האם ניתן להאט את הזדקנות העור?

הזדקנות העור ככל שחולפות השנים היא תהליך שלא ניתן לעצור. כיום ניתן למצוא תרופות ומוצרי קוסמטיקה שייעודם לטשטש את הזדקנות העור. חשוב לזכור שגם חיים בריאים, ללא עישון וחשיפה מוגזמת לשמש, יאטו את התהליך.
| 19/10/2011 |
צפיות: 5,270
הזדקנות העור היא תוצאה של גורמים פנימיים והשפעות חיצוניות של הסביבה. גנטיקה, בשילוב עם הגיל הכרונולוגי, תורמים להזדקנות הפנימית המתבטאת באובדן מסת עצם, הידלדלות השרירים והעור שמעליהם ופיזור מחדש של רקמת השומן. גם העור הופך דק ויבש, עם הדגשה של קמטי הבעה. הגורמים החיצוניים להזדקנות העור, כוללים חשיפה לקרינת השמש, עישון, חומרים כימיים והשפעת כוח המשיכה.

למידע נוסף בנושא הזדקנות היכנסו לפורומים:
פורום אוסטאופורוזיס
פורום אלצהיימר, דמנציה
פורום גיל המעבר
פורום רפואת משפחה
פורום תזונה טבעית, תזונה נכונה

הגורם המשמעותי ביותר הוא החשיפה לשמש והנזק הנגרם עקב כך למראה העור. כתוצאה מהשפעת קרינת השמש נוצרת שרשרת של תהליכים, שבסופם מתרחשים הרס ושבירת הקולגן והסיבים האלסטיים בשכבת הדרמיס, והתמעטות החומצה ההיאלורינית (חומר השוכן בין התאים). אובדנם של כל אלה מתבטא בעור בעל מרקם לא אחיד, בעל קמטים, נושא גוון צהבהב ולעיתים מכוסה כתמים וגידולי עור.

חלק מהגורמים התורמים להזדקנות הפנים הם ברי מניעה, והחשיפה לשמש בראשם. גורמים אחרים כמו כוח המשיכה, השפעות סביבתיות (מלבד שמש) או דפוס ההזדקנות התורשתי אינם ניתנים לשינוי. יחד עם זאת, אורח חיים בריא והימנעות מעישון, בהחלט משמעותיים במניעת הזדקנות העור.

כיום ישנם מוצרים רבים ופרוצדורות רפואיות המבטיחים לטשטש את סימני ההזדקנות. כמובן שקשה לעצור לחלוטין תהליך טבעי כמו הזדקנות. על כן, מוטב להתייחס ליעילותם של המוצרים וההליכים האלו האלו בעירבון מוגבל, ולהקפיד מעל לכל על אורח חיים בריא כמצוין לעיל.

רטינול
ידוע כי רטינול וחומצה רטינוית (LOCACID, RETIN-A, RETAVIT) משפרים מרקם של עור מחוספס, מפחיתים גידולי עור הנובעים מנזקי השמש ואף מבהירים כתמים מסוימים. הרטינול מופיע בצורתו הטבעית בירקות ובפירות אדומים, כתומים וצהובים. הרטינול מגביר את יצור הקולגן והאלסטין, מעודד את יצור כלי הדם בעור, מאט את הרס הקולגן הקיים, ומפחית את ההפרשה השומנית מבלוטות בעור. מוכח כי מדובר בחומרים בעלי השפעה מובהקת, נוגדת הזדקנות כאשר מורחים אותם על העור. חשוב להדגיש שההשפעות מושגות בשימוש בקרם בריכוז הרפואי (אשר ניתן לקנות רק עם מרשם רופא). בתכשירים קוסמטיים הוא נמצא בריכוז נמוך יותר ולכן ההשפעות פחותות.

אלפא ופולי


כבר בשנות ה-70 של המאה הקודמת הבחינו שחומצות אלפא הידרוכסיות ופולי הידרוכסיות יעילות בטיפול בעור יבש, בהחלקת מרקם העור ובעלות השפעות מצעירות. יעילותן של חומצות אלו גבוהה בהענקת לחות לעור, כמו גם השפעות נוגדות חמצון (אנטיאוקסידנטיות). תכונות אלו, בשילוב עם התאמתן לסוגי עור רגישים במיוחד, הופכות אותן לפופולאריות בשימוש קוסמטי.

מילוי


רופאים שהזריקו חמרי מילוי לקמטים הבחינו כי השפעתם נשמרה גם לאחר שהחומר נספג והתפוגג לכאורה. בשנים האחרונות איששו זאת מחקרית - הזרקת חומצה היאלורונית לתוך העור מעודדת את התאים שבדרמיס - הפיברובלסטים, לייצר קולגן חדש. כיום מזריקים את החומצה ההיאלורונית לא רק לקמטים, לשקעים ולהחזרת נפח, אלא גם לשטחי עור נרחבים בפנים, כדי לעודד את יצור הקולגן ולהחזיר את החומצה ההיאלורונית שאבדה.

דקירה מתקנת


MICRONEEDLING - פעולה המתארת כיצד באמצעות יצירת מאות דקירות זעירות על פני העור, מעודדים תגובה לתיקון הנזק בתוך הדרמיס, תגובה אשר בסופה נוצר קולגן חדש וצעיר. פעולה זו מעוררת את ייצור הקולגן בפנים, ויש לה השפעות נוספות כמו שיפור מרקם וקמטים והטבת מראה צלקות וסימני מתיחה. הפעולה ניתנת לביצוע אצל הרופא, וגם באמצעות מכשיר לשימוש ביתי.

לייזר


בשנים האחרונות, החלו להופיע מכשירים המשתמשים באנרגיות אור ואחרות (טיפולי לייזר IPL ו- RF), לשיפור מרקם העור ומיצוקו. העיקרון דומה לזה של ה- MICRONEEDLING. יצירת פגיעות מזעריות (מיקרו-טראומה) בעור מבלי להסיר את כל שכבת האפידרמיס גורמת לתגובת ריפוי אשר בסופה נוצר קולגן חדש בדרמיס.

שכבת האפידרמיס השטחית מחלימה תוך שעות עד ימים, והטיפול כולו אינו דורש זמן התאוששות ממושך או הפסד ימי עבודה. הספקנות לגבי יכולתם של מכשירים אלה מתפוגגת בהדרגה ככל שמופיעות עבודות המוכיחות כי ניתן ליצור שינוי נראה לעין (ולתחזק אותו לאחר מכן בטיפולים חוזרים), לא רק במה שנוגע למרקם (חלק יותר) או לגוון (אחיד יותר), אלא גם במיצוק ובהרמה של עור נפול ומדולדל.

קילוף ושיוף


הסרת שכבות העור השטחיות, הבינוניות או העמוקות יותר מביאה להתחלפות התאים הזקנים בתאים צעירים יותר. עומק הקילוף משפיע על עוצמת ההשפעה והתוצאה. קילוף קל ישפר עור שניזוק משמש באופן קל, נמשים ומלזמה (מסיכת הריון); קילוף בינוני ישפר עור שניזוק משמש המתבטא בכתמים למיניהם וגידולי עור שטחיים, יעדן מעט את מראה צלקות האקנה (פצעי בגרות), ויטיב גם מראה של קמטוטים; הקילוף העמוק מטפל בקמטים בינוניים ועמוקים, ובנזקים קשים של שמש, עישון וגיל.

לכתבות נוספות בנושא הזדקנות:
ארבע שאלות ותשובות על הזדקנות
גיל הזהב: על מצב העור בעת זיקנה
האם ויטמינים ונוגדי חמצון מועילים לעור?
אנטי אייג'ינג: 12 דרכים למניעת קמטים
הצערת עור הפנים: להחזיר את הגלגל לאחור

ומה בעתיד?


תאי הגזע מעסיקים רבות את המדע והמחקר. נחקרת ההשפעה של החדרת תאי גזע לדרמיס. המחשבה היא, שתאים אלה יעוררו מסלולים מולקולאריים ותאיים, שבסופם יתבצע יצור של קולגן ואלסטין על ידי התאים האחראים לכך.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר