טיפול בלייזר להזעת יתר בבתי שחי

הזעת יתר מטופלת במגוון שיטות, בינהן תכשירים למריחה, טיפול חיצוני בעזרת זרם חשמלי, תרופות, טיפולים ניתוחיים והזרקת בוטוקס. כיום מסתמן כי הפתרון המוצלח ביותר להזעת יתר בבתי השחי הוא טיפול בלייזר.
ד``ר צחי שלקוביץ
| 05/09/2011 |
צפיות: 51,951
הזעת יתר הינה מצב בו קיימת בגוף, באופן כללי או באזור אחד, הפרשת יתר של זיעה. מכיוון שהמצב סובייקטיבי מיסודו הוא הוגדר מספרית - לצורכי מחקר - כמצב בו קיימת יצירת זיעה בכמות העולה על 100 מיליגרם במשך 5 דקות מבית שחי אחד.

הזעת יתר ממוקמת הינה מצב ממנו סובלת כ- 0.5% מהאוכלוסיה. הסיבה למצב אינה ידועה וההשערה היא כי מדובר בפעילות –יתר עצבית של בלוטות הזיעה באזור המדובר. האזורים השכיחים ביותר בהם מופיעה התופעה הינם: כפות ידיים ורגליים (60%), בתי שחי (40% -30), פנים (כ- 10%).

למידע נוסף בנושא הזעת יתר היכנסו לפורומים:
פורום טיפולים אסתטיים בלייזר
פורום ניתוחים פלסטיים, ניתוחי אף, כירורגיה פלסטית
פורום קוסמטיקה טבעית
פורום קוסמטיקה פרא רפואית
פורום רפואה אסתטית, רפואת עור אסתטית

הטיפול בהזעת יתר ממוקמת הינו מגוון מאד וכולל החל מתכשירים נוגדי הזעה במריחה מקומית, מכשירים המבוססים על טיפול חיצוני בעזרת זרם חשמלי, עבור דרך תרופות במתן פומי, טיפולים ניתוחיים וכלה בהזרקה מקומית לאזורי ההזעה של בוטולינום טוקסין, רעלן שידוע יותר בשם בוטוקס.

אנטיפרספירנטים ודאודורנטים


למרות שרבים משתמשים במושגים 'אנטיפרספירנטים' ו'דאודורנטים' לחילופין, הרי שהם אינם זהים. אנטיפרספירנטים הינם חומרים מכווצים שמטרתם להקטין את הפרשת הזיעה כנראה על ידי היצרות פתח הבלוטות, בעוד שדאודורנטים מטרתם לנטרל את ריח הזיעה בלבד ולא להקטין את כמותה. רב האנטיפרספירנטים מבוססים על מלחי אלומיניום. רובם באים בצורת גלגילון למריחה בבתי השחי, אך ניתן להשתמש בהם גם לכפות ידיים ורגליים. תופעות הלוואי מסתכמות בגירוי מקומי בלבד, המצריך לעתים הפסקת השימוש.

יונטופורזיס


יונטופורזיס היא שיטה המשמשת להחדרת תכשירים דרך העור על ידי זרם חשמלי ישר בעוצמה נמוכה. שיטה זו התבררה כשיטה יעילה ביותר למרבית הסובלים מהזעת יתר ממוקמת, כשבמספר עבודות הראו יעילות בכ- % 85 מהמטופלים. בטיפול מעבירים זרם חשמלי עדין מאד דרך אזור העור המטופל כאשר הוא מושרה במי ברז. לעתים קיימת בתחילת הטיפול תחושת עקצוץ או גירוי קל. המכשלה העיקרית אצל מרבית המטופלים היא משך הזמן הנדרש לטיפול ,שהינו כשעה ביום.

תרופות במתן פומי


מדובר בעיקר בתרופות הנוגדות את מערכת העצבים הכולינרגית, האחראית על עצבוב בלוטות הזיעה. הבעיה העיקרית של רב התכשירים הללו היא שתופעות הלוואי של התכשירים באות לידי ביטוי הרבה לפני שמתבטאת יעילותן, עובדה המונעת מרב המטופלים להשתמש בהן.

טיפולי רפואה משלימה


קיים מגוון רחב של טיפולים אלטרנטיבית להזעת יתר: הומאופטיה, אקופונקטורה, ביופידבק, היפנוזה ועוד. בכל המקרים שנבדקו במסגרת הרפואה הקונבנציונלית התוצאות היו מאכזבות.

טיפול ניתוחי להזעת יתר


שיטת הניתוח המקובלת ביותר כיום למצבי הזעת יתר ממוקמת הינה ניתוח בשיטה אנדוסקופית. בטכניקה זו חודרים לבית החזה דרך חתכים קטנים עם צינורות מיוחדים, המאפשרים זיהוי בראיה ישירה של סיבי העצב האחראיים על ההזעה וניתוקם. בשיטת ניתוח זו ההחלמה מהירה הרבה יותר מאשר בשיטות הקודמות ואחוז התחלואה הסב-ניתוחית קטן הרבה יותר.

אחוזי ההצלחה נעים סביב 95% במקרים של כפות הידיים בעוד שלגבי בתי השחי מדובר על כ-70% . הסיבוך העיקרי של הניתוח הינו תופעה הנקראת הזעה מפצה, מצב בו נעלמת ההזעה באזור המטופל, אך מופיעה הזעת יתר בשטחים נרחבים אחרים כגון גו וגפיים שלעתים יכולה להיות מציקה הרבה יותר מהבעיה המקורית. תופעה זו מופיעה לפי דיווחים בלמעלה מ- 50% מהמקרים.

טיפול בבוטולינום טוקסין A


שיטת הטיפול החדשנית ביותר ובעלת ההתערבות המינימלית ביותר לטיפול בהזעת יתר ממוקמת, הניתנת ליישום בכל האזורים הבעייתיים. הבוטולינום פועל על ידי עיכוב זמני של שחרור חומר בשם אצטילכולין מקצות העצבים של מערכת העצבים הכולינרגית. בהזעת יתר ממוקמת, החומר מוזרק באופן מקומי במספר רב של נקודות באזור הנגוע. לפני הטיפול ניתן להדגים את אזור ההזעה בעזרת מבחן מינור המבוצע על ידי שימוש ביוד ועמילן.

במחקרים קליניים שנעשו על מאות חולים הודגמו אחוזי תגובה גבוהים מאד לטיפול- בבתי השחי אף למעלה מ-90% - וכן משך ארוך יחסית של ההשפעה הנע סביב כשנה. הטיפול הינו קל ופשוט באופן יחסי והוא טיפול מרפאתי המבוצע בהרדמה מקומית או אזורית של האזור המטופל. הטיפול בבוטולינום טוקסין להזעת יתר ממוקמת משפר בצורה משמעותית מאד את איכות החיים של המטופלים, עובדה שהתבררה בצורה בולטת בשאלוני איכות חיים שמולאו על ידם.

החידוש האחרון: טיפול בלייזר להזעת יתר בבתי שחי
בשנים האחרונות הוכנס לשימוש טיפול ע"י לייזר בשם slim-lipo להזעת יתר בבתי שחי. הטיפול מתבצע בצורה הבאה: דרך חתך קטן מאד בעור הסמוך לבית השחי המטופל, מוחדרת תמיסה המכילה בעיקרה מים פיזיולוגיים, לידוקאין, ארנלין ובי קרבונט. תמיסה זו משמשת הן לאלחוש האזור והן להפרדה ולהרחקת העור מכל האיברים החיוניים הנמצאים מתחתיו.

לאחר שהאזור רדום כולו, נכנסים עם סיב לייזר כשבקצהו הקדמי הגלוי נקודת תאורה אדומה חזקה מאד המשמשת כסמן לקביעת עומק הימצאותה. בעזרת סיב הלייזר צורבים את הדרמיס התחתון, בו נמצאים בסיסי בלוטות הזיעה. בתום הטיפול, שואבים את הנוזל, שמים אגד מידבק על מקום החדירה והמטופל משוחרר לביתו בהוראה ליטול אנטיביוטיקה למשך 5 ימים על מנת למנוע זיהום אפשרי.

לכתבות נוספות בנושא הזעת יתר:
בוטוקס: טיפול בבעיית הזעת יתר
כיצד מתבצע טיפול בוטוקס נגד הזעת יתר?
תשכחו ממכון: 10 תרגילי כושר בבית
ניתוח לטיפול בהזעת יתר
הזעת יתר - עדיף לטפל בגיל צעיר

יחודו של הטיפול הינו בכך שהוא הולך ומסתמן באופן ברור כפתרון ארוך הטווח ביותר לבעיה. מהנתונים המצטברים עד עתה מסתמן כי משך התוצאה הממוצע הינו כשנתיים וחצי, לעומת הבוטוקס, אותו יש לחדש כל שנה. מסתבר גם כי הרב המכריע של המטופלים מדווחים על שיפור של למעלה מ- 75% במצב ההזעה. הטיפול איננו כואב עקב השימוש בתמיסה המרדימה ואינו כואב גם לאחר חלוף השפעתה.

כמעט ואין מגבלה למועמדים לביצוע הטיפול, למעט מצבים של עיוות האנטומיה של בתי השחי בעקבות ניתוחים, תאונות בעבר וכד'. ככל הידוע היום אין דיווחים על הזעה מפצה בעקבות טיפולים אלו. אין מגבלה להסרת שיער בלייזר בסמוך לטיפול. לאחר הטיפול לא קיימות כל מגבלות תפקודיות בעטיו.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר שרגא וקסלר
    ד"ר שרגא וקסלר
    גניקולוג נשים בכיר מחלות עריה, צוואר הרחם וקונדילומה בגברים ובנשים, מנהל מכון שער לבריאות האישה והגבר ... קרא עוד