מתיחת פנים וצוואר - כל התשובות

רקמות הפנים מתבגרות עם השנים ומותירות את העור רפוי ולא גמיש. מתיחת פנים וצוואר יכולה לשפר זאת באופן דרמטי. כמה זמן ההחלמה? ומה הסיכונים? כל מה שרציתם לדעת על מתיחת פנים
מאת ד"ר שרית כהן
| 07/12/2011 |
צפיות: 6,135
הטכניקה המתקדמת של מתיחת פנים וצוואר בשנים האחרונות מתבססת על הידוק רקמת החיבור העוטפת את השרירים של הפנים (SMAS), יחד עם מתיחת עור מסורתית. במקרים של הצטברות שומן צווארי מתבצעת אף שאיבת שומן. טכניקה זו תורמת למראה צעיר יותר של עור הפנים, עם דגש על מגוון יכולות הבעה ומתיחה הנראית טבעית.

למידע נוסף בנושא ניתוחים פלסטיים היכנסו לפורומים:
פורום טיפולים אסתטיים בלייזר
פורום ניתוחים פלסטיים לילדים
פורום ניתוחים פלסטיים, ניתוחי אף, כירורגיה פלסטית
פורום ניתוחים קוסמטיים בנרתיק
פורום רפואה אסתטית, רפואת עור אסתטית

מתיחת פנים וצוואר - שאלות ותשובות:

מה קורה בפנים עם הגיל?


התבגרות הפנים מושפעת משינויים מבניים מורכבים המתרחשים ברקמות הפנים עם הגיל. שינויים אלה נגרמים בין היתר מכוח הכבידה, התבגרות הרקמות ואובדן הנפח עם השנים. סיבי הקולגן והאלסטין, היורדים בכמותם ובאיכותם עם השנים, אחראים לשינוי מרקם ואיכות עור הפנים: העור נעשה דק, רפוי ולא גמיש. התוצאה - עודפי עור המצויים בקדמת האוזן, מתחת לקו הלסת ובצוואר.

התרופפות הרצועות התומכות, אותן רצועות המקבעות את העור לרקמות התת-עוריות גורמות לצניחת רקמות הפנים למטה ולכוון מרכז הפנים. דבר זה מביא להופעת קפלים ומדפי עור כמו אלו בין האף לפה ובין הפה לסנטר.

דלדול השומן התת עורי וצניחתו מטה תורמים לאובדן נפח באזור עצמות הלחיים ומראה פנים מאורך ומלבני המאפיין פנים מבוגרות. מראה זה מנוגד למלאות באזור עצמות הלחיים המתמשך ומתחדד ברכות לאזור מרכז הלחי ולקווי המתאר המעוגלים בעלי צורת דמוית לב המאפיינת פנים צעירות.

מבנה העצמות משתנה אף הוא עם הגיל. דלדול העצם, ספיגת עצמות הלסת תורמים לעיתים למראה שלדי ומבוגר.

אילו שינויים חלו בניתוחי פנים?


חשוב לציין כי ניתוחי הצערת פנים התפתחו משמעותית בעשורים האחרונים. בעבר הדגש היה על רפיון העור בלבד והפתרון היה " מתיחת פנים", גישה מכנית שמטרתה מתיחת העור בלבד והתוצאה היתה מראה מתוח מדי ומנותח באופן לא טבעי ולעיתים חסר הבעה.

הודות להתקדמות המדעית בהבנת אנטומיית רקמות הפנים, חקירת השינויים האנטומיים המתרחשים עם הגיל והתייחסות לקווי כוח (וקטורים) על פיהם הרקמות צונחות, הגישה המודרנית מהווה פתרון אולטימטיבי לשיפור דרמטי במראה הפנים.

כיום מתבצעת לא רק מתיחה אלא גם הרמה של רקמות הפנים והצוואר. המטרה היא שחזור אותם שינויים אנטומיים הקורים עם השנים כלומר הצערת פנים או פיסול פנים. גישה מתקדמת זו מערבת הידוק של רקמת החיבור העוטפת את שרירי הפנים (SMAS), אותה רקמה הגורמת למראה צנוח ומבוגר. יחד עם מתיחת העור באופן שמרני בלבד בדומה לפריסת מפה על שולחן והתייחסות לאובדן הנפח שחל עם השנים.

ההסתכלות כאמור היא כמכלול ובהתאמה למרכיבי ההזדקנות הפרטניים בפני המטופל/ת. על כן הניתוח מתבצע על פי רוב יחד עם הרמת גבות, מתיחת עפעפיים והזרקת שומן עצמוני. בגישה זו, התוצאה היא מראה אסתטי, טבעי וצעיר יותר של הפנים.

מתי מומלץ לעשות מתיחת פנים?


אין ספק כי כאשר קיימת צניחת רקמות הפנים והצוואר וקיימים עודפי עור הפתרון האידיאלי הוא הרמת הפנים והצוואר במטופל/ת המעוניינ/ת ליהנות ממראה פנים צעיר. אם נאחוז ברקמות הפנים ונמתח אותם כלפי מעלה והצידה מול מראה נוכל לתאר לעצמנו כיצד תראה הפעולה הכירורגית של מתיחת הפנים.

יש לציין כי קיימות מספר טכניקות להרמת פנים וצוואר. לאחר בדיקה של עובי העור, מרקמו, גמישותו, מבנה וצורת הפנים, מיקום ועומק הקמטים והמיתרים, פיזור השומן התת עורי בפנים ובצוואר, יקבע המנתח הפלסטי את הטכניקה שתאפשר תוצאות אופטימליות. כמובן בהתחשב בגיל המנותח/ת וההיסטוריה הרפואית שלו/ה.

כשהרפיון קל ומיקומו במרכז הפנים בלבד ללא מעורבות צווארית, והמטופל/ת נמצא/תבקבוצת גיל צעירה יחסית למשל בשנות הארבעים לחייו/ה - הפתרון הוא מיני מתיחת פנים או MINI CHEEK LIFT כלומר חתך בקדמת האוזן בלבד.

מה כדאי לדעת לפני הניתוח?


חשוב לדעת כי הרמת פנים אינה מבוצעת במעשנים פעילים בשל סכנת הפגיעה באספקת דם והסיכון הגבוה לסיבוכים. יש להפסיק לעשן לחלוטין שלושה שבועות לפני הניתוח ושבועיים לאחריו. בנוסף יש להפסיק שימוש באספירין ובנוגדי דלקת שאינם סטרואידים, ויטמין E ותרופות הומאופטיות כמו גינקו-בילובה, גינסנג ואומגה 3 כשבועיים לפני הניתוח. מטופלים הנוהגים לצבוע את שיערם עדיף שיעשו זאת לפני הניתוח שכן יש להימנע מצביעת שיער לפחות כחודש לאחר הניתוח.

מה קורה בניתוח?


על פי רוב הניתוח מתבצע בהרדמה כללית. ניתן גם לבצע בהרדמה מקומית ואזורית במשולב עם חומרי הרגעה לווריד ע"י מרדים. משך הניתוח תלוי במרכיבי הניתוח ובדרך כלל המטופלים נשארים להשגחה למשך לילה.

במהלך הניתוח מפרידים את העור מרקמות הפנים והצוואר. חתכי הגישה מוסווים בקו השיער בקדמת הפאה, לאורך קדמת האוזן, אל תוך החלק המרכזי של האוזן (רטרו-טרגלי), חובקים את התנוך ומתעקלים מאחורי האוזן לתוך קו השיער האחורי. לאחר ההפרדה מתבצע הידוק של שכבת ה-SMAS בהתאם למבנה הספציפי ולתכנון המקדים. הידוק זה מערב הפרדת רקמת ה-SMAS או הסרה חלקית שלה.

במקרים של צבר שומן צווארי מתבצעת שאיבת שומן. במידה וקיימים מיתרים אורכיים בצוואר מתבצע הידוק שרירי הצוואר במרכז הצוואר בצורת ערסל דרך חתך תת סנטרי יחד עם הידוק צידי של שרירי הצוואר. עודפי עור מוסרים באופן שמרני. באופן זה אנו משיגים מראה פנים וצוואר צעיר יותר וקו לסת מוגדר יותר.

תהליך ההחלמה


משך ההחלמה הוא אינדיבידואלי ומשתנה ממטופל למטופל ובהתאם לסוג הניתוח. לאחר מיני מתיחת פנים (MINI CHEEK LIFT) תקופת ההחלמה קצרה, בת מספר ימים עד שבוע. הרמת פנים וצוואר מלאה מאופיינת במשך החלמה הנע בין 10-14 יום. במהלך תקופה זו יש להימנע מפעילות גופנית מאומצת והתכופפות.
<@ --- IMG_2 --- @>
יום לאחר הניתוח, בדרך כלל מסירים את צינוריות הניקוז (נקזים) ואת התפרים מסירים לאחר כשבוע. הופעת נפיחויות ודיסקולרציה (סימנים כחולים מנוקדים) היא שכיחה ומאופיינת בפיזור לא סימטרי וקשורה בתהליך דלקתי הקורה בדרך כלל במהלך ריפוי פצע.

שכיבה בראש מורם, כאשר הצוואר זקוף ולא מורכן מומלצת ומאיצה את תהליך נסיגת הנפיחויות והבצקת. מומלץ לחפוף את הראש ולנקות בעדינות במים וסבון את קווי התפר יומיום, מיום לאחר הניתוח לצורך החשת תהליך הריפוי.

שטפי הדם ייספגו בהדרגה במהלך שבועיים לאחר הניתוח. ניתן להסוותם על ידי איפור מספר ימים לאחר הניתוח. בימים הראשונים עלולה להיות תחושת אי נוחות, בעיקר באזור הצוואר וקו הלסת כפועל יוצא של הידוק שריר הצוואר, ללא כאב ממשי. כן עלולה להיות ירידה בתחושה שטחית בקדמת האוזניים, הלחיים והצוואר עליון החולפת בד"כ לאחר מספר חודשים.

מהם הסיכונים בניתוח?


כמו כל התערבות ניתוחית יתכנו סיבוכים אולם אילו אינם שכיחים לאחר מתיחת פנים. הסיבוך הנפוץ הוא המטומה, דמם תת עורי. גילוי מוקדם חיוני במקרה זה. דימום מצטבר הגורם לתחושת כאב ואי נוחות מצריך ניקוז בהקדם על מנת למנוע נמק עורי. סיבוכים נוספים:
זיהום - בשכיחות נמוכה מ- 1% .
הופעת צלקות מעובות בעיקר באזורי מתח במטופלים בעלי גוון עור כהה.
נמק עורי - יכול להיגרם ממתיחת יתר של העור, המטומה לא מאובחנת, חבישה מהודקת, עישון כבד.
פגיעה עצבית - יכולה להתרחש באחד הסעיפים של עצב הפנים, אך זה נדיר (פחות מ-1% מהמקרים); בעצב שריר הגבה (גבה צנוחה) - על פי רוב הפגיעה היא זמנית ומשתפרת בין חודשיים לשישה; בעצב של שרירי השפה התחתונה (אסימטריה של הפה) גם היא זמנית וחולפת בדרך כלל תוך שישה חודשים ב80% מהמטופלים.

לכתבות נוספות בנושא ניתוחים פלסטיים:
השתלת פנים בתלת מימד - העתיד כבר כאן
האם ניתן להאט את הזדקנות העור?
ניתוחים פלסטיים בגיל הזהב: במגמת עלייה
למה אנשים בוחרים לעבור ניתוחים פלסטיים?
ניתוחים פלסטיים בקרב בני נוער

לכמה זמן נשמר ניתוח הרמת פנים והאם ניתן לבצע יותר מפעם אחת?


ניתוח הרמת פנים וצוואר מלא משיל שנים ומקנה מראה צעיר ואסתטי יותר לפרק זמן הנע בין 5-15 שנה. הניסיון מלמד כי במטופלים בעלי עור דק תוצאת הניתוח תשמר זמן רב יותר. הקפדה על הימנעות מחשיפה לשמש, אורח חיים בריא והימנעות מעישון מאפשרים שימור התוצאה האסתטית לפרק זמן ארוך יותר. אך אין ספק כי ניתוח הרמת פנים אינו חסם לשעון הכרונולוגי ועם השנים נמשך תהליך התבגרות הפנים.


דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר אופיר שיין
    ד"ר אופיר שיין
    מנתח פלסטי בכיר מומחה לכירורגיה פלסטית ניתוחית ואסתטית כולל ניתוחי פנים, עיצוב הגוף והזרקת סיליקון... קרא עוד
  • ד"ר מיכאל רום
    ד"ר מיכאל רום
    בעל קליניקת RMS למתן שירות רפואה כללית ושיקומית. מומחה לרפואה פיזיקלית ושיקום העור, ובעל ניסיון עבודה עשיר במרכזים השיקומיים הנחשבים בארץ. ... קרא עוד

אולי יעניין אותך גם

נרשמה עלייה חדה בביקוש לניתוחים פלסטיים בקרב בני נוער במהלך קיץ 2019
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 06/08/2019 |
צפיות: 1,633
האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית בהסתדרות הרפואית הודיע כי עם כניסתו של החופש הגדול קיים ביקוש רב לביצוע הליכים כירורגיים אסתטיים ופלסטיים בקרב בני נוער בישראל. מהם הניתוחים שנכנסו לרשימת הטופ 5? כיצד בוחרים מומחה אמין ומקצועי? איך קשורה לכל זה תרבות הסלפי? ואלו המלצות חשובות מעניק האיגוד להורים?
קרא עוד
חזה טובולרי: תסמינים, סיכונים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 08/07/2019 |
צפיות: 767
חזה טובולרי נחשב לבעיה נפוצה בקרב נשים, אשר גורמת לתחושת דימוי גוף נמוך וביטחון עצמי ירוד. כיצד מזהים את התופעה? כמה דרגות קיימות? ומה הוא מותחן רקמות?
קרא עוד
כיצד מאבחנים קרע בשתל סיליקון?
כמה שנים לאחר ניתוח להגדלת חזה, עלול להיווצר קרע בשתל הסיליקון שפוגם בשלמותו. מהו סדר הפעולות לאחר גילוי הקרע? מהי קופסית? וכיצד מטפלים בתופעה זו?
קרא עוד
מתיחת צוואר ופנים: כל מה שצריך לדעת על ההליך
עם הגיל, עור הפנים והצוואר מאבד את הגמישות שלו והוא הופך נפול ומתמלא בקמטים. מתיחת פנים וצוואר מאפשרת לדחות את ההזדקנות הטבעית של העור ולשמור על מראה צעיר ורענן
קרא עוד
בודי טייט: הפיתוח הישראלי לשאיבת שומן
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 10/02/2019 |
צפיות: 1,011
זה הזמן שלכם להיפרד לשלום ממצבורי השומן שבגוף. הכירו את השיטה המהפכנית שממיסה את השומן, מהדקת את העור ומחטבת אותו – כל זאת בפעולה אחת
קרא עוד
עגול, גבוה, טבעי, נמוך – באיזה שתל תבחרי?
כשאת עומדת בפני ההחלטה לעבור ניתוח להגדלת חזה, את צריכה לדעת מה האפשרויות הקיימות כיום בכל הקשור לשתלים בהקשר של המלצות הרופא המנתח, המראה לאחר הניתוח והתאמתו לציפיות שלך. לא יודעת במה לבחור? עשינו סדר בשבילך:
קרא עוד
פיסול פנים: הטיפול שיחזיר אתכם לנעורים
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 19/11/2018 |
צפיות: 1,063
קיימות לא מעט שיטות טיפול אסתטיות לקבלת מראה פנים צעיר יותר. פיסול פנים זוהי שיטה חדשנית ופורצת דרך, אשר בניגוד לשאר השיטות הקיימות היא פחות מסוכנת, יותר אפקטיבית ומסתמכת על החומרים הטבעיים של הגוף
קרא עוד
הצרת היקפים: להיפטר מהשומן העודף
שומן יכול להיות מטרד לא קטן ולפעמים כושר, דיאטה ותזונה נכונה אינם מספיקים כדי להיפטר ממנו. במקרים אלה אפשר לפנות למומחה בכירורגיה פלסטית ולהיפטר מהמטרד
קרא עוד
הרמת גבות: סוגי ניתוח וגורמי סיכון
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 03/10/2018 |
צפיות: 904
ניתוח הרמת גבות והרמת מצח הוא הליך כירורגי שבו מותחים את השליש העליון של הפנים כדי להחליק קמטים ולהצעיר את מראה הפנים
קרא עוד
הגדלת חזה בגיל צעיר: כל מה שצריך לדעת על ההליך
לגודל של החזה ולנראות שלו יכולה להיות השפעה עצומה על הביטחון העצמי ועל דימוי הגוף של נערות מתבגרות. הגדלת חזה בגיל צעיר אינה מסוכנת אך יש כמה דברים שחשוב לדעת לפני שמקבלים החלטה בעניין
קרא עוד