ניתוחי טבעת: חשיבותו של הרופא המטפל

ניתוחי טבעת מתכווננת להקטנת נפח הקיבה הם בין הניתוחים השכיחים בישראל. מחקר שעקב אחרי חולים שעברו ניתוחי טבעת במשך חמש שנים העלה תוצאות מעניינות בנוגע לתפקיד הרופא המטפל.
מאת ד"ר סובחי אבו עביד
| 05/05/2011 |
צפיות: 6,524
מסתבר שלא רק התזונה והספורט משפיעים על תוצאותיו של ניתוח קיצור קיבה בשיטת הטבעת המתכוונת: מחקר שפורסם במגזין הרפואי Surgical endoscopy מגלה שגם לרופא המטפל יש השפעה מהותית על מספר הקילוגרמים שתשילו מעצמכם.

למידע נוסף בנושא ניתוחי טבעת היכנסו לפורומים:
פורום דיאטה, תזונה נכונה, הרזיה
פורום השמנת יתר - התמודדות
פורום כירורגיה כללית, כירורגיה אנדוסקופית
פורום ניתוחי קיצור קיבה-השמנה חולנית
פורום פסיכולוגיה

במחקר נמצא, כי חולים שסבלו מהשמנת יתר חולנית, טופלו בניתוח קיצור קיבה בגישת הטבעת המתכוונת וערכו ביקורים סדירים (יותר מ-7 פעמים) אצל הרופא והצוות המטפל בשנתיים הראשונות לאחר הניתוח ירדו קרוב ל- 60% ממשקלם העודף, הודות לטיפול הצמוד שקיבלו. בנוסף, מצביעים ממצאי המחקר כי צעירים ונשים יצליחו יותר מאחרים לרדת בגדול לאחר ניתוחי טבעת.

בין השנים 2000 ל-2008 עקבו החוקרים אחר למעלה מ– 2900 חולים שעברו ניתוח קיצור קיבה באמצעות טבעת מתכווננת. המשקל הממוצע של המטופלים, 68% מהן נשים, היה 128 ק"ג. גילם הממוצע היה 44.6 ומדד מסת הגוף הממוצע עמד על 45. 45% מהמנותחים סבלו ממחלות לב וכלי דם. 42% מאוסטיאו-ארטריטיס (דלקת מפרקים ניוונית). 38% מיתר לחץ דם ו-14% מסוכרת סוג 2. כל המחלות הופיעו בעקבות השמנת היתר.

לפני הניתוח עברו המנותחים שתי פגישות הדרכה כלליות, פגישה עם אחות המתמחה בניתוחי קיצורי קיבה, שיחה עם פסיכולוג מומחה מהתחום, תזונאית מומחית מהתחום ושיחת תיאום ציפיות על החיים לאחר הניתוח עם המנתח.

לאחר הניתוח נערכו עם המטופלים פגישות ייעוץ בנושאים שונים, בהם שליטה במנגנוני הרעב והשובע, חינוך לאורח חיים בריא ומעקב אחר התאמת הטבעת למטופל עם רופאים, אחות ודיאטנית. החולים התבקשו לבקר במרפאה מידי חודש עד 6 שבועות בשנה הראשונה. ואילו מהשנה השנייה ואילך המליצו הצוותים הרפואיים לחולים לבקר במרפאה אחת לרבעון.

במשך שלוש שנים לאחר הניתוח נצפתה ירידה הדרגתית עקבית במשקל העודף, והגיעה ללמעלה ממחצית (53%) מהמשקל העודף. כ– 16% מהמנותחים הצליחו להוריד כ- 20% ממשקלם העודף בלבד ורק אצל אחוז אחד לא ניכרה כלל ירידה במשקל. לאחר 5 שנים, הצליחו רוב הנחקרים להוריד כמחצית ממשקלם העודף.

ההנחה היא כי ביקורים תכופים במרפאה מצביעים על היענות גבוה להוראות, כיוונונים נכונים יותר של הטבעת, התורמים ליצירת רמת שובע אופטימלית וחשיפה גבוהה יותר לחינוך לתזונה נכונה לאחר ניתוח.

נקודת אל - חזור


ניתוחי טבעת הם בין הניתוחים השכיחים ביותר בישראל. אחד מכל חמישה ישראלים סובל מעודף משקל, וחוליים נוספים כמו סוכרת מבוגרים, יתר לחץ דם, מחלות פרקים, תסמונת דום נשימה לילי, בעיות עקרות ועוד. רוב הסובלים מהשמנת יתר חולנית יגיעו בחייהם, גם בגלל הדיאטות הרבות שעשו והמעברים החדים בין זלילת יתר לצומות כפויים, לנקודת 'אל חזור'. ממנה כ- 95% מהם לא יוכלו לרזות באמצעי הרזייה מסורתיים ויחוו מפחי נפש חוזרים ונשנים.

בשנים האחרונות נאסרו לשימוש רוב התרופות שהיו מקובלות לטיפול בהשמנת יתר. עבור רוב השמנים, שבשבילם דיאטה בלבד היא גזירה קשה מנשוא, שלא יכולים אפילו לשקול פעילות גופנית מפאת משקלם, ממליצים ארגוני בריאות בעולם ובארץ על הפתרון הניתוחי, שהיא הדרך היחידה לרזות לאורך זמן ולמנוע את הופעתן של מחלות חדשות הקשורות בהשמנה.

למעלה מ-12,000 ניתוחי טבעת בוצעו בישראל בשנים האחרונות


בישראל בוצעו עד היום למעלה מ- 12,000 ניתוחי טבעת מתכווננת. ניתוח טבעת מבוצע בגישה זעיר פולשנית באמצעות מספר נקבים בגוף, הוא הפיך ואינו משנה כלל את האנטומיה הטבעית של הגוף. אבל הקטנת נפח הקיבה על ידי הטבעת המתכווננת מכחצי ליטר לכמה עשרות בודדות (15-30 מ''ל) היא רק השלב הראשון בתהליך.

הניתוח אמנם גורם למטופל להרגיש שבע כתוצאה משדר הנשלח מקצות עצבי הקיבה למוח, אבל כדי להצליח לפתח אורח חיים שונה בתכלית מזה שהיה לפני הניתוח ניכרת חשיבות לתמיכה בחולה. תפקיד הרופאים לאמן את החולה לצרוך מעט מזון, לבחור מזון שמתאים לו, לכווון את מידת הלחץ של הטבעת על הקיבה ולהתאים אותה לנוחות כל חולה וחולה.

לכתבות נוספות בנושא ניתוחי טבעת:
ניתוח בריאטרי: חשוב לפתח ציפיות ריאליות
השמנת יתר אצל מתבגרים: מה הפתרון?
ניתוח בריאטרי: הפתרון לבעיית השמנת יתר
ניתוח קיצור קיבה = תינוקות בריאים יותר
ניתוח הרזיה מפחית סיכון למחלת סרטן

מחקרים נוספים שבוצעו במרכזים רפואיים באירופה מעידים כי רוב המנותחים מצליחים להשיל בפרק זמן של 3 – 5 שנים למעלה ממחצית ממשקלם העודף. גם לאחר למעלה מ- 14 שנה מטופלים "אדוקים" שומרים על ירידה של 50-60% בממוצע מהמשקל העודף. והבונוס? במרבית הבעיות הרפואיות הקשורות להשמנת יתר חל שיפור ניכר או שהבעיה נעלמת לחלוטין.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

ניתוחים בריאטריים: טיפול אפקטיבי בהשמנת יתר
ד"ר אסנת רזיאל
| 15/08/2019 |
צפיות: 1,969
במדינת ישראל חיים מעל 200,000 שסובלים מהשמנת יתר חולנית וחשופים לעלייה בשכיחות הופעת מחלות נילוות להשמנה שעלולות לסכן את בריאותם. כיצד מסייעים ניתוחים בריאטריים בהליך הורדת המשקל ושמירתו לאורך טווח? מהי השיטה הלפרוסקופית? ומהם שיעורי ההצלחה של ניתוחים אלו?
קרא עוד
יוגה: לגוף, לנשמה ולמניעת השמנה
ד"ר אסנת רזיאל
| 01/08/2019 |
צפיות: 2,187
יוגה היא שיטת אימון שפועלת על המישור הפיזי וכן המישור הנפשי של האדם. אדם שמחובר לכל מישוריו ומודע למצב גופו, ירצה להיטיב איתו וישתדל להימנע מהכנסת מזון שעלול לגרום נזק למערכותיו
קרא עוד
כיצד להתמודד עם השמנת יתר?
ד"ר אסנת רזיאל
| 13/06/2019 |
צפיות: 1,116
מחקר חדש מראה כי קיים צורך להבנה מעמיקה של נושא ההשמנה על כל רבדיו, וכמו כן, יש לשפר את ההכשרה אודות הגרעין הפיזיולוגי של תופעה זו ולשנות את צורת ההתנהלות עם המטופלים הסובלים מהשמנה
קרא עוד
כיצד שיאצו מסייע לירידה במשקל?
ד"ר אסנת רזיאל
| 15/05/2019 |
צפיות: 856
שיאצו הוא שילוב בין יוגה לעיסוי. הטכניקה המצליחה מבוססת על הישענות הגורמת ללחץ טבעי, תמיכה ושחרור לחצים מחלקי הגוף השונים באמצעות האגודלים, הברכיים, האצבעות וכפות הידיים. אלו צרכים בסיסיים של האדם מסופקים באמצעות השיאצו? וכיצד מסייעים טיפולי השיאצו להליך ההרזיה?
קרא עוד
מדוע התנזרות לא טובה להרזייה שלכם?
טליה לביא
| 23/04/2019 |
צפיות: 2,006
רבים חושבים שהדרך לרזות מחייבת הימנעות ממאכלים מתוקים ומסוכר, מלחם או מפחמימות, או כל הימנעות שנתפסת ככזו שתביא לשינוי דרמטי בהרגלים, וכתוצאה מכך – בגוף. אולי זה אפקטיבי לטווח הקצר. אך לאורך זמן, כל הליך קיצוני לא יחזיק מעמד. הגוף שלנו, ויותר מכך הנפש שלנו, מחפשים איזון. אז מהי הדרך המדויקת והנכונה להרזייה? איזה מעגל פנימי חייב להישבר? ומדוע התת-מודע הוא המפתח לכל זה?
קרא עוד
קשיבות: הסוף לאכילה רגשית
ד"ר אסנת רזיאל
| 02/04/2019 |
צפיות: 1,327
האם קיימים מאכלים מהם אתם נמנעים? האם אתם מנשנשים ללא תחושת רעב? רבים עונים לשאלות אלו בחיוב כי איבדו את הדרך להקשיב לצרכי הגוף והנפש. שיטת הקשיבות מראה לנו את הדרך להקשיב לממד הפיזי והרגשי גם יחד, ומביאה לתחושת סיפוק ושובע, תוך התבססות על חמשת החושים, במטרה להגיע להנאה צרופה
קרא עוד
דיאטה נורדית: להורדה במשקל ולשמירה על הבריאות
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 20/03/2019 |
צפיות: 710
דיאטה נורדית אינה מתאימה רק לוויקינגים, היא מסייעת להוריד במשקל בצורה מסודרת ומאוזנת וכן היא מחזקת את בריאות הלב וכלי הדם
קרא עוד
כיצד לטפל בהשמנת יתר באמצעות מדיטציה?
ד"ר אסנת רזיאל
| 17/03/2019 |
צפיות: 760
העולם המודרני והקצב המהיר הקיים בו לא עושים חסד עם אורח החיים שלנו, והופכים את הטיפול בגופנו ללקוי. ברחבי העולם, ההשמנה הפכה כבר מזמן למגיפה של ממש, ואף אחד לא עוצר לשנייה לסדר את התפריט היומי שלו, וכן, גם לנשום. אבל ממש לנשום. האם מדיטציה עשויה להיות הפתרון להשמנת יתר?
קרא עוד
הקשר בין השמנה להפרעות קשב וריכוז
ד"ר אסנת רזיאל
| 14/03/2019 |
צפיות: 636
לא מעט אנשים עם הפרעות קשב וריכוז סובלים גם מעודף משקל, אך בעזרת כמה כללים אפשר להפוך את החיסרון שבהפרעה ליתרון להצלחה בשמירה על משקל תקין
קרא עוד
פחמימות: לא מורכב כמו שחשבתם
ד"ר אסנת רזיאל
| 07/03/2019 |
צפיות: 1,037
בעולם שבו הרזון חשוב יותר מכל דבר, תפסה הפחמימה את תפקיד ה'ילד הרע', זה שאף אחד לא מעוניין להתעסק איתו. כולם רודפים אחר מודל הגוף החיצוני המושלם, אך לא באמת מבינים את מה שמתחולל בתוכו. תפקידה החשוב של הפחמימה בשרשרת המזון נשכח, ואנחנו כאן להזכיר לכם אותו. וכן, גם לנפץ לכם כמה מיתוסים בדרך
קרא עוד