ניתוח הרזיה, לשיפור התפקוד המיני

השמנת יתר גוררת איתה בעיות רבות לנשים, במיוחד בכל הקשור להריון. ניתוחי הרזיה אותן מבצעות בעיקר נשים יכולים לתת מענה לבעיות אלו. בנוסף, נמצא כי נשים שעברו ניתוח הרזיה דיווחו על שיפור בכל הקשור למיניותן.
ד``ר אסנת רזיאל
| 053-4877813 | 15/08/2010 |
צפיות: 8,618
ניתוחי הרזיה נועדו לעזור לאנשים שהגיעו למשקל קיצוני וכל מאמצי הדיאטה אצלם כשלו. קיימים כיום מספר ניתוחים מודרניים לטיפול בהשמנת יתר ואלה מבוצעים במספרים הולכים ועולים בשנים האחרונות. מרבית מן המנותחים הינן נשים (80%-70%), ומתוכן, אחוז גבוה בגילאי פוריות. חלקן עם נטיה גנטית להשמנה וחלקן שמנו לאחר ההריון ולא הצליחו לרדת.

לעליה בשכיחות השמנת יתר נלווית גם עליה בסיבוכיה כגון סוכרת, עודף שומנים בדם, יתר לחץ דם, דום נשימה בשינה, מחלות לב, כאבי גב תחתון, כאבים במפרקים נושאי משקל, סוגי סרטן מסוימים, דיכאון, בעיות פיריון וסיבוכים נוספים.

למידע נוסף בנושא הרזיה ועוד, היכנסו לפורומים:
פורום דיאטה, תזונה נכונה, הרזיה
פורום תזונה קלינית
פורום השמנת יתר - התמודדות
פורום תמיכה בדיאטה
פורום תזונה בהריון

נשים במצב של השמנת יתר, הנכנסות להריון, חשופות יותר מנשים בעלות משקל תקין לסיכונים בריאותיים רבים, ביניהם: סוכרת הריונית, לחץ דם גבוה בזמן ההריון ורעלת הריון. מצבים אלו שכיחים יותר בכ- 50% אצלן. בקרב נשים הסובלות מעודף משקל קיצוני קיימת גם שכיחות גבוהה יותר של לידות מוקדמות, ניתוחים קיסריים ותחלואה בעת האשפוז.

בקרב תינוקות, שנולדים לנשים הסובלות מעודף משקל, ישנם שיעורים גבוהים יותר של איברים מוגדלים ובעיות מולדות אחרות, כמו גם מצבים רפואיים שיימשכו לכל אורך חייהם. תינוקות אלה בעלי שכיחות גבוהה בהרבה למוות עובר מאוחר, השמנת יתר בילדות, בעיות בגדילה, יותר אשפוזים, פגמים במערכת העצבים ומחלות הנלוות לכך.

נתונים אלה תומכים בעידוד נשים צעירות עם השמנת יתר חולנית לעבור ניתוח הרזיה. אל היתרונות הבריאותיים הרבים הקיימים כתוצאה מהירידה במשקל לאחר ניתוח, מתווספים היתרונות של שיפור פוריות, הריון עם שיעורי סיבוך קטנים יותר, לידות קלות ובטוחות יותר וכן יתרונות ליילודים עצמם. בנוסף, לאחר הרזיה, משתפרות ואף נעלמות לחלוטין המחלות הנילוות להשמנה ומשתפרת איכות החיים של הנשים.

חוקרים בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת בראון בוושינגטון ביקשו לבדוק השפעה אפשרית של ניתוחים בריאטריים על תפקודן המיני של נשים. במסגרת המחקר נבדקו 54 נשים פעילות מינית, בעלות אינדקס מסת הגוף (BMI) ממוצע של 45. הנשים בקבוצת המחקר עברו ניתוחים בריאטריים בשתי שיטות: ניתוח מעקף קיבה וניתוח לפרוסקופי להצרת קיבה. מצבן נמדד לפני הניתוח ולאחריו באמצעות שאלון סטנדרטי, המשמש להערכת תפקוד מיני בנשים.

תוצאות המחקר הוצגו לאחרונה בכנס השנתי של האגודה האמריקאית לניתוחים מטבוליים ובריאטריים. החוקרים דיווחו כי לפני הניתוח נמצא כי 63% מקרב הנשים סבלו מבעיות בתפקוד המיני, עם זאת בחלוף חצי שנה ממועד ניתוח הרזיה 68% מתוכן החלימו מבעיות אלה.

למאמרים נוספים בנושא הרזיה:
לא חייבים לרעוב לצורך הרזיה!
עור מתוח גם לאחר הרזיה
שינויי חיים לאחר ניתוח הרזיה
הדרך להצליח בתהליך הרזיה
הרזיה: גם במהלך חופשה

רוב הנשים דיווחו על שיפור משמעותי בכל ההיבטים של התפקוד המיני, לרבות תשוקה, עוררות, אורגזמה, סיפוק והפחתת כאב במהלך או לאחר קיום יחסי מין. נראה כי השיפור בתפקוד המיני לאחר הניתוח היה מהיר ודרמטי, בלי שום קשר לסוג הניתוח שעברו הנשים. עוד נמצא כי מתקיים מתאם ברור בין שיעור הירידה במשקל לבין השיפור בתפקוד המיני, ככל שהירידה במשקל הייתה משמעותית יותר, כך השתפר בהתאם גם התפקוד המיני.

עם זאת, לדברי החוקרים, יידרש מחקר נוסף, כדי שניתן יהיה להעריך את מידת הקשר בין השיפור בעקבות הניתוח על פני מדדים כגון דימוי הגוף, מחלות הקשורות בהשמנה, מנגנונים הורמונליים ובריאות נפשית, לבין השיפור בתפקוד המיני.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם ד"ר אסנת רזיאל
מומחית לטיפול רב תחומי בהשמנה
טיפול רב תחומי בהשמנה כירורגית בכירה, מומחית לטיפול רב תחומי בהשמנה והמקימה והמנהלת הרפואית של מלב"י - המרכז לטיפול בהשמנת יתר. תחומי התמחות: שרוול קיבה, מעקף קיבה, מעקף תריסריון, הצרת קיבה עם טבעת, ניתוחים חוזרים להרזיה