ניתוח בריאטרי: חשוב לפתח ציפיות ריאליות

אנשים שעומדים בפני ניתוח בריאטרי נוטים לפתח ציפיות לא ריאליות בקשר לתוצאותיו, וחווים תסכול ואכזבה לאחריו. מי מהמועמדים לעבור ניתוח בריאטרי עשוי להתאכזב מתוצאותיו ואיך מונעים זאת?
מאת דלית וייסמן
| 14/03/2011 |
צפיות: 5,671
ניתוח בריאטרי הוא שם כללי לקבוצת ניתוחים פולשניים שמטרתם לטפל בהשמנת יתר חולנית. ניתוחים אלו פותחו בשנות החמישים של המאה הקודמת והם מתאימים לאנשים עם מדד מסת גוף מעל 40, או לאנשים עם מדד מסת גוף מעל 35 שסובלים גם מתחלואות הקשורות בהשמנה: סוכרת, יתר לחץ דם, עודף שומנים בדם, תשניק נשימה בשינה, מחלת לב, קוצר נשימה, כאבי גב, כאבים בפרקי הברכיים והפרעה בפוריות.

סוגי הניתוחים הבריאטרים:


ניתוח שרוול קיבה: בניתוח זה מקטינים 60% עד 80% מגודל הקיבה ונשאר "שרוול" צר. לאחר ניתוח זה תחושת הרעב היא מזערית ובעקבות זאת מגיעה הירידה במשקל.

ניתוח מעקף קיבה: בניתוח זה מקטינים את גודל הקיבה. לאחר ניתוח זה תחושת השובע מגיעה הרבה יותר מהר.

ניתוח טבעת: בניתוח זה מתקינים טבעת בחלק העליון של הקיבה ולאחר כחודש וחצי מחדירים נוזל למאגר שמחובר לטבעת. לאחר ניתוח זה תחושת השובע מגיע הרבה יותר מהר.

ניתוח מעקף תריסריון: בניתוח זה מקטינים את גודל הקיבה כדי להגביל את צריכת המזון ואת ספיגת הקלוריות. כמו כן, מתבצע מעקף של התריסריון.

רגע לפני ניתוח בריאטרי כדאי לעשות תיאום ציפיות, כדי שנדע כמה קילוגרמים אנו באמת עומדים להשיל. מחקר מצא כי למרות שמטופלים שיעברו ניתוח בריאטרי ישילו בין 44%-80% מהמשקל העודף שלהם, הם יחושו תסכול ואכזבה מהמשקל שהם עדיין סוחבים. מה עושים? מתאמים ציפיות לפני הניתוח בין המשקל הרצוי לצפוי.

למידע נוסף בנושא ניתוח בריאטרי ועוד, היכנסו לפורומים:
פורום דיאטה, תזונה נכונה, הרזיה
פורום הפרעות אכילה
פורום הפרעות אכילה - תמיכה
פורום ניתוחי קיצור קיבה-השמנה חולנית
פורום פוד קואצ'ינג, אימון להרזיה

קיים הבדל משמעותי בין הירידה הריאלית הצפויה לאחר ניתוח בריאטרי, לבין המשקל האידיאלי אליו שואף המטופל להגיע. פער זה בין עודף המשקל שניתן יהיה להיפטר ממנו לבין עודף המשקל שהמטופל מבקש להשיל יכול לגרום לאכזבה ולתסכול מצד אלו הבוחרים בניתוח בריאטרי, כך עולה ממחקר שפורסם בכתב העת Obesity.

במחקר, שנערך במרפאת קליבלנד באוניברסיטת Case Western Reserve, השתתפו 114 מטופלים שעברו אחד משלושת הניתוחים הבריאטריים הבאים: ניתוח מעקף קיבה (Gastric bypass), ניתוח טבעת (Laparoscopic gastric banding) וניתוח שרוול קיבה (Laparoscopic sleeve gastrectomy).

כיצד מודדים עודף משקל?


ראשית נחשב את מדד מסת הגוף (BMI) על ידי חלוקת המשקל בקילוגרמים בגובה במטרים בריבוע. לדוגמה: עבור אדם שגובהו 1.75 מטרים ושוקל 110 ק"ג: נציב 110 במונה, נחלק אותו ב- ²(1.75), ונקבל את התוצאה 35.92. טווח ה-BMI הנורמאלי של התוצאות הוא 22-25 לנשים, 23-26 לגברים.

ממחקרים שנעשו ניתן ללמוד מהו טווח הירידה הצפוי מעודף המשקל במטופלים שעברו ניתוח בריאטרי

:
טווח הירידה הצפוי מעודף המשקל לאחר ניתוח טבעת - 44%-55%.
טווח הירידה הצפוי מעודף המשקל לאחר ניתוח שרוול - 46%-72%.
טווח הירידה הצפוי מעודף המשקל לאחר ניתוח מעקף קיבה - 60%-80%.
טווח הירידה הצפוי מעודף המשקל לאחר ניתוח מעקף תריסריון - 67%-84%.

מהו הפער בין הירידה הצפויה מעודף המשקל לבין משקל הרצוי של המטופלים?


הספרות בנושא מעטה, אך ממה שקיים ניתן ללמוד כי הפער בין המשקל הצפוי למשקל הרצוי רחב ונע בין 0.34 - 71 ק"ג, בעוד המשקל הרצוי הממוצע שווה לירידה של 106 אחוז מעודף המשקל. למעשה, ירידת המשקל הממוצעת קטנה ב-36-56 אחוז מהירידה הרצויה.

למי יש נטייה לפתח ציפיות לא ריאליות?


מי שנמצא בקבוצה שבה מדד מסת הגוף (BMI) גבוה יותר, יחוש פער גדול יותר בין המשקל הצפוי למשקל הרצוי. תת-הקבוצה המועדת ביותר לציפיות לא ריאליות לגבי המשקל שלאחר הניתוח היא של נשים צעירות בעלות BMI גבוה, זאת לעומת נשים מבוגרות או כאלה בעלות BMI נמוך יותר, שהן יותר ריאליות לגבי המשקל הרצוי. תופעה זו באה לידי ביטוי בכל סוגי הניתוחים הבריאטריים.

על מנת למנוע מכשולים מיותרים בתהליך הירידה במשקל שלאחר הניתוח, ממליצים החוקרים לבצע התאמת ציפיות לגבי גובה הירידה במשקל, שניתן להשיג באמצעות הפרוצדורות השונות הנוגעות לתהליך הכולל של כניסה לניתוח בריאטרי.

למאמרים נוספים בנושא ניתוח בריאטרי:
ניתוח בריאטרי: הפתרון לבעיית השמנת יתר
הקשר בין ניתוח בריאטרי להפריה חוץ גופית
לא מספיק ניתוח בריאטרי, צריך גם כושר
ניתוח בריאטרי - במקום תרופה להרזיה
ניתוחי הרזייה בגיל ההתבגרות

קשה לשנות את ציפיותיו של אדם ממה שיתרחש לאחר ניתוח שנחשב למשנה חיים. עם זאת, דיון אודות הציפיות הריאליות מהניתוח וההכרה בתועלת הבריאותית שמלווה ירידה במשקל בממדים כאלו צריכים להוות מרכיב חשוב בהכנה לקראת הניתוח, מה שיביא להשלמה גדולה יותר ולשביעות רצון עם התוצאה, גם אם אינה תואמת את הפנטזיה.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר אסנת רזיאל
    ד"ר אסנת רזיאל
    טיפול רב תחומי בהשמנה כירורגית בכירה, מומחית לטיפול רב תחומי בהשמנה והמקימה והמנהלת הרפואית של מלב"י - המרכז לטיפול בהשמנת יתר. תחומי התמחות: שרוול קיבה, מעקף קיבה, מעקף תריסריון, הצרת קיבה עם טבעת... קרא עוד