ניתוחי טבעת: חשיבותו של הרופא המטפל

ניתוחי טבעת מתכווננת להקטנת נפח הקיבה הם בין הניתוחים השכיחים בישראל. מחקר שעקב אחרי חולים שעברו ניתוחי טבעת במשך חמש שנים העלה תוצאות מעניינות בנוגע לתפקיד הרופא המטפל.
מאת ד"ר סובחי אבו עביד
| 05/05/2011 |
צפיות: 6,785
מסתבר שלא רק התזונה והספורט משפיעים על תוצאותיו של ניתוח קיצור קיבה בשיטת הטבעת המתכוונת: מחקר שפורסם במגזין הרפואי Surgical endoscopy מגלה שגם לרופא המטפל יש השפעה מהותית על מספר הקילוגרמים שתשילו מעצמכם.

למידע נוסף בנושא ניתוחי טבעת היכנסו לפורומים:
פורום דיאטה, תזונה נכונה, הרזיה
פורום השמנת יתר - התמודדות
פורום כירורגיה כללית, כירורגיה אנדוסקופית
פורום ניתוחי קיצור קיבה-השמנה חולנית
פורום פסיכולוגיה

במחקר נמצא, כי חולים שסבלו מהשמנת יתר חולנית, טופלו בניתוח קיצור קיבה בגישת הטבעת המתכוונת וערכו ביקורים סדירים (יותר מ-7 פעמים) אצל הרופא והצוות המטפל בשנתיים הראשונות לאחר הניתוח ירדו קרוב ל- 60% ממשקלם העודף, הודות לטיפול הצמוד שקיבלו. בנוסף, מצביעים ממצאי המחקר כי צעירים ונשים יצליחו יותר מאחרים לרדת בגדול לאחר ניתוחי טבעת.

בין השנים 2000 ל-2008 עקבו החוקרים אחר למעלה מ– 2900 חולים שעברו ניתוח קיצור קיבה באמצעות טבעת מתכווננת. המשקל הממוצע של המטופלים, 68% מהן נשים, היה 128 ק"ג. גילם הממוצע היה 44.6 ומדד מסת הגוף הממוצע עמד על 45. 45% מהמנותחים סבלו ממחלות לב וכלי דם. 42% מאוסטיאו-ארטריטיס (דלקת מפרקים ניוונית). 38% מיתר לחץ דם ו-14% מסוכרת סוג 2. כל המחלות הופיעו בעקבות השמנת היתר.

לפני הניתוח עברו המנותחים שתי פגישות הדרכה כלליות, פגישה עם אחות המתמחה בניתוחי קיצורי קיבה, שיחה עם פסיכולוג מומחה מהתחום, תזונאית מומחית מהתחום ושיחת תיאום ציפיות על החיים לאחר הניתוח עם המנתח.

לאחר הניתוח נערכו עם המטופלים פגישות ייעוץ בנושאים שונים, בהם שליטה במנגנוני הרעב והשובע, חינוך לאורח חיים בריא ומעקב אחר התאמת הטבעת למטופל עם רופאים, אחות ודיאטנית. החולים התבקשו לבקר במרפאה מידי חודש עד 6 שבועות בשנה הראשונה. ואילו מהשנה השנייה ואילך המליצו הצוותים הרפואיים לחולים לבקר במרפאה אחת לרבעון.

במשך שלוש שנים לאחר הניתוח נצפתה ירידה הדרגתית עקבית במשקל העודף, והגיעה ללמעלה ממחצית (53%) מהמשקל העודף. כ– 16% מהמנותחים הצליחו להוריד כ- 20% ממשקלם העודף בלבד ורק אצל אחוז אחד לא ניכרה כלל ירידה במשקל. לאחר 5 שנים, הצליחו רוב הנחקרים להוריד כמחצית ממשקלם העודף.

ההנחה היא כי ביקורים תכופים במרפאה מצביעים על היענות גבוה להוראות, כיוונונים נכונים יותר של הטבעת, התורמים ליצירת רמת שובע אופטימלית וחשיפה גבוהה יותר לחינוך לתזונה נכונה לאחר ניתוח.

נקודת אל - חזור


ניתוחי טבעת הם בין הניתוחים השכיחים ביותר בישראל. אחד מכל חמישה ישראלים סובל מעודף משקל, וחוליים נוספים כמו סוכרת מבוגרים, יתר לחץ דם, מחלות פרקים, תסמונת דום נשימה לילי, בעיות עקרות ועוד. רוב הסובלים מהשמנת יתר חולנית יגיעו בחייהם, גם בגלל הדיאטות הרבות שעשו והמעברים החדים בין זלילת יתר לצומות כפויים, לנקודת 'אל חזור'. ממנה כ- 95% מהם לא יוכלו לרזות באמצעי הרזייה מסורתיים ויחוו מפחי נפש חוזרים ונשנים.

בשנים האחרונות נאסרו לשימוש רוב התרופות שהיו מקובלות לטיפול בהשמנת יתר. עבור רוב השמנים, שבשבילם דיאטה בלבד היא גזירה קשה מנשוא, שלא יכולים אפילו לשקול פעילות גופנית מפאת משקלם, ממליצים ארגוני בריאות בעולם ובארץ על הפתרון הניתוחי, שהיא הדרך היחידה לרזות לאורך זמן ולמנוע את הופעתן של מחלות חדשות הקשורות בהשמנה.

למעלה מ-12,000 ניתוחי טבעת בוצעו בישראל בשנים האחרונות


בישראל בוצעו עד היום למעלה מ- 12,000 ניתוחי טבעת מתכווננת. ניתוח טבעת מבוצע בגישה זעיר פולשנית באמצעות מספר נקבים בגוף, הוא הפיך ואינו משנה כלל את האנטומיה הטבעית של הגוף. אבל הקטנת נפח הקיבה על ידי הטבעת המתכווננת מכחצי ליטר לכמה עשרות בודדות (15-30 מ''ל) היא רק השלב הראשון בתהליך.

הניתוח אמנם גורם למטופל להרגיש שבע כתוצאה משדר הנשלח מקצות עצבי הקיבה למוח, אבל כדי להצליח לפתח אורח חיים שונה בתכלית מזה שהיה לפני הניתוח ניכרת חשיבות לתמיכה בחולה. תפקיד הרופאים לאמן את החולה לצרוך מעט מזון, לבחור מזון שמתאים לו, לכווון את מידת הלחץ של הטבעת על הקיבה ולהתאים אותה לנוחות כל חולה וחולה.

לכתבות נוספות בנושא ניתוחי טבעת:
ניתוח בריאטרי: חשוב לפתח ציפיות ריאליות
השמנת יתר אצל מתבגרים: מה הפתרון?
ניתוח בריאטרי: הפתרון לבעיית השמנת יתר
ניתוח קיצור קיבה = תינוקות בריאים יותר
ניתוח הרזיה מפחית סיכון למחלת סרטן

מחקרים נוספים שבוצעו במרכזים רפואיים באירופה מעידים כי רוב המנותחים מצליחים להשיל בפרק זמן של 3 – 5 שנים למעלה ממחצית ממשקלם העודף. גם לאחר למעלה מ- 14 שנה מטופלים "אדוקים" שומרים על ירידה של 50-60% בממוצע מהמשקל העודף. והבונוס? במרבית הבעיות הרפואיות הקשורות להשמנת יתר חל שיפור ניכר או שהבעיה נעלמת לחלוטין.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר