הגדלת חזה: האם את באמת רוצה את זה?

לפני שניגשים לניתוח הגדלת חזה חשוב לוודא שיש מוכנות נפשית, מצב בריאותי תקין ותיאום ציפיות עם המנתח. חשוב להבין בדיוק מה סוג הניתוח המתאים, מה קורה ביום הניתוח ולאחריו.
ד``ר נמרוד פרידמן
| 01/06/2011 |
צפיות: 7,838
רגע לפני שאת בוחרת לגשת לניתוח הגדלת חזה, חשוב שתעצרי לבדוק האם את באמת מוכנה לזה, מודעת לתהליך ומבינה את משמעותו.

חשוב שהלקוחה תדע מה היא רוצה, אולם יחד עם זאת ההחלטה צריכה להיות משותפת, הלקוחה צריכה להבין את המניעים שלה לניתוח, מה היא מצפה לקבל וכיצד היא מצפה להרגיש עם החזה החדש. תפקיד הרופא במהלך הייעוץ הוא לתת מידע מדויק ומקצועי, להסביר למטופלת מה יהיה אפשרי ונכון עבורה בהתאם למבנה הגוף, בית החזה ופרמטרים נוספים וחשובים שרק רופא יכול וצריך לאבחן אותם. חשוב לתת את הייעוץ הנכון ולבחור יחד את גודל וסוג השתלים אשר יכולים להעניק את הצורה המתאימה ולדאוג שהרופא מבין את צרכיי המטופלת.

למידע נוסף בנושא הגדלת חזה ועוד היכנסו לפורומים:
פורום הגדלת חזה, הקטנת חזה
פורום הגנה עצמית, הגנה עצמית לנשים
פורום כושר גופני לנשים
פורום מיניות האישה, מין נשי
פורום ניתוחים פלסטיים, ניתוחי אף, כירורגיה פלסטית

הגדלת חזה: שלב הייעוץ ותיאום ציפיות – מה את אמורה לשמוע, לדעת ולראות?


לשלב זה שני צדדים, מצד אחד, חשוב שהרופא יקשיב למטופלת ויבין את רצונותיה וציפיותיה, מה היא אוהבת וכיצד היא מצפה שזה יראה. מומלץ להביא לפגישת הייעוץ תמונות הממחישות את מבנה החזה שאת מעוניינת לקבל. חשוב ליצור שיח פתוח, ולהעלות כל דילמה ופרט העולה על רוחך. מצד שני, חשוב שהרופא יעזור בקבלת ההחלטה וקביעת ההמלצה הנכונה, על בסיסי ידע מקצועי ובחינת הפרופורציות הנכונות. לדוגמה, ישנם מגוון סוגי שתלים וחשוב שהרופא יידע לעבוד עם כולם.

פרמטרים נוספים אליהם חשוב להתייחס מראש לפני ניתוח הגדלת חזה:

מבנה בית החזה- שקוע או בולט?


ניתן להמשיל את השד לבית המונח על קרקע. אין זה מתקבל על הדעת להתחיל לבנות בניין לפני שחקרנו היטב את תוואי השטח וסוג הקרקע עליה אנחנו הולכים לבנות את הבית. מכיוון שהידע הזה ישפיע על ההחלטות שלנו כיצד לבנות את יסודות הבית וגם את הבית עצמו. באותה מידה, מבנה השד וצורתו תלויים במבנה בית החזה שעליו הוא מונח ולכן כל שינוי בצורת השד צריכה לקחת בחשבון את מבנה בית החזה.

לדוגמה: ישנן נשים עם בית חזה שטוח, האחרות עם בית חזה קמור, לעיתים קרובות ניתן לראות חוסר סימטריה של בית החזה, כאשר צד אחד קמור יותר מהשני, או שיש בלט של צלעות בחלק העליון או בחלק התחתון – בצורה שווה או בצורה אסימטרית. התייחסות לבית החזה מאפשרת למנתח לקבל תוצאות סופיות טובות יותר של הניתוח וגם להסביר למטופלת מהן המגבלות הפיזיות שיקבעו את התוצאה הסופית.

מיקום הפטמות והקפל התת שדי


אחד הפרמטרים החשובים למראה שד יפה הוא מיקום הפטמה ביחס לשד. חשוב לזכור כי גם אם צורת השד לאחר הניתוח תהיה מושלמת, אם הפטמה לא תמוקם נכון, השד לא יראה טוב. אם השתל ימוקם גבוה מידי, הפטמה תסתובב ותפזול מטה ואז השד יראה זקן יותר, אם השתל ימוקם נמוך מידיי הפטמות יסתכלו לשמיים ושוב תתקבל תוצאה לא אסתטית. כך גם אם הפטמות נוטות לצדדים או פונות אחת אל השנייה.

כפי שחשוב להתייחס למיקום הפטמות, יש לתכנן מראש את מיקום הקפל התחתון של החזה. מבחינה מורפולוגית לשד יש שלושה מרכיבים: גבעה, פטמה, וקפל המגדירים את הגבול התחתון של השד.

בחירת השתל לפי מימדים וגודל


השד, כמו כל איבר אחר בגופינו, הוא גוף תלת מימדי. השוני בין השדיים של נשים שונות וגם בין השדיים של אותה אישה, הוא לא רק בגודל אלא בעיקר בצורת השד המוכתבת על ידי שלושת ממדים והם: אורך, רוחב וגובה. לכן, אם ברצוננו להקנות לאישה את החזה היפה ביותר לפי ראות עיניה, חשוב לבחור בשתל הנכון לפי מימדיו ולפי צורתו, ולא להתייחס רק לנפח, כלומר- גודל השתל.

נחלקים לשתי צורות בסיסיות, כאשר צורה אחת עגולה כמו חצי כדור והשנייה היא צורת טיפה או אגס. הקבוצה הראשונה נקראת שתלים עגולים, המקנים מראה "פוש אפ" כדורי ואילו הקבוצה השנייה, מכונה שתלים אנטומיים, המעניקים מראה יותר בשל וטבעי. בכל אחת מהקבוצות האלה יש קיימות מגוון גדול של אפשרויות, לא רק בנפח ובמימדים אלא גם בצורה.

בקבוצת השתלים העגולים המגוון יחסית מצומצם וניתן לבחור בין שניים לארבעה גבהים שונים של שתל, החל משתל שטוח ועד שתל שנראה כמו חצי כדור. בקבוצת השתלים האנטומיים קיים מגוון רחב יותר, היות שאפשר לבחור בנוסף לגובה ולרוחב, גם את מימד האורך.

כיצד תתכונני ליום שאחרי הגדלת חזה?


באופן כללי, הפרמטרים הראשונים לניתוח פלסטי הינם: מצב בריאותי תקין, מוכנות נפשית, הסתכלות ריאלית באשר למטרות שהצבת והיכולת להשיג אותם, לצד הבנת הסכנות הכרוכות בניתוח והבנת ההערכות הנדרשת ליום שאחרי מבחינה פיזית ונפשית. לכן, חשוב מאוד כבר בשלב הייעוץ וההכנה לניתוח לתת ללקוחה מידע רחב ככל האפשר על מנת להבטיח את מוכנותה והיערכותה ליום הניתוח וליום שאחרי.

בשלב ההכנה לניתוח חשוב לקבל מידע, שקשור לתהליך כולו, כולל כלים להתמודדות עם שלב ההתאוששות, ההתעוררות המלאה לצורך שחרור ותקופת ההחלמה שלאחר מכן בבית. חשוב שהמנתח יסביר למנותחת לקראת מה צפוי לה בשבועות הקרובים, התמודדות עם כאב, מגבלה של תנועה ופעילות גופנית.
<@ --- IMG_2 --- @>
למשל, בשלב ההתאוששות, הנמשך כשעה, תתעוררי לתוך תחושת לחץ באזור החזה המלווה לעיתים בקושי מסוים בנשימה. הדרכה מדויקת ותרגול נשימה מודרכת תקל על התופעה. כמו כן, בשלב ההמתנה לשחרור, הנמשך בדרך כלל כשש שעות, תקבלי חזיית ספורט מיוחדת שמטרתה לשמור את השתלים במקום בו הרופא מיקם אותם (יש ללבוש אותה למשך כחמישה שבועות). בשלב זה היכולת לשתות ולאכול משהו קל, לתת שתן ולהסתובב במחלקה, הם הפרמטרים אשר יסייעו לרופא לקבל את ההחלטה באשר לשחרור. חשוב מאוד להקפיד ולדרוש כי הרופא המנתח יבדוק אותך בטרם השחרור.

השלב הבא אם כן, הוא שלב השחרור לבית במהלכו יתכן ותחושי צורך למנוחה, אפשרי זאת לעצמך אך יחד עם זאת, הקפידי על תנועה מבוקרת על מנת לקדם את ההחלמה. תקופת ההחלמה יכולה להימשך 3-5 ימים, במהלכם ברוב במקרים ניתן לתפקד בנינוחות וללא מגבלות משמעותיות.


טיפים בדרך לניתוח הגדלת חזה:


1. חשוב שתרגישי נוח עם הרופא, הן ברמת שאלות והן מבחינת החשיפה. חשוב שתרגישי שהוא מכבד אותך, את הגוף שלך, שהוא סבלני ופנוי לשאלות. כמו כן, חשוב לוודא שגם אחרי הניתוח הוא יישאר זמין.

2. הביקורות שלאחר הניתוח יכולות להיות "טרחה" עבורך, אך חשוב מאוד לקיים אותן. במקרים רבים שיחות הרופא מסייעות להתמודד עם השינוי ולהירגע.

3. כדאי לערב אדם קרוב עימו הנך חשה בנוח בנושא, ולקבל את תמיכתו ואף ליווי ביום הניתוח.

4. ליום הניתוח, אינך צריכה להצטייד בדבר, אם כי חשוב להגיע עם בגד נוח, בעל רכיסה קדמית, אותו תוכלי ללבוש גם אחרי הניתוח.

5. יש להגיע לניתוח אחרי מקלחת וללא קרם גוף. חשוב להסיר כל עגיל מתכת, פירסינג, מכל מקום- כולל מהמקומות המוצנעים.

6. מומלץ להימנע מעישון שבועיים לפני הניתוח ושבועיים לאחריו. העישון מקטין את רמת החמצן בדם ומאט את קצב ההתאוששות וריפוי הצלקת.

למאמרים נוספים בנושא הגדלת חזה ועוד:
הריון: מה מעלה את הסיכון לילד עם אוטיזם
הגדלת חזה: רק כשאת בטוחה
כל האמת על ניתוח הקטנת חזה
הגדלת חזה מעלה הסיכוי לפתח סרטן שד נדיר
שאלות ותשובות על ניתוח הגדלת חזה

7. יש לוודא שהרופא שמנתח אותך הוא אכן הרופא שנתן לך את הייעוץ.

8. יש לוודא שאת מקבלת את הייעוץ מהרופא עצמו ולא ממזכירה או מתאמת מטעמו.

9. מעבר לחצי שנה הראשונה בה הביקורות תכופות יותר, חשוב להקפיד על ביקורת של הרופא פעם בשנה לאורך כל החיים וזאת על מנת לבדוק את השתלים ולעקוב אחר שינויים במבנה החזה. יתכן ומדובר בשינויים שאת עלולה לא לראות, אך הרופא המנוסה ישים לב לזה ויוכל לטפל בכך בשלב מוקדם.

10. זכרי שמדובר בניתוח מבחירה ובתהליך כירורגי ומגיעה לך כל תשומת הלב.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר