חיזוק מערכת החיסון באמצעות רפואה משלימה

מערכת החיסון שומרת על גופנו מפני שפעות, וירוסים ומלא מעט מחלות ונגיפים נוספים. תזונה נכונה, צמחי מרפא ותרופות סבתא יכולים לסייע לנו לחזק את מערכת החיסון ולשמור על גופנו.
איה הוד
מאת איה הוד
| 21/12/2010 |
צפיות: 11,864
מאז ומתמיד הייתי נגד חיסוני השפעת למיניהם - בייחוד לילדים, אולם מול רופאת הילדים של בני שממליצה על חיסונים בחום, ההתמודדות היא קשה. לצערי, עדיין מרבית הרופאים מצודדים בחיסונים וקוראים לאלפי מבוגרים וילדים להתחסן לקראת עונת החורף. אולם יש צדיקים בסדום, וכיום ניתן למצוא גם רופאים קונבנציונאליים המתנגדים לחיסונים.

זכורה היטב הסערה סביב שפעת החזירים. גורמים שונים טענו כי מדובר במגיפה הרסנית והלחץ לחסן היה בשיאו. גם כיום, כאמור, עולות כתבות בדבר חיסון נגד שפעת והבהלה הולכת ומחריפה. אני מקווה שהעובדה שפחות פחות אנשים מגיעים להתחסן נובעת ממודעות שנוצרת בקרב הציבור בכל הנוגע לצורך או יותר נכון , לאי הצורך בחיסון. חיסונים עלולים לגרום לתגובות לא רצויות ואף לפגיעה במערכת עצבים ולעולם אין לצפות מראש איך חיסון ישפיע על מבוגר, כל שכן ילד.

למידע נוסף בנושאים מערכת החיסון, נטורופתיה ועוד, היכנסו לפורומים:
פורום ויטמינים תוספי מזון
פורום נטורופתיה
פורום צמחי מרפא
פורום רפואה משלימה, רפואה אלטרנטיבית
פורום תזונה טבעית, תזונה נכונה

בנוסף על כך, בכל שנה צצים זני שפעת אחרים, חדשים ומתוחכמים יותר, וקשה מאוד לחזות מראש אילו זנים יתקפו השנה ולחסן כנגדם, שכן חיסונים נגד שפעת אינם מכסים את מגוון השפעות. לכן, מוטלת עלינו ההורים האחריות ללמוד, להבין, להעמיק ולשאול שאלות בנושא הצורך ואפקטיביות של כל חיסון. בנוסף, ידוע שאנשים רבים חלו בשפעת קשה דווקא בזמן שהיו מחוסנים.

הדרכים המשלימות לחיזוק מערכת החיסון בקרב ילדים ומבוגרים


לתזונה, צמחי מרפא, תוספי מזון ותרופות סבתא כוח אדיר בחיסון הגוף, מניעת שפעת וטיפול בוירוסים באם מופיעים. השלב הראשוני הנו הטיפול המניעתי שהוא חלק מאורח חיים בריא בשגרת היום. כאשר מגיעה עונת החורף, יש לתגבר את הטיפול המניעתי ולהכניס את התוספים והצמחים לשימוש. ההבדל בין ילדים למבוגרים הוא בעיקר הבדל של מינונים מומלצים לצריכה.

תחליפים משלימים לתינוקות


שמירה על תזונה נכונה, גוף בריא ופעילות גופנית שגרתית יחזקו ויתרמו רבות לחיזוק מערכת החיסון. פעוטות הניזונים מחלב אם המחזק את מערכת החיסון נוטים לחלות פחות, כאשר שילוב תרופה הומיאופתית אותה מפיקים מהשלייה מייד לאחר הלידה, לצד צריכת חיידקים פרוביוטיים וצמחי מרפא ייחודיים אותם ניתן לתת בשנה הראשונה, יכולים לסייע בחיזוק מערכת החיסון באופן טבעי.
בשלב מתקדם, בו התינוק אוכל מוצקים, ניתן לספק לו תזונה בריאה, עשירה בנוגדי חמצון, ויטמין C ו- A שנמצאים בירקות ופירות, דגנים מלאים וכאשר הוא גדל ניתן להוסיף לתפריט שום, תבלינים כגון הג'ינג'ר, קינמון וכורכום, קטניות ואגוזים.

תזונה


תזונה מחלישה היא תזונה ריקה, ללא שום איכות או תועלת, ללא ויטמינים וחומרים מזינים ובמילים אחרות: ג'אנק! למדנו בעולם המודרני להרוס את הבריאות לאט לאט במקום להזין את הגוף במה שהוא זקוק לו. פחמימות ריקות/סוכרים, קמח לבן, הרבה בשר, מזון מטוגן, מעובד, מזון מהיר - כך אלה הפכו להיות חלק בלתי נפרד מהתפריט ואני מאמינה שתזונה זו היא אחת הסיבות המובילות לחולשה חיסונית וחוסר יכולת של הגוף להתמודד עם מה שמכניסים לו.

רצוי להימנע מממתקים, עוגות, שוקולדים וגלידות, ולמעשה, כל דבר המכיל סוכר הוא בעייתי מאחר ולסוכר יש תכונה להחליש באופן משמעותי את מערכת החיסון. כמו כן, מוצרי חלב (מזון ליחתי וקר שגורם לבעיות נשימה, ליחה ודלקות), מזון מטוגן וג'אנק פוד.

טיפים לתזונה בריאה ומאוזנת המחזקת את הגוף באופן כללי בכך גם את מערכת החיסון:


הקפידו מאוד על אכילת ירקות, עלים ירוקים, במיוחד אלו המכילים סיבים וכלורופיל, ירקות שורש כתומים המכילים הרבה ויטמין A שחשוב ביותר למערכת החיסון ומניעת שפעות. שום (הרבה שום) - מחקרים רבים מדווחים על השום כמחזק חיסוני ובעל תכונות חיטוי נהדרות.

בצל - בדומה לשום לבצל סגולות נהדרות של חיטוי והשפעה חיובית על מערכת החיסון ושיפור עמידות הגוף מפני וירוסים ומזהמים. תפוח אחד ביום לפחות! יש משפט נהדר באנגלית שאומר: "An apple a day keeps the doctor away" תפוח מכיל, בין היתר, ויטמין C שחשוב למניעת התקררויות ושפעות בעונת החורף. תפוחים חשובים לטיהור רעלים מהגוף ומסייעים להפרשת פסולת מהגוף דרך הצואה. כמו כן, לימון - מכיל ויטמין C ומומלץ לשתות אותו בבוקר עם מים על בסיס קבוע.

שתו מים, והרבה! לא מומלץ לשתות מים קרים אלא מים בטמפרטורת החדר או אפילו מעט חמימים. 70% מגופינו מכיל מים, ללא מים אין חיים ובטח שלא בריאות.

תבלינים מומלצים לשימוש בתזונה הם הכורכום, הקינמון והג'ינג'ר המחממים בחורף את הגוף מבפנים.

תוספי מזון


1. פרוביוטיקה - חיידקים ידידותיים פרוביוטים הם בעלי השפעה חשובה על מערכת החיסון. הם תוקפים חיידקים פתוגנים הגורמים למחלות ומעודדים את מערכת החיסון לפעול ביעילות.

2. ג'ל אלוורה לשתייה (מיוצב וללא אלואין) – האלוורה ידועה בהשפעתה האנטי בקטריאלית, אנטי ויראלית, אנטיספטית, אנטי פטרייתית ומונעת הדלקות. היא מכילה את כל הויטמינים והמינרלים שהגוף זקוק להם ונהדרת לחיזוק מערכת חיסון, איזון מערכת הגוף, תמיכה וחיזוק ומניעת מחלות חורף! האלוורה מסוגלת להגן עלינו מפני מתקפות של וירוסים שונים, החל בווירוסים הפשוטים הגורמים למחלות ביומיום וכלה בווירוסים מורכבים יותר.

3. עשב דגנים – כמוסות המכילות כלורופיל, ויטמינים, מינרלים, חומצות אמינו ואינזימים המצויים באופן טבעי בעשב החיטה, עשב שעורה ועשב אספסת

4. מזון מלכות - כמו שאר מוצרי הכוורת גם מזון המלכות חיוני לחיזוק מערכת החיסון. הוא אנטי בקטריאלי, אנטי-פטרייתי, אנטיויאלי ובעל תכונות הדומות לאנטיביוטיקה. הוא מחזק חיסוני מופלא.

צמחי מרפא - חיזוק חיסוני טבעי
שימוש בצמחי מרפא שנחקרו וידועים כאפקטיביים במיוחד למניעה וטיפול במחלות ויראליות כגון שפעת הם רבים ושונים, ניתן להיוועץ באיש מקצוע ולבחור בשילוב הנכון עבורכם, להלן רשימה חלקית:
בבונג (קמומיל) - ניתן לשתות קבוע בכל יום כחליטה או כבסיס להכנת תרכובת מזון לתינוקות.

אסטרגלוס - אחד הצמחים הבטוחים והטובים ביותר לשימוש, מומלץ לשלבו עם צמחים נוספים לקבלת אפקט מקסימלי.

אוניה דה גאטו - Uncaria tormentosa, ויתניה משכרת - צמח פחות מוכר בציבור הרחב אך איכותי ואפקטיבי.

לפאשו- צמח יעיל ביותר המופיע כמעט בכל פורמולה לחיזוק מערכת החיסון.

שום - Allium sativum – Garlic – אפשר ורצוי לאכול, או פשוט להכין ממנו מיצוי. קינמון, קיפודנית (אכינצאה), פרופוליס, סמבוקוס מרווה ועוד רבים ואחרים.

תרופות סבתא


סירופ בצל ודבש להתקררות (מומלץ מעל גיל שנה-שנתיים בגלל הדבש).
הוראות הכנה: יש לחתוך בצל לקוביות או לפרוסות, להכניס לצנצנת זכוכית או קערית עמוקה ולכסות עם 3-4 כפות דבש למשך לילה שלם. למחרת יש לקחת כל שעתיים כף מהנוזל בלבד (אפשר לסנן אבל לא חובה). הריח לא משהו, אבל ההשפעה אפקטיבית במיוחד.

קצח עם דבש. לקצח מיוחסות תכונות ממריצות למערכת החיסון. כף קצח טחון עם רבע כוס שמן זית, 2 שיני שום וקצת דבש - יוצא מופלא. מהתערובת הזו מספיק לקחת כפית אחת ביום.

שתיית מים חמים עם הרבה לימון וקצת דבש. אפשר להפוך זאת להרגל יומיומי בחורף.

תבלינים תומכים לחיזוק מערכת החיסון הם חליטת קינמון עם זנגביל. יש לערבב בכוס מים רותחים חצי כפית קינמון טחון (לוודא שזה אכן רק קינמון ושאין בפנים נספחים) וחצי כפית זנגביל גרוס/טחון, לכסות את הכוס למשך 5 דקות, לסנן, ניתן להמתיק במעט דבש ולשתות.

למאמרים נוספים בנושא רפואה משלימה ועוד:
רפואה סינית ממליצה: בצעו ניקוי רעלים
ניקוי רעלים זה דהטוקס!
אנמיה? נטורופתיה יכולה לעזור
נטורופתיה תעביר אותך את גיל המעבר בקלות
נטורופתיה הינה הפתרון לבעיית גזים

טיפ נוסף, לטפטף לפני השינה על הכרית כמה טיפות שמן אקליפטוס או מנטה, זה יעזור לפתוח את האף לנשימה טובה יותר.

חשוב בחורף לשמור על חום גוף, הסבתות תמיד יגידו לכם לא ללכת יחפשים על רצפה קרה והן יודעות על מה הן מדברות.

באופן כללי הקפידו על אוורור של הבית או המקום בו אתם עובדים. זה כלל מספר אחת למניעת שפעות וחשבו פעמים על אורח החיים ועל חשיבות שמירה על התזונה והגוף.

*

הכותבת היא בעלת מרכז לרפואה משלימה, טל': 09-7677621

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם איה הוד
נטורופתית מוסמכת Rna, מרצה בנושאי ריפוי טבעי, בעלת קליניקה המתמחה ברפואה טבעית, תזונה, צמחי מרפא, תוספי מזון, רפואה פונקציונלית, אוליגותרפיה, הומוטוקסיקולוגיה, רפואת גוף נפש, EFT ודמיון מודרך.

יועצים בתחום

  • סיגל ברנר- נטורופתיה ורפואה טבעית
    סיגל ברנר- נטורופתיה ורפואה טבעית
    נטורופתית, רפלקסולוגית, אירידולוגית והרבליסטית קלינית. בעלת קליניקה פרטית ברעננה. תחומי טיפול: בעיות עיכול, מחלות מטבוליות, אלרגיות, השמנה, ניקוי רעלים, בעיות הורמונליות, ליווי תזונתי ועוד. ... קרא עוד
  • גור רינת - שיטת אלכסנדר
    גור רינת - שיטת אלכסנדר
    לימוד יציבה נכונה עי" הכרה בהרגלים לא נכונים והיכולת לשנותם. הקלה ומניעה של כאבי צוואר, גב , ברכיים ועוד. מתאים במיוחד למוסיקאים, רקדנים, אנשי תיאטרון וספורטאים ... קרא עוד