ביקור ראשון אצל גניקולוג: למה לצפות?

בטח שמעת שסביב המפגש עם הגינקולוג נרקמו הרבה מיתוסים מפחידים - אז הגיע הזמן לנפץ אותם. את עומדת לפני ביקור ראשון אצל גניקולוג? יש כמה דברים שחשוב שתדעי.
רבקה רות גייסט
| 18/07/2011 |
צפיות: 22,938
אין מה לעשות, בשלב מסוים זה יהיה בלתי נמנע - הפגישה הראשונה שלך עם הגינקולוג. סקרים מראים שהפגישה הראשונה של נערה מתבגרת עם הגינקולוג מתרחשת לרוב סביב גיל 17, וככל שגיל ההתבגרות נכנס לתוקפו מוקדם יותר, כך צפויות נערות להגיע לגינקולוג בגילאים צעירים יותר.

בחלק מן המקרים האם היא זו שמאיצה בבתה לפנות לרופא, עקב בעיות כגון אי הופעת הווסת הראשונה. במקרים רבים אחרים הנערות פונות בעצמן אל הגניקולוג, לעיתים קרובות ללא ידיעת הוריהן, לרוב על מנת לקבל ייעוץ בנוגע לאמצעי מניעה נגד הריון. לפעמים סיבת הפניה של הנערות היא הרצון לסיים הריון בלתי מתוכנן.

למידע נוסף בנושא ביקור אצל גניקולוג היכנסו לפורומים:
פורום גניקולוגיה - רפואת נשים
פורום גניקולוגיה ורפואה סינית
פורום גניקולוגיה נערות
פורום ניתוחים גניקולוגים (גינקולוגים), אנדומטריוזיס
פורום סקס נוער

הסיבות הנפוצות לביקור אצל גניקולוג הן איחור בהופעת הווסת, התפתחות מינית מוקדמת או מאוחרת, אי סדירות במחזור, כאב וסת, אי הופעת וסת ראשונה, כאבי בטן תחתונה, הריון, אמצעים למניעת הריון, שיעור יתר, הפרשה נרתיקית, התייעצות בנוגע ליחסי מין, חשד למחלת מין, תלונות וסימנים המחשידים לגידול גינקולוגי ממאיר (כאבי בטן תחתונה, דימום לא סדיר, שינויים בהרגלי היציאה - שלשול ועצירות), דלקות חוזרות בדרכי השתן ואובדן טמפון.

כיצד לבחור גניקולוג?


הצעד הראשון בדרך לבדיקה הראשונה אצל הרופא הינה בחירתו. בחירה מוצלחת תיעשה לאחר התייעצות עם בעלות ניסיון. מובן שכדאי לקבל את עצת ההורים, אך באם הדבר נמנע ניתן להתייעץ באחות בית הספר, באמא של חברה או בחברה שכבר התנסתה בכך ותדע להמליץ על גניקולוג בעל גישה מתאימה לנערות. כדאי לקבוע תור אצל גינקולוגית שמתמחה בגינקולוגיה של גיל ההתבגרות. מעבר לידע המקצועי שלה, היא גם תהיה קשובה ורגישה יותר לצרכים הייחודים שלך. למשל, אם תספרי לה על הרצון שלך לקיים יחסי מין עם החבר שלך, היא תוכל לייעץ לך בצורה פתוחה ומתאימה יותר.

פרטיות


זכותך לבקש נוכחות של אדם נוסף בחדר, על פי רצונך. לביקור הראשון אצל הגניקולוג כדאי לבקש ליווי של אמא או של חברה. הדבר מקל ומועיל כשיש חברה בזמן ההמתנה לגניקולוג ולעיתים אף בחדר עבודתו, בזמן הראיון ואפילו בזמן הבדיקה. לפעמים, אפילו כשהאם נלווית לביקור אצל הרופא, הנערה לא מעונינת בנוכחותה בחדר הבדיקה. מסיבה זו נוהגים הגניקולוגים להציע לאם או לחברה להמתין מחוץ לחדר הבדיקה, אלא אם כן הנערה מתעקשת על נוכחותן.

חופש בחירה


חשוב לדעת שאם באת להתייעץ על התאמת אמצעי מניעה - את לא חייבת לעבור בדיקה גינקולוגית. זכותך לבקש ייעוץ גם ללא בדיקה. רוב הגניקולוגים העובדים עם בני נוער והחוקרים מאשרים שאין כל תועלת בבדיקה גינקולוגית לפני תחילת יחסי מין על מנת לקבל מרשם לגלולה, כולל בדיקת שד. רבים מהם רושמים גלולות לתקופה של שניים עד שלושה חודשים, ללא בדיקה גופנית, ומציעים לנערה להגיע לבדיקה בתום זמן זה.

במידה ואת כן מעוניינת לעבור בדיקה גניקולוגית, כדאי שתביני איך היא מתבצעת. לפני ביצוע הבדיקה הגניקולוגית נהוג להסביר לנערה שמגיעה בפעם האשונה לבדיקה כיצד היא מתנהלת ואף להראות לה את המכשירים השונים ודרך השימוש בהם, אולם לעיתים לא נדירות מורגש שהחשש מהבדיקה לא חלף ועל כן, אם אין המצב הרפואי חמור, הגניקולוגים נוטים לדחות את ביצועה למפגש השני.

מומלץ לבקש מהגינקולוג הסבר מקיף אודות הבדיקה שאת צפויה לעבור. כדאי גם שתכירי את עצמך ותלמדי, אפילו דרך המראה באמבטיה, איך איבר המין שלך בנוי. המפגש עם הגניקולוג כולל שיחה, בדיקה גופנית, סיכום הממצאים וקביעת תוכנית. השלב הראשון מיועד להיכרות. בסדרת שאלות, הגניקולוג מקבל תשובות מהנערה לגבי מצב בריאותה הכללית, מחלותיה בעבר, תולדות משפחתה ועוד. מומלץ, אם כן, להצטייד לקראת הפגישה במסמכים רפואיים ובסיכומי מחלות וניתוחים במידה ויש כאלה.

לכתבות נוספות בנושא ביקור אצל גניקולוג:
כיצד לדבר עם הילדים על יחסי מין?
גלולות למניעת הריון לנערות: חשוב לדעת
בדיקה גניקולוגית ראשונה: המדריך
הברווז, הבדיקה הבימנואלית והגניקולוג
בדיקה גניקולוגית ראשונה - חייבים רופא נשים?

סודיות


את בהחלט יכולה להתייחס לגינקולוג/ית שלך כאל אשת סוד. אצל הגינקולוג/ית את יכולה לדבר על הכל, בידיעה שהמידע יישאר ביניכם בלבד. היא לא שופטת אותך, היא מהווה מקור מידע. הגינקולוג מחויב לסודיות רפואית ולכן ההורים שלך לא יידעו כלום, אלא אם כן תבחרי לשתף אותם. נערה הפונה לשם התאמת גלולות- או בשל כל סיבה אחרת, רשאית לבקש מן הגניקולוג שלא יספר זאת אף להוריה וחזקה עליו שיעשה כרצונה.

זכרי שהגינקולוג ראה בחייו המקצועיים הרבה בנות. כולנו הולכות לגינקולוג, ותהיי סמוכה ובטוחה שהוא או היא כבר ראו הכל. ככל שתהיי רגועה ורפויה יותר, הבדיקה תהיה קלה יותר.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם ד"ר רות גייסט