טיפול בעיות נשימה בעזרת רפואה סינית

מחלות ובעיות נשימה רבות ניתן לאבחן ולטפל בעזרת רפואה סינית. חולים רבים מתקשים לעיתים למצוא מזור ברפואה הקונבנציונלית, או עייפים מהטיפול התרופתי ומוצאים נחמה ומזור בעזרת רפואה סינית
 עדי מנחמי
| 24/04/2012 |
צפיות: 4,118
דירוג: 4.0 מתוך 1 הצבעות
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 4.0 מתוך 5
מחלות ובעיות נשימה הנפוצות שבנן ניתן לטפל בעזרת רפואה משלימה הן: אסטמה, ברונכיט, שיעול כרוני וקוצר נשימה. ישנם אנשים שמגיעים לטיפול במחלת ריאות חסימתית כרונית. אמנם אין אפשרות לרפא מחלה זו, אך ניתן למנוע דלקות ולהקל במידה מסוימת על הנשימה ועל תופעות לוואי של המחלה.

הסיבות העיקריות לבעיות נשימה הם בעיה בפעילות בלוטת האדרנל עקב טראומת לידה, פעילות יתר של מערכת החיסון הגורם לעודף בליחה וגם מתח נפשי המוביל לנשימה מהירה ושטחית ולכיווץ דרכי הנשימה.

ישנה תבנית רפלקסים אופיינית לאנשים הסובלים מבעיות נשימה. רפלקסים אילו ברובם הם שרירים וגידים בהם הריאות נעזרות בתהליך הנשימה. כשישנה מחלת נשימה או שעול כרוני, שרירים אילו מתאמצים יתר על המידה והופכים להיות נוקשים וכואבים בלחיצה עליהם.

שרירים אלו ממוקמים בעיקר באזור החזה והגב העליון. אזור מפגש שרירי החזה עם שריר הכתף הוא אזור אבחון חשוב. נוקשות או רגישות שם תעיד על תפקוד לקוי של הריאות או על מחלת ריאות, המייצרות כיווץ של שרירי בית החזה.

למידע נוסף בנושא רפואה סינית היכנסו לפורומים:
פורום גניקולוגיה ורפואה סינית
פורום כאב ורפואה סינית
פורום פוריות רפואה סינית
פורום רפואה משלימה, רפואה אלטרנטיבית
פורום רפואה סינית

כשאדם סובל מיציבה לקויה המתבטאת בכתפיים וצוואר שמוטים לפנים, גב תחתון שטוח וצוואר שנוטה קדימה ("צוואר באפאלו") – זה עשוי להוביל למגבלה ביכולתה של הריאה להתרחב ולהתמלא באוויר. לאנשים אלו תהיה בעיה בשכיבה על הגב, ובטיפול הם יבקשו מספר כריות או לשכב בתנוחת "עובר" או בתנוחה מסוימת, אשר מאפשרת להם נוחות. במקרים של מחלות נשימתוית, יהיה הכרח לשפר את הרגישות באיזור זה.

תהליך אבחון מחלות ריאה ובעיות נשימה


בעיה בריאות מתבטאת בדרך-כלל ברגישות רבה בלחיצה על צידי עצם בית החזה. זה נפוץ אצל חולי אסטמה או ברונכיט. אם הרגישות קיימת בצד שמאל בלבד, כנראה ומדובר בפעילות מאומצת של הלב ולא של הריאות.

באזור הגב תהיה לרוב נוקשות ורגישות רבה בשרירי השכמות ובגידי השכמה העליונים וכן בחוליות שבגב העליון. מכיוון שלריאות תפקיד חשוב במערכת החיסון, נפוץ שאמצא רגישות באזור האבחון החיסוני בבטן התחתונה בצד ימין, שתצביע על בעיית ראות כרונית. ביפן האיזור מוגדר כרפלקס מערכת החיסון והריאות.

<@ --- IMG_2 --- @>

טיפול בעזרת דיקור סיני


כל אחד מהאזורים הנוקשים יטופל ע"י נקודות דיקור שונות. לעיתים יש לחפש כמה שילובי נקודות דיקור בידיים וברגליים בכדי לייצר הטבה משמעותית ברגישות בלחיצה על אזורי רפלקס נשימתיים בחזה. בעיקר נשתמש בנקודות דיקור לאורך מסלול הריאות.

להרפיית אזורים נוקשים בשכמות, נשלב גם דיקור מקומי בגב עם חימום אינטנסיבי של האזור. המקום העיקש ביותר הינו חיבורי שריר השכמה לעצם השכמה. אזור זה ביפנית נקרא "קורי" והוא מעיד על קושי של הריאות להתרחב ולספוג חמצן. שם אשלב גם טיפול עם אלקטרודות חשמליות ושימוש בכוסות רוח. בסוף אשאיר על המטופל מחטים קטנטנות, איתן נשאר לעוד מספר ימים.

כאשר אנו מצליחים להרפות את אזורי הרפלקס הנשימתיים בצוואר, בחזה ובגב, לריאות קל יותר להתרחב ולהתמלא באוויר. גם שיעול כרוני יכול להפסק כאשר שרירי עזר נשימתיים רפויים יותר.

שילוב של תרגילי נשימה בטיפול


לטיפול בבעיות ומחלות נשימה, ישנה חשיבות גדולה לתרגילי נשימה יומיומיים של המטופל. יש להכניס אוויר באטיות עד למקסימום האפשרי, תוך כדי מתיחת הכתפיים לאחור. תרגיל זה מעודד נשימה עמוקה וכן מרפה ומגמיש את חיבורי שרירי החזה לכתפיים. שחיה גם כן יכולה לתרום רבות לעניין זה רבות.

אסטמה


אסטמה היא מחלה שמתחילה לרוב בגיל ילדות או מהלידה. היא מאופיינת בקוצר נשימה, קושי בהכנסה או בהוצאת אויר, תחושת כיווץ או מתח בבית החזה ולעיתים שעול טורדני.

כשמגיע אליי ילד או תינוק לטפול באסטמה, יש סיכוי גבוה כי אמצא אצלו רפלקסים רגישים המעידים על טראומת לידה שעבר ועל פעילות יתר של בלוטת האדרנל. במחקר שהתבצע ע"י 5 חוקרים מדנמרק בשנת 2003 נמצא כי אנשים שנולדו בניתוח קיסרי פיתחו אסטמה ונזלת אלרגית פי 3 יותר מאילו שנולדו בלידה רגילה. במקרים אילו נמצא עדויות לעודף בהפרשה של אדרנלין, שמקורה באותו סטרס שגופו נחשף אליו בלידה ומאז בלוטת האדרנל מפרישה כמות גדולה מידי של אדרנלין וקורטיזון. מצב זה עשוי גם להוביל לבעיות עור אצל תנוקות והפרעת קשב וריכוז בגיל מתקדם יותר.

התקף אסטמה יכולה להתפתח כחלק מתסמיני אלרגיה. במקרים אלו נשלחים החולים ע"י הרופא לבדיקות רגישות לחומרים מסוימים. לרוב מתגלים כמה סוגי חומרים אליהם הם רגישים, אולם בדיקה זו אינה תורמת בטיפול, שכן במשך הזמן עלולים להתווסף חומרים חדשים שגורמים לאלרגיה המפעילים התקף אסטמה. כדורים נגד אלגיה הינם פתרון בעייתי. כשמתחיל כבר התקף נשימתי, הם אינם יעילים.


אבחון וטיפול באסטמה בעזרת רפואה סינית


הממצא הגופני העיקרי, שמאשר לנו את אבחנה זו הוא רגישות רבה בלחיצות מסביב לטבור. הטיפול יהיה ראשית לצמצם או להעלים את הרגישות בטבור בכדי לצמצם את הפרשת האדרנלין המוגזמת ובכך להקל על כיווץ דרכי הנשימה. הטיפול יכלול דיקור וחימום הנקודות הרגישות סביב הטבור.

כשיש נטייה לאלרגיה ובעקבותיה קושי נשימתי, ראשית אפעל להוריד רגישות בבלוטות חיסוניות, בעיקר ברפלקס חיסוני הנמצא בצד ימין בבטן תחתונה.

רגישות יתר תמידית של מערכת החיסון מובילה להפעלה מיותרת של מנגנוני חיסון, לרבות כיווץ של קנה הנשימה בכדי למנוע כניסת מחוללי מחלה. הטיפול חייב להיות משולב עם צמחי מרפא שמאזנים את פעילות היתר החיסונית וגם עם צמחים אשר פועלים להרחבת קנה הנשימה וייבוש ליחת הריאות.

ניתן לסייע לייבוש הליחה גם באמצעות תזונה. רצוי לאכול שורש של בצל ירוק ופנים של ארטישוק. חשוב עוד יותר להימנע ממוצרי חלב, מאפים וסוכר.

ישנם חולי אסטמה המפתחים התקף בעת מתח נפשי. אצלם אפעל לאזן את מערכת העצבים המרכזית. הטיפול שישפיע בצורה הטובה ביותר הוא איתור אזורים רגישים מאד לאורך חוליות הגב העליון וצריבה עדינה שלהם עם חומר בעירה עד שהם הופכים לפחות רגישים.

לכתבות נוספות בנושא רפואה סינית ורפואה משלימה:
תסמונת קדם וסתית והקשר לאנרגית הכבד
דלקת בדרכי השתן: בין מזרח למערב
דיקור סיני מסייע ליובש בפה עקב הקרנות
נטורופתיה – חמשת הסודות העיקריים לריפוי
הקשר בין מחלות לשעון קיץ

בעיות נשימה כרוניות


לכל מי שסובל מבעיות נשימה כרוניות, בין היתר נבדוק אזורי אבחון הקשורים לחוסר חמצן בדם. במצבי מתח נפשי ישנה נטייה לנשימה מהירה ושטחית. מצב זה יוצר מעגל קסמים בו הגוף מזהה שקיים חוסר חמצן בדם ותגובתו היא כיווץ של קנה הנשימה.

אבחון וטיפול בבעיות נשימה כרוניות בעזרת דיקור סיני


בטיפול בחוסר חמצן נתייחס לכמה אזורי רפלקס רגישים. האחד, רגישות בלחיצה על צידי הגרוגרת בקידמת הצוואר. זהו אזור אבחון של בלוטת התריס. בלוטה זו רגישה מאד למצבי חוסר חמצן בדם, הגוררים עודף של רעלים כמו פחמן דו חמצני. שילוב של כמה נקודות דיקור, יסייע לשפר את פעילות הבלוטה וסינון הדם. איזור האבחון השני הוא מסביב לעצם בית החזה. שם נמצא רגישות עקב מאמץ יתר של הריאות והלב. לסובלים מבעיות נשימה כרוניות יהיה קושי בנשימה בפעילות גופנית או אפילו הליכה מתונה בשיפוע עולה.

אזור האבחון השלישי הינו בגב העליון, שם ישנו גיד שיוצא מהשכמות לכיוון הצוואר. גיד זה נקרא "לבטור סקפולה" וביפנית "קנפקי" והוא אחד הגידים שעוזרים לריאות להיפתח. לעיתים גיד זה מאד מכווץ ומקשה על הריאות להתרחב ולהכניס מלוא האוויר. על כן, יש לטפל מקומית בחיבור של הגיד אל עצם השכמה ע"י גירוי חשמלי מקומי עד להרפייתו.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • סיגל ברנר- נטורופתיה ורפואה טבעית
    סיגל ברנר- נטורופתיה ורפואה טבעית
    נטורופתית, רפלקסולוגית, אירידולוגית והרבליסטית קלינית. בעלת קליניקה פרטית ברעננה. תחומי טיפול: בעיות עיכול, מחלות מטבוליות, אלרגיות, השמנה, ניקוי רעלים, בעיות הורמונליות, ליווי תזונתי ועוד. ... קרא עוד