כל מה שרציתם לדעת על ניתוח קיצור קיבה

מהי השמנת יתר, כיצד מחשבים מדד מסת גוף, כיצד מטפלים בבעיית השמנת יתר, מי מתאים לביצוע ניתוח קיצור קיבה וכיצד הוא מתבצע: הכל על השמנת יתר חולנית.
ד``ר נאסר סקרן
| 25/07/2011 |
צפיות: 25,005
אחד מכל 6 אנשים ברחבי העולם סובל מעודף משקל או מתופעת השמנת יתר. נתון מדאיג זה מצטרף לנתון מדאיג לא פחות, והוא העובדה שבמדינת ישראל חיים למעלה מ- 270,000 איש הסובלים מהשמנת יתר חולנית. כיום מתוך 6.5 מיליארד אנשים החיים בעולם, ישנם אנשים שסובלים מעודף משקל (כמיליארד) לעומת כאלו הסובלים מרעב ומתת תזונה (כ-800 מיליון). נתונים אלו הביאו את ארגון הבריאות העולמי להגדיר את בעיית ההשמנה כמגפה של המאה ה-21.

למידע נוסף בנושא השמנת יתר היכנסו לפורומים:
פורום דיאטה, תזונה נכונה, הרזיה
פורום השמנת יתר - התמודדות
פורום ניתוחי קיצור קיבה-השמנה חולנית
פורום תזונת ילדים, השמנת ילדים
פורום תמיכה בדיאטה

מהי השמנת יתר?


השמנת יתר פירושה עודף ברקמת שומן, המשמשת כמאגר האנרגיה של הגוף. הסיבה העיקרית והשכיחה ביותר להשמנה היא מאזן אנרגיה חיובי. תופעת השמנת היתר הולכת וגדלה בעולם כולו. החולים הסובלים מבעיות משקל במשך שנים; רובם המכריע ניסה, ללא הצלחה יתרה, לבצע טיפולים שונים להפחתה במשקל. מדובר בשיעור השמנה הגבוה גם בהשוואות בינלאומיות. יש לציין שמדובר במחלה כרונית, יקרה, קשה לטיפול הפוגעת באיכות חיים ומסכנת חיים.

בדרך כלל, לתחום השמנה היתר, מתלוות מחלות ובעיות רבות נוספות, הכרוכות בהתפתחות של בעיות רפואיות ונפשיות קשות כגון: סוכרת, מחלות כלי הדם הכליליים והלב, שבץ מוחי, יתר שומנים בדם, אבני מרה, הפרעות שינה והפרעות פסיכולוגיות, כאב גב וכאבי פרקים. בנוסף יכולות להיווצר הפרעות בקיום יחסי מין וקושי בכניסה להריון, הפרעות בפוריות ורעלת הריון, עליה בשכיחות גידולים סרטניים שונים, דום נשימה חסימתי ועוד.

אנשים הסובלים מעודף משקל קיצוני אינם מסוגלים, פעמים רבות, לרדת במשקל בעצמם. עבור בעיה זו קיימים ניתוחים לירידה במשקל. ניתוחים אלו הם המוצא האחרון עבור אנשים שכבר ניסו הכול ולא הצליחו. הניתוח משנה את איכות חייהם באופן דרסטי ומסייע למנותח להוציא עצמו מקבוצות הסיכון של מחלות הקשורות בעודף משקל קיצוני כגון סוכרת, לחץ דם גבוה או התקפי לב.

מדד מסת הגוף (BMI)


BMI > דירוג
עד 18.5 > תת משקל
18.5-24.9> משקל תקין
25.0-29.9 > משקל עודף
30.0-34.9 > השמנה דרגה I
35.0-39.9 > השמנה דרגה II
40 ומעלה > השמנה דרגה III

ההגדרה המקובלת לעודף משקל הינה לפי מסת הגוף BODY MASS INDEX – BMI (אינדקס חישוב שמשקלל את משקל הגוף בקילוגרם חלקי הגובה במטרים בריבוע). לדוגמה, ארגון הבריאות העולמי קבע כי עבור אדם בוגר מדד ה-BMI הרצוי (כלומר הנחשב למשקל תקין) נע בין 18.5 ל-25. מעל ל-25 ועד ל-30 מדובר בעודף משקל, ואילו מסת גוף של 30-35 מוגדרת כהשמנה. כל תוצאה מעל מסת גוף 35 משמעותה השמנת יתר חולנית. מעל מסת גוף 50 משמעותה השמנת יתר חולנית קיצונית.

תפוח או אגס?


ניתן לחלק את סיכוני ההשמנה ל- 2 קבוצות, בהתאם לצורת היקף המותניים של האדם: השמנת אגס מוגדרת כהשמנה שאינה מלווה בסיכון בריאותי גדול. ההשמנה, בעיקר באזור הירכיים, שכיחה יותר בנשים. השמנת תפוח - שכיחה אצל גברים ומתבטאת בהשמנה בעיקר באזור המותניים והכרס. ההשמנה גורמת ליתר לחץ דם, שבץ מוחי וסוכרת. השמנה זו מסוכנת יותר מ"השמנת אגס".

סיבות להשמנה


גורמים סביבתיים, התנהגותיים, תרבותיים, הרגלי חיים והרגלי אכילה הם הראשונים במעלה בסיבות להשמנת יתר. עם זאת, קיימות גם סיבות גנטיות תורשתיות, סיבות הקשורות למערכת ההורמונאלית בגוף, סיבות הקשורות למערכת הפיקוח העצבי, וכן העדר פעילות גופנית וגורמים נפשיים ופסיכולוגים. ככלל, הוכח כי השמנה בגילאים מבוגרים מפחיתה את תוחלת החיים בשבע שנים.

דו"ח מבקר המדינה לשנת 2011 מדגיש את החשיבות הלאומית בהתמודדות עם תופעת השמנת היתר. לפני 10 שנים הוקמה ועדה ממשלתית לצורך הסדרת הטיפול בסימון התזונתי, אך פעילויותיה, לדברי המבקר, לוקות בחסר. לא מטופלים כראוי נושאים העוסקים במתן מידע אמין ובהיר לציבור על מרכיבי המזון, ערכיהם התזונתיים וסיכוניהם, ובמיוחד בהקשר לצריכת שומנים, סוכרים ומלח, ולא מתקיימת יוזמה להסדרה חקיקתית של הנושא.

דרכי הטיפול בהשמנת יתר


להשמנת יתר מספר דרכי טיפול מוכרות ביניהן מגוון רב של תוכניות דיאטה, המשלבות לעיתים תרופות, פעילות גופנית וטיפול נפשי. דרכים אלו מסייעות להתמודדות עם השמנת יתר ולהפחתת המשקל. כ- 95% מהשמנים לא יצליחו לרזות ולשמור על משקלם במשך זמן ארוך טווח. עם זאת, פעמים רבות, אנשים הסובלים מהשמנת יתר מוצאים את הדרכים האלו כבלתי אפקטיביות לאורך זמן מסיבות שונות. במקרים אלו עומד הפתרון הכירורגי, במיוחד כאשר הדבר משולב עם תוכנית ארוכות טווח עבור המטופל. לאור הנתונים ומחקרים הידועים, הטיפול הכירורגי בהשמנת יתר הוא היעיל ביותר, ויש להציע לחולים השמנים הסובלים ממחלת השמנת יתר חולנית.

מי מתאים לניתוח הבריאטרי (ניתוח להשמנה)


1- חולה עם מדד מסת גוף מעל 40, או מעל 35 עם לפחות שתי מחלות הנלוות להשמנה.
2- חולה שאינו סובל ממחלה אנדוקרינית או מטבולית הגורמת להשמנה.
3- החולה הסובל מהשמנה, ניסה דרכים שמרניות שונות בעבר להורדה במשקל.
4- החולה מבין ועבר הדרכה מלאה על חשיבות הניתוח וסוגו כולל הסיבוכים האפשריים והסיכונים.
5- סוג הניתוח המתאים למטופל יקבע על פי גיל, הרגלי אכילה, אורח חיים, מידת הענות לטיפול, מצב בריאות ומחלות נלוות.

פתרון כירורגי


ניתוח הוא הדרך היחידה להשיג ירידה עקבית הנשמרת לאורך זמן עבור בעלי השמנת יתר חולנית. התפתחותה של הטכנולוגיה הכירורגית בשנים האחרונות הובילה לעלייה בשכיחותם של ניתוחים בתחום השמנת היתר, כאשר הנתונים לגבי אחוזי ההפחתה במשקל הינם גבוהים ביותר - לפחות 2/3 מהמטופלים מצליחים להפחית כ-50% מהמשקל העודף ולשמור על ההפחתה גם לאחר 10 שנים ויותר.

באופן דומה, הוכח כי ניתוחים להשמנת יתר מפחיתים שיעורי תמותה ומונעים מחלות נלוות בחולים. עם זאת, חשוב לדעת כי הנתונים פחות מעודדים בקרב מי שסובלים מהשמנת יתר חולנית, בעיקר מכיוון שמדובר במקרים שבהם הפתולוגיה הנפשית/רגשית מסובכת יותר. הפתרון הכירורגי להשמנת יתר חולנית נכלל בסל הבריאות, והחולה העומד בקריטריונים שצוינו זכאי לעבור את הניתוח ללא תשלום.

למה עדיף ניתוח לפרוסקופי (זעיר פולשני)


ניתוח בשיטה זעיר פולשנית (לפרוסקופי) הוא ניתוח ללא פתיחת הבטן. דרך חתך קטן בדופן הבטן מכניסים מצלמה ומקור אור. דרך 4 חתכים זעירים נוספים בדופן הבטן מחדירים כלי עבודה לביצוע הניתוח. המנתח רואה חלל הבטן על המוניטור המחובר למצלמה, הגישה בטוחה, ויש ריאות מצוינת למקומות שקשה להגיע אליהם בניתוח פתוח קלסי.

היתרונות של ניתוח לפרוסקופי:


1- 5 צלקות זעירות בעור במקום צלקת אחת גדולה.
2- ירידה משמעותית בסיבוכים הקשורים לפצע הניתוחי (זיהום, בקע בצלקת ודימומים).
3- מידת הכאב פחותה בהרבה.
4- שהות קצרה בבית חולים לאחר הניתוח.
5- החלמה יותר מהירה וחזרה מוקדמת לעבודה ולחיים הרגילים.
6- ירידה בסיבוכים הכלליים של החולה, כגון דלקת ריאות, תסחיף ריאתי, יתר קרישיות בדם ועוד.
7- תוצאה קוסמטית יפה.

הניתוחים מבוצעים באופן לפרוסקופי (זעיר פולשני) והעיקרון בכולם זהה - הקטנת נפח הקיבה (ניתוחים מגבילי קיבה), או ניתוחים ליצירת תת-ספיגה (ניתוחים מקטינים ספיגה) ושילוב ביניהם (ניתוחים המגבילים קיבה ומקטינים ספיגה).

הניתוח יקבע לאחר שיחה מעמיקה עם המנותח, כאשר ההתאמה לסוג הניתוח נעשית על ידי הרופא המטפל, מכיוון שלא לכל מטופל מתאים סוג זה או אחר של ניתוח. הניתוח המוצע למנותח צריך להיות בעל סיכון נמוך, לספק ירידת משקל עודף של לפחות 50% לכל חייו, להיות מלווה באיכות חיים טובה ופחות תופעות לוואי לטווח ארוך.

יש לדאוג שהמועמד לניתוח יקבל מידע מלא על הטיפול המוצע לו ועל משמעות הטיפול. הוא חייב להיות בעל מוטיבציה לרדת במשקל ולהביע נכונות להשתתף במעקב ובטיפול ארוכי טווח. היתרונות המשמעותיים של ניתוחים אלו נעוץ בעובדת היותם ניתוחים לפרוסקופים, כלומר המטופל יכול לקום מהמיטה ולהתהלך תוך זמן קצר מאוד מתום הניתוח. תחושת הרעב פוחתת בצורה מהירה יותר ותחושת הכאב העלולה להתלוות להליך כירורגי, קלה ביותר.

ישנם ארבעה סוגי ניתוחים המקובלים בישראל: ניתוח הטבעת המתכווננת, מעקף קיבה, שרוול קיבה וניתוח מעקף התריסריון.

שרוול קיבה LAPAROSCOPIC SLEEVE GASTRECTOMY


זהו ניתוח חדש יחסית, שהחל כניתוח שלב ראשון בניתוחים מורכבים, ולאור ההצלחה הוחל ביישומו כניתוח עצמאי. שרוול קיבה הוא הניתוח החדשני ביותר בישראל ובעולם בתחום ניתוחי ההרזיה, והוא מתבצע בשיטה לפרוסקופית (זעיר-פולשנית).

ניתוח שרוול קיבה משלב הקטנת הקיבה ואלמנטים אנדוקרינים (הקטנה בהפרשת הורמון הגרלין GHRELIN האחראי לתחושת הרעב). בניתוח שרוול קיבה, יוצרים למעשה קיבה חדשה בצורת צינור המשכי לוושט, ואינו משנה את שאר מבנה מערכת העיכול ומכאן שמו של הניתוח.

בניתוח כורתים את כל העקומה הגדולה של הקיבה. נפח הצינור קיבתי בצורת שרוול שנוצר נע בין 70-100 סמ"ק. בניתוח זה, בניגוד לצורות אחרות של ניתוחי הרזיה, תפקוד הקיבה נשמר במלואו. מאחר שהקיבה ממשיכה לתפקד כרגיל, ללא טבעות שחוסמות אותה או תפירה אחד היתרונות של הניתוח הוא שיש הרבה פחות הגבלה על המזונות שמותר למטופלים לצרוך לאחר הניתוח, וכל שעל המטופלים לשמור עליו היא צריכה של כמות מזון קטנה בכל פעם. הניתוח גורם לירידה של כ-60% מהמשקל העודף של המנותח תוך שנה אחת.

יתרונות:
הקיבה ממשיכה לתפקד באופן נורמטיבי, מה שמאפשר למנותחים לאכול כל מזון בו הם חפצים משום שנשמר הסוגר של הקיבה ומתאפשר תהליך עיכול רגיל.
ירידה בתחושת הרעב בעקבות ירידה ברמות הורמון הגרלין, אין גוף זר כמו הטבעת, אין השקות בין קיבה למעיים כמו בניתוח מעקף קיבה ואין פגיעה בהמשכיות האנטומית של מערכת העיכול.
הגבלת נפח הקיבה תורמת לכך שכמות המזון הנצרכת קטנה באופן משמעותי, מה שתורם ירידה ניכרת במשקל.
החולים מקיאים פחות ונהנים מאיכות חיים יותר טובה מהחולים שעברו ניתוח הטבעת.
יש עדיפות לניתוח זה על ניתוח מעקף קיבה בחולים עם שחמת של הכבד, מחלות דלקתיות של המעיים, מחלות נלוות קשות והחולים שסובלים מהשמנת יתר קיצונית ביותר.

הסיבוכים האפשריים לאחר ניתוח שרוול קיבה כוללים דליפה מהקיבה ופיסטולה, פקקת ורידים עמוקים, תסחיף ריאתי, דימום לאחר ניתוח, מצוקה נשימתית חמורה ודלקת ריאות, אולם הסיבוכים הללו נדירים ביותר.

ניתוחי הרזיה יעילים גם באוכלוסייה המבוגרת


ממצאים חדשים מלמדים, שמידת השיפור במצבם הבריאותי של מטופלים בגילאי 65 ומעלה לאחר ניתוח בריאטרי, אינו שונה משל אנשים צעירים יותר, שעברו את אותו הניתוח. פירוש הדבר שככל הנראה גיל מבוגר אינו מהווה גורם סיכון מבחינת סיבוכים או עלייה בשיעור התמותה, כאשר מדובר בניתוח הרזיה

לפי ממצאי מחקר חדש, שהוצג בכנס השנתי של האיגוד האמריקני לניתוחים מטבוליים ובריאטריים, מבוגרים מעל גיל 65 הסובלים מעודף משקל יכולים לעבור ניתוח הרזיה 'בראש שקט'.

ממצאים אלה מפריכים נתונים קודמים, שהצביעו על שיעור תמותה גבוה יותר בקרב מבוגרים מעל גיל 65 שעברו ניתוח מעקף קיבה, מסביר ד"ר ג'וזף קון, מנהל המחקר. "רוב הניתוחים שבוצעו אז היו ניתוחי מעקף קיבה פתוח", הוא מסביר. "מעטים מהם היו לפרוסקופיים, ורובם היו במסגרת עקומת הלמידה. כיום, במסגרת תכניות מודרניות לניתוחים לפרוסקופיים, רוב המטופלים משתחררים לבתיהם כבר לאחר יום יומיים, גם אם הם עברו את גיל 65".

ד"ר קון ועמיתיו ערכו מעקב אחר 1753 מטופלים, שמתוכם 153 מעל גיל 65, שעברו ניתוח בריאטרי במרכז שלהם, בין החודשים ינואר 2005 עד יולי 2008. החוקרים אספו נתונים על המטופלים במשך שישה שבועות לפחות לאחר הניתוח.

בעוד שגילם של המטופלים המבוגרים נע בין 65 ל-77, ומדד מסת הגוף הממוצע שלהם היה 45, גילם של הצעירים יותר היה 18-64, וממוצע מדד מסת הגוף שלהם הייתה 47. לעומת המטופלים הצעירים, המטופלים המבוגרים היו בסיכון גבוה יותר לתשניק נשימה בשינה (46% לעומת 33%), סוכרת (62% לעומת 31%) ויתר לחץ דם (83% לעומת 57%).

למרות שמצבם הבריאותי של המטופלים הצעירים היה טוב יותר משל המטופלים המבוגרים לפני הניתוח, תוצאות הניתוח אצל קבוצת האנשים המבוגרים היו דומות מאוד לתוצאות בקרב קבוצת המנותחים הצעירים יותר. זמן הניתוח אצל המבוגרים היה 70 דקות, לעומת 65 דקות אצל הצעירים, משך האשפוז שלהם היה 1.6 ימים לעומת 1.3 ימים, ושיעור האשפוז החוזר לאחר 30 יום היה 5.2% לעומת 7%.

יתרה מזאת, שיעור הסיבוכים לא היה שונה משמעותית אצל המבוגרים יחסית לצעירים. בקרב המבוגרים 0.6% סבלו מדימום לאחר הניתוח, 1.9% סבלו מסיבוכי נשימה, 1.9% סבלו מסיבוכים לבביים, 1.9% סבלו מסיבוכים בפצע הניתוח ו-1.2% סבלו מהיצרות. לא היו מקרי מוות.

אחוז עודפי המשקל שהשילו המטופלים לאחר ניתוח מעקף הקיבה לא היה שונה משמעותית בין שתי הקבוצות במהלך 12 חודשי המעקב.

ממצאי המחקר מטילים ספק בהמלצה לאנשים מעל גיל 65 לא לעבור ניתוח מעקף קיבה. המחקר מוכיח שניתן לעבור את הניתוח בבטחה גם לאחר גיל זה. יחד עם זאת, כדאי לקחת בחשבון, שבמסגרת המחקר, הנבדק המבוגר ביותר היה בן 77, ולכן לא ניתן להסיק ממנו לגבי ההשלכות של הניתוח על אנשים בשנות השבעים המאוחרות לחייהם

ניתוח הרזיה מעלה את תוחלת החיים


מחקרים מוכיחים שלניתוחים הבריאטריים השפעה חיובית לא רק על איכות החיים, אלא אף על אורכם. מאז החלה הרפואה להציע לבעלי עודף משקל קיצוני את הניתוחים הבריאטריים, היתה תועלתם ברורה ומוכחת מעבר לכל ספק: הורדת משקל, והרבה. בשנתיים שלאחר הניתוח, צפויים המטופלים להשיל 50-70 אחוזים מהמשקל העודף שלהם. אולם מתברר כי לניתוחים הבריאטריים יתרון משמעותי נוסף: הם עשויים להאריך את החיים.

מחקרים מדעיים שפורסמו ב-2007 בכתב-העת הרפואי של ניו אינגלנד וכללו כ-20,000 נבדקים בעלי משקל עודף בארה"ב ובשוודיה מראים,= כי בקרב בעלי מדד מסת גוף (BMI) של 40 או יותר שעברו ניתוח הרזיה, הסיכויים למות מסוכרת מסוג 2, ממחלת לב ומסרטן ירדו ב-30-40 אחוזים ב-7-10 השנים שלאחר הניתוח.

ניתוח הרזיה, מעקף קיבה או שרוול קיבה, עשוי להאריך את החיים, מפני שהוא משפר ולעיתים אף מרפא בעיות בריאותיות מסכנות חיים הקשורות להשמנת יתר. 96 אחוזים מהמנותחים מדווחים שבעיות הבריאות שהיו להם לפני ניתוח ההרזיה - כגון סוכרת מסוג 2 ותנגודת לאינסולין, לחץ דם גבוה, תשניק נשימה בשינה, דיכאון וכולסטרול גבוה - השתפרו לאחר הניתוח במידה ניכרת או נעלמו כליל. רובם חדלו ליטול תרופות שנטלו באופן קבוע לטיפול במצבים מסוג זה.

לכתבות נוספות בנושא השמנת יתר:
מעסיקים תופסים בעלי משקל עודף כמעמסה
ניתוחי טבעת: חשיבותו של הרופא המטפל
ניתוח בריאטרי: חשוב לפתח ציפיות ריאליות
השמנת יתר, סיבות רבות לה
האם כדאי לבצע ניתוח בריאטרי חוזר?

אם כן, לא זו בלבד שהניתוח הבריאטרי מסייע לסובלים מעודף משקל לחיות זמן רב יותר, הוא אף מאפשר להם לחיות טוב יותר. ממחקרים המלמדים על ירידה בשיעור התמותה בעקבות הניתוח הבריאטרי עולה גם כי 95 אחוזים מהמנותחים מדווחים על עלייה משמעותית באיכות חייהם.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר אסנת רזיאל
    ד"ר אסנת רזיאל
    טיפול רב תחומי בהשמנה כירורגית בכירה, מומחית לטיפול רב תחומי בהשמנה והמקימה והמנהלת הרפואית של מלב"י - המרכז לטיפול בהשמנת יתר. תחומי התמחות: שרוול קיבה, מעקף קיבה, מעקף תריסריון, הצרת קיבה עם טבעת... קרא עוד