סוכרת, נטורופתיה בעד שינוי

סוכרת יכולה להיות מחלה קשה המתבטאת בסיבוכים רבים. נטורופותיה מציעה שינוי של סגנון אורח חיים שיכול להיטיב עם חולי סוכרת. בין השאר ממליצה נטורופתיה על שינוי בתזונה, פעילות כושר גופני ושימוש בצמחי מרפא.
איה הוד
מאת איה הוד
| 26/08/2010 |
צפיות: 13,796
בליל הסדר האחרון ישב מולי בשולחן אדם מקסים שפתח את ליבו וסיפר לי על מחלת סוכרת ממנה הוא סובל. אני מכירה את המחלה לעומק ופגשתי לא מעט סוכרתיים, אך משהו בדרך בה בחר לתאר לי את המחלה הביאה אותי לכתוב מאמר זה.

הוא אמר: "מחלת סוכרת היא מחלה איומה ומסוכנת, היא יותר גרועה ממה שחושבים הרבה אנשים, זאת מחלה שאוכלת ומכרסמת אותך מבפנים, מפילה מערכת אחרי מערכת בגוף. אני אוכל ארוחת צהריים ענקית ושעה אחר כך אני רעב כאילו לא אכלתי כל היום ומתנפל על אוכל בלי חשבון, גם כשאני יודע שהוא מזיק לי. ..."

למידע נוסף בנושא נטורופתיה ועוד, היכנסו לפורומים:
פורום נטורופתיה
פורום סוכרת אנדוקרינולוגיה
פורום סוכרת נעורים, סוכרת ילדים
פורום רפואה משלימה ילדים
פורום רפואה משלימה, רפואה אלטרנטיבית

קיים מיתוס מסוכן שמחלת סוכרת היא מחלה רצינית רק אם החולה מזריק אינסולין. אך אין זה כך, סיבוכי סוכרת קיימים גם אצל חולים שלא מטופלים באינסולין.

אומנם לרפואה קיים מענה תרופתי להתמודד עם סימפטומים של סוכרת, אך היא עדיין מכריזה על סוכרת כעל מחלה חשוכת מרפא. סוכרתיים כרוניים ומשפחותיהם שחיים עם המחלה ובעיקר אלה המתקשים להגיע ולשמור על איזון, מסתכלים על סוכרת כמחלה איומה הפוגעת קשות באיכות החיים ואף מקצרת אותם. במקרים רבים, רפואה משלימה מסוגלת להחזיר, לשקם ולסייע ללבלב בפעילותו, לשפר את תנגודת הגוף לאינסולין, לאזן את רמות הסוכר בדם ולמנוע את הקפיצות והתנודות שלו.

סוכרת היא מחלה מטבולית נפוצה ביותר בעולם המערבי. מדובר באי סבילות לסוכר, הפרעה כרונית של חילוף החומרים של פחמימות בעיקר, המאופיינת בעליית רמות גלוקוז בדם המהוות סיכון למחלות רבות ולא נחמדות כלל.

בתהליך העיכול, המזון מתפרק בגוף לסוכר פשוט בשם גלוקוז המגיע לזרם הדם וכך רמתו בדם עולה. כשזה קורה, יש הוראה טבעית ואוטומטית ללבלב לייצר אינסולין כדי שהאינסולין יפגוש בסוכר בדם ויעזור לסוכר להיכנס אל תוך התאים, כך רמת הסוכר בדם יורדת ומתאזנת לנורמה. זהו המנגנון הטבעי, היודע לשמור על איזון. אך במחלת סוכרת, מנגנון זה אינו פועל כסדרו משתי סיבות עיקריות: חלה ירידה בייצור האינסולין בלבלב ו/או ירידה ביכולת הגוף לנצל את האינסולין כראוי.

אם יש שיבוש בפעילות האינסולין, הסוכר יישאר בדם, יצטבר שם ולא יגיע לתוך התאים ואז, לא רק שהתאים עצמם יאטו את הפעילות שלהם בגלל מחסור בגלוקוז, אלא גם יתכנו סיבוכים רציניים עקב רמות הסוכר הגבוהות שנשארות בדם. מצב זה מאפיין סוכרת.

התפתחות הדרגתית של חוסר רגישות לאינסולין ("תנגודת אינסולין") נחשבת לגורם מרכזי בהתפתחות של סוכרת מסוג 2. "תנגודת אינסולין" נוצרת על ידי הפרשה מוגברת של אינסולין. במצב זה, הגוף לא מגיב באופן אופטימאלי לאינסולין, לאינסולין קשה לעשות את המוטל עליו ולהכניס את הסוכר לתאים וכתוצאה מכך התאים לא מקבלים סוכר לצורך הפקת אנרגיה והרמות של הסוכר בדם ממשיכות לעלות. מצב מתמשך כזה עלול לגרום לסוכרת מסוג 2, עלייה בלחץ הדם והשמנה.

סוכרת מעלה את הסיכון לטרשת עורקים, הסתיידות עורקים, מחלות ופגיעה בכלי דם גדולים וקטנים, נמק וקטיעת גפיים. סוכרת היא הסיבה מספר אחת לכריתת רגל בעולם המערבי.

סוכרת יכולה לגרום גם לנאורופתיה סוכרתית המתבטאת בהפרעות בתפקוד העצבי, נזק לעצבים הפריפריאליים שברגליים, בכפות הרגליים ובידיים. הנזק יכול להתבטא כתחושת נימול, עקצוצים, זרמים חשמליים, גרודים, חוסר תחושה וכאבים בגפיים. כ-70% מהסוכרתיים מתנסים בדרגה כזו או אחרת של נזק עצבי.

בנוסף סוכרת יכולה להוביל לנזק כלייתי, כשל כלייתי, שבץ, קטרקט, עיוורון, אי-ספיקת לב, דלקות וזיהומים ברגליים, מחלות לב כליליות, ירידה בפעילות מערכת החיסון, בעיות במהלך הריון ועוד.

טיפול במחלת סוכרת באמצעות נטורופתיה
אין מניעה מלהבין שאיזון הסוכר בדם הוא הדרך הטובה ביותר למנוע את התדרדרות המחלה ולמנוע סיבוכים מאוחרים שלה. הוכח מחקרית שהסבירות לסיבוכים יורדת באופן דרמטי כאשר שולטים ברמות הסוכר בדם. לכן כל כך חשוב לטפל במחלה ולשמור על רמת גלוקוז תקינה בדם.

למרות התורשה, לתזונה ופעילות גופנית יש חלק קריטי ומהותי בסיוע לגוף לטפל ולאזן את המחלה. קורה שבשלבים הראשוניים של הטיפול הסוכר מתייצב ומתאזן, אך הוא מצוי עדיין על ערכים גבוהים יחסית. רוב האנשים מודעים לכך שמצב זה עדיף שבעתיים על מצב תנודות "יו-יו" של קפיצות למעלה ולמטה בערכי הסוכר. עם התקדמות הטיפול בנחישות וסבלנות רמות הסוכר מתחילות גם לרדת.

טיפול מתחום נטורופתיה מתייחס לאדם כמכלול ולא מתמקד רק בסימפטומים. לכל אדם אופי אחר, טמפרמנט אחר, איכויות שונות, גישה שונה וסוג חשיבה שונה. לכן, העוצמה טמונה בהתאמת הטיפול לכל אדם באופן אישי. גם בדרך זו, כמו בקונבנציונאלית, יש ניסוי ותעייה. ישנה בדיקה ומעקב אחרי איזון רמות הסוכר עד שמגיעים לשביעות רצון. לעיתים, הדרך הטבעית היא איטית יותר, אך זו הדרך היחידה שהגוף מכיר כדי לעשות את הדברים בכוחות עצמו ובקצב שלו.

תזונה נכונה
בעקבות אכילת פחמימות עולה ריכוז הגלוקוז בדם. תגובה זו נקראת התגובה הגליקמית. תגובה זו היא חזקה כאשר ריכוז הגלוקוז בדם עולה במהירות רבה ולערכים גבוהים והיא חלשה כאשר ריכוז הגלוקוז עולה באיטיות ולרמה נמוכה יחסית. התגובה הגליקמית תלויה בכמות ובסוג הפחמימות הנצרכות. את התגובה הגליקמית מודדים באמצעות המדד הגליקמי (Glycemic Index), מדד זה משקף לנו את העלייה היחסית בריכוז הגלוקוז בדם לאחר צריכת מזון מסויים, כאשר משווים אותה לעלייה המתרחשת לאחר צריכת גלוקוז נקי באותה הכמות. לצורך השוואה, המדד הגליקמי של גלוקוז נקי מסומן כ- 100%.

רוב חולי הסוכרת יודעים בדיוק מה לא טוב להם לאכול, הבעיה לא טמונה שם. הבעיה היא שהם מתקשים להקפיד ואף לא שולטים בתחושות הרעב. הרבה מכך קשור לכימיה בגוף ולמערך האינסולין. כאשר התאים לא מקבלים סוכר, הגוף משדר מצוקת רעב. בנוסף, לא הרבה יודעים ומכירים את נושא התגובה הגליקמית המביאה מזונות מסוימים לגרום לנו להיות מורעבים זמן קצר אחרי שאכלנו. יש דברים שאוכלים אותם וגורמים לנו להיכנס למעגל קסמים של צורך כמעט בלתי נשלט לאכול פחמימות וסוכרים. יש לזה קשר ישיר לערך הגליקמי שלהם. הבנת האינדקס הגליקמי יכולה לא רק לסייע באיזון רמות הסוכר בדם, אלא גם להרזיה.

הרעיון הכללי של נטורופתיה מדבר על איזון רמות הסוכר באופן טבעי, עם תופעות לוואי מינימאליות על ידי שימוש בתבלינים וצמחי מרפא, הימנעות מארוחות כבדות המעמיסות על הגוף, על מערכת העיכול והכבד המעייפות ומשפיעות על מצב רוחנו. כדי לאזן את רמות הסוכר, ראשית יש לאכול הרבה ארוחות קטנות המפוזרות לאורך היום ושנית, שמזונות אלו לא יהיו בעלי אינדקס גליקמי גבוה אשר גורם לעליות חדות ומהירות ברמות הסוכר בדם.

אנשים רבים, שאינם בהכרח חולים במחלת סוכרת, מספרים שהגמילה מסוכרים ופחמימות פשוטות היא כמו גמילה מסמים. אך לאחר שנגמלים, הגוף לא מרגיש יותר צורך בלתי נשלט למתוק ויש סוף סוף יציאה מ"מעגל הקסמים" של סוכר שגורם לנו לאכול עוד סוכר ועוד סוכר.

חשוב מאוד להכניס לתפריט כמה שיותר סיבים תזונתיים הנמצאים במזון המלא, בקטניות ובירקות. סוכרתיים רבים מגיעים אליי בכדי לרדת במשקל, דבר זה בפני עצמו משפר פלאים גם את מצב הסוכרת.
<@ --- IMG_2 --- @>
כושר גופני
לא הרבה אנשים מכירים את הקשר בין פעילות גופנית לטיפול במחלת סוכרת. לא הרבה מודעים לעובדה המוכחת שפעילות גופנית מגבירה מאוד את הרגישות לאינסולין וכפועל יוצא מכך, רמות הסוכר בדם יורדות ומתאזנות. כשרמתו של הסוכר בדם יורדת, פוחתת מחלת סוכרת. כתוצאה מההגברה של הרגישות הזו, אכילה מיד לאחר הפעילות הגופנית, גורמת לגלוקוז להגיע לתאים ולשרירים ולא להישאר בדם.

אין מקריות בהמלצות החמות לפעילות גופנית לסוכרתיים. אין לשכוח שמעבר לכך, פעילות אירובי נמרצת מורידה גם את הכולסטרול והטריגליצרידים, מפיגה לחצים, קשיים ומתח, משפרת את הריכוז והחיוניות ועוזרת לירידה ולשמירה על המשקל אצל סוכרתיים סוג 2.

פעילות גופנית מסייעת לעורר את תפקוד האינסולין ובכך להפחית את כמות או מינון התרופות. בזמן רמות סוכר גבוהות ו/או קטונים אין להתעמל!!! מצב זה עלול להוביל לקטואצידוזיס (סיבוך של המחלה המופיע כאשר אין אינסולין בדם). בנוסף, אצל סוכרתיים במיוחד, חשוב להקפיד על נעלי התעמלות טובות מאחר ולא תמיד קיימת תחושה בפציעות ברגליים.

ההמלצה לסוכרתיים היא פעילות אירובית נמרצת וחשוב לדעת אילו פעילויות נחשבות לכאלה. קיימת מחשבה שכדורגל, כדורעף, גולף ובאולינג הינן פעילויות אירוביות, אך אין זה כך. סוגי הפעילויות הנחשבות לאירוביות הן: צעידה , ריצה קלה רכיבת אופניים, שחייה, חוגי אירובי, קפיצות על חבל, גלגיליות, טניס, חתירה, סקי, וכדומה. בכל מקרה, יש להיוועץ עם רופא לגבי פעילות גופנית. ניתן להפיק תועלת רבה אם נערך מעקב צמוד לרמות הסוכר על ידי בדיקה לפני תחילת האימון, תוך כדי האימון ולאחר האימון. מעקב זה מראה את תגובת הגוף לאימון, מאפשר להכיר טוב יותר את הגוף ואת צרכיו, מאפשר למנוע מצבי היפוגליקמיה ולדעת כמה לאכול לפני ואחרי האימון.

צמחי מרפא, המלצות
1. כורכום. צמח תבלין המוריד ומאזן רמות סוכר בדם - בעל השפעה היפוגליקמית, אנטי דיאבטי.

2. חילבה. גרגרנית יוונית, נחשב לאחד הצמחים העוצמתיים והמוכחים מחקרית לטיפול בסוכרתיים.

3. קינמון. למצבי סוכר גבוה בדם, משפר ערכי גלוקוז ושומנים בסוכרתיים.

4. עלי זית. מסייעים באיזון רמת סוכר בדם והורדת לחץ דם. מפחיתים היווצרות רובד טרשתי בעורקים. בעלי תכונות אנטי וירליות ואנטי בקטריאליות. טובים לחיזוק מערכת החיסון ונגד אלרגיות. עלי זית מקילים בהצטננות, שפעת, הרפס ומצבים וירליים נוספים.

5. ג'ימנמה (Gymnema). צמח מרפא הודי, המסייע בהורדת סוכר בדם, מעודד את הלבלב לייצר אינסולין. מוריד כולסטרול וטריגליצרידים בסוכרת סוג 2.

6. מלון מר / מומורדיקה. במלון המר קיים חומר בשם צ'רנטין המכונה גם "אינסולין צמחי" מאחר ומבנהו דומה במקצת לאינסולין הבקר.

למאמרים נוספים בנושא נטורופתיה:
נטורופתיה מסייעת לשמור על הבריאות
נטורופתיה תעזור לבעיות פוריות נשיות
נטורופתיה פותרת בעיות פוריות אצל גברים
נטורופתיה, תנו לטבע לרפא
ניקוי רעלים בשיטת נטורופתיה

הימנעות מממתיקים מלאכותיים
כיום אין זה דבר חדש לשמוע על הנזקים של הממתיקים המלאכותיים למיניהם, אך מעבר לכך שאינם בריאים חשוב להבין דבר נוסף לא פחות חשוב: דווקא הם, דווקא מוצרי ה"דיאט" למיניהם, גורמים להשמנה ואינם בריאים לחולי סוכרת.

ההיגיון מאחורי מילים אלה הוא פשוט: כאשר הגוף מרגיש בטעם המתוק התגובה הטבעית שלו היא הפרשת אינסולין על מנת להכניס את הסוכר לתאים. אך מאחר ולא באמת הוכנס סוכר לגוף, נוצרת רמה גבוהה של אינסולין בדם שמחפשת את הסוכר ולא מבינה היכן הוא. רמת אינסולין גבוהה גורמת לפגיעה רב מערכתית בגוף. מצב זה מסוכן בייחוד לבעלי רקע סוכרתי. הממתיקים המלאכותיים בעלי הטעם המתוק שאינם סוכר אמיתי גורמים לשיבוש במנגנון הבקרה של סוכר ועיבודו בגוף.

*הכותבת הינה בעלת קליניקה פרטית, טלפון: 09-7677621

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם איה הוד
נטורופתית מוסמכת Rna, מרצה בנושאי ריפוי טבעי, בעלת קליניקה המתמחה ברפואה טבעית, תזונה, צמחי מרפא, תוספי מזון, רפואה פונקציונלית, אוליגותרפיה, הומוטוקסיקולוגיה, רפואת גוף נפש, EFT ודמיון מודרך.

יועצים בתחום

  • סיגל ברנר- נטורופתיה ורפואה טבעית
    סיגל ברנר- נטורופתיה ורפואה טבעית
    נטורופתית, רפלקסולוגית, אירידולוגית והרבליסטית קלינית. בעלת קליניקה פרטית ברעננה. תחומי טיפול: בעיות עיכול, מחלות מטבוליות, אלרגיות, השמנה, ניקוי רעלים, בעיות הורמונליות, ליווי תזונתי ועוד. ... קרא עוד
  • ד"ר אסנת רזיאל
    ד"ר אסנת רזיאל
    טיפול רב תחומי בהשמנה כירורגית בכירה, מומחית לטיפול רב תחומי בהשמנה והמקימה והמנהלת הרפואית של מלב"י - המרכז לטיפול בהשמנת יתר. תחומי התמחות: שרוול קיבה, מעקף קיבה, מעקף תריסריון, הצרת קיבה עם טבעת... קרא עוד