האם הנקה יכולה למנוע מוות בעריסה?

מחקר אמריקאי הראה קשר ישיר בין הנקה והמנעות מתחליפי חלב למניעת תסמונת מוות בעריסה. כיצד הנקה עשויה לסייע במניעת תסמונת מוות בעריסה, וכמה זמן צריך להניק על מנת להוריד את הסיכויים למוות בעריסה?
| 27/07/2011 |
צפיות: 17,287
ידוע כי להנקה יתרונות רבים מבחינת בריאותו של התינוק, לעומת תחליפי חלב אם. מחקר מצא כעת שהיא גם עשויה להוות הגנה בפני מוות בעריסה, שהוא אחד הפחדים הגדולים ביותר אצל הורים לתינוקות. המחקר, שפורסם לאחרונה במהדורה המקוונת של כתב העת Pediatrics, העלה כי הנקה מצמצמת את הסיכון למוות בעריסה עד 73%.

לדברי חוקרים מאוניברסיטת וירג'יניה שבארה"ב, ההנקה מועילה מאוד לבריאותם של התינוק והאם יחד. המחקר הנוכחי מספק עוד סיבה טובה לאימהות להניק, ואם אפשר להימנע מתוספות מלאכותיות. תוצאות המחקר מצביעות על כך שההנקה מגנה במידה רבה בפני מוות בעריסה, ועל כך שהנקה בלבד - ללא תוספות של תחליפי חלב אם - מעניקה את ההגנה המרבית.

למידע נוסף בנושא מוות בעריסה והנקה היכנסו לפורומים:
פורום אחרי לידה
פורום הורים לתינוקות, הורים לפעוטות
פורום התפתחות תינוקות
פורום רפואת תינוקות, טיפול בתינוקות
פורום תזונת תינוקות

מוות בעריסה ונתונים סטטיסטיים
בארצות הברית מתים 2,300 פעוטים בשנה כתוצאה מתסמונת מוות בעריסה. על פי תוצאות המחקר הנקה בלעדית או חלקית לאורך זמן מצמצמת את הסיכון למוות בעריסה ב-60%. כאשר החוקרים לקחו בחשבון גם גורמים אחרים, כמו מצב סוציו-אקונומי, עישון, ותנוחת התינוק בשינה, צמצום הסיכון ירד ל-45%. כאשר החוקרים בדקו את צמצום הסיכון בקרב תינוקות שניזונו מהנקה בלבד, הם מצאו סיכון מופחת ב-73%.

למרות שהקשר בין הנקה וצמצום הסיכון למוות בעריסה אינו ברור לגמרי, קיימות מספר השערות אודות סיבת הקשר. אחת מהן היא שתינוקות שניזונים מהנקה סובלים פחות משלשולים ומזיהומים בדרכי הנשימה. לדברי החוקרים, בעיות אלה קשורות לסיכון מוגבר של מוות בעריסה.

מוות בעריסה: הם תחליפי חלב זהים לחלב אם?
אנשים רבים משוכנעים כי תחליפי חלב האם הקיימים היום זהים כמעט לחלב אם ולפיכך טובים עבור התינוק כמעט כמו חלב אם, אולם דעה זו איננה נכונה כלל. תינוקות שניזונים מתחליפים נוטים להיות חולים לעיתים קרובות יותר, מחלותיהם חמורות יותר, והם נמצאים בסיכון תמותה מוגבר בשנים הראשונות לחייהם. סיכון התמותה ממוות בעריסה גבוה יותר פי 4 לעומת פעוטים שניזונים מהנקה.

ארגון הבריאות העולמי ממליץ על הנקה בלבד במשך ששת החודשים הראשונים בחיי התינוק. גם כאשר מתחילים באופן הדרגתי להרגיל את התינוק למזון מוצק, מומלץ להמשיך ולהניק עד גיל שנתיים לפחות. חלב אם מועיל למערכת החיסון של הפעוט בתקופה בה המערכת עדיין בשלבי התפתחות והחיסון שהעניקה לו האם נמצא במגמת ירידה. החוקרים משערים כי גם עובדה זו משפיעה על צמצום הסיכון למוות בעריסה.

העדויות שהצטברו לגבי ההשפעה המגנה של הנקה בפני "מוות עריסה" היו עד לאחרונה מועטות ולא חד משמעיות. הפרסום הנוכחי אינו מחקר חדש אלא ניתוח מקצועי מבוקר של 18 מחקרים ופרסומים קודמים אשר בדקו בין השאר גם את הקשר בין הנקה לשכיחות "מוות עריסה".

סיבות אפשריות להשפעה המגנה של ההנקה מפני מוות בעריסה:
1)תינוקות יונקים מתעוררים בקלות רבה יותר משינה בתגובה לגירוי מאשר תינוקות שאינם יונקים. תופעה זו מתרחשת בעיקר בגיל חודשיים-שלושה שהוא גם הגיל המסוכן ביותר לתסמונת מוות בעריסה. תגובת התעוררות קלה יותר מהווה מנגנון הגנה מפני מוות בעריסה.
2) חלב אם מכיל נוגדנים אימהיים שעוברים בחלקם לתינוק ומהווים אמצעי הגנה בפני זיהומים אשר נמצאו כתורמים לחלק ממקרי "מוות עריסה".

האם מניעת מוות בעריסה קשורה רק להנקה?
המחקר מצא שהנקה היא גורם מגן בפני עצמו שאינו קשור ואינו תלוי בגורמים נוספים. גורמים מסוימים הולכים ביחד עם נטייה להניק: הימנעות מעישון, הקפדה על השכבה על הבטן, הקפדה על חום סביבתי נכון, שימוש במזרן קשיח והימנעות מהשכבה במיטת ההורים. מאידך, מורכבות הגורמים הנוספים לא תמיד מאפשרת לבודד גורם יחיד כבעל השפעה מרבית. ואכן ידוע שאמהות שנוטות יותר להניק הן גם אלו שחיות במצב סוציו אקונומי טוב יותר, אינן חד-הוריות, זוכות להשגחה וטיפול טובים יותר לפני ואחרי הלידה, נמנעות מעישון ומקפידות יותר על ההנחיות למניעת מוות בעריסה.

לאחרונה פורסמה המלצה על שימוש במוצץ כאמצעי הגנה נוסף מפני מוות בעריסה. מנגד, קיים חשש שמוצץ יקטין את נכונות התינוק לינוק. לכן מומלץ לתת לתינוק מוצץ רק אחרי גיל חודש, לאחר שהוא התרגל לינוק ולא לפטמה מלאכותית. מצב אחר שנמצא כמעודד הנקה הוא שינה של התינוק במיטת ההורים. מצד שני, שינה במיטת ההורים מהווה גורם סיכון למוות בעריסה. לכן, חשוב למרות ההנקה להימנע מלהשכיב תינוק במיטת הורים, אך כן מומלץ בחדר ההורים.

לכתבות נוספות בנושא מוות בעריסה והנקה היכנסו:
תינוק חדש במשפחה: כל השאלות והתשובות
לילה רע: מה עלול לגרום מוות בעריסה?
רוצים ילד חכם? לכו על הנקה
יתרונותיה הרבים של הנקה
תזונה בהנקה: תאכלי, רק מה שאת אוהבת

מוות בעריסה בישראל
חשוב לזכור שבישראל, שכיחות מוות בעריסה נמוכה ביותר ומדובר בתופעה נדירה. השכיחות ירדה בכלל האוכלוסייה ולא רק בתינוקות של אמהות מניקות. מסתבר גם שהגישה הננקטת כבר לאחר הלידה במחלקת התינוקות משפיעה משמעותית על הסיכוי לינוק.

חשוב ביותר לעודד יניקה ולהדריך את האמהות בהנקה כבר מהרגע הראשון. ככל הנראה שההמלצה להניק תתווסף בקרוב לשאר ההנחיות שמטרתן להקטין את הסיכון למוות בעריסה, וזאת בנוסף לשאר היתרונות של ההנקה.


דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר