גלולת היום שאחרי: מנפצים את המיתוסים

סביב גלולת היום שאחרי נפוצו לא מעט מיתוסים. קיימות שמועות כי גלולת היום שאחרי מעלה את הסיכון להריונות מחוץ לרחם, ואפילו שהיא מסוכנת לנשים מניקות. האם זה נכון? כל התשובות בכתבה שלפניכם.
דניאל זיידמן
| 18/07/2011 |
צפיות: 6,362
דירוג: 5.0 מתוך 1 הצבעות
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
בעשור האחרון מבוצעות בישראל מידי שנה כ-20 אלף הפסקות הריון יזומות, מרביתן של הריונות לא מתוכננים. אחת הדרכים הטובות ביותר להפחתת שעור ההריונות הלא מתוכננים הינה שימוש נרחב יותר באמצעים למניעת הריון, במיומד בשעת חירום.

מניעת הריון בשעת חירום ניתנת לביצוע באמצעות גלולת היום שאחרי, גלולה שנועדה למנוע הריון לאחר קיום יחסי מין לא מוגנים, במקרה של קונדום שנקרע, אונס ומקרים נוספים. בישראל משווקות שתי תרופות בקטגוריה של גלולת היום שאחרי, גלולה בשם נורלבו, שנכנסה לשימוש בעולם לפני למעלה מעשור ומשווקת בישראל מאז נובמבר 2010, וגלולת פוסטינור הותיקה והמוכרת.

למידע נוסף בנושא גלולת היום שאחרי היכנסו לפורומים:
פורום גניקולוגיה - רפואת נשים
פורום גניקולוגיה ורפואה סינית
פורום גניקולוגיה נערות
פורום הריון ולידה
פורום סקס נוער

גלולת היום שאחרי אינה מהווה אמצעי הגנה קבוע, ומומלץ להשתמש בה רק במקרה חירום אמיתי ולא על בתדירות קבועה. חשוב לציין שהשימוש בגלולת היום שאחרי אינו מהווה תחליף לגלולה היומית. השימוש בגלולת היום שאחרי מלווה בתופעות לוואי, ולכן חשוב להקפיד להשתמש בה רק כאשר היא באמת נחוצה. רכישת גלולת היום שאחרי אינה דורשת מרשם רופא וניתן לקנות אותה במרבית בתי המרקחת בישראל.

סביב גלולת היום שאחרי נוצרו מגוון מיתוסים שהפכו נפוצים מאוד בקרב האוכלוסייה. הנה העובדות האמיתיות מאחורי התפיסות הרווחות הללו:

1. מיתוס: ניתן לקחת את גלולת היום שאחרי רק בבוקר שלאחר קיום יחסים לא מוגנים
התשובה: לא נכון.
למרות שגלולות למצבים דחופים נקראות בכל העולם בשם "גלולות לבוקר אחרי" (או "ליום המחרת"), הרי שהשם נועד רק להצביע על החשיבות של נטילה מיידית של הגלולה. זאת מאחר שכל עיכוב בנטילת הגלולה מפחית מאד את יעילותה במניעת הריון. עם זאת, נטילת הגלולה יעילה גם 72 שעות לאחר קיום יחסי מין לא מוגנים, ולמעשה יש מחקרים שמעידים כי הגלולה יעילה למניעת הריון אפילו עד חמישה ימים. חשוב ליטול את גלולת היום שאחרי בהקדם האפשרי לאחר המגע המיני הבלתי מוגן.

2. מיתוס: השימוש בגלולת היום שאחרי יותר זול משימוש בגלולות למניעת הריון
התשובה: לא נכון.
אמנם מניעת הריון באמצעות גלולת היום שאחרי זולה בהרבה מעלותה של הפסקת הריון בשלב מתקדם יותר, אך עדיין שימוש סדיר באמצעי מניעה כמו קונדום, הגלולה היומית או התקן תוך רחמי כרוך בעלות נמוכה יותר לאורך זמן, בהשוואה לשימוש בגלולת היום שאחרי בכל פעם שיש חשש להריון.

3. מיתוס: גלולת היום שאחרי מעלה את הסיכון להריונות מחוץ לרחם
התשובה: לא נכון.
גלולת היום שאחרי מפחיתה את כלל ההריונות, ובכך מפחיתה גם את ההתרחשות של הריונות מחוץ לרחם. מחקר שסיכם נתונים מ- 46 מחקרים שבדקו 15,696 נשים שנטלו את גלולת היום שאחרי, מצא כי מתוך 315 הריונות שהתרחשו, רק שלושה (1.0%) אירעו מחוץ לרחם. שיעור זה אינו עולה על השיעור הצפוי גם בקרב נשים שלא נטלו את גלולת היום שאחרי. כמובן שיש לזכור שכמו בכל הריון, גם נשים שהשתמשו בגלולת היום שאחרי נמצאות בסיכון להריון מחוץ לרחם, אך הדבר נדיר.

4. מיתוס: אפשר לגרום להפסקת הריון לאחר שכבר נוצר באמצעות נטילת גלולת היום שאחרי
התשובה: לא נכון.
מדובר באחד המיתוסים הנפוצים ביותר על אודות גלולת היום שאחרי. דרך הפעולה של גלולת היום שאחרי היא מניעת ביוץ ומניעת ההפריה של הביצית על ידי הזרע. הגלולה לא מונעת השרשה של העובר ולא גורמת להפלה של עובר שהשתרש. בהתאם, גם נטילת הגלולה במהלך הריון, אפילו במינון גבוה מהרגיל, לא תוביל להפלה בשום מקרה.

לכתבות נוספות בנושא גלולת היום שאחרי:
55% מהנשים שכחו גלולה בחודשיים האחרונים
גניקולוגיה: כמה סודות שטוב לדעת
גלולות למניעת הריון יוצרות קרישי דם!
מחקר: קולה היא לא גלולת היום שאחרי!
גלולת היום שאחרי טובה ל-5 ימים

5.

מיתוס: גלולת היום שאחרי אסורה לשימוש לנשים מניקות
התשובה: לא נכון.
בניגוד לגלולה היומית, שמכילה אסטרוגן ופרוגסטרון, גלולת היום שאחרי מכילה רק פרוגסטרון, כך שגם לנשים שמניקות ו/או נשים שסבלו בעבר מהריון חוץ רחמי מותר להשתמש בה. בנוסף, גלולת היום שאחרי אינה מעלה את הסיכון לשבץ או להיווצרות קרישי דם. בהתאם, גם לנשים שאסור להן ליטול גלולות משולבות למניעת הריון, כמו נשים מעשנות בנות 35 ויותר או נשים שסובלות ממיגרנות תכופות, מותר להשתמש בגלולות יום המחרת.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר