הפרעת קשב וריכוז: נוירופידבק עשוי לעזור

הפרעת קשב וריכוז היא אחת ההפרעות השכיחות המאובחנות אצל ילדים. מחקרים שונים הראו כי טיפול בנוירופידבק עשוי להועיל למאובחני הפרעת קשב וריכוז
ד``ר דורון תודר
| 053-4877780 | 11/12/2011 |
צפיות: 6,181
ישנן שתי דרכים עיקריות שהוכחו כיעילות לטיפול בילדים עם הפרעת קשב וריכוז, האחת היא התרופה ריטלין, והשנייה היא טיפול בנוירופידבק. אך מהי בעצם הפרעת קשב וריכוז?

הורים רבים לילדים עם הפרעות קשב וריכוז (ADHD) מכירים את התמונה הבאה:
מחד, הילד יכול לשבת שמונה שעות רצוף מול משחק מחשב חדש. הוא לא זקוק להפסקות, אוכל, שתיה, שירותים וגם אם נדבר איתו הוא לא ישמע. כישלונות בשלבים הראשונים של המשחק, עוברים ללא כל בעיה והילד פשוט מנסה שוב ושוב עד שהוא מצליח. קשה לחשוב על יכולת ריכוז גבוהה מזו.

למידע נוסף בנושא הפרעות קשב וריכוז ורפואת ילדים היכנסו לפורומים:
פורום נוירופידבק - טיפול בהפרעות קשב וריכוז ADHD
פורום הפרעות קשב וריכוז
פורום הפרעות קשב וריכוז, רפואה משלימה
פורום נוירולוגיה ילדים
פורום רפואת ילדים, מחלות ילדים

מאידך, אותו הילד לא מסוגל לשבת 10 דקות רצוף בעת הכנת שיעורי הבית. הוא חייב הפסקה לאחר חמש דקות, ללכת לשירותים בדקה השביעית, ולאחר 10 דקות הוא מתפרץ בזעם מעיף את המחברת ובורח לחדרו. מקרה של חוסר ריכוז וחוסר יכולת לסבול תסכול ברמה הגבוהה ביותר.

כיצד שתי פנים אלה מסתדרות עם התמונה של "הפרעת קשב וריכוז"? הסיבה היא שבטעות מניחים שהבעיה של הסובלים מהפרעת קשב וריכוז היא בעיה של "חוסר קשב וריכוז", ואין זה המצב. ההפרעה היא בקושי של המוח לווסת תפקודים רבים ושונים. המוח לא מווסת באופן טוב קשב, ריכוז, כעסים, תסכולים, שינה, עוצמת דיבור, מצב רוח ועוד ועוד. חוסר הוויסות הזה הוא הבעיה הבסיסית בילדים ובמבוגרים עם הפרעת קשב וריכוז. חוסר וויסות זה מושפע בעיקר מתפקוד ירוד של גלי המוח בחלק הקדמי של המוח.


הטיפולים השונים בהפרעת קשב וריכוז


ניתן לחלק את הטיפולים בהפרעת קשב וריכוז לשלוש קבוצות גדולות:

תרופות - ישנן תרופות רבות שהעיקרית מביניהן היא הריטלין על נגזרותיה השונות (קונצרטה ותרופות אחרות בעלות מנגנונים של שחרור מושהה). תרופות אלה גורמות לחלק הקדמי של המוח לעבוד לזמן קצר בצורה טובה יותר. לכן, כל עוד התרופה פעילה אנו רואים שיפור בסימפטומים השונים של ההפרעה. יעילות התרופות הוכחה במחקרים רבים וכיום ידוע שכ-60% מהמטופלים יגיבו לטיפול זה באופן כזה או אחר. יש מטופלים לא מעטים שהטיפול גורם להם לתופעות לוואי או שפשוט הם אינם מגיבים לטיפול.

טיפולים אלטרנטיביים - כל אדם מכיר מישהו שעשה טיפול כזה או אחר ודיווח על שיפור מדהים בילד עם הפרעת הריכוז והקשב. טיפולים אלה לא נחקרו בדרך כלל באופן מסודר ולא קיימת הוכחה מוצקה ליעילותם. יתר על כן לחלוטין לא ברור אם השפעתם היא מעבר לאפקט "הפלסבו" הקיים בכל טיפול (כולל בטיפול תרופתי). עד היום טיפולים אלה לא הוכיחו את יכולתם לייצר השפעה חיובית על פעילות המוח. לכן לא ניתן לדבר על השפעה ספציפית של טיפולים אלה בהפרעת הריכוז והקשב.

טיפול בנוירופידבק - טיפול לא תרופתי שמבוסס על עקרונות בסיסיים של מדעי המוח וההוכחות ליעילותו והשפעתו על המוח פורסמו בעיתונים המובילים ברפואה. יעילותו זהה לזו של התרופות ואף עולה עליהן.

מהו טיפול בעזרת נוירופידבק?


טכנולוגיית נוירופידבק (NeuroFeedback) היא שיטת טיפול מודרנית המאפשרת למטופל ללמד את מוחו כיצד לפעול באופן אופטימלי. הסדרת פעילות גלי המוח הנלמדת במהלך הטיפול מביאה להקלה משמעותית בסימפטומים מסבי סבל. מדובר בטיפול ללא תרופות, שאינו פולשני כלל.

השיטה מתבססת על עיקרון ההתניה: מטופל צופה בסרט לבחירתו. המחשב קורא את פעילות גלי המוח של המטופל בעת הצפייה ומתגמל אותו בכל פעם שמוחו פועל באופן תקין: כאשר הפעילות תקינה, רואה המטופל את הסרט באופן חד וברור. כאשר המחשב מזהה פעילות בלתי רצויה, נראה הסרט באופן מטושטש. כך לומד מוחו של המטופל לפעול בצורה מיטבית. באופן זה אנו מאמנים את מוחו של המטופל לעבוד באופן תקין.

במה שונה הטיפול בנוירופידבק?


הטיפול בנוירופידבק שונה מהטיפול בעזרת תרופות בהפרעת קשב וריכוז בכמה מובנים:
1. הטיפול משפיע על מכלול בעיות הוויסות ולכן יש שיפור במכלול ולא רק בקשב ובריכוז. לדוגמא בדרך כלל מטופלים חווים שיפור משמעותי באיכות השינה הפגומה אשר קיימת בפעמים רבות אצל הסובלים מהפרעת קשב וריכוז, זאת בניגוד לתרופות שלעיתים מחמירות את בעיית השינה.
2. הטיפול משפיע כל הזמן ולא רק כמה שעות ביום.
3. השפעת הטיפול נמשכת לשנים רבות ולא חולפת לאחר תום הטיפול.

מחקרים ומאמרים מדעיים בנושא נוירופידבק


בשנת 1995 פורסם המחקר הראשון שבו בדקו ילדים שסבלו מהפרעת קשב וריכוז. מחציתם טופלו באמצעות נוירופידבק ומחציתם קיבלו ריטלין. תוצאות המחקר הראו שלאחר הטיפול בנוירופידבק, כל מדדי הריכוז והקשב בקרב שתי הקבוצות היו זהים. המסקנה היתה שטיפול זה יעיל כמו הטיפול בריטלין להפרעת קשב וריכוז.
<@ --- IMG_2 --- @>
בשנת 2003 פורסם מאמר שדיווח על מעקב ארוך טווח לאחר טיפול בנוירופידבק בצעירים עם הפרעת קשב וריכוז, שהוכיח כי הישגי הטיפול נשמרים גם 10 שנים מתום הטיפול, וזאת בניגוד לריטלין, שהשפעתו חולפת לאחר יום.

בשנת 2007 פורסם מאמר בעיתון הילדים החשוב ביותר בעולם המערבי (Pediatrics), שעל סמך תוצאותיו ממוקם טיפול בנוירופידבק באותה דרגת יעילות כמו ריטלין.

בשנת 2010 פורסם מאמר חשוב ביותר, שהראה כי הטיפול בנוירופידבק מתקן את הפעילות המוחית של ילדים עם הפרעת קשב וריכוז, וכי לאחר הטיפול, מוחם פועל בצורה תקינה וזאת בניגוד למצב טרם הטיפול. במחקר זה השתמשו בהדמיה מגנטית תפקודית כדי להוכיח את השפעת הטיפול (fMRI).

לכתבות נוספות בנושא הפרעות קשב וריכוז ורפואת ילדים
8 עצות להתמודדות עם הפרעת קשב בילדים
נקודת מבט אחרת על הפרעות קשב וריכוז
הפרעות קשב וריכוז: לא סוף העולם
הפרעות קשב וריכוז (ADHD) בגיל הרך
מאלו תסמינים אצל ילדים אסור להתעלם?

לסיכום, הטיפול בנוירופידבק הוא טיפול מודרני המבוסס על עקרונות מדעיים מוצקים של חקר המוח. הטיפול הוכיח יעילות רבה מאוד בטיפול בהפרעת קשב וריכוז ועד היום פורסמו מאות מאמרים מדעיים שהוכיחו את יעילותו. כיוון שבמהותו, טיפול זה מתאים עצמו לתפקוד הלקוי של כל אדם בנפרד – הסיכויים לתגובה גבוהים מאלה של ריטלין. הטיפול אינו גורם לתופעות לוואי משמעותיות כאשר הוא מבוצע באופן מקצועי והשפעתו נמשכת שנים רבות.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם ד"ר דורון תודר
נוירופידבק-טיפול לא תרופתי
פסיכיאטר קליני מומחה נוירופידבק-טיפול לא תרופתי, פסיכיאטר מומחה. מנהל את המרכז הרפואי נוירוקליניק לטיפולי נוירופידבק. מנהל את המרפאה הציבורית היחידה בישראל לטיפול בנוירופידבק, במרכז לבריאות הנפש בב"ש. יו"ר תחום נוירופידבק בארגון הישראלי למשוב ביולוגי. נותן חוות דעת פסיכיאטריות לביטוח לאומי ולבתי המשפט.

יועצים בתחום

  • ד"ר אליהו סמואל
    ד"ר אליהו סמואל
    פסיכותרפיסט ילדים ונוער פסיכותרפיה, פסיכואנליטיקאי. למד רפואה באונ` ת"א, התמחה ברפואת ילדים ובפסיכיאטריה של הילד והמתבגר. עבד כרופא פסיכיאטר בכיר ברמת חן ובהמשך שימש כמנהל יחידה בגיל הרך. הקים גן ל... קרא עוד
  • ד"ר דורון תודר
    ד"ר דורון תודר
    פסיכיאטר קליני מומחה נוירופידבק-טיפול לא תרופתי, פסיכיאטר מומחה. מנהל את המרכז הרפואי נוירוקליניק לטיפולי נוירופידבק. מנהל את המרפאה הציבורית היחידה בישראל לטיפול בנוירופידבק, במרכז לבריאות הנפש בב... קרא עוד