ל"ג בעומר: כללים לטיפול מיידי בכוויות

כוויות לילדים הן מסוכנות במיוחד, ולכן חשוב לנהוג במשנה זהירות. מה צריך לעשות באופן מיידי במקרה של כוויה, אלו תרופות סבתא יכולות לגרום נזקים ואיך נמנעים?
ד``ר נמרוד פרידמן
| 20/05/2011 |
צפיות: 6,445
מידי שנה לקראת ל"ג בעומר, פוקדים מאות ילדים את חדרי המיון בבתי החולים עקב פגיעות ממדורות החג. מומחים לכירורגיה פלסטית ואסתטית מספרים כי ל"ג בעומר ויום העצמאות הם המועדים בהם המחלקות לטיפול בכוויות והיחידות לטיפול נמרץ בכוויות מלאות, והלחץ בשיאו.

מילת המפתח בהקשר לפגיעות אלו היא מניעה: הדבר הנכון ביותר לעשות בכל הקשור לסכנת כוויות הוא פשוט למנוע את זה שהם יקרו ולנקוט בזהירות והשגחה יתרה. האש היא דבר שלא בשליטה ועלולה להתפרץ בשניות. על כן יש לשמור על מרחק בטחון, לא לזרוק דברים דליקים לתוך האש או חפצים שיכולים להתפוצץ. יש להיזהר מהשלכת חומרים נוזליים ודליקים, מכיוון שהנוזל מתאדה במהירות ויוצר ענן של אש שיכול להגיע למרחקים של מטרים ולפגוע גם במי שנמצא רחוק מהאש. כמו כן, אסור לזרוק בקבוקי זכוכית המכילים נוזל למדורה, משום שהרתיחה של הנוזל בתוכם יכולה לגרום לפיצוץ עוצמתי.

למידע נוסף בנושא כוויות, עזרה ראשונה ועוד היכנסו לפורומים:
פורום מחלות עור ומין
פורום עזרה ראשונה, החייאה, בטיחות
פורום רפואת ילדים, מחלות ילדים
פורום רפואת עור פוטודינמית
פורום תזונת ילדים, השמנת ילדים

טיפול בכוויות


אחד מתפקידיו העיקריים של העור הוא לבודד את הגוף מסכנות שבחוץ ובראשם - זיהומים. הסכנה המיידית בכוויה משמעותית הינה זיהום במקום. הכוויות הנפוצות בל"ג בעומר הן כוויות מגחלים, נוזלים המיועדים להבערת האש שהתלקחו, נפילה לתוך אש, התיישבות על גחלים וכד'. הניצוצות שעפים מן המדורה יכולים להדליק בגדים, קוצים, עיתונים, ודברים אחרים שבסביבה ולהביא לשריפה גדולה, ולכן יש להרחיק כל דבר דליק ככל הניתן משטח המדורה. הכוויות הנפוצות בעקבות מדורה הן לרוב באזור הידיים, אך במקרים מסוימים הכוויות הן גם בגוף ובאזור הפנים.

טיפול מהיר ויעיל בכוויה:


1. הכלל הראשון והחשוב ביותר הוא שטיפה מיידית עם מים (עדיף קרים, אם לא אז מים ברז רגילים). מטרת השטיפה כפולה: האחת, לשטוף לכלוך ולהפחית סכנה לזיהום, ושתיים, לקרר מיידית את הרקמה על מנת להקטין את הנזק.

2. המרחק בין כוויה בינונית שלא תשאיר צלקת לבין כוויה עמוקה שתשאיר צלקת לכל החיים, יכול להיות בהבדל של מילימטר או פחות בעומק הכוויה. לכן, קירור מיידי והרחקה ממקור החום חשובים ביותר להפחתת הנזק שיכול להיגרם.

3. השלב הבא, בטיפול הוא להגיע לבדיקה של רופא בכל מקרה, גם אם הכוויה קטנה נראית חסרת חשיבות. טיפול מיידי ונכון יכול למנוע את העמקתה של הכוויה מדרגה שנייה לדרגה שלישית והמשמעות היא צלקת לכל החיים.

מה לא מומלץ לעשות?


בשום פנים ואופן לא לשפוך קפה, לא למרוח משחת שיניים ולא להניח לבן על האזור- פעולות אלו לא תורמות דבר. תרופות סבתא עלולות להחמיר את הנזק לרקמה ולהעלות את הסיכון לזיהום ולצלקות.

קירור יתר יכול להחמיר את הנזק - אומנם זה נכון שקירור המקום מרגיע את הכאבים, אך קירור ממושך בטמפרטורות נמוכות יחמיר את הנזק ויעמיק את הכוויה. כאמור, מומלץ לשטוף מיידית עם מים. אך לא למשך זמן רב מדי. שטיפה מעבר לדקות הראשונות וטבילה ממושכת במים רק יכולה להחמיר את הנזק.

למאמרים בנושא כוויות, עזרה ראשונה ועוד:
טיפים לבטיחות בל"ג בעומר
הסרת כוויות: אלו ניתוחים פלסטים קיימים?
כוויות: טיפול מיידי יכול למזער נזקים
מדורות ל"ג בעומר: כללי הבטיחות לילדים
סכנה: מסיר שומנים ביתי גורם כוויות קשות

האמונה לפיה צריך לתת לפצע הפתוח של הכוויה להתייבש לאחר מספר ימים על מנת לזרז את ההחלמה אינה נכונה והפוכה מהטיפול הנכון. הסביבה הטבעית של הגוף שלנו היא סביבה לחה ומספקת תנאים אופטימלים לריפוי של פצע (כל פצע לא רק פצע כוויה) בסביבה לחה ולא יבשה. באם ניתן לפצע הכוויה להתייבש הדבר יגרום להאטת קצב הריפוי, עלייה בסיכוי לצלקת וריפוי לא יפה.

האם יש הבדל בטיפול בכוויות לילד או למבוגר?


בילדים, במיוחד בילדים קטנים, הסכנה בכוויות היא גדולה יותר מכיוון שגודל הכוויה נמדד לפי האחוז שהיא תופסת משטח הגוף.כוויה שגודלה הוא זניח או לא משמעותי אצל מבוגר תתפוס אחוז משמעותי יותר משטח הגוף של תינוק ותהיה מסוכנת יותר. הסכנות יהיו בעיקר זיהום ואובדן של נוזלים ולכן מומלץ כאמור להגיע בכל מקרה לבדיקת של רופא. יותר מהכל חשוב לזכור לנקוט משנה זהירות, להשגיח ולהיות ערניים.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר