דלקת גרון חיידקית: המדריך להורים

הילד מתלונן שיש לו כאבים בעת הבליעה, חום וחולשה? אולי יש לו דלקת גרון חיידקית. מהי דלקת גרון חיידקית, מהם הסימנים של דלקת גרון חיידקית וכיצד מטפלים בה. התשובות בפנים.
ד``ר גליה ברקאי
| 16/01/2011 |
צפיות: 10,740
דלקת גרון חיידקית היא דלקת גרון הנגרמת כתוצאה מחדירת חיידק אל הגרון, השכיח ביותר הוא סטרפטוקוקוס מקבוצה A. לעומת זאת, קיימת גם דלקת גרון אחרת הנקראת דלקת גרון נגיפית והיא נגרמת כתוצאה מחדירת נגיף אל הגרון והתיישבותו באזור השקדים. דלקת גרון חיידקית שכיחה בילדים בגיל בית הספר, מתבגרים ומבוגרים, ואינה שכיחה בפעוטות קטנים.

מה הסימנים של דלקת גרון חיידקית?


סימני דלקת גרון חיידקית הם כאבים בלוע, כאב בבליעה, חום, הגדלת בלוטות לימפה צוואריות, חולשה וכאבי בטן. בבדיקת הרופא נצפים שקדים מוגדלים ועליהם תפליטים לבנים מוגלתיים ובלוטות הלימפה הצוואריות רגישות למישוש. שיעול, נזלת והפרשות מהעיניים אינם אופייניים לזיהום סטרפטוקוקלי אלא למחלות ויראליות של דרכי הנשימה העליונות, שאינן מצריכות טיפול אנטיביוטי. כאשר מתלווה לדלקות הגרון פריחה אדומה עדינה, שפתיים אדומות ולשון תותית, המחלה נקראת שנית (Scarlet fever). גם היא נגרמת על ידי סטרפטוקוקוס, המפריש רעלן שגורם לפריחה.

למידע נוסף על דלקת גרון ועוד, היכנסו לפורומים:
פורום אף אוזן גרון
פורום אף אוזן גרון ילדים
פורום חיסונים לילדים, מחלות זיהומיות
פורום רפואה משלימה ילדים
פורום רפואת ילדים, מחלות ילדים

איך מאבחנים דלקת גרון חיידקית?


כאשר ההסתמנות הקלינית מתאימה לזיהום סטרפטוקוקלי יש ליטול משטח גרון. בבדיקה נלקחת תרבית מהלוע המודלק ובה מנסים לגדל את חיידק הסטרפטוקוקוס. קיימת אפשרות לבצע בדיקה מהירה ובה נבדק אנטיגן (חלבון) של הסטרפטוקוקוס. התשובה מתקבלת במקום, כעבור מס' דקות. כאשר הבדיקה חיובית היא אכן מעידה על זיהום בטרפטוקוקוס. בקרב ילדים, אם התשובה שלילית וקיים חשד קליני, יש בכל זאת לאמת את התוצאה על ידי תרבית ממשטח גרון.

איך מטפלים בדלקת גרון חיידקית?


הטיפול בדלקת גרון חיידקית הינו אנטיביוטי. טיפול הבחירה הוא פניצילין למשך 10 ימים. ניתן לקבל את הטיפול בפניצילין בזריקה חד פעמית, אולם כאשר הטיפול הינו דרך הפה יש להקפיד על השלמת 10 ימי הטיפול, על מנת למנוע חזרות או סיבוכים. אלרגים לפניצילין יטופלו על ידי תרופה מקבוצת המקרולידים (אריתרומיצין, אזיתרומיצין).

יש להדגיש שהטיפול האנטיביוטי עשוי לקצר את משך המחלה וחשוב במניעת הסיבוכים, אולם, כאשר יש ספק באבחנה, ניתן תמיד להמתין לתשובת תרבית הגרון (אפילו עד 8 ימים מתחילת המחלה) ללא העלאת הסיכון לסיבוכים.

מאמרים נוספים על דלקת גרון:
תרופות טבעיות למחלות החורף
לא לפחד, זה בסה"כ ברונכיוליטיס ושאר דלקות
החורף מגיע: הכל על אנטיביוטיקה לילדים
מה אתם יודעים על מחלות ילדים
מניעת מחלות חורף אצל ילדים ותינוקות

מהם הסיבוכים של דלקת גרון חיידקית?


קיימים סיבוכים זיהומיים וסיבוכים אימוניים (הקשורים להפעלת מערכת החיסון ולא להתפשטות החיידק). הסיבוכים הזיהומיים העיקריים הינם דלקת בבלוטות הלימפה הסמוכות, דלקת של הרקמות הרכות באיזור הצוואר ואבצסים עמוקים בצוואר.

הסיבוכים האימוניים העיקרים הם:


1. קדחת שגרונית (Rheumatic fever) העשויה להתאפיין על ידי חום, דלקת מפרקים נודדת, הפרעות בתנועה דמויות ריקוד (chorea) ואף פגיעה לבבית העלולה, בחלק מהמקרים, לגרום לנזק קבוע למסתמי הלב. סיבוך זה ניתן למניעה על ידי טיפול אנטיביוטי לדלקת הלוע.

2. דלקת כליות (Post-streptococcal glomerulonephritis) העשויה להתאפיין על ידי שתן כהה (בצבע קולה), עליה בלחץ דם ובצקות. סיבוך זה בדרך כלל חולף ללא השארת נזק ולא תמיד ניתן למניעה על ידי טיפול אנטיביוטי לדלקת הגרון.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר