פציעות ספורט בכף הרגל, כדאי לדעת

רצים או רוכבים נתקלים לא אחת במקרה של פציעות ספורט בכף הרגל. כדי להבין כיצד לטפל במקרה של פציעות ספורט יש קודם כל להבין את מבנה כף הרגל ואת פעולתה.
ד``ר שמי שגיב
| 27/07/2010 |
צפיות: 10,756
פציעות ספורט בכף הרגל בקרב רצים ורוכבים הינן שכיחות ביותר, בין אם אלו פציעות ספורט חבלתיות או פציעות ספורט על רקע שחיקה ומאמץ יתר. כף הרגל מהווה את בסיס התמיכה לגופנו ובכך משפיעה על היציבה. כף הרגל הינה החוליה התחתונה בשרשרת קינמטית סגורה, כך שכל כוח המופעל על הרגל משפיע על כל מפרקי ושרירי הגוף. כף הרגל סופגת זעזועים הנאמדים באלפי טונות במהלך ריצה.

כפות רגלינו נתונות תחת עומסים כבירים ותפקודם ישפיע על היציבה ועל התפקוד הביומכאני של כל מערכת השריר והשלד. בכדי שנוכל להבין כיצד מתפתחות פציעות בכף הרגל, ראשית יש להבין ולהעריך את מבנה ותפקוד כף הרגל.

למידע נוסף בנושא פציעות ספורט ועוד, היכנסו לפורומי
פורום פיזיותרפיה
פורום ניתוחי גב, כאבי גב, עמוד שדרה
פורום בעיות מפרקים, החלפת מפרק, בעיות ברכיים
פורום שיקום פציעות ספורט, שיקום אורטופדי
פורום רפואת ספורט

כף הרגל בנויה מ- 28 עצמות המחוברות דרך 35 מפרקים. המבנה הארכיטקטוני של עצמות כף הרגל יוצר שלוש קשתות פונקציונאליות: קשת אורכית מדיאלית(פנימית), קשת אורכית לטרלית (חיצונית) וקשת רוחבית. בזמן הליכה וריצה קשתות כף הרגל קורסות ובכך מאפשרות ספיגת זעזועים. הרצועה הפלנטארית (plantar fascia) משמשת כמיתר, כמו מיתר קשת, הנמתח בעת קריסת הקשת ותורם לתהליך ספיגת הזעזועים. אנרגיה זו מוחזרת אל הרגל בזמן תהליך הדחיפה.

29 שרירים מפעילים את כף הרגל, כאשר 11 שרירים (אקסטרינים) נמצאים מחוץ לכף הרגל ו-18 שרירים (אינטרינזים) בתוך כף הרגל. השרירים האקסטרינזים הם אלו האחראים לתנועות כף הרגל, ואילו השרירים האינטרינזים אינם פעילים ומתנוונים בשימוש בנעליים. כמו כן, עשרות רצועות רותמות את עצמות כף הרגל ומספקות יציבות דינאמית לכף הרגל. שרירי כף הרגל מלבד היותם חלק חשוב ביצור כוחות הדחיפה, מהווים מרכיב חשוב ביכולת כף הרגל לבלום זעזועים.

כף הרגל הינה החוליה התחתונה בשרשרת קינמטית סגורה. זאת אומרת שכל לחץ המופעל על כף הרגל ישפיע על שאר החוליות בשרשרת: ברך, ירך, עמוד שדרה ועד הראש. לכן, במקרה של פציעות ספורט ולא משנה היכן הפציעה, בעיקר בקרב רצים, תמיד יש לבדוק את כף הרגל.

בזמן צעידה וריצה תפקידי כף הרגל הם: לשאת את משקל גופנו, לבלום זעזועים ולאפשר העברת כוחות הדחיפה כנגד הקרקע על מנת לקדם את גופנו קדימה. דרישות אלו בעצם מנוגדות אחת לשנייה, בשלב הראשון של בלימת הזעזועים הרגל הופכת למבנה גמיש ובשלב הדחיפה, כף הרגל משנה את המבנה והופכת למבנה קשיח.

יכולת כף הרגל לאפשר ניגודיות זו, טמונה במערך האנטומי הביומכאני של כף הרגל. המבנה הקשתי של כף הרגל הוא זה שמקנה לכף הרגל יכולת זו. קשת מצד אחד הינו מבנה הנדסי מאוד יציב אך מצד שני גם יכול לקרוס בקלות. מה שמחזיק מבנה קשתי זה אבן הטריז, שינוי במצב אבן זו יגדיר את יציבות הקשת. כך גם בכף הרגל, עצם ה- talus היא עצם הטריז של קשת כף הרגל. שינוי במצב עצם זו יגדיר אם הקשת תהייה גמישה או נוקשה.

בשלב בלימת הזעזועים הנקרא פרונציה (pronation) עצם ה- talus משנה את מיקומה ובכך גורמת לקריסת הקשת. בתהליך זה, כמו בקפיצי מרכב של רכב, כף הרגל מתגמשת ובולמת את זעזועי הנחיתה. מנגנון זה חשוב לא רק לצורך בלימת זעזועים אלה גם כדי לאפשר לכף הרגל להתאים עצמה לשינויים במבנה הקרקע, בעיקר כשהולכים יחפים. בנוסף, בזמן קריסת הקשת כף הרגל גם מתארכת, לכן לאלו עם נטייה להשטחת יתר של הקשת יש לדאוג לנעל קצת יותר גדולה.

כפי שהוסבר קודם, כף הרגל הינה החוליה התחתונה בשרשרת קינמטית סגורה ולכן ההשלכות של קריסת הקשת הינן מערכתיות. עצם השוק מסתובבת פנימה ובכך משחררת את הברך ממצב נעילה וגורמת לכיפופה. עצם הירך גם היא מסתובבת פנימה וגורמת למפרק הירך להתכופף. כיפוף הקרסול, הברך והירך תורמים אף הם לתהליך בלימת הזעזועים. האגן נוטה הצידה וחוליות עמוד השדרה מתפתלות. אלו הן פעולות שרשרת תקינות כתגובה לכוחות הקרקע המועברות מכף הרגל אל גופנו.
<@ --- IMG_2 --- @>
מהרגע שמרכז כובד הגוף התקדם מעבר לכף הרגל שנמצאת על הקרקע כל התהליך משנה כיוון וצורה. בשלב הדחיפה כף הרגל הופכת ממבנה גמיש למבנה קשיח, מצב זה גם נקרא סופינציה. קשיחות כף הרגל נחוצה ביותר וזאת על מנת לאפשר העברת כוחות הדחיפה כנגד הקרקע. כי אם לא כן, אזי יעילות הריצה תפגע ביותר, ומעבר לכך, זהו הבסיס למרבית פציעות ספורט בגפיים התחתונות. שוב, מרבית פציעות ספורט לא מתרחשות בזמן הנחיתה אלא בשל אי יכולת כף הרגל להתקשח, או מה שנקרא יתר פרונציה (Hyper pronation). דחיפה כנגד הקרקע בזמן שהרגל נמצאת בפרונציה, התגמשות, לא אפשרית ביעילות וחלק לא מבוטל של כוח הדחיפה מתבזבז. דחיפת הרגל כנגד הקרקע, כשהרגל עדיין גמישה, מעבירה את הלחץ אל הרקמות הרכות: שרירים, גידים ורצועות וכשהלחץ מצטבר אנו חשים את הפציעה.

למאמרים נוספים בנושא פציעות ספורט:
כך תמנעו פציעות ספורט
מנעו פציעות ספורט עקב ריצה
בפציעות ספורט טפלו אצל רופא ספורט
פציעות ספורט: סממנים וטיפול
פציעות ספורט: זמן טוב לעשות חשבון נפש

התקשחות כף הרגל מתאפשרת על ידי סיבוב הירך החוצה. שינוי בסיבוב הירך מתרחש עקב התקדמות הרגל הנגדית, שבאוויר, קדימה. נניח שכף רגל ימין על הקרקע ורגל שמאל נעה קדימה. במצב זה האגן מסתובב בכיוון השעון (במבט על) מה שגורם לרגל ימין להסתובב החוצה (בכיוון השעון). סיבוב הירך החוצה מיישר את מפרק הירך והברך ובכך מתחיל את תנועת הדחיפה. עצם השוק אף היא מתחילה להסתובב החוצה ובכך מסיטה את עצם הטריז (talus) של כף הרגל שגורמת לקשת להתרומם. התרוממות הקשת גורמת להתקשחות כף הרגל. כשכף הרגל קשיחה יעילות הדחיפה ויכולת העברת הכוחות יותר יעילה.

הביומכאניקה של כף הרגל והשלכותיה על תפקוד הגפיים התחתונות מקלות על הבנת השאלה כיצד מתרחשות פציעות ספורט בכף הרגל ומה ניתן לעשות בנושא.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

 • ד"ר איל יעקבי
  ד"ר איל יעקבי
  כירורגיה אורתופדית תחומי טיפול: טראומה אורתופדית, שברים מורכבים, שברי צוואר, רפואת ספורט, עמוד שדרה ועוד... קרא עוד
 • ד"ר איתמר בוצר
  ד"ר איתמר בוצר
  אורטופד ספורט ומנתח תחומי טיפול: פגיעות סחוס, פריקת כתף, קרע במיניסקוס, קרעים של הלברום, קרע ברצועה הצולבת, קרעים בגידי השרוול המסובב ועוד... קרא עוד
 • פיזיוקליק
  פיזיוקליק
  פורטל פיזיותרפיסטים מומחים פיזיוקליק הינו פורטל יחיד מסוגו לחיפוש מדויק וספציפי של פיזיותרפיסטים מטפלים מכל רחבי הארץ. מטרת הפלטפורמה לקשר בין הפציינט לפיזיותרפיסט המטפל בתחום הכאב הספציפי ממנו סו... קרא עוד
 • ד"ר אלן ענר
  ד"ר אלן ענר
  חוו"ד אורתופדיות משפטיות בדיקה על-קולית ( אולטרה-סאונד) פרקי ירכיים תינוקות. איבחון וטיפול של מחלות אורתופדיות מגיל 0 ועד גיל 18. פגיעות ספורט אצל ילדים ומתבגרים ... קרא עוד
 • ד"ר מרים מייזל
  ד"ר מרים מייזל
  אורחות חיים, רפואת משפחה ד"ר מייזל היא מומחית ברפואת משפחה ובעלת רישיון לעסוק בהיפנוזה רפואית. דוגלת בתזונה בריאה. בשנת 2018, חיברה ד"ר מייזל פרק בספר לימוד לרופאים. פרק זה עוסק במחקרים שמביעים... קרא עוד

אולי יעניין אותך גם

פציעת מאמץ חוזרני: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 15/07/2019 |
צפיות: 62
פציעת מאמץ חוזרני היא פגיעה בשריר או בגיד שמתרחשת עקב מאמץ חריג. התאמת סביבת העבודה ושמירה על יציבה נכונה ימנעו את הפציעה ואת הנזק שהיא גורמת
קרא עוד
טונוס שריר נמוך: גורמים ודרכי טיפול בהיפוטוניה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 07/07/2019 |
צפיות: 174
היפוטוניה היא חולשה של טונוס השריר אשר באה לידי ביטוי בעיכובי התפתחות מוטוריים אצל תינוקות ואצל פעוטות
קרא עוד
כיצד למנוע פציעות במשחק כדורשת?
ד"ר עדי מור
| 25/06/2019 |
צפיות: 780
פציעות בכף היד ובאצבעות נחשבות לנפוצות בקרב שחקניות כדורשת, ומספרן עולה משנה לשנה. כמה סוגי פציעות קיימות? מהן דרכי הטיפול? וכיצד נגרמת פציעה מסוג זה?
קרא עוד
שין ספלינט: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 24/06/2019 |
צפיות: 268
שין ספלינט הוא כאב הנגרם מלחץ ומעומס על עצם השוקה. מנוחה והפסקת הפעילות יימנעו החמרה של המצב
קרא עוד
קיפוזיס: גורמים ודרכי טיפול בגיבנת
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 23/06/2019 |
צפיות: 335
גיבנת היא בליטה בגב העליון אשר יכולה להיגרם בגלל מגוון סיבות, כמו יציבה לקויה, גידולים בעמוד השדרה ואוסטאופורוזיס
קרא עוד
שבר בצוואר הירך בגיל השלישי
ד"ר איל יעקבי
| 16/06/2019 |
צפיות: 635
אחוז גבוה של אנשים מקרב אוכלוסיית הגיל השלישי סובלים משבר בצוואר הירך. שבר מסוג זה פוגע קשות באיכות החיים ובתוחלת החיים של מטופלים בגיל זה. מה הוא השילוב הנחוץ לקבלת הטיפול היעיל ביותר? וכיצד קשורה לכל זה מחלת האוסטאופורוזיס?
קרא עוד
פיזיותרפיה לכאבי גב עליון
פיזיוקליק
| 10/06/2019 |
צפיות: 854
אנשים רבים סובלים מכאבי גב עליון כתוצאה מאורח החיים המודרני, ישיבה לא נכונה ויציבה כפופה. מהן הסיבות לכאב זה? איזה קשר קיים בין האנטומיה הטבעית של האדם להופעת כאבים בגב העליון? ואילו תרגילי פיזיותרפיה יסייעו בהפחתת כאבים אלו?
קרא עוד
תסמונת הצביטה בכתף: תסמינים, גורמים ותרגילי פיזיותרפיה
פיזיוקליק
| 16/05/2019 |
צפיות: 813
אתם חשים כאב הדומה לצביטה באזור הכתף בעת הרמת היד כלפי מעלה? אתם לא מדמיינים. הכאב החד הזה הוא חלק מתסמונת הצביטה בכתף. מה הגורמים לתסמונת? מה הם דרכי הטיפול? וכיצד פיזיותרפיה מסייעת לשיפור הבעיה הרפואית?
קרא עוד
פיזיותרפיה לטיפול בוורטיגו
פיזיוקליק
| 28/04/2019 |
צפיות: 982
האם הרגשתם לאחרונה שכל העולם מסתובב לכם? שאתם לא מסוגלים לשמור על שיווי המשקל שלכם? אולי אתם סובלים מוורטיגו. תרגילי פיזיותרפיה הם אחד מהפתרונות היעילים ביותר לטיפול ומניעת התקפים אלו. מה כולל הליך השיקום? כיצד פועל כל תרגיל? ואילו תרגילים יש לבצע בבית?
קרא עוד
כיצד פותרים כאבים לאחר ניתוח?
ד"ר אלון מרגלית
| 17/04/2019 |
צפיות: 1,081
לאחר כל הליך כירורגי באשר הוא מגיע כאב. הכאב הפיזי עלול לגרום לסבל נפשי. שני גורמים אלו יכולים לעכב את הליך ההחלמה. מדוע אסורה מנוחה מלאה? כיצד בונים תכנית שיקום מדויקת? ומה חשיבות השינה להליך?
קרא עוד