מה אתם יודעים על שאיבת שומן?

שאיבת השומן הפכה בשנים האחרונות לפרוצדורה פופולארית ביותר בתחום הכירורגיה הפלסטית. כיצד מתבצעת שאיבת שומן, למי היא מתאימה ולאיזה תופעות לוואי צריך לצפות?
ד``ר נמרוד פרידמן
| 02/11/2011 |
צפיות: 6,874
בדרך כלל שאיבת שומן מתבצעת על ידי חתכים זעירים במקומות שונים והחדרת מחט חלולה לשאיבת השומן באמצעות וואקום. כיום קיימות טכניקות נוספות להליך זה אשר עושות שימוש גם בגלי רדיו, אולטרא סאונד או לייזר.

למידע נוסף בנושא שאיבת שומן היכנסו לפורומים:
פורום מתיחת פנים, מתיחת בטן
פורום ניתוחי קיצור קיבה-השמנה חולנית
פורום ניתוחים פלסטיים, ניתוחי אף, כירורגיה פלסטית
פורום שאיבת שומן
פורום תזונה טבעית, תזונה נכונה

שאיבת שומן יכולה להיעשות בהרדמה מקומית, לעיתים בשילוב של טשטוש, או בהרדמה כללית. ההחלטה על צורת ההרדמה המתאימה תלויה גם במטופלת וגם ברופא המבצע. ההליך יכול לקחת עד מספר שעות בהתאם לכמות השומן ולמספר האזורים מהם יש לשאוב. תהליך ההחלמה נמשך מספר ימים, ולרוב ניתן תוך שבוע לחזור לפעילות רגילה. עם זאת, לפעילות גופנית אינטנסיבית כגון חדר כושר יש להמתין מספר שבועות.

למי מתאימה שאיבת שומן?


הטיפול מיועד לאנשים אשר מתקשים להוריד שומן מיותר בחלקים מסויימים בגוף כגון בטן, ירכיים, זרועות וישבן. מדובר באנשים בעלי משקל גוף תקין הסובלים ממצבורי שומן עקשניים באזורים ספציפיים בגוף אך אינם מצליחים להסירם. לעיתים, גם אנשים המקפידים על תזונה נכונה ואורח חיים ספורטיבי מתקשים להוריד את השומן מאזורים אלו ועל כן הפתרון עבורם הוא שאיבת שומן.

שאיבת שומן איננה מתאימה לאנשים שמנים. על אנשים אלו להגיע למשקל גוף תקין ורק לאחר מכן לשקול את האופציה של שאיבת השומן מאותם אזורים עיקשים מהם לא הצליחו להשיל את השומן באמצעות דיאטה וספורט.

יש לציין כי עקב סיבות רפואיות, אסור לשאוב יותר מחמישה ליטר של שומן. גם זו היא אחת הסיבות שצריך להגיע למשקל גוף תקין לפני השאיבה. חשוב לזכור כי שאיבת שומן אינה תחליף לדיאטה או אורח חיים בריא וספורטיבי, אלא הליך המסייע בעיצוב הגוף.

שאיבת שומן אצל נשים


נשים בגילאים מתקדמים עשויות לפנות לכירורג עקב חוסר שביעות רצון ממראה הבטן שלהן, שהשתנה כתוצאה מהריונות ואורח החיים שהן מנהלות. חשוב להבין כי לא רק עודפי שומן תורמים למראה הלא אסתטי של הבטן, אלא גם היווצרות עור רפוי במקום.

לעיתים, לאחר לידות העור בבטן נעשה רפוי, תלוי ומקומט. במקרים כאלה הפרוצדורה תהיה הסרת העור העודף באמצעות מתיחת בטן קטנה או גדולה. אם יש צורך גם בשאיבת שומן, לפעמים הרופאים ממליצים להפריד בין ההליך של השאיבה להליך מתיחת הבטן וזאת כדי למזער סיכונים מיותרים. כיום ניתוח מתיחת בטן מתבצע על ידי חתך רוחבי בבטן התחתונה. חתך זה ניתן להסתיר מתחת לקו הביקיני, כך שלאחר הניתוח יהיה ניתן ללכת עם ביקיני מבלי שהצלקות ייראו.

שאיבת שומן אצל גברים


גברים המגיעים אל הכירורג הפלסטי מבקשים לבצע שאיבת שומן בעיקר בבטן, בחזה ובמותניים. מנתחים פלסטיים מספרים כי דווקא אותם גברים שמשקיעים במכון כושר ומנהלים אורח חיים בריא הם אלו שהכי מתוסכלים מאי היכולת להוריד את השומן באזורים שונים כדוגמת הבטן ומותניים.

אם בעבר מנתחים פלסטיים התמקדו בשאיבת שומן או הסרה ומתיחה של עור רפוי, כיום המצב הוא שונה. התפתחות הטכנולוגיה מאפשרת לעצב קוביות בבטן ולפסל את השומן לצורת ריבועים. גברים רבים פונים למנתחים עם הרצון לקוביות בבטן, אך עקב סיבות שונות, דוגמת מבנה אנטומי או אחוזי שומן, הם אינם מצליחים להשיג באופן טבעי את מראה הקוביות אליהן הם שואפים.

באמצעות שאיבת שומן בשילוב שימוש במכשור לייזר מתקדם ניתן כיום לעצב ולפסל את השומן בבטן לקוביות. הדבר נעשה דרך מספר חתכים מינמליים והידוק העור סביב הריבועים המאפשר להוציא ולהבליט אותם כלפי חוץ. גם במקרה זה על המטופל להגיע למשקל גוף יציב לפני הניתוח, והוא אינו מתאים לגברים עם עודפי שומן. לאחר הניתוח, יש להמשיך ולהקפיד על אורח חיים בריא הכולל ספורט ותזונה נכונה.

מה צפוי לאחר הניתוח?


תופעות לוואי כגון היווצרות סימנים כחולים, ירידה בתחושה באזור הניתוח והצטברות נוזלים במקום, הן תופעות שכיחות אשר אינן מהוות סכנה וחולפות מעצמן לאחר כמספר שבועות עד חודשים. בכל מקרה, חשוב כי הרופא יהיה מעודכן בהתפתחויות ויעקוב אחר התוצאות באופן קפדני ולאורך זמן.

למאמרים נוספים בנושא שאיבת שומן ועוד:
מה חשוב לדעת לפני שאיבת שומן?
מתיחת בטן: מהם הסיבוכים וכיצד נמנעים?
פנים צעירות? לא חובה ניתוחים פלסטיים
שאיבת שומן ממוקדת, לרזות במקומות נכונים
הפסיכולוגיה מאחורי ניתוחים פלסטיים

לסיכום, בבואכם לבחור מנתח פלסטי הקפידו לפנות למנתח מומחה בתחום ואל תתביישו לבקש המלצות ממטופלים אחרים ואף לשוחח איתם. בדקו את הפרטים לעומק, כולל הניסיון והוותק של הרופא. וודאו כי הרופא המנתח ילווה את התהליך מתחילתו ועד סופו וכי הוא זה שמבצע את הניתוח ואת המעקב גם לאחר מכן. בררו אם יש תביעות משפטיות כנגד מנתח זה ובדקו אם עברו נקי מפלילים. באם בחרתם לעבור הליך זה, זכרו כי על מנת לשמר תוצאות אלו חשוב להקפיד ולשמור על אורח חיים בריא, תזונה ופעילות ספורטיבית לאורך זמן.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר