עמידה והליכה על שש אצל תינוקות

עמידה והליכה על שש הן שלב שתינוקות מגיעים אליו באופן ראשוני בגיל שבעה חודשים, וצפויים להשתפר בו סביב גיל עשרה חודשים. מה נדרש מהתינוק על מנת לבצע עמידה והליכה על שש ומה משמעותן עבור תפקודו המוטורי?
 מיכל בר-נס
| 10/07/2011 |
צפיות: 10,102
עמידת שש (יש המכנים זאת עמידה על ארבע) היא שלב בהתפתחות הילד בדרך להליכה. זהו גם אחד השלבים בו הורים מוצאים את עצמם נלחצים כאשר התנועה של ילדם לא מספיק מדויקת, מתעכבת או לא משתפרת.

עמידה על שש היא תנוחה מאוד לא פשוטה עבור ילדינו. באופן כללי, על רצף ההתפתחות, בגיל 7 חודשים התינוק מתחיל סיבוב על ציר, תחילת הליכה על שש וישיבה. רק בגיל 10 חודשים אנו עתידים, לפי טווח ההתפתחות המקובל, להשתפר בהליכה על שש. בכל מקרה, טווח הנורמה הוא יותר רחב וחשוב להדגיש (לכל האמהות שכבר מתחילות לחשב מתי הילד שלהם ביצע את כל השלבים הללו) שהגעה לאחד השלבים מוקדם או מאוחר יותר מהטווחים הללו אינה ערובה להצלחת הילד בעתיד.

למידע נוסף בנושא עמידה על שש היכנסו לפורומים:
פורום הורים לתינוקות, הורים לפעוטות
פורום התפתחות הילד, התפתחות ילדים
פורום התפתחות תינוקות
פורום פלדנקרייז, שיטת פלדנקרייז, התפתחות תינוקות
פורום רפואת תינוקות, טיפול בתינוקות

מהי עמידה על שש?


הכוונה בעמידת שש היא עמידה עם כפות רגליים וברכיים. כאמור, זו תנוחה מאד לא פשוטה. זו, למעשה, פעם ראשונה שהתינוק שלנו מרים את האגן באוויר ללא כל נקודת אחיזה במשטח – דמיינו עד כמה זה קשה עבורו כשאין לו ביטחון בתנועותיו, עדיין אין יציבות, בקיצור – צריך לא מעט אומץ. כדי שניתן יהיה להפיק מהמנח הזה, עמידת שש, את כל מטרותיו המוטוריות נדרש הרבה דיוק.

למה הכוונה? כפות הידיים צריכות להיות בדיוק מתחת לכתפיים, הברכיים צריכים להיות ממוקמות בקו ישר עם פרקי הירכיים. הבטן אסופה, הגו ישר, השכמות נמוכות לכוון האגן וחוליות הצוואר בהמשך לעמוד השדרה – כל הפרטים הללו מרכיבים את העמידה של הילד, שימו לב עד כמה זה מורכב. כדי לבצע את התנועה נדרשת מהילד עבודה קשה ורבה.

מה נדרש מהילד על מנת לבצע עמידת שש:


האגן שלו צריך להיות מאוזן ולא שוקע – זה מצריך ממנו עבודה מאד מאומצת של שרירי הבטן והגב התחתונים.
הירכיים צריכים להיות ברוחב האגן והברכיים בקו מאונך להן – דבר שמגביר את המאמץ על עבודת הבטן ושרירים, סביב מפרקי הירך ושרירי הירך הקדמיים והאחוריים.
השוקיים צריכות להיות ממוקמות לכל אורכן, וגב כף הרגל מונח על המשטח.
הזרועות צריכות להיות בקו ישר מתחת לכתפיים, שורש כף היד ואצבעות ידיים פתוחות וישרות.
ואז מתבצעת התנועה – במהלך העמידה הזו - הידיים דוחפות בחוזקה את הרצפה ויש אימוץ של השרירים מתחת לבית השחי.

שימו לב עד כמה התנועה היא מאמץ כל שרירי הגוף, עם מעט מאד נקודות תמיכה במשטח. כעת מצופה מהתינוק להתקדם קדימה, כמובן תוך שמירה על המיקום של כל איברי הגוף שציינו לעיל, וזה מהווה עליה רצינית בדרגת קושי.

הזמן יעשה את שלו


ביצוע טוב של הליכת שש לא קורה ביום אחד. התיאור של התנועות והפירוט למעלה של כל התהליך המורכב הזה של עמידת שש הוא דבר שיש להתאמן עליו. אף תינוק לא מתחיל מיד את העמידה בצורה המושלמת. הליכת שש ראשונית שמופיעה בגיל 7 חודשים היא פחות מדויקת והיא גם ראשונית, בדרך כלל המרחק בין הידיים גדל וגם המרחק בין הרגליים. בדרך כלל נראה שקע בגו – וזאת כי הוא מפעיל פחות את שרירי הבטן. מהרגע שהוא מתחיל תוך זמן קצר זה ילך וישתפר.

איך מבחינים בעיכוב?


כשמסתכלים על ילד בהליכת שש אנחנו מסתכלים לאורך כל הגוף ולא מחסירים אף פרט. לכן הכי טוב להסתכל כשהתינוק ללא בגדים עם חיתול בלבד כדי שנראה בבירור את תנועותיו. ראשית, מתבוננים מהליבה - אזור האגן. מוודאים שהאגן מקביל לריצפה לא מוטה לאף אחד מהצדדים.

בהמשך שמים לב שעמוד השדרה כולו הוא בהמשך לאגן גם הוא מקביל לרצפה. כלומר, בוחנים אם עמוד השדרה, הצוואר והראש ממוקמים בקו ישר ומקביל לרצפה, והראש קדימה בהמשך לעמוד השדרה. חשוב לראות שאין שום "שקע" בגב שיכול לסמן על שרירי בטן לא מספיק חזקים.

כמו כן, חשוב להתבונן גם על רוחב הבסיס. הכוונה שהרגליים לא יהיו ממוקמות בפיסוק רב מדי מרוחב אגן, ובידיים לא בפיסוק רחב מדי מהכתפיים. ההליכה מתחילה מצעדים קטנים איטיים ולא מאד יציבים אך תוך זמן קצר ההליכה צריכה להיות יותר יציבה, מהירה ולמרחקים גדולים. לפי מדדי התפתחות, מצופה מתינוק בן 8-10 חודשים כבר להיעמד על שש ולהתחיל להתקדם על הרצפה.

מהי הליכת שש טובה?


הליכת שש טובה היא הליכה שבה התנועה של הכתף והירך נגדיים מתחלפת לסירוגין ואז הידיים והרגליים מתלווים להם. זאת בניגוד למה שכולם חושבים שיד ורגל נגדיים מובילים את הגוף.
חשוב שתוך כדי התנועה שרירי האגן, בטן וגב ישמרו מאוזנים על אף שהם ממש באוויר. כמו כן, יש חשיבות רבה לנשיאת המשקל על הידיים - כשהיא איכותית המשקל הוא על בסיס כף היד ולא על האצבעות.

לכתבות נוספות בנושא התפתחות תינוקות:
מהו הורמון גדילה ולמי הוא נועד?
ילדים: טלוויזיה פוגעת בפיתוח כישורי שפה
התפתחות תינוקות: לא רק עניין למומחים
התפתחות הילד, לימוד קואורדינאציה ותנועה
התפתחות תינוקות: עדיף להשכיב על הגב

ניתן לקדם את ההליכה ע"י עידוד. כשתינוק מתחיל להיעמד על שש אפשר למקם מולו צעצוע במרחק שידרוש ממנו להושיט אליו יד. לאט לאט, לא בבת אחת, ניתן להגדיל קצת את המרחק. המרחק צריך להיות כזה שדורש מאמץ אך בו בזמן בר השגה, אחרת התינוק יאבד עניין או יהיה מתוסכל.

במבט אל העתיד


התפתחות טובה היא כמו פירמידה. שלב אחד משפיע על השלב האחר. בהקשר הזה, אביא דוגמה אחת כיצד תנועה טובה בעמידת שש תשפיע בעתיד על תפקוד מוטורי עתידי. העברות המשקל בתוך כף היד בזמן הליכה על שש מאפשרת הפרדה של כף היד לצד פנימי וצד חיצוני – וזו פעילות מוטורית שתשפיע ותעודד בעתיד החזקת עיפרון טובה. גם הזוית בין האמה לכף היד צריכה להיות תשעים מעלות – זוהי זווית קריטית לתפקוד היד כמעט בכל דבר בעתיד - בנית מגדל, פתיחת מכסה, כתיבה והגנה עם הידיים בזמן נפילה ועוד.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם מיכל בר-נס - פיזיותרפיסטית נוירו-התפתחותית

יועצים בתחום

  • ד"ר שלמה סטיב ג`קסון
    ד"ר שלמה סטיב ג`קסון
    רופא מוהל מוסמך מטעם הרבנות הראשית לישראל וגם נוירוכירורג בכיר. בוגר בית הספר לרפואה של אוני` ת"א והתמחות בנוירוכירורגיה בבית החולים בלינסון. כיום רופא בכיר בבית החולים בלינסון והרצליה מדיקל סנטר. בעל... קרא עוד