טיפול אוסטיאופתי ברפלוקס לאחר הנקה

רפלוקס לאחר הנקה היא תופעה שכיחה מאוד ולעיתים כרוכה בבכי מלווה בעווית שמתיש את האם והתינוק. התופעה אמורה לחלוף מעצמה, אולם טיפול אוסטיאופתי מקל באופן משמעותי על הסימפטומים שמופיעים לאחר הנקה
מאת ירון זיו
| 11/04/2012 |
צפיות: 14,763
תנוחת העובר בשלב האחרון של ההריון כמו גם המעבר בתעלת הלידה עשויים לגרום ללחץ לא סימטרי במפרקים המחברים את הראש לצוואר. לחץ מוגבר במפרקים אלה גורם להתרחבות לא סימטרית של הגולגולת המלווה את גדילת המוח, ומכאן גדל הסיכון ללחץ ושיבוש פעילות עצבית החיונית לתפקוד החלק העליון של מערכת העיכול ותהליך הבליעה. בשלד קיימות דרגות חופש המאפשרות להסתגל לליקויים אלה, אולם תהליך ההסתגלות עשוי להפריע למיצוי תהליך ההתפתחות של התינוק. טיפול ידני עדין מסייע לזירוז ההסתגלות ומיצוי תהליך ההתפתחות.

למידע נוסף בנושא הנקה, הריון ולידה היכנסו לפורומים:
פורום אחרי לידה
פורום הנקה, הנקה נכונה
פורום הריון ולידה
פורום זכויות נשים בהריון, זכויות לאחר לידה
פורום לידה בבית, לידה טבעית, לידה פעילה

רפלוקס עשוי להיגרם כתוצאה מהפרעה מכאנית למבנים עצביים היוצאים מפתח הסמוך לבסיס הגולגולת. מבנים עצביים אלה אחראיים על הפרסיטלטיקה של הוושט והקיבה, על תזמון פתיחה וסגירה של שריר השוער הנמצא בין הוושט לקיבה, וכן על פעילותם של השרירים בבסיס הלשון.

מגבלת תנועה צווארית עשויה לגרום להפרעה מכנית של העצב המפעיל את הסרעפת, ומכאן למתח לא סימטרי בסרעפת. מתח לא סימטרי יכול לשבש את פעילות שריר השוער. הממוקם בתוך הסרעפת.

מתח מוגבר בעמוד שדרה תורקלי יכול לגרום לעירור של מערכת עצבים סימפטטית, ומכאן לדיכוי של המערכת הפאראסימפטטית והפרעה לתהליכי עיכול, קיבה ומעיים.

מה הם הסימנים לנחיצותו של טיפול אוסטאופתי?


הסימנים הבאים יסייעו לכם לאבחן בעצמכם אם קיימת מגבלת תנועה שעשויה לגרום להפרעה מכאנית ורפלוקס בעקבותיה:

יניקה לא סימטרית – היילוד יונק ביעילות משד אחד, ובאופן לא מספק מהשד השני יכולה להצביע על מגבלת תנועה צווארית או לחץ בבסיס הגולגולת.

איחור רב בשיהוק לאחר הארוחה המלווה בהקשתה עוויתית של גב התינוק יכול להצביע על מגבלת תנועה בגב התורקלי שלו.

כאשר התינוק שוכב על גבו ניתן לבדוק את איכות התנועה בעמוד השדרה הצווארי: הסבו את תשומת ליבו אליכם, וסובבו בעדינות את ראשו לצד אחד, ולאחר מכן לצד שני. בדקו האם סיבוב לאחד מהצדדים מאלץ אותו להרים את הכתף מהמזרון. כתף המתרוממת מהמזרון היא סימן למגבלת תנועה בצוואר.


בדיקה לאיכות התנועה בעמוד שדרה תורקלי – הסבו את תשומת ליבו כך שיביט אליכם כאשר הוא שוכב על גבו. אחזו באגן, וסובבו אותו לכיוון מימין לשמאל, ולאחר מכן משמאל לימין. במידה וסיבוב האגן גורם לראש להסתובב קיימת אינדיקציה למגבלת תנועה בחלק התורקלי של עמוד השדרה.

כאשר התינוק שוכב על הבטן הסבו את תשומת ליבו לצד אחד, ולאחר מכן לצד שני – בדקו את טווח התנועה. טווח לא סימטרי מהווה אינדיקציה למגבלת תנועה בחיבור בין עמוד שדרה צווארי לתורקלי, כאשר הצלעות העליונות כפי הנראה מעורבות במגבלה התנועתית.

חוסר סימטריה של אוזניים, עיניים, גולגולת – אם קיים, יכול להצביע על לחץ בבסיס הגולגולת.

כאשר התינוק מתחיל להתגלגל משכיבה על הגב לשכיבה על הבטן, בידקו האם יש לו העדפה להסתובב לצד אחד. גם זו אינדיקציה למגבלת תנועה באזור אחד או יותר של עמוד השדרה.

מהות הטיפול האוסטאופתי


לאורך המאמר השתמשתי לא פעם בביטוי "מיצוי תהליך ההתפתחות", ובכן למה הכוונה?

התפתחות תקינה מוגדרת בתחום רחב יחסית של קריטריונים, ומבוססת על התייחסות לשנים הראשונות בחיי הצאצא. טיפול אוסטיאופתי מיועד לשיפור איכות החיים גם אצל בוגרים. לדוגמא – ליקוי תנועתי של חוליות השדרה התורקליות בינקות (המחוברות לצלעות) משתייר בתהליך הגדילה ויכול לחשוף את הבוגר למחלות ניוון של חגורת הכתפיים והצוואר, כאבי ראש, ופריצת דיסק מותני.

לכתבות נוספות בנושא הנקה, הריון ולידה:
הריון: מה באמת מחכה לך בסופו
הנקה: 11 טיפים שיהפכו אותה לקלה יותר
הורים: פרקי אבות
הורים טריים - טעויות ותיקות
תזונת תינוקות: עוברים לאכול בכפית

במהלך הטיפול מופעל לחץ עדין מאוד על גופו של התינוק המיועד להקל על הלחץ בבסיס הגולגולת, לשפר את טווח התנועה בעמוד השדרה הצווארי והתורקלי שלו, ולמתן את המתח במעטפת השרירית של הצוואר וכלוב הצלעות.

הטיפול אינו כואב, אם כי יילודים נוטים לבכות במהלך הטיפול כאשר המטפל מוציא אותם מאזור הנוחות שלהם לצורך בדיקה וטיפול.

מאחר ויכולת ההסתגלות של גוף התינוק גדולה מאוד, השיפור בסימפטומים ובמדדי הבדיקה צריך להופיע אחרי 2 עד 4 טיפולים.

מאחר ורפלוקס יכול להיות סימפטום של מחלה הדורשת טיפול רפואי, התייחסתי במאמר רק למקרים בהם התינוק מתפתח כראוי בהיבטים של עליה במשקל והתפתחות מוטורית.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר אחיה אמיר
    ד"ר אחיה אמיר
    מומחה לגסטרו-ילדים מחלות כבד, תזונת ילדים ורפואת ילדים. תחומי טיפול: כאבי בטן כרוניים, עצירות כרונית, קרוהן, קוליטיס, צליאק, הליקובקטר פילור, מחלות רפלוקס ועוד. ... קרא עוד