הפרעות אכילה: על אכילה רגשית וחיצונית

אכילה רגשית ואכילה חיצונית הן סוגים של הפרעות אכילה שברוב המקרים מובילים להשמנת יתר. על הפרעות אכילה שמקורן ברגשות שליליים ואכילת יתר אימופלסיבית בכתבה הבאה.
מאת ד"ר דלית ויסמן
| 22/12/2011 |
צפיות: 8,205
החיים בעולם המערבי גורמים לנו להשמין. זמינות ושפע של מזון, מותרות וריבוי כלי תחבורה, כל אלו תורמים לצריכת מזון עודפת והפחתה בפעילות כושר גופני ספונטנית. גורמים אלו תורמים לצריכה אנרגטית חיובית, עליה במשקל ועודף משקל תחלואתי. הפרעות אכילה נכללות גם הן בהשפעות השליליות שהביא עמו ריבוי המזון הזמין וחוסר הפעילות הגופנית.

למידע נוסף בנושא הפראות אכילה, דיאטה ותזונה הכנסו לפורומים:
פורום דיאטה, תזונה נכונה, הרזיה
פורום הפרעות אכילה
פורום הפרעות אכילה - תמיכה
פורום השמנת יתר - התמודדות
פורום תזונה קלינית

למרות הכוח והעוצמה של הסביבה המעודדת מאזן אנרגיה חיובי, לא כל האנשים עולים במשקל גופם וחלק נשארים בעלי משקל גוף רזה. פגיעות ורגישות לעליה במשקל הגוף יכולים להיות מוסברים ברמות שונות - גנטיקה, פיזיולוגיה, מטבוליזם, התנהגות ופסיכולוגיה.

פגיעות ורגישות של אנשים מסוימים בסביבה המודרנית הגורמת להפרת איזון במשקל הגוף, הוא תחום מחקר מתפתח. בשנים האחרונות מתחדדת ההבנה כי מגבלות תזונתיות ומרשמי דיאטה הם אמצעים בלתי מספקים בהתמודדות עם ירידה במשקל ושמירה על איזון משקל הגוף לאורך זמן. שתי הפרעות אכילה נפוצות שהמודעות אליהן הולכת ועולה הן אכילה רגשית ואכילה חיצונית.

מהי אכילה רגשית?
אכילה רגשית מתייחסת לאכילת יתר כתגובה לרגשות שליליים כגון רגזנות, זעפנות ומגוון מצבים סובייקטיביים המלווים בתחושת אי נוחות.

מהי אכילה חיצונית?
אכילה חיצונית מתייחסת לאכילת יתר כתגובה לרמזים חיצוניים הקשורים עם מזון כגון מראה, מירקם וריח.

מחקרים עכשוויים בנושא הסיכוי לפתח עודף משקל, מדגישים את דפוס האכילה הרגשית (אכילת יתר כתגובה לרגשות שליליים) והאכילה החיצונית (אכילת יתר כתגובה לגירויים חיצוניים) כגורמים מרכזיים הקשורים עם עליה במשקל הגוף.

ריבוי אכילה כתגובה לרמזים חיצוניים קשור עם זיהוי מהיר והטיה גדולה יותר בתשומת הלב לרמזים חזותיים של מזון. ממצאים אלו מצביעים על רגישות גבוהה יותר לרמזים של מזון ויכולת פחותה לוויסות התגובות לרמזים אלו. פיקוח על תגובות התנהגותיות לרמזים של מזון נעשה על ידי מעגל חשמלי-עצבי מורכב הכולל אזורי מוח קליפתי ותת קליפתי. חוסר איזון במעגל חשמלי עצבי זה, סביר כי מהווה יסוד לנטייה להגיב באכילת יתר.

ביסוס קשר חיובי בין הטיית קשב לרמזים של מזון ואימפולסיביות, מחזק את הפוטנציאל הטיפולי של התערבות הכוללת תרגול מניפולציות בתשומת הלב ושליטה באימפולסיביות באנשים המתמודדים עם השמנה תחלואתית. כלים אלו יכולים להיות יעילים מאד בטיפול באנשים עם הפרעות אכילה.

מעקב אחר 1,562 עובדי בנק במהלך כשנתיים, העלה כי חצי מהעובדים העלו במשקל בעוד שהחצי השני הפחית במשקל או שמר על משקל יציב. החוקרים מחדדים את ההבנה אודות דפוסי התנהגות האכילה בקרב המשתתפים שהעלו במשקל, לעומת אלו שירדו במשקל או שמרו על יציבות משקלית ומאירים על הגורמים ההתנהגותיים הקשורים באורח החיים שהם בעלי פוטנציאל לסייע בצמצום הרגישות לעליה במשקל.

הגורמים שנאמדו בהקשר להתנהגות האכילה היו: הנטייה לאכילה רגשית, הנטייה לאכילה חיצונית והנטייה להתנהגות אכילה מרוסנת. בנוסף נבדק הקשר בין פעילות גופנית בדרגת עצימות שונה, להתנהגויות האכילה ולמשקל הגוף. הממצאים העלו כי אכילה רגשית הייתה קשורה עם עליה במשקל. עיסוק בפעילות גופנית בעצימות גבוהה (כגון ריצה) הייתה קשורה עם ירידה במשקל. פעילות גופנית מאומצת צמצמה והחלישה את הקשר החיובי בין אכילה רגשית, חיצונית ומרוסנת לבין עליה במשקל הגוף.

פעילות גופנית ועיסוק בספורט נמצאו קשורים עם ירידה באכילה רגשית וחיצונית. לפעילות גופנית יש ככל הנראה יתרונות מעבר להיות העיסוק בה דרך להגברת ההוצאה האנרגטית וקצב חילוף החומרים. פעילות גופנית נמצאה קשורה עם תסמיני דיכאון מופחתים ותחושה פחותה של מתח ולחץ.

כמו כן נמצא קשר הפוך בין תחושת מסוגלות גבוהה לעסוק בפעילות גופנית ואכילה רגשית. במילים אחרות, ככל שלאדם יש תחושה כי הוא מסוגל לעסוק בפעילות גופנית כך גדל הסיכוי שתפחת האכילה הרגשית.

אכילה רגשית נמצאת באופן עקבי כמנבא טוב יותר לאכילת יתר, משקל עודף ועליה במשקל הגוף. ממצא זה, מחזק את החשיבות של טיפולים התנהגותיים- קוגניטיביים באוכלוסייה המתמודדת עם עודף משקל באופן כללי כמו גם באוכלוסיית המנותחים הבריאטרים.

לכתבות נוספות בנושא הפרעות אכילה, תזונה ודיאטה:
השמנה במקום העבודה: דרכי התמודדות
הילד לא אוכל? על הפרעות אכילה בגיל הרך
אפשר להתמודד עם הפרעות אכילה
בולמוס אכילה, הפרעת האכילה הנפוצה ביותר
הורים, כך תזהו הפרעות אכילה אצל ילדכם

הסרה של חלק מהקיבה באדם עם עודף משקל תחלואתי הסובל מאכילה רגשית עלול להיות טיפול בלתי מספק עבור החולה לאורך זמן. למרות שהיכולת לצרוך כמות גדולה של מזון בפרק זמן קצר נמנעת על ידי הניתוח הבריאטרי, עדיין אפשרי לצרוך כמויות מזון קטנות במהלך זמן מתמשך.

דפוס אכילה שכזה עלול להשפיע על הירידה במשקל ושמירה על איזון משקלי לאורך זמן. תחזוק ירידה ואיזון במשקל לאורך זמן, במיוחד לאחר ניתוח בריאטרי, מחייבת התייחסות טיפולית לצמצום הנטייה לאכילה רגשית וחיצונית.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  •  טובי פלד
    טובי פלד
    פסיכולוג ילדים ונוער פסיכולוג מומחה בעל קליניקה פרטית. מטפל ומאבחן פעוטות, נוער ומבוגרים. עובד בבתי ספר ובארגונים ציבוריים. ... קרא עוד