ניתוחים פלסטיים לילדים: מתי זה כדאי?

ניתוחים פלסטיים נחשבו עד לא מזמן לעניין למבוגרים בלבד, אולם ההבנה כי דימוי גוף הוא חלק חשוב בהתפתחותו הנפשית של הילד שינתה את התמונה. מומים באוזניים, שפה שסועה, א-סימטריה קשה - את כל אלה פותרים היום בעזרת ניתוחים פלסטיים.
פרופ` אלדד זילברשטיין
| 31/01/2011 |
צפיות: 5,866
דימוי הגוף הוא חלק חשוב בהתפתחות הנפשית והחברתית של הילד/ה והנער/ה. ילד עם דימוי עצמי חיובי גדל כילד מקובל מבחינה חברתית והדבר משפיע על אושרו והצלחתו בעתיד. מחקרים רבים מצביעים על הקשר בין מראה חיצוני להצלחה בלימודים ובחברה. כבר בגיל בית הספר היסודי מתייחסים ילדים ובני נוער לשוני גופני של חבריהם בצורה לא סלחנית ולעיתים אף פוגענית. ילד הסובל ממום גופני כלשהו מתחיל לחוש שונה כבר סביב גיל 4-5 שנים. התחושה מתעצמת עם הגיל תוך כדי הדימוי העצמי המתפתח וגם כתוצאה ממשוב חוזר ונשנה מסביבו.

הרפואה המודרנית רואה את עצמה כאחראית לטיפול ולשלמות הפיזית והנפשית של הפרט. כחלק מתפיסה זו חלו שינויים בתפיסה של הכירורגיה הפלסטית בכלל והכירורגיה הפלסטית בילדים בפרט, וכיום מקובל לחשוב כי מומים מולדים או פגמים במראה החיצוני עלולים לפגוע בדימוי העצמי ועקב כך בהתפתחות הילד, ויש לשקול לטפל בהם מוקדם ככל שניתן, בין השאר באמצעות ניתוחים פלסטיים. בין המקרים הנכללים בקטגוריה זו וקיים להם פתרון בדמות ניתוחים פלסטיים:

למידע נוסף בנושא ניתוחים פלסטיים היכנסו לפורומים:
פורום התפתחות הילד, התפתחות ילדים
פורום ניתוחי ילדים, כירורגית ילדים
פורום ניתוחים פלסטיים לילדים
פורום ניתוחים פלסטיים, ניתוחי אף, כירורגיה פלסטית
פורום פסיכולוגיה ילדים

שפה שסועה
ניתוחים לתיקון שפה שסועה קיימים כבר מאות שנים ובצורתם המודרנית כמאה שנה. עם זאת השפה השסועה מלווה תמיד בעיוות צורני קשה של האף ושל השיניים. כירורגיים פלסטיים בעבר לא נתנו דעתם לחשיבות הנושא והתעלמו ממנו, או שדחו את הטיפול בו לסוף גיל ההתבגרות בטענה שרק בשלב זה האף יסיים את התפתחותו וניתן יהיה לעצב אותו מבלי לפגוע בהתפתחותו העתידית. גישה זו מתעלמת מהעובדה שאותו נער או נערה יאלצו להתמודד כל יום עם המשמעות הנפשית והחברתית של המום, לאורך כל תהליך ההתבגרות והעיצוב של אישיותם. המגמה בשנים האחרונות היא לנסות ולתקן עיוות זה מוקדם במידת האפשר, היות שלמדנו כי ניתוחים פלסטיים אינם פוגעים בהתפתחות האיברים המנותחים. ניתוח פלסטי בשלב מוקדם במקרים מסוג זה חשוב גם אם בגיל מבוגר יותר נבצע ניתוח מתקן, כך ירוויח הילד מספר שנים לא קטן של שיפור משמעותי במראהו שיוביל לשיפור באיכות החיים.

כתמי לידה
זהו שם כללי למספר סוגים שונים של כתמים מולדים, הפזורים על גוף התינוק. חלקם נחשבים לשומות בעלות פוטנציאל להפוך לנגע סרטני אשר כמובן חובה לבדוק ולהסיר. כתמים אחרים הם פגם מולד מקומי בהיווצרות כלי דם (מלפורמציה וסקולרית) שגם אם אין להם השפעה תפקודית, עלולים להוות בעיה אסתטית קשה. קיימות 3 שיטות טיפול בכתמים מסוג זה: באמצעות צנתור כלי הדם החולים וחסימתם, כריתה כירורגית, בעזרת מכשיר לייזר או בשילוב 3 השיטות.

מומים באוזניים
מומי אפרכסת יכולים להופיע בדרגות שונות, החל מחסר מוחלט של האפרכסת ועד לאוזניים בולטות באופן יוצא דופן, שהילדים נוהגים לכנות "אוזני דמבו". בעבר היה מקובל לא לבצע ניתוחים פלסטיים במקרים אלה לפני גיל 10-11 שנים. כיום אנו יודעים שאפשר גם בגילאי 5-6 לתקן את המום ולמנוע מהילד את המבטים והלעג המיותר שעשוי להיות מופנים כלפיהם מצד הסביבה ובעיקר מצד הילדים במהלך כל שנות לימודיו ביה"ס היסודי. השינוי בגישה נובע מהעובדה שאנו יודעים כי ניתוחים פלסטיים בגילאים מוקדמים יותר אינם פוגעים בהתפתחות האפרכסת וגדילתה.

מומים בשדיים
חוסר התפתחות חד צדדי של שד המלווה באסימטריה קשה, גורם לנערה המתבגרת מבוכה רבה והימנעות מפעילות חברתית כגון מסיבות, טיולים, הליכה לים ולבריכה. יתרה מכך, מדובר בעיסוק נפשי יום יומי ובניסיון להסתיר את הפגם מפני הסביבה. בעבר היה מקובל לבצע ניתוחים פלסטיים החל מגיל 19-20, בהנחה שבגיל זה השדיים כבר השלימו את התפתחותם, ואילו ניתוח פלסטי בשלב מוקדם יותר עלול לפגוע בהתפתחות התקינה של השד. עם השנים הגישה השתנתה מכיוון שלמדנו שנערה שמבחינה מינית כבר בוגרת (כשנתיים לאחר תחילת הווסת) וסובלת ממום זה, סובלת ממצוקה נפשית קשה.

התקווה לתיקון עצמוני של חוסר הסימטריה היא חסרת בסיס והמצוקה הנפשית המלווה את הנערה רק הולכת וגדלה. לאור זאת, ניתן לבצע ניתוחים פלסטיים מתקנים או שילוב של ניתוחים (הגדלה מצד אחד והרמה או הקטנה מצד שני) ולשפר משמעותית את איכות חייה כבר בגיל צעיר הרבה יותר ממה שהמקובל בעבר. בעיה נוספת בשדיים אשר גורמת למצוקה אצל נערות היא כאשר בגילאי 15-16 השדיים כבר גדולים מאוד (חזייה DD או E) . בעיה זו גורמת לנערות להימנע מפעילות ספורטיבית וחברתית, מגבילה אותן בלבוש והן סובלות מהערות פוגעניות. גם במקרה זה ניתן לשפר את איכות חייהן בצורה משמעותית בעזרת ניתוח פלסטי מתקן של הקטנת השדיים.

למאמרים נוספים בנושא ניתוחים פלסטיים:
ניתוח אוזניים - סיבוכים ותופעות לוואי
דמבו הפיל או ניתוח להצמדת אוזניים
ניתוח פלסטי - לעשות את זה בטוח
בני נוער וניתוחים פלסטיים
הכנה לניתוח פלסטי

גניקומסטיה
בעיה המאפיינת נערים וגברים ומתבטאת בכך שרקמת השד בולטת. מצב זה גורם למבוכה רבה אצל הנער ולצורך להסתיר ולהימנע מחשיפת פלג גופו העליון בים ובבריכה. במקרים הקשים, הבליטה גדולה עד כדי כך שהיא נראית גם מבעד לחולצת טריקו וגורמת מבוכה רבה לנער. הטיפול הניתוחי בבעיה זו נחשב לפשוט יחסית והשיפור באיכות החיים ובביטחון העצמי משמעותיים ביותר.

לסיכום, עם העלייה במודעות לאפשרויות העומדות בפניהם, הן בקרב הילדים והן בקרב ההורים, זאת במקביל לשיפור בידע ולהתקדמות הטכניקה הכירורגית וההרדמה במהלך ניתוחים פלסטיים, ניתן לסייע לילדים רבים באמצעות תיקון פגמים מולדים כבר בגיל צעיר ובכך להעניק להם איכות חיים, התפתחות נפשית וחברתית משופרים, אשר נמנעו מהם בעבר.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר