רפואה משלימה: טיפול טבעי במחלת קנדידה

מחלת קנדידה הינה תוצאה של גידול מואץ של פטריית קנדידה בגוף , עקב היחלשות מערכת החיסון ועוד. במקרה של מחלת קנדידה, רפואה משלימה ממליצה על טיפול תזונתי, טבעי ומהיר שימנע ממנה להפוך לכרונית.
מאת ד"ר יעל טוקצ'ינסקי
| 14/06/2010 |
צפיות: 11,142
קנדידה הינן למעשה משפחה של 150 סוגי פטריות שמרים. הפטריות הללו גורמות למחלת קנדידה. לפי נתונים סטטיסטיים בארה"ב, כמות ההידבקויות במחלת קנדידה בארה"ב גדלה פי חמישה בין השנים 1980 - 1990. ב-1990 קנדידה היתה במקום הרביעי מבין כל גורמי המחלה שבודדו במשטחי דם במחלקות לטיפול נמרץ בארה"ב. קנדידה מהווה גם כ-85% מהזיהומים שלאחר ניתוח.

הפטריה הספציפית שאחראית לרוב מקרי מחלת קנדידה הינה עמידה במיוחד – היא מסוגלת לחיות לא רק בריריות, אלא גם על פני העור ובסביבה החיצונית, היא יכולה להישמר בצורה מיובשת במשך מספר שנים ולצמוח אם ייווצרו תנאים מתאימים ואף מסוגלת להתקיים במשך זמן ממושך במזונות שונים (כדוגמת חמוצים, מיצים, יוגורטים וכו'). עם זאת, קנדידה אינה שורדת אחרי הרתחה של מספר דקות רצופות או תחת השפעת מספר חומרים כימיים. פטריה זו הינה חלק מהפלורה הנורמלית של הפה, הנרתיק והמעי הגס.

למידע נוסף בנושא קנדידה ועוד, היכנסו לפורומים:
פורום רפואה משלימה, רפואה אלטרנטיבית
פורום צמחי מרפא
פורום כאב ורפואה סינית
פורום גוף נפש, רפואת גוף נפש
פורום רפואה סינית

כאשר פטריית קנדידה יוצאת מאיזון והופכת לגורם מחלה, היא פוגעת בדופן המעיים והדבר גורם להחדרת רעלים של הפטרייה וכן חלקיקי מזון בלתי מעוכלים אל תוך הדם. הדבר גורם להרבה תסמינים פסיכוגניים ופיזיים גם יחד. את תסמיני קנדידה ניתן לחלק למספר קבוצות עיקריות:

תסמינים נפשיים:

דיכאון, עצבנות, ירידה בקשב וריכוז, בעיות זיכרון, רגזנות.

תסמיני מערכת העיכול:

כאבי בטן, נפיחות בבטן, גזים, שלשולים או עצירות, כמיהה למתוק, סדקים ופצעים בפינות ובחלל הפה, כאבים וחוסר נוחות בזמן אכילה, שכבה לבנה על הלשון, קשיי עיכול, גיהוקים, עליה בלתי מוסברת במשקל, קושי לרדת במשקל ועוד. קנדידה גורמת ל-17% מכלל כיבי הקיבה והתריסריון ונמצאת ב-35% מכלל מקרי הקוליטיס ומחלות קרוהן.

תסמיני מערכת המין:

קולפיטיס, אין אונות, עקרות נשית, כאבי באזור האגן, תסונת קדם וסתית, מחזור לא סדיר ועוד.

תסמינים כלליים:

כאבי ראש, כאבי פרקים, סינוסיטיס, ציסטיטיס, עייפות כרונית, ישנוניות, אלרגיות, בעיות עור, בעיות ציפורניים, התקפי שיעול, ליחה, שינוי קול, אבסצסים בחלל הבטן ובאיברים הפנימיים: טחול, לבלב, כבד, צריבה בזמן מתן שתן, דלקות אוזניים, דלקות גרון ועוד. קנדידה נמצאת ב-50% מכלל מקרי הפיברומיאלגיה ובמקרים קשים קנדידה פוגעת בשסתומי הלב ומעטפות המוחית.

ואולם, בעת אבחון קנדידה, אין להסתמך על הסימפטומים בלבד. קנדידה היא חלק מפלורת הגוף אצל רוב האנשים, אבל לא כל אדם שיש לו קנדידה סובל מתסמינים כלשהם. אנשים עם מערכת חיסונית חזקה לא מפתחים מחלת קנדידה למרות שנדבקו בפטריה. במערכת הנשית, יש להבדיל בין קולפיטיס שנגרם ע"י קנדידה לבין קולפיטיס כתוצאה מווגינוזיס חיידקי, הרפס, טריכומונוזיס, כלמידוזיס, אוראפלסמוזיס, מיקופלזמוזיס וזיבה.

בשנים האחרונות קנדידה הפכה למחלה מאוד נפוצה, ממש במימדי מגפה. זאת, כנראה, בגלל מערכת חיסונית ירודה בקרב האוכלוסייה, כתוצאה ממגוון גורמים כדוגמת זיהום סביבתי, שימוש באנטיביוטיקה ללא שיקום הפלורה הנורמאלית לאחר מכן, חיסונים, תזונה לא נכונה ועוד.

על מנת לאבחן קנדידה יש לערוך בדיקות מיקרוביולוגיות של צואה, שתן, דם, עור או לעשות בדיקה אירידיולוגית (אבחון בעזרת בדיקה של רשתית העין). נוכחות קנדידה בגוף גורמת לשינוי מיוחד של קשתית העין ומאפשר לא רק אבחון מהיר ובטוח אלא גם את היכולת להעריך את חומרתה.

בקבוצת סיכון ללקות במחלת קנדידה ניתן למצוא נשים הנוטלות גלולות ותרופות הורמונאליות אחרות, אנשים שחווים שינויים הורמונאליים, מי שסובל מבעיות חילוף חומרים, אנשים אחרי שימוש באנטיביוקטיקה, אנשים בעלי מערכת חיסון חלשה, אנשים הסובלים ממתח ממושך, תזונה לקויה לאורך זמן, התגוררות באזור עם זיהום אוויר מוגבר ועוד.

נהוג להבדיל בין קנדידה חיצונית לפנימית. קנדידה חיצונית מתפתחת לרוב אצל אנשים בעלי עודף משקל וכן אצל חולי סכרת. היא מתבטאת בפריחה מגרדת או ארוזיות העור, בדרך כלל בקיפולי העור ובמקומות אחרים בעלי סביבה טובה להתפתחות הפטרייה, כגון פינות הפה, איזור המפשעה, מתחת לציפורניים, מתחת לשדיים אצל נשים וכד'.

קנדידה פנימית הינה פגיעת הפטרייה באיברים הפנימיים. יכולה להיות קנדידה של איבר בודד או קנדידה מערכתית של מערכת העיכול, מערכת הנשימה, מערכת המין והשתן, לבסוף, ישנה גם קנדידה רב-מערכתית בפוגעת בכמה מערכות במקביל.

קנדידה נחשבת למחלה מדבקת. היא מועברת דרך האוויר, במערכת המין והשתן ועוד. מעריכים, שב-30%-40% מבין מקרים הידבקות נעשית דרך יחסי אישות עם אדם חולה נשא. חשוב לציין כי אצל נשאי קנדידה אין תסמינים כלל. לעומת זאת, אצל חולים בצורה אקוטית המחלה מתבטאת בתסמינים חריפים ביותר.
<@ --- IMG_2 --- @>
בהיעדר טיפול נכון, קנדידה הופכת מהר מאוד למחלה כרונית, המסוגלת להימשך שנים רבות ולגרום לאובדן איכות חיים. טיפול במחלת קנדידה חייב להיעשות בליווי איש מקצוע וכולל דיאטה להשמדת קנדידה, שימוש בתוספי תזונה, הומאופתיה או צמחי מרפא, חיזוק מערכת החיסון של המטופל וניקוי גופו. טיפול לא נכון ו/או טיפול שלא הסתיים יהפכו את המחלה לכרונית ויקשו על הטיפול בה.

על מנת להימנע ממחלת קנדידה, פעלו לפי העצות הבאות:


אל תאכלו מזון מזוקק (מוצרי קמח לבן, סוכר לבן ואורז לבן).

תחשבו פעמיים לפני שאתם לוקחים אנטיביוטיקה, טיפול הורמונאלי או כימותרפיה.

תבדקו מוצרי מזון לפני שאתם משתמשים בהם ואל תשתמשו במזון נגוע בעובש.

נקו ושטפו את הירקות היטב.

שמרו את הירקות במקרר לאחר השטיפה.

קנו כמויות קטנות של מזון ואל תשמרו מזון במשך זמן רב.

למאמרים נוספים בנושא קנדידה ועוד:
מהי קנדידה ואיך רפואה משלימה נלחמת בה?
טיפול נגד קנדידה בעזרת נטורופתיה
קנדידה. מגיפת העולם המערבי
רפואה משלימה ממליצה: נרות הופי
רפואה משלימה: הפתרון לתסמונת מעי רגיז

העדיפו מיצים טריים. אל תשמרו את המיצים אלא שתו אותם מיד אחרי הסחיטה.

אל תשמרו מזונות הנוטים לתסיסה.

הימנעו מלהשתמש בתוספים המכילים שמרים.

שמרו על תזונה נכונה ומאוזנת.

שמרו על פלורה נורמאלית של הגוף.

אם אחד מבני הזוג נמצא נגוע בקנדידה, מומלץ טיפול גם לבן הזוג השני.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

בעיות שינה? קנאביס יפתור את הבעיה
מאת מערכת BeOK
| 11/01/2018 |
צפיות: 116
נדודי שינה יכולים להיות סיוט ומחסור בשעות שינה משפיע על הגוף ועל הנפש כאחד. במקרים אלה קנאביס יכול לסייע, הוא מקנה תחושת רגיעה ומאפשר הירדמות מהירה ושינה עמוקה
קרא עוד
תה סרפד: יתרונות בריאותיים ותופעות לוואי
מאת מערכת BeOK
| 02/01/2018 |
צפיות: 208
לתה סרפד סגולות רפואיות רבות, הוא שומר על בריאות הכליות, יעיל נגד בעיות עיכול ואף מרפא פצעים וצלקות בעור
קרא עוד
טיפול נטורופתי בדכדוך חורף
אפרוריות החורף והחושך המוקדם יכולים לגרום לתופעה המכונה "דכדוך חורף". טיפול נטורופתי יכול לעזור מהסובלים מהמצב להיפטר מהתסמינים עד בוא האביב
קרא עוד
טיפולים טבעיים לדלקת אוזניים אצל ילדים
מאת מערכת BeOK
| 26/12/2017 |
צפיות: 113
הטיפול בדלקות אוזניים אצל תינוקות לא מחייב נטילת אנטיביוטיקה. במקום אפשר להשתמש בטיפות טבעיות, להניח רטייה חמה ולצרוך הרבה נוזלים
קרא עוד
פתרונות טבעיים לנשירת שיער אצל גברים
מאת מערכת BeOK
| 07/12/2017 |
צפיות: 220
גברים רבים סובלים מנשירת שיער ומהתקרחות בגיל מוקדם, תרופות טבעיות כמו חומץ, חלב קוקוס ואצות נורי מחזקות את זקיק השערה ומונעות את הנשירה
קרא עוד
תה לבן: למניעת סרטן ולהורדה במשקל
מאת מערכת BeOK
| 30/11/2017 |
צפיות: 320
לתה לבן סגולות בריאותיות רבות, הוא מונע הזדקנות של העור, מפחית את הסיכויים ללקות במחלות לב ומחזק את מערכת החיסון
קרא עוד
טיפול אלטרנטיבי בהפרעות קשב
הפרעות קשב וריכוז הן תופעה שכיחה והיא משפיעה במיוחד על ילדים. אבחון אירידולוגי וטיפול נטורופתי מהווים תחליף טבעי לכדורים הכימיים
קרא עוד
מנצחים את הגנטיקה – שומרים על הזיכרון
בעיית זיכרון היא תופעה מוכרת אשר הופכת לחמורה יותר ויותר עם הגיל. תזונה טבעית ומותאמת אישית יכולה לעכב את התהליך
קרא עוד
טיפולים טבעיים לצריבה בפי הטבעת
מאת מערכת BeOK
| 16/10/2017 |
צפיות: 458
צריבה וגירוד בפי הטבעת יכולים להעיד על התחלה של טחורים. כדי להקל על המצב ולמנוע החמרה שלו אפשר למרוח זרעי כוסברה, לשתות מיץ לימון ולאכול בננה בדבש
קרא עוד
כיצד מקלחת קרה מסייעת לבריאות?
מאת מערכת BeOK
| 08/10/2017 |
צפיות: 815
מקלחת קרה היא יותר מתרופת סבתא, חוקרים גילו כי היא יכולה לסייע לבעיות בריאותיות רבות משום שהיא מחזקת את הגוף ומעודדת את הפעילות של מערכת החיסון
קרא עוד