כיצד פותח הניתוח להסרת משקפים בלייזר?

רבים שמעו על הסרת משקפים באמצעות מכשיר לייזר, אך רק מעטים יודעים כיצד השיטה פותחה. מה חשבו היוונים על חוש הראייה ומי הרופא שהבין כי ניתן לטפל בליקויי ראיה באמצעות פעולה על הקרנית?
פרופ` אירית בכר
| 13/10/2011 |
צפיות: 7,600
מאז ומתמיד אנשים הוקסמו מהאור ומחוש הראיה, אך רוב הרעיונות בנוגע לפעולת הראיה לא תאמו את המציאות. לדוגמה, לפני כ- 2000 שנה חשבו היוונים שהעיניים שולחות אנרגית אור אל העצם, ואנרגיה זו מוחזרת אל העין. הם חשבו כך לאחר שראו את עיניהם של כגון חתולים, כלבים, סוסים וצבאים זוהרות בלילה. הזוהר גרם ליוונים לחשוב כי העיניים מייצרות בעצמן אנרגיית אור.

למידע נוסף בנושא ניתוח להסרת משקפיים היכנסו לפורומים:
פורום אופטיקה, משקפיים, עדשות מגע
פורום הסרת משקפיים בלייזר
פורום ניתוחי עיניים, ניתוחי עפעפיים
פורום רפואת עיניים ילדים
פורום רפואת עיניים, מחלות עיניים, בעיות ראיה

למעשה, חתולים, כלבים וחיות אחרות יכולות לראות בחושך טוב בהרבה מאיתנו, מכיוון שאישוניהם מתרחבים הרבה יותר ומאפשרים לכמות גדולה של אור להיכנס לתוך העין. אצל חלק מהיונקים, ובמיוחד טורפי הלילה, קיימת שכבת תאים בחלק האחורי של העין המחזירה את האור חזרה לתאים קולטי האור שבעין. אף על פי כן, אף יצור אינו מסוגל לראות בחושך מוחלט, ויש צורך במקור אור חיצוני כלשהו כדי לאפשר לעיניים לפעול.

פעולת מנגנון הראיה


אור פוגע בעצם ומוחזר ממנו. אור זה חודר לתוך העין והעצם משתקף בחלקה האחורי של העין, על שכבת הרשתית. הרשתית מורכבת מרשת צפופה של תאים רגישים לאור ונקראים קנים ומדוכים. הקנים רגישים לכמות האור, המדוכים רגישים לצבעים השונים. פרימטים הכוללים קופים ובני אדם הם היונקים היחידים היכולים לראות ראיה מלאה בצבעים. יכולת הראיה בצבע של מרבית היונקים מוגבלת והם רואים הרבה פחות צבעים מאיתנו, מכיוון שבעיניהם קיימים פחות מדוכים הרגישים לצבע.

יש חיות נוספות הרואות בצבעים אך לא בכל הצבעים אותם אנו רואים, כאשר בדרך כלל חיות צבעוניות הן אלו שיכולות לראות בצבעים. מדענים מצאו תאי מדוכים רגישים לצבע בעיניהם של ציפורים ופרפרים וחרקים ויש בעלי חיים הרואים צבעים הנמצאים מחוץ לספקטרום הצבעים של האדם. לדוגמה, חרקים שונים רואים שרטוטים בעלי הכותרת של פרחים המכוונים אותם אל הצוף והאבקנים. חלק מהשרטוטים הללו נראים לנו רק בצילום באור אולטרא סגול. אפילו נחשים ולטאות רואים בצבעים, שעוזרים להם לזהות את בני מינם. אצל ציפורים וחיות רבות אחרות העיניים ממוקמות בצידי הראש ובכך מאפשרות שדה ראיה רחב מאוד.

כיצד בני האדם רואים?


פעולת העין דומה במהותה לפעולת מצלמה: קרני האור "פוגעות" בעין וחודרות דרך הקרנית שהיא ה"חלון" של העין. במצב של ראיה תקינה, כשקרני האור עוברות דרך הקרנית והעדשה הן מתמקדות על הרשתית. הרשתית הופכת את האור לזרמים חשמליים הנעים לאורך עצב הראיה, מן העין אל המוח. המוח מתרגם זרמים אלו לתמונה שאנו רואים. כ- 30% מהאוכלוסיה סובלים מליקויי ראיה שונים הנובעים מכך שקרני האור לא מתמקדות על הרשתית:

מיופיה - קוצר ראיה, מצב בו הראיה לרחוק מטושטשת אך הראיה לקרוב נשארת טובה.
היפראופיה - רוחק ראיה, מצב בו הראיה לקרוב מטושטשת ולעיתים קרובות גם הראיה לרחוק מטושטשת
צילינדר או אסטיגמציה - מצב בו הראיה מטושטשת הן לרחוק והן לקרוב ולעיתים קיים גם עיוות של דמויות.

למרבה המזל, לפני כ- 630 שנה הומצאו המשקפיים בצפון איטליה ומאז הם משתמשים לתיקון ליקויי ראייה כשבאמצעות צורתם המיוחדת הם מביאים למיקוד נכון של קרני האור על הרשתית.

במהלך מלחמת העולם השניה חלה פריצת דרך בגישה לתיקון הראיה. יש הטוענים כי תחילת הדרך מקורה בתאונה: טייס קרב רוסי נפגע בעינו מרסיסי זכוכית של חופת תא הטייס שנשברה, והרופא שטיפל בו מצא כי ראייתו השתנתה בעין שנפגעה. בדיקה מעמיקה יותר הראתה כי שכבת הקרנית, ובעקבותיה מידת הקימור של פני שטח העין, השתנתה, מה שגרם לקרני האור להתמקד במרחק שונה בתוך העין.

רופא עיניים רוסי בשם פרופ' פיודרוב ניצל את הרעיון וקבע כי אצל לקויי ראיה ניתן לגרום לקרני האור להתמקד במרחק הנכון על פני הרשתית ע"י שינוי מידת הקמירות של הקרנית, כפי שקרה בתאונה של אותו טייס. פרופ' פיודרוב יצר סדרה של חתכים ממרכז הקרנית להיקפה, תהליך הריפוי של החתכים יצר מתח בקרנית אשר גרם לשינוי מידת הקמירות שלה ולשיפור הראיה. ניתוחים אלו, שנקראו " RK", היו מאד גסים ולא בטוחים אך הרעיון המתין לפריצת הדרך הבאה.

לפני כ- 25 שנים, לאחר המצאת הלייזר, התאפשר שינוי של קמירות הקרנית באמצעות אידוי תאים מפני השטח שלה. שיטה זו הייתה מדויקת הרבה יותר וכמעט ללא סיכונים. ואכן, הבשורה פשטה כאש בשדה קוצים ומאז עברו את הטיפול בלייזר לשיפור הראיה כתשעים מליון איש.

השיטות השונות להסרת משקפיים בלייזר


בכל השיטות להסרת משקפיים מטפלים בקרנית העין - השכבה החיצונית המגנה על העין שעובייה כחצי מילימטר. מטרת הטיפול בכל השיטות היא שינוי מידת הקימור של הקרנית בכדי למקד את קרני האור בעין בצורה נכונה. השיטות מתחלקות לשתיים: האחת משנה את פני השטח של הקרנית והשנייה מטפלת בשכבות בעומק הקרנית. לכל אחת מהשיטות יש מספר טכנולוגיות כדי לבצע פעולה זו.

טיפול בפני השטח


יתרונה של שיטה זו בהמנעות מפעולות כירורגיות בעין וצמצום מידת הסיכון לקרנית ולראייה באופן משמעותי, הן בטווח הקצר והן בארוך. חסרונותיה נעוצים בזמן החלמה האורך מספר ימים ובהתייצבות הדרגתית של הראייה. קיימות מספר טכניקות להכנת פני הקרנית, בהן PRK ,LASEK, ו- ASA. הבדלים בין השיטות אינם משמעותיים בכל הנוגע לזמן ההחלמה ולזמן שלוקח עד להתייצבות המספר, אך שיטת ה-ASA , שבה לא מעורב כל שימוש במכשור כירורגי ובחומרים כימיים, נחשבת לעדיפה בשל מידת הביטחון הגבוהה יותר .

טיפול עם חיתוך


בשיטה זו חותכים את השכבה העליונה של הקרנית לפני פעולת הלייזר. השיטות השונותLASIK , SUPER LASIK, ו- Z-LASIK, נבדלות ביניהן בטכניקות השונות של ביצוע החיתוך. יתרונות השיטה בזמן החלמה קצר מאד ובהתייצבות מהירה של הראיה, חסרונותיה במידת סיכון גבוהה יותר עקב הפעולה הכירורגית והחלשת הקרנית. חלק גדול מהסיכונים באים לידי ביטוי מספר שנים לאחר הטיפול. למטופלים בעלי קרנית דקה, בעלי מבנה לא סדיר, ספורטאים ובעלי מספרים גבוהים מומלץ להימנע מחיתוך הקרנית.

מטופלים הזקוקים לזמן החלמה קצר יותר או שיבחרו להימנע מכאבים לאחר הניתוח יבחרו בחיתוך. בשיטה ללא חיתוך בוחרים מטופלים הרוצים להימנע מסיכוני ומסיבוכי החיתוך ומתופעות לוואי הנגרמות בעטיו מבלי לחשוש ממספר ימים של אי נוחות עקב הכאב שלאחר הניתוח.

לכתבות נוספות בנושא ניתוח להסרת משקפיים:
הסרת משקפיים בלייזר: סיבוכים אפשריים
אורתוקרתולוגיה: הסרת משקפיים ללא ניתוח
הסרת משקפים: כל השיטות
רשלנות רפואית בעת הסרת משקפיים בלייזר
הסרת משקפיים בלייזר: לאסיק לא פחות טוב

עד לפני כשלוש שנים עמד שיעור הניתוחים הכוללים חיתוך על כ- 80% מניתוחי הלייזר בעולם, אך עקב החשש מסיבוכי החיתוך עצמו מספרם של הניתוחים ללא חיתוך של הקרנית תפס תאוצה משמעותית. לאחרונה מעידים רופאי עיניים רבים ברחבי העולם כי יעדיפו לנתח ללא חיתוך. התוצאות של חדות הראיה מספר חודשים לאחר הניתוח, לאחר שמתייצבת הראיה, זהים בשתי שיטות הניתוח. מידת ההצלחה של ניתוחי הלייזר בכל השיטות גבוהה ביותר אך בדיקת התאמה יסודית הכרחית להצלחה ודיוק בטיפול.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם פרופ' אירית בכר

יועצים בתחום

  • ד"ר שרגא וקסלר
    ד"ר שרגא וקסלר
    גניקולוג נשים בכיר מחלות עריה, צוואר הרחם וקונדילומה בגברים ובנשים, מנהל מכון שער לבריאות האישה והגבר ... קרא עוד