתפס חלשה, תלותית ולא מסוגלת להתמודד". או קול שאומר: " אם אומר את דעתי השונה מזו של עמיתי
בעבודה יישפטו אותי , אתפס כמי שאינו מתאים לסביבה הזו".

מטופלים משתפים אותי בחששותיהם להיפתח בפני אדם קרוב מפחד שתדמיתם תיפגע. אורן פחד להודות גם בפני עצמו שאינו מרגיש בטוח בעצמו.

<@ --- IMG_2 --- @>

כיצד לפתח אינטימיות רגשית בתוך מערכת היחסים שלנו?


חשוב לייצר זמן. לעיתים קרובות תקשורת אינה מתקיימת פשוט בגלל מחסור בזמן. כמו למשל במשפחות עם ילדים הנסחפים במרוץ אחרי מילוי מטלות וסובלים ממחסור בשינה. זוגות המנסים להספיק גם לעבוד גם לגדל ילדים גם לראות חברים ומשפחה וגם לעסוק בתחביבים – העומס הזה יכול להיות תוצר של תכנון גרוע, אך זו יכולה להיות דרך להתרחקות והימנעות מקרבה רגשית. המטרה היא להיות יחד, ליצור זמן נעים, חמים. תוך כדי השהות המשותפת ניתן להעלות נושאים חשובים.

חשוב להחליט על זמן קבוע בשבוע בו דואגים להרחיק את היומיום, דואגים לשמרטף כדי להתרחק מעט מן הילדים התובעים תשומת לב רבה. דואגים לשבת במקום ניטרלי , לפעמים מחוץ לבית כדי להעלות נושאים שחייבים לדבר בהם. יש להתמודד עם נושאים זוגיים באופן מיידי, לא לדחות, דחייה מובילה לחוסר הבנה , להעצמה של רגשות שליליים.

שיחה יכולה להתחיל באופן מבוקר על מנת להתמודד עם נושא חשוב, אבל בגלל תסכול ותחושה של חוסר הבנה עולים נושאים שלא טופלו ,ואז יש פיצוץ. פתאום בני הזוג מוצאים את עצמם מעלים תחושות של פגיעה ותסכול ממאורעות שקרו מזמן אך מעולם לא עברו בירור מקיף.

לכתבות נושפות בנושא מין, יחסים וזוגיות:
יחסים: כך תשמרו על עצמאות בזוגיות
מין: מונולוג של "זייפנית אורגזמות"
זוגיות בצל השכול: איך ממשיכים הלאה?
חיי זוגיות? 10 סיבות להישאר רווקים
10 סימנים שאת במערכת יחסים חולה

איך מנהלים שיחה שתוביל אינטימיות ריגשית?


דברו על מה אתם מרגישים מבלי להאשים. התמקדו בנושא אחד כל פעם ואל תתפרשו על נושאים רבים העולים באופן אסוציטיבי. הקפידו להיות כנים ומחוברים ליושרה ויושר פנימי. האמינו שהאחר רוצה את הטוב עבור שניכם. חשבו על מה מרגיש בן הזוג, נסו להיכנס לנעליו. הביעו את ההערכה האמיתית אותה אתם חשים כלפי בן הזוג. הקשיבו היטב למה שאומר האחר. הנחת היסוד היא שהרצון הוא לתקן את מערכת היחסים, ולא לפגוע.

אינטימיות רגשית היא מצב נפשי בו שני בני הזוג מרגישים בטוחים להביא את עצמם בלי מסיכות ובלי התיפיפות. להביא את החלקים שמתביישים בהם. אם ברצונכם לחיות חיי זוגיות משמעותיים ולא רק הסכמי עבודה וחובות – בדקו את עצמכם ואת הזוגיות שלכם ותשקיעו בה.

דורית משעולי -0522501871

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • סימונה פלג
    סימונה פלג
    מנחת הורים ומשפחות ניסיון של שלושה עשורים בהנחיית הורים ומשפחות עם ילדים בכל הגילים. מומחית לבעיות שינה, לגמילה מחיתולים, לקשרים במשפחה, ליחסים רב-דוריים, ליחסים בין אחים ועוד... קרא עוד

אולי יעניין אותך גם

מיינדפולנס בחדר המיטות
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 27/05/2019 |
צפיות: 414
מיינדפולנס היא שיטה ששמה דגש על מתן קשיבות ותשומת לב לפעולות שנעשות ברגע נתון ושחרור של דפוסים שליליים. תרגול השיטה מסייע למצבים רבים, כולל מערכות יחסים. חוקרים בדקו האם זה נכון גם לגבי שיפור יחסי מין
קרא עוד
בדיקת PAP: אבחון מוקדם של סרטן צוואר הרחם
ד"ר שרגא וקסלר
| 01/05/2019 |
צפיות: 962
מדי שנה, מבצעות נשים ברחבי הארץ והעולם בדיקה לגילוי מוקדם של סרטן צוואר הרחם. גילוי זה מגדיל את סיכויי ההחלמה. מאיזה גיל מומלץ להתחיל? באיזו תדירות יש לבצע את הבדיקה? ומהן הפעולות החשובות אותן יש לבצע לפני?
קרא עוד
מודעות לחשק המיני שלך – מדוע זה מורכב כל כך?
אוראל שופן
| 10/01/2019 |
צפיות: 970
הריחוק מהגוף והדיכוי החברתי רב השנים גורם לנשים לנתק ביניהן לבין הצרכים המיניים שלהן. עכשיו יותר מאי פעם זה הזמן של הנשים להתחבר לתשוקות וליצרים שלהן
קרא עוד
סקס וסרטן השד: חזרה לתפקוד מיני אחרי הטיפולים
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 10/10/2018 |
צפיות: 712
הטיפול בסרטן השד כרוך בתופעות לוואי רבות אשר משפיעות גם על החשק המיני ועל דימוי הגוף. לכן, חזרה לפעילות מינית יכולה להיות מאתגרת לא פחות מהמחלה עצמה
קרא עוד
טיפול זוגי: מה עושים כשהחצי השני אינו משתף פעולה?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 22/07/2018 |
צפיות: 1,080
טיפול זוגי הוא לעתים מוצא אחרון לבעיות במערכת היחסים, אך לפעמים אחד מבני הזוג מסרב ללכת לטיפול, כיצד ניתן לשכנע אותו?
קרא עוד
הדרך להצלחה מבחינה זוגית
ליאת יוגב
| 19/06/2018 |
צפיות: 1,452
למספר הגורל יש השפעה רבה על החיים, אם פועלים לפיו מקבלים מתנות אך אם הולכים נגדו נתקלים בקשיים. הדבר נכון פי כמה וכמה במערכת יחסים זוגית
קרא עוד
חתונה ממבט ראשון: חוות דעת על התכנית שעשתה ריאליטי מנישואין
אוראל שופן
| 15/01/2018 |
צפיות: 2,898
התאמה מושלמת היא לאו דווקא המפתח לזוגיות טובה, אלא דווקא האופן שבו הצדדים מגיעים לאינטראקציה. אוראל שופן, מומחית לתקשורת רומנטית מודרנית, אומרת את דעתה על התכנית "חתונה ממבט ראשון"
קרא עוד
פעם בוגד תמיד בוגד – האמנם?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 11/12/2017 |
צפיות: 2,532
לא כל בגידה צריכה לסמן את סוף מערכת היחסים והרבה פעמים בעזרת עבודה משותפת אפשר להחיות מחדש את הזוגיות. לפני שמחליטים לכאן או לכאן צריך לבדוק היטב את אופיו של בן הזוג הבוגד
קרא עוד
להתאהב מחדש: כיצד להחיות את הזוגיות?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 16/11/2017 |
צפיות: 2,529
שגרה יכולה לכבות את התשוקה ואפילו להרוג את מערכת היחסים. שינויים קלים בשגרת היומיום יכולים להצית את הלהבה מחדש
קרא עוד
כיצד להתמודד עם האקס של בן הזוג?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 18/10/2017 |
צפיות: 1,946
האקס של בן הזוג יכול להעיב על כל מערכת יחסים ואפילו להוות איום על המשך קיומה. בעזרת כמה כללים פשוטים אפשר להתגבר על הקושי ולהפוך אותו לבסיס חזק של הזוגיות המתפתחת
קרא עוד