ניתוחים פלסטיים הופכים נשים לדוגמניות?

התרבות המודרנית בסיוע של התקשורת וטכנולוגיות פוטושופ דוחקות נשים לבקש ניתוחים פלסטיים לא ריאליים למידות גופן. ניתוחים פלסטיים אכן יכולים לשפר את המראה וההרגשה, אבל הם לא יכולים להביא אישה לשלמות לא ריאלית שהחברה מטפחת.
ד``ר נמרוד פרידמן
| 03/11/2010 |
צפיות: 8,070
לאחרונה עלו מספר הצעות חוק מעניינות שמנסות לתקן את מה שתרבות הצרכנות והאופנה קלקלו במהלך עשרות שנים. רק השנה חגגה הבובה הפופולארית, ברבי, חמישים שנה וברוב העולם נחגג מאורע היובל בתצוגת אופנה של דוגמניות- תואמות- ברבי. בהינף שיער בלונדיני הבובה המיתולוגית התעלמה מכל הטענות שעלו נגדה במהלך השנים.

כאשר נותנים לילדה בגיל הרך בובת ברבי, במקום בובה שמנמנה ועגולת לחיים בדמותה, הרי שנותנים לה מודל להזדהות של דוגמנית רזה בצורה בלתי הגיונית, עם מותניים דקיקות, רגליים ארוכות וזוג שדיים זקורים, המודל הזה עלול להביא לבעיה בדימוי הגוף ואף לרצון לעבור ניתוחים פלסטיים רבים בגיל מבוגר יותר.

למידע נוסף בנושא ניתוחים פלסטיים ועוד, היכנסו לפורומים:
פורום מתיחת פנים, מתיחת בטן
פורום ניתוחים פלסטיים לילדים
פורום ניתוחים פלסטיים, ניתוחי אף, כירורגיה פלסטית
פורום ניתוחים קוסמטיים בנרתיק
פורום שאיבת שומן

מחקר חדש שנעשה באוניברסיטת מונטריאול ובמכון לבריאות הנפש באוניברסיטת דאגלס ופורסם בעיתון הבינלאומי להפרעות אכילה, קובע שאחוזי הנשים הסובלות מהפרעות אכילה (כגון, אנורקסיה וכו') הולך ועולה, ואפילו נעשה מטריד. נוסף על כך, הגיל שבו מתחילות הבעיות יורד. חברת הפרסום מקאן אריקסון, החליטה אף היא להשמיע את קולה בנושא במסגרת תחרות דג הזהב, בפרסומת בה מוצגת בובה אנורקטית במרכז חלון ראווה תחת הסלוגן "הגיע הזמן לשנות את המודל לחיקוי שלהן". אם בעבר הבובה בחנות הבגדים נראתה לנו דקיקה, הרי שהיום הסטנדרטים הולכים ומרזים.

מידי יום אני נתקל בנשים שמגיעות אליי ומבקשות ניתוחים פלסטיים כגון: "חזה כמו של מרינה מהישרדות" או "שפתיים של אנג'לינה ג'ולי. חשוב לי להסביר להן כי כל אישה צריכה לעמוד בפני עצמה ולהעצים את היופי הטבעי שלה, מבלי לנסות להידמות לשחקנית מפורסמת או לחקות מודל יופי כזה או אחר. אני רואה התופעה בעיקר בקרב נשים צעירות יותר והעבודה הקשה היא לנסות ולשכנע אותם לעשות את הדברים המתאימים להם או כפי שקורה לי לעיתים קרובות - לא לעשות דבר משום שהקיים הוא יפה ותואם את מבנה הגוף הכללי או הפנים שלה. לעיתים קרובות אני מצליח בכך, אך החשש העיקרי הוא באם אותה נערה תמצא רופא אחר שיסכים לעשות ניתוחים פלסטיים כמו שהיא מבקשת.

למאמרים נוספים בנושא ניתוחים פלסטיים:
ניתוחים פלסטיים, מבט עדכני
כיום גם גברים מבצעים ניתוחים פלסטיים
ניתוחים פלסטיים, ההיבט המגדרי
ניתוחים פלסטיים וטיפול אסתטי למראה צעיר
ניתוחים פלסטיים: לשיפור מצב הרוח

אני חושב שהתרבות המודרנית בסיוע האינטנסיבי של המדיה התקשורתית וטכנולוגיות פוטושופ מפותחות דוחקים את הנשים לעמדות ומצבים בלתי אפשריים מבחינה ביולוגית. ניתן לשפר את המראה, מבלי לעוות אותו ואפשר לתקן את הפרופורציות של הגוף בעזרת ניתוחים פלסטיים, אך לא בשאיפה לשלמות לא ריאלית. מחקרים אכן מראים כי ניתוחים פלסטיים גורמים לירידה בצריכת תרופות נוגדות דיכאון, סביר להניח שזה בזכות השיפור בדימוי הגוף ובביטחון העצמי.

בסיכומו של דבר, הרי אנו כל הזמן שואפים לשיפור עצמי: להיות אנשים טובים יותר, הורים טובים יותר, להתקדם בקריירה, להתקדם בפרנסה, אז למה לא לשפר גם את המראה החיצוני? שיפור או תיקון המראה החיצוני יכול לעזור לאנשים רבים, בתנאי כמובן ששומרים על הפרופורציה!

הצעת חוק ביוזמת ח"כ אדטו מנסה לשנות את פני הדברים על ידי הגבלות, למשל, איסור על העסקת דוגמנית רזות מידי. וכיצד יקבעו מי רזה מדי? בכל מקרה היוזמה מבורכת ויכולה לתרום רבות בהשפעת התקשורת על דימוי הגוף הנשי.


* הכותב מנהל מרפאה פרטית בת"א, טל. 03-5626464

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר