לידה, עם אפידורל או בלי?

לידה יכולה להיות חוויה לא נעימה המלווה בכאבים רבים, מסיבה זו נשים רבות מבקשות לקבל אפידורל. יחד עם זאת הזרקת אפידורל יכולה להיות בעלת השלכות שליליות על האם ועל התינוק. זכרי, הבחירה בידיך.
איה הוד
מאת איה הוד
| 15/08/2010 |
צפיות: 13,281
נטורופתיה תומכת באפשרות של לידה טבעית, ללא התערבות חיצונית. אך לעיתים קיימים דברים שאינם בשליטתנו ולכן, חשוב להגיע לזמן לידה מוכנים, עם כמה שיותר ידע ועם הבחירה המתאימה לכל אישה והאופי שלה.

קרובת משפחה שלי הודיעה קבל עם ועדה, שהיא במהלך לידה לא מתקרבת ליד אפידורל, לא חשוב כמה זה יכאב. דעתה היתה איתנה לאחר שגיבשה דעה לגבי אפידורל מקריאה וצפייה בהשפעותיו. רגע האמת הגיע ובגרון ניחר היא צווחה בקושי למיילדות את המילה הבודדת שהצליחה להוציא מגרונה: "אפידורל"!

למידע נוסף בנושא לידה ועוד, היכנסי לפורומים:
פורום הריון ולידה
פורום גניקולוגיה - רפואת נשים
פורום אחרי לידה
פורום לידה בבית, לידה טבעית, לידה פעילה
פורום הכנה ללידה, קורס הכנה ללידה

לעומתה, מטופלת וחברה, עם דיעה זהה על אפידורל, הכינה עצמה ללידה (פיזית ונפשית) בעזרת מודעות, נשימות וכניסה למצב "מדיטטיבי". בזמן לידה, במקום לשכב במחלקה ולצווח מכאבים, החליטה לצעוק בחוץ, תוך כדי הליכה ותנועה. כאשר לידה התקדמה, חזרה לחדר לידה. במשך שעות ארוכות, היא כמעט ולא דיברה כדי לא להוציא אנרגיה מיותרת בדיבור, שמרה על כוחותיה, נכנסה עם נשימות לשקט פנימי ומצב של "כאן ולא כאן" בריכוז מלא בתהליך, נעזרה בטיפות הומיאופתיות ובפרחי-באך להרגעה וכך עברה לידה. אחרי לידה שאלתי אותה איך היה. היא סיפרה לי שהכאב היה עצום, אך הנשימות, הכניסה פנימה, הריכוז המחשבה והידיעה שאמה וסבתה עשו זאת לפניה ללא אפידורל עזרו לה.

נשים שילדו בבית סיפרו שהן אהבו את הידיעה שבבית אין להן את האפשרות לקבל אפידורל. מבחינה פסיכולוגית, ידיעה זו גרמה להן להיכנס ל"מוד" שונה והחלטי, מתוך מחשבה שאין דרך אחרת והן צריכות לעבור לידה באופן טבעי.

לידה טבעית היא המומלצת ביותר. נשים רבות שחוו שתי לידות ויותר עם ובלי אפידורל, מספרות שלידה טבעית עדיפה ושההתאוששות היתה הרבה יותר מהירה. אך לעיתים, הצורך הבסיסי האנושי להפסיק כאב, מבלי לחשוב על דבר מעבר לכך, הוא חזק מהכל.

מעבר לסף הכאב, ששונה אצל כל אישה, צריך לזכור שישנם אלמנטים רבים נוספים, פיזיים, נפשיים ומנטאליים, המשפיעים על רמת כאב. למשל, גודל התינוק, תהליך לידה איטי ומתיש במיוחד, סיבוכים בזמן לידה, רמת המתח או הפחד והמצב הנפשי של היולדת, תנוחת לידה ועוד.

לנשים המחליטות מראש על אפידורל, מברכות עליו ואינן מוכנות להתנסות כלל בכאב, הייתי רוצה להמליץ לא להחליט באופן נחרץ. קראו מחקרים, דברו עם נשים אחרות, הקשיבו לעצמכן וזהו מהיכן נובעים הפחדים. אם החלטתכן תישאר בעינה, לפחות זה יהיה ממקום של ידע ולא פעולה "אוטומטית".

מהו אפידורל?
אפידורל הינו חומר מאלחש המונע את תחושת הכאב והצירים. מקור השם אפידורל אינו החומר עצמו, אלא המקום האנטומי בעמוד השדרה אליו מזריקים את החומר הנקרא "החלל האפידוראלי", זהו אזור המכיל את נוזל המוח ואת חוט השדרה. החלל האפידוראלי מאוד דק, לכן צריך מרדים עם ידיים מיומנות ואסור לזוז בזמן ההזרקה על מנת להזריק למקום המדויק והנכון.

אפידורל מרדים את החצי התחתון של הגוף הכולל את הגפיים התחתונות ואת העצבים המובילים אל האגן והרחם. לא רק שאין תחושה באזור זה, אלא גם אין יכולת תנועתית למשך הלידה.

אם תחליטי לקבל אפידורל, תצטרכי לחתום על טופס מיוחד בו את מאשרת זאת. בטופס תמצאי גם את כל רשימת הסיכונים ותופעות הלוואי האפשריות כתוצאה מזריקה אפידוראלית. קיימת הסכמה בקרב רופאים שלא להזריק אפידורל לפני שמתחילה לידה פעילה, אך עדיין קיים ויכוח לגבי הזמן הנכון להזריק.

דיעה אחת טוענת, שיש להזריק אפידורל רק לאחר פתיחה של שלושה עד חמישה סנטימטרים כדי שהאפידורל לא יעכב את הלידה. לעיתים עבור יולדת שהחליטה על אפידורל, ההמתנה הזאת היא כמו נצח. הדיעה השנייה טוענת, שההזרקה תעשה החל מהרגע שבו מתחילים הכאבים. בדרך כלל נהוג להזריק לאחר פתיחה של ‏ארבעה סנטימטרים בצוואר הרחם, או במידה ורמת הכאב בלתי נסבלת. במידה והפתיחה כמעט מלאה והלידה עומדת להסתיים, לא ניתן לבצע זריקת אפידורל מאחר ולוקח זמן להכין ולבצע את הפרוצדורה ולחומר עצמו לוקח זמן להתחיל את השפעתו.

ההרדמה האפידוראלית נעשית בכמה שלבים וכל הסיפור לא אמור לקחת יותר מ 15-10 דקות. כדי למנוע ירידה בלחץ דם של היולדת מחברים אינפוזיית נוזלים לווריד. המרדים בודק את מבנה גב היולדת ומחפש אחר מקום מתאים להחדרת המחט. האישה נשכבת בתנוחה עוברית על צידה, נעשה חיטוי מקומי של האזור בגב, מוזרקת זריקת הרדמה מקומית תת-עורית, עם מחט דקיקה מאוד וכמעט בלתי מורגשת, ‏באזור אליו יוזרק אפידורל. זריקת ‏אפידורל לא אמורה לכאוב, אך נשים רבות מספרות שחוו כאב במהלך הזריקה. בזמן הזרקת האפידורל אסור ליולדת לזוז.‏ הרופא מחבר במקום המחט קטטר (צינורית דקה) שמאפשר ‏להוסיף עוד אפידורל במידה שיהיה צורך ללא דקירה מיותרת נוספת של המחט.

מסיום ההזרקה לוקח כ-10 דקות ‏לערך לאפידורל להתחיל את השפעתו הנמשכת כשעה עד שעה וחצי למינון אחד. אם לידה מתמשכת, מוסיפים דרך הקטטר מנה נוספת באופן ידני או באמצעות ‏משאבה שתוכנתה לעשות זאת בערך כל שעה באופן אוטומטי.

אפידורל לא מומלץ במקרים הבאים:
1. נשים עם בעיות מבניות ו/או עיוותים בגב ובעמוד השדרה.

2. לסובלות מפריחה, דלקת או זיהום עורי בגב, פצעים על הגב.

3. בעבר שללו אפידורל למי שהיה קעקוע באזור מפחד של החדרת העופרת לתוך הגוף. אך היום אין עם זה בעיה.

4. נשים עם טרומבוציטופניה, מיעוט טסיות דם ועקב כך רמת קרישה נמוכה בדם.

5. נשים הנוטלת תרופות נוגדות קרישה, כולל אספירין ולא עשו הפסקה לפחות שבוע לפני לידה. ביצוע הרדמה ‏אפידוראלית בקרב נשים הנוטלות אספירין עלול לגרום ‏לדימום בעמוד השדרה ולהוביל לנזק בלתי הפיך.

6. נשים עם אלרגיה לחומר ההרדמה.

7. נשים הסובלות ממחלות של מערכת העצבים.

8. נשים המגיעות במצב קיצוני של חוסר נוזלים.

אפידורל, חסרונות ותופעות לוואי
1. ירידה בלחץ הדם ובעקבות זאת, תחושה לא נעימה וחולשה. הזרקת האפידורל גורמת להרפיה של שרירי דופן כלי הדם.

2. עלול להיווצר מצב של הרדמה חלקית בלבד, או בצד אחד של הגוף.

3. יתכן מצב של רעד בלתי רצוני, צמרמורת.

4. היולדת מוגבלת ביכולתה להתנועע. אישה בתהליך הלידה מרגישה צורך לשינוי תנוחות בתהליך. הדינאמיות הזו והיכולת לנוע חשובות. עם זריקת אפידורל הלידה הופכת לפסיבית.

5. הצירים עלולים להיחלש בעקבות הזרקת אפידורל ויתכן שיהיה צורך במתן חומר זירוז (פיטוצין), שעלול להשפיע על דופק העובר.

6. יולדת שקיבלה אפידורל אינה מרגישה בצורך ללחוץ, או אינה מצליחה ללחוץ כמו שצריך. מצב זה עלול לגרום לעובר לשהות זמן רב מידי בתעלת לידה ולהוביל לצורך בהתערבות בלידת ואקום או מלקחיים.

7. לאחר הזרקת אפידורל יכולים להיות כאבי ראש עזים.

8. תיתכן הרגשת כאבים או רגישות באזור ההזרקה, גם שנים לאחר לידה.

9. פעולת ההזרקה ‏דורשת מיומנות גבוהה. הזרקה למקום ‏הלא נכון עלולה לגרום לסיבוך קשה ואף לשיתוק פלג גוף תחתון.

10. ישנם מקרים בהם הרופא המרדים לא מצליח לחדור לחלל ‏האפידוראלי ואז או שנעשה ניסיון שני במקום אחר בגב התחתון או שלא ניתן לבצע את ההרדמה כלל.

11. אפידורל עלול לגרום לכאבי גב מתמשכים אחרי לידה, לאיבוד תחושה בדריכה על כפות רגליים, לאיבוד תחושה בירך ובאזורים נוספים בפלג גוף תחתון.

12. חוסר יכולת לרוקן את שלפוחית השתן. בדרך כלל מתמודדים עם מצב זה על ידי שימוש בקטטר.

13. אפידורל עלול לגרום לתחושת ניתוק ובלבול ולנתק את האם מהתינוק ברגע הכי קריטי.

14. נשים מדווחות שההתאוששות לאחר אפידורל קשה יותר מאשר לידה ללא אפידורל ושלעיתים, השפעת האפידורל מתפוגגת וחוזרים להרגיש בבת אחת כאבים.
<@ --- IMG_2 --- @>
אפידורל והנקה
מחקר אוסטרלי שנערך לאחרונה ובדק 1,280 נשים, הראה בעיות בהנקה בעקבות השימוש באפידורל. נשים שהשתמשו באפידורל במהלך לידה, נתקלו יותר בבעיה להניק בימים הראשונים לאחר לידה, בהשוואה לנשים שלא השתמשו במשככי כאבים בכלל. נשים שילדו עם אפידורל היו בעלות סיכון הגבוה פי שניים להפסיק את ההנקה אחרי פחות מחצי שנה. למעלה מ- 70% מהנשים שילדו ללא משככי כאבים הניקו במשך חצי שנה לעומת 50% מהנשים שקיבלו אפידורל או פיטוצין בלידה. החוקרים שיערו שהגורם לכך הינו מרכיב הפנטניל הנמצא באפידורל.

בכל אישה טמון הידע המכין אותה לקראת לידה. הגוף והטבע חכמים מספיק כדי לדעת מה לעשות בכל שלב ואיך לסייע לאם להתמודד עם הכאב. נשים רבות מכנות את האפידורל "סם הפלא" ולא מפסיקות לשבח אותו. תשאלו כל רופא מרדים, כמה פעמים ביום הוא שומע יולדות משתפות אותו בשמחתן על ההמצאה המופלאה הזו ועל כמה הן אסירות תודה על החומר. אך ככל שעובר הזמן, יותר ויותר עדויות קשות על תופעות לוואי ועל סכנת חיים, שוברות את מחסום השמחה.

למאמרים נוספים בנושא אפידורל ועוד:
אפידורל - פחות מסוכן ממה שנדמה לך
אפידורל? בעלך מעדיף שתלדי בלי
אפידורל - לעשות תוכנית לידה
בצער תלדי בנים, או שתקחי אפידורל?
"לתת ליולדת אפידורל כשהיא מבקשת"

האפידורל אינו חומר הרדמה מקומי, כפי שכולם חושבים. השפעתו היא על מערכות רבות בגוף. הוא עלול לפגוע בקצב הלב, בפעילות הריאות, לגרום להתרחבות או התכווצות של כלי הנשימה וכתוצאה מכך לתגובות אלרגיות קשות. איני מציעה להעלימו מחדרי היולדות, אך כן לשקול את הבעד ונגד הפרטיים שלכן ואז להחליט.

התפתחות העולם המערבי פגעה אנושות בביטחון של נשים בגופן וביכולת שלהן ללדת באופן טבעי. הכאב בלידה הפך למשהו מאיים ונוראי שצריך להכחידו ושאישה לא יכולה לעמוד בו. התערבויות רפואיות לא הכרחיות בלידה, כולל אפידורל, לוקחות מנשים את ההזדמנות לגדול, לצמוח ולהתפתח בכל מובן מתהליך הלידה שכל כך מחבר את האישה לגופה ומהותה. זוהי מתנה יקרה שניתנה לנו ואנו פוסחים עליה בהינד עפעף. זכרי, אפשר גם אחרת וההחלטה תמיד תישאר שלך.

*הכותבת הינה בעלת קליניקה פרטית, טלפון: 09-7677621

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם איה הוד
נטורופתית מוסמכת Rna, מרצה בנושאי ריפוי טבעי, בעלת קליניקה המתמחה ברפואה טבעית, תזונה, צמחי מרפא, תוספי מזון, רפואה פונקציונלית, אוליגותרפיה, הומוטוקסיקולוגיה, רפואת גוף נפש, EFT ודמיון מודרך.