לילה (ר)טוב: הרטבת לילה אצל ילדים

אם הגעתם למיטת ילדכם וגיליתם שהיא רטובה, קיים סיכוי סביר שילדכם סובל מתופעת הרטבת לילה אצל ילדים. עד גיל חמש תופעת הרטבת לילה אצל ילדים היא שכיחה, אך במידה והתופעה ממשיכה מעבר לגיל זה - הדבר דורש בירור וטיפול.
ד``ר עמוס נאמן
| 13/12/2010 |
צפיות: 8,992
הרטבת לילה היא למעשה הטלת שתן לא רצונית, כאשר הגוף לא מצליח לשלוט על הסוגרים במהלך השינה. תופעה זו הינה אחת הבעיות הנפוצות ביותר בגינם הורים פונים לרופא לקבלת טיפול רפואי. בישראל, מוגדר מספר המרטיבים בכ - 100 אלף ילדים. מעבר לחוסר הנוחות המובנת שנגרמת מהרטבה לילית, תופעה זו גורמת גם לירידה בביטחון העצמי של הילד שמלווים בפחדים שלפני השינה, חשש ללון במקומות אחרים, תחושת אשמה ומבוכה וכדומה. מקובל שעד גיל 3, הרטבת לילה מוגדרת כדבר נורמלי ונפוץ. אך במידה והרטבת לילה ממשיכה להתרחש מגיל חמש ואילך - הדבר דורש בירור וטיפול. מחקרים אחרונים מראים כי בקרב כ- 15% מילדים בגיל שש סובלים מהפרעה זו בדרגות חומרה שונות. אחוז אחד אף סובל מהרטבה לילית מעל גיל 18.

לפרטים נוספים על הרטבת לילה אצל ילדים, היכנסו לפורומים:
פורום הרטבת לילה
פורום לחץ דם, מחלות כליה ילדים, הרטבת לילה
פורום פסיכולוגיה ילדים
פורום רפואת ילדים, מחלות ילדים
פורום רצפת האגן, בריחת שתן, דליפת שתן, צניחת רחם

מקרים בהם קיימות הפרעות גם במשך היום נחשבים למורכבים יותר ומצריכים בירור מעמיק יותר שאינו קשור בהכרח למצב השינה. חשוב להקפיד שהאבחון והטיפול בבעיה צריך להתבצע על-ידי רופא ילדים או רופא המומחה לטיפול בבעיה. ישנן סיבות רבות לתופעת הרטבת לילה אצל ילדים ולכן רצוי שכל ילד הסובל מהתופעה, יעבור בירור יסודי במרפאה להרטבת לילה. ביקור אצל הרופא יכלול בדרך כלל שלילת בעיות פיזיולוגיות, כמו זיהומים, בעיות בתפקוד השלפוחית, בעיות נוירולוגיות שונות וכדומה. בנוסף, מתבצע יומן השתנה בו נמדדים באופן מסודר
כמויות הטלת השתן ביום ובלילה.

הסיבות העיקריות לתופעת הרטבת לילה אצל ילדים הן: הפרעה במעגל השינה (לעתים ילדים עם הרטבת לילה נתפסים כילדים שישנים עמוק), הפרעה וחוסר איזון של ההורמון ווזופרסין המופרש מבלוטת יותרת המוח ותפקידו להפחית את כמות יצור השתן הלילה, והפרעות בשלפוחית השתן המתבטא בנפחי שלפוחית נמוכים יחסית לכמות יצור השתן הלילי. הסיבה שגורמת הרטבת לילה עשויה להיות שונה בכל ילד ועל כן מצריכה טיפול פרטני.

יחד עם זאת, ישנן מספר המלצות חשובות שניתן ליישם:


להימנע משקאות המכילים קפאין (תה, שוקו) ומשקאות מוגזים.

להימנע ממאכלים המכילים קפאין: שוקולד, מעדנים וממתקים עשירים בסוכר. מעבר לעובדה שאלו גורמים לצימאון ורצון לשתות, חשוב לזכור כי קפאין ידוע כחומר משתן.

להימנע משתייה מרובה לפני השינה.

מומלץ לבצע השתנה יזומה מיד לפני השינה. גם אם לילד לא דחוף, מומלץ לבצע כדי להפטר משאריות שתן.

מקרים בהם קיימת גם הפרעה בהטלת שתן במשך היום מצריכים בירור מקיף אצל רופא המומחה לכך.

לברר האם הילד סובל מהפרעת קשב וריכוז. הפרעה זו מעלה את השכיחות להרטבת לילה.

במידה וקיים חוסר איזון של ההורמון ווזופרסין ניתן לטפל בתופעה הרטבת לילה בעזרת מינרין, הכוללת חומר סינתטי הדומה בהרכבו להורמון נוגד ההשתנה.

הוכח כי קיים קשר בין הרטבת לילה ועצירות, לכן בילדים עם עצירות כרונית והרטבת לילה חשוב לטפל בעצירות.

יש לעודד שתייה במשך היום ולבקש מהילד ללכת לשירותים כל כשעתיים. לקראת הערב יש להפחית בכמות השתייה וכאמור - לפני השינה מומלץ להימנע משתייה מרובה.

למאמרים נוספים בנושא הרטבת לילה:
הרטבת לילה - המדריך המלא
המדריך להתמודדות עם הרטבות לילה
פיפי ולישון? הרטבות יום ולילה בילדים
כירופרטיקה, הרטבת לילה - יש קשר?
הרטבת לילה - התופעה ואפשרויות הטיפול

חשוב להפגין סבלנות כלפי מצוקתו של הילד ובשום אופן אין להשתמש בענישה. אסור להשתמש בהערות מילוליות פוגעניות. דבר זה רק יגביר את חוסר הביטחון של הילד ועלול להחריף את הבעיה.

יש להיעזר בסבלנות. טיפול בהרטבה עלול להיות ממושך ולכן יש צורך באיפוק והבנה מצד ההורה, עד אשר ההרטבה מפסיקה.

שיטת החיזוק החיובי יכולה להיות יעילה מאוד בטיפול בהרטבת לילה. מתנה קטנה, או חיזוק חיובי אחר הניתן לילד לאחר לילות יבשים, מגבירה את המוטיבציה של הילד לרצות להפסיק להרטיב.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר