בעיות אוזניים אצל ילדים: יש אלטרנטיבה

האם כל בעיות האוזניים הכרוניות אצל ילדים מחייבות ניתוח? האם ניתן לרפא ילדים הסובלים מדלקות חוזרות ונשנות באמצעות טיפולים אלטרנטיביים? סיפורה המרתק של אור, ילדה בת 3 וחצי והתגברותה על בעיות אוזניים
מאת עינת גולדמן
| 12/02/2012 |
צפיות: 6,069
"היא לא ברורה, לא מבינים אותה כלל ואני מפחדת שהיא מתפספסת בגן ובכלל..." כך אמרה לי שלומית (שם בדוי), אמה של אור (שם בדוי) בת השלוש וחצי. שלומית התקשרה אליי אחה"צ חורפי אחד ושאלה אם אני מטפלת גם בילדים קטנים הסובלים מבעיות אוזניים. היא נשמעה עדינה ומנומסת, אך עם זאת נחושה לעזור לבתה. קבענו להיפגש ואני חיכיתי בקוצר רוח לעבודה עם ילדה זאטוטית המאתגרת אותי כל פעם מחדש.

הרבה פעמים מבוגרים שוכחים שילדים הם עולם ומלואו. הם יודעים הכול, מרגישים הכול ומגיבים אלינו ולהתנהגותנו בצורה ישירה. כלומר, אם אני עצבנית עכשיו גם ילדי יהיה עצבני ויבדוק את גבולותיי. וכך גם לגבי כל רגש אחר - אהבה, עצב, רוגע ושלווה, ביטחון, כעס וכו'. אי היכולת של ילדים קטנים לבטא את עולמם הרגשי, הפיזי והמנטאלי אינו אומר שהם לא יודעים, לא מרגישים, לא חווים. עלינו לכבד אותם ואת תבונתם ולסייע להם להתבטא ולשתף.

למידע נוסף בנושא רפואת ילדים, רפואה משלימה, היכנסו לפורומים:
פורום אף אוזן גרון
פורום אף אוזן גרון ילדים
פורום פסיכולוגיה ילדים
פורום רפואה משלימה ילדים
פורום רפואת ילדים, מחלות ילדים

שלומית ואור הגיעו אליי בשעות הצהריים המאוחרות, כשאור מסתתרת מאחורי רגל אמה, מבטים חשדניים על פניה ולשונה מתגלגלת בפיה המעידה על מבוכה. ירדתי לגובה שלה והענקתי לה פיל סגול שישמור עליה, ומשם הכול השתחרר. אור הגיעה אליי עם עודף נוזלים בפנים ובסינוסים. דלקות אוזניים חוזרות ונשנות, מים שמצטברים מדי פעם ומאלצים אותה לעבור שוב ושוב שטיפות.

ניתוח צריך להיות המפלט האחרון


היא הייתה מיועדת לניתוח צינוריות באוזניים ושלומית חיפשה מפלט אחרון לפני ההחלטה לבצע ניתוח בילדתה. אור לא מדברת ברור מכיוון שאפה סתום כל הזמן, לכן קשה להבין אותה וכמו כן כל הנוזלים משפיעים גם על איכות השמיעה שלה כתוצאה מתחושת העמימות.

ניבטה אליי ילדה מקסימה, נבונה וחכמה שכל הסובבים אותה לא יודעים איך להתמודד איתה ואיך להבין אותה בגלל אותה בעיה. מלבד אמה שהייתה מלאת סבלנות, הקשבה ורצון לעזור לה. היא הפכה להיות צדדית בגן, שיחקה בעיקר עם עצמה, פחות קיבלה יחס ותשומת לב כי הגננות לא היו מסוגלות להיות שם בשבילה עם מצוקתה.

חשוב לי לציין שגיל שלוש וחצי הוא גיל קריטי ביותר שבו מתפתחת העצמאות והאינדיבידואליות של הילד, הרצונות שלו, היכולת לעמוד על שלו, אוצר המילים שלו והיכולת לתקשר ולנהל שיחה על מנת שיבינו אותו. לאורך זמן, מצב כמו של אור, אצל ילד יוצר תסכול, חוסר ביטחון, נבדלות מהכלל, דימוי עצמי נמוך, לבדות והתבודדות, מחסור בחיי חברה, בעיות תקשורת ועוד.

הרפואה המודרנית הרבה פעמים ממהרת לשלוח לניתוחים ומעדיפה לא לקחת סיכונים מיותרים על מנת לא לפגוע באוזניים ובשמיעה של הילד. אני מסכימה שלא משחקים עם בריאות האוזניים, אך ניתן בחלק גדול מהמקרים למנוע התערבות פולשנית וחודרנית כמו ניתוח אוזניים לילדים כ"כ קטנים. אפשר לפחות לנסות.

במהלך עבודתי עם אור שילבתי מספר שיטות על מנת להתמודד על בעיות הנוזלים:
ראשית השתמשתי בנרות הופי - העשויים מחומריים טבעיים כגון דונג דבורים, צמחי מרפא, פשתן, מרווה, דבש וקמומיל היעילים בריפויי האוזן. תפקיד הנר לשאוב את הנוזלים ו/או הדלקת החוצה בצורה עדינה ולא מכאיבה. אור שיתפה פעולה בצורה הכי בוגרת שיש, שכבה בסבלנות בזמן שהנר דלק בתוך אוזנה ואימה המסורה הקריאה לה סיפור או שיחקה איתה במשחקי אצבעות מוכרים.

בנוסף לטיפול בנרות הופי שילבתי עבודה על הפנים לניקוז הנוזלים והסינוסים מהפנים. אלו שיטות עיסוי עדינות על עור הפנים. הכלי הנוסף והעיקרי היה הטיפול הרפלקסולוגי בכפות הרגליים. הטיפול הרפלקסולוגי מאפשר לעבוד על אזורים בלתי נגישים למגע פיזי בגוף. קצוות העצבים העוברים בכל הגוף ומסתיימים בכפות הרגליים מאפשרים את יעילות והצלחת הטיפול .

האוזניים בהיבט הרגשי-נפשי


האוזניים כשמם כן הן, מאזנות אותנו. הן נמצאות בדיוק בקו האמצע של הפנים. לרוב אנשים הסובלים מבעיות אוזניים יסבלו גם מסחרחורות- חוסר איזון. בעיות אוזניים מאוד שכיחות אצל ילדים קטנים ולמה? האוזניים משמשות אותנו לקבל מידע מבחוץ, לעבד זאת פנימה ולהפנים. להקשיב, לשמוע. כשיש התנהלות בבית או בסביבה אחרת של הילד המתנהלת על בסיס יומיומי בטונים גבוהים ובצעקות יכולה לערער את עולמו ואת ביטחונו של הילד.

ילד חדש שנולד, בעיקר בילד ראשון נולדים גם הורים חדשים. כל המאזן והיציבות המוכרת בבית משתנים. אנחנו מגלים בבני הזוג שבחרנו להיות איתם דברים שלא גילינו לפני שנולד הילד והרבה פעמים זה יוצר מחלוקות, ריבים ומשבר הילד הראשון.

צעקות וטונים גבוהים מאיימים על התינוקות והילדים הקטנים. ילדים יותר גדולים יכולים להיכנס לחדר לסגור את הדלת ולשים מוזיקה קולנית על מנת לא לשמוע את הצעקות של ההורים או לצאת מהבית, אך תינוקות קטנטנים חסרי ישע לא מסוגלים לעשות כלום עם הפחד שעוטף אותם. הם לא מסוגלים וגם לא צריכים להכיל בגילאים האלו את הצעקות, לכן הם מייצרים פקקים, נוזלים או דלקות באוזניים על מנת לא לשמוע את מה שמפחיד אותם.

בפגישתנו הראשונה שאלתי את אור, תוך כדי הטיפול הרפלקסולוגי, איך קוראים לגננת, מי חברותיה בגן והאם היא אוהבת ללכת לגן. אור התעלמה משאלתי האחרונה ושינתה נושא באלגנטיות ובמתיקות. ציינתי זאת לעצמי שאצטרך לבדוק זאת בהמשך.
<@ --- IMG_2 --- @>
בפגישתנו השנייה ניגשה אליי שלומית ואמרה שהיא לא כל כך מרוצה מהגן ומההתנהלות בו ושהיא מחפשת לה גן חדש. גם היא שמה לב להתחמקות בתה מהשאלה ששאלתי בפגישה הקודמת וזה הדליק אצלה נורה אדומה.

במקביל ניסיתי בעדינות לברר את ההתנהלות הביתית. איך האווירה בבית? איך מתייחסים אליה וכו'. לצערי הרבה גיליתי שהאב בכל התמונה הזו חולה במחלה קשה וכל היום מתעסקים בו, מטפלים בו ומדברים עליו. אין לי ספק שזוהי העננה שרבצה על אור וגרמה לכל הפחדים לצוץ ולהציף אותה רגשית נפשית ופיזית.

הנוזלים באוזניים נעלמו ולא היה צורך בניתוח


בפגישתנו השלישית הן הגיעו אליי כרגיל בשעות הצהריים המאוחרות ושלומית חייכה עם חיוך ענק מאוזן לאוזן. היא סיפרה שאור הרבה יותר ברורה והיא קיבלה על כך פידבקים גם מאנשים אחרים. שמחתי כל כך והמשכתי לעבוד איתה הן על האוזניים והן על עבודה רגשית של הכלת הפחדים.

כתבות נוספות בנושא רפואת ילדים:
חוש הומור מתפתח מוקדם אצל ילדים
מחלות עור אצל ילדים: אבחון וטיפול
הפרעות שינה בילדים: הכל על ביעותי לילה
חרדה בגיל ההתבגרות
מציצת אצבע: איך לגרום לילד להפסיק?

בפגישתנו הרביעית והאחרונה סיפרה לי שלומית שהן היו בביקורת אצל הרופא, ומבדיקה שערך גילה שכל הנוזלים נעלמו, האוזניים יבשות ואין צורך בניתוח. אור המקסימה חזרה להפיץ אור.

לשמחתי, הטיפול בילדים הוא קצר טווח ומשפיע מיידית עליהם. אין להם את כל שכבות ומנגנוני ההגנה והדפוסים הכרוניים שמבוגרים רוכשים לעצמם עם השנים. הם יצורים טהורים, קל לעבוד איתם והשינוי הוא מיידי. לכן, לא כל דלקת אוזניים כרונית חייבת להיגמר בניתוח. רשימת הדוגמאות עוד ארוכה.
ובפנייה להורים - הורים יקרים, אנא, נסו שיטות שונות לפני ההחלטה לבצע ניתוח.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר אלן ענר
    ד"ר אלן ענר
    חוו"ד אורתופדיות משפטיות בדיקה על-קולית ( אולטרה-סאונד) פרקי ירכיים תינוקות. איבחון וטיפול של מחלות אורתופדיות מגיל 0 ועד גיל 18. פגיעות ספורט אצל ילדים ומתבגרים ... קרא עוד

אולי יעניין אותך גם

דלקת אוזן תיכונה: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
ד"ר עמית וולפוביץ
| 07/02/2019 |
צפיות: 614
דלקת אוזן תיכונה היא מחלה נפוצה בקרב ילדים קטנים, המחלה נגרמת בשל הצטברות נוזלים והזדהמות שלהם. חוסר טיפול במחלה עלול לגרום לסיבוכים כמו קרע בתופית וליקויי שמיעה
קרא עוד
כיצד המסכים פוגעים בילדים?
ד"ר אילן בוש
| 06/02/2019 |
צפיות: 612
זמן מסך ממושך יכול להוביל לבעיות שונות בקרב ילדים כמו דיכוי הדמיון, עצלות, בדידות והשמנה. על ההורים ללמוד כיצד לאפשר לילדים ליהנות מהמסכים מבלי לגרום לנזקים התפתחותיים והתנהגותיים
קרא עוד
רק שיירדמו מהר היום: הקניית הרגלי שינה לילדים
 סימונה פלג
| 28/01/2019 |
צפיות: 552
סדר קבוע לפני השינה הכרחי להקניית הרגלי הירדמות נכונה. סבלנות וקביעת כללים יעזרו להשגת המטרה במהרה
קרא עוד
שקד שלישי: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
ד"ר מעיין גרובר
| 04/09/2018 |
צפיות: 1,238
תסמונת שקד שלישי היא בעיה שכיחה אצל ילדים אשר עלולה, בין השאר, לגרום לקשיי נשימה ולהצטברות נוזלים באוזניים. לעתים הבעיה חולפת עם הגיל אך במקרים רבים יש צורך בניתוח להסרתו
קרא עוד
שאיפת גוף זר: סכנת חיים לפעוטות
ד"ר מעיין גרובר
| 16/07/2018 |
צפיות: 948
חנק וחסימה של דרכי הנשימה עקב גוף זר הן תופעות מסוכנות, במיוחד בקרב פעוטות וילדים מתחת לגיל חמש. כדי למנוע מצבים אלה על ההורים להשגיח בשבע עיניים על חפצים ומאכלים הנגישים לידי ילדיהם
קרא עוד
ביקורת אחרי ברית המילה - מדוע זה חשוב?
ד"ר שלמה סטיב ג`קסון
| 25/03/2018 |
צפיות: 1,400
קרא עוד
מילה על מילה: כל מה שצריך לדעת על ברית מילה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 30/01/2018 |
צפיות: 1,370
ברית מילה היא אחת מהמצוות החשובות ביותר ביהדות. המנהג מקובל גם מחוץ לחוגים הדתיים בשל היתרונות הבריאותיים שלו ולעומתם יש כאלה שמתנגדים אליו נחרצות
קרא עוד
משחק ילדים: שלבי המשחק החיוניים להתפתחות הילד
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 22/11/2017 |
צפיות: 1,949
משחקים הם לא רק דרך להעביר את הזמן, הם חיוניים להתפתחות השכלית והחברתית של תינוקות ופעוטות. לכל שלב של התפתחות הילד יש שלב משחק שמכין אותם לדרגה הבאה
קרא עוד
שחיית תינוקות: לשיפור היכולת הקוגניטיבית ולבניית הביטחון של התינוק
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 25/10/2017 |
צפיות: 1,782
חשיפה למים בגיל מוקדם מקנה יתרונות רבים לתינוק, הן בשנות חייו המוקדמות והן בטווח הארוך כאדם בוגר. שחיית תינוקות תורמת להתפתחות השפתית של התינוק ומקטינה את סיכויי הטביעה
קרא עוד
אכילה בררנית אצל ילדים: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 15/08/2017 |
צפיות: 1,487
הפרעת צריכת מזון המנעותית היא הפרעת אכילה אשר שכיחה אצל תינוקות ואצל ילדים. ההפרעה יכולה לנבוע מטראומה נפשית, ממחלות הקשורות לאוכל ומחסך רגשי
קרא עוד