ניתוחים פלסטיים: לשיפור מצב הרוח

ממחקרים חדשים שבוצעו בתחום, עולה כי ניתוחים פלסטיים מסייעים לא רק בהעלאת הביטחון העצמי, אלא גם משפרים את מצב הרוח. ההשפעה של ניתוחים פלסטיים כה גדולה עד אשר מטופלים מפסיקים ליטול כדורים נוגדי דיכאון.
ד``ר נמרוד פרידמן
| 08/06/2010 |
צפיות: 5,288
רפואה משלימה מדברת לא פעם על הקשר הקיים בין גוף לנפש. תובנה זו אינה חדשה לנו, וסקירה מהירה של ההיסטוריה תספיק כדי להעלות בהכרה האנושית ביחסי הגומלין בין גוף לנפש שבאה לידי ביטוי באמרות כדוגמת "נפש בריאה בגוף בריא" או "הצחוק בריא לבריאות" (שלום עליכם).

אולם, הרפואה הקונבנציונאלית לא מיהרה לאמץ את התיאוריות הללו כעובדות מדעיות ונדרשו מחקרים פסיכולוגיים ורפואיים רבים על מנת שתגיע לאותן מסקנות עצמן. בתחילה הכירו בקיומן של מחלות פסיכוסומאטיות, הן מחלות פורצות או מחריפות בעקבות מצבים נפשיים קשים. בהמשך טענו פסיכולוגיים כי לצחוק ולהומור תכונות מרפאות ומרגיעות, היות וכשאנו צוחקים, המוח משחרר לתוך מחזור הדם חומרים שגורמים לנו לתחושה של אושר. אולם מה יקרה אם נסתובב עם הבעה של חיוך על הפנים, גם כאשר אנו עצובים? פסיכולוגים טוענים שעד מהרה נחוש שמחים יותר.

למידע נוסף בנושא ניתוחים פלטסיים ועוד, היכנסו לפורומים:
פורום ניתוחים פלסטיים, ניתוחי אף, כירורגיה פלסטית
פורום ניתוחי עיניים, ניתוחי עפעפיים
פורום הגדלת חזה, הקטנת חזה
פורום מילוי קמטים, עיבוי שפתיים, הזרקת בוטוקס
פורום דיכאון חרדה

הקשר בין בוטוקס למצב רוח


איך זה קשור לתחום ניתוחים פלסטיים אתם שואלים? לאחרונה פורסם מחקר שמצא קשר ישיר בין הזרקת בוטוקס לבין שיפור במצב הרוח. בוטוקס הוא השם המסחרי של בוטוליניום טוקסין A . הפנים שלנו מביעות את הרגשות והתחושות באמצעות עשרות שרירי מימיקה, לדוגמא קמטי הזעף המופיעים בין הגבות. בוטוקס לעומת זאת גורם להרפיה זמנית של השריר במקום ההזרקה וכך מטפל בסיבה להיווצרות הקמטים.

ההשערה שנבדקה במחקר האמור היא כי החומר הגורם ליישור קמטי הזעף בפנים, למעשה מעלה את מצב הרוח במקביל. אומנם, בוטוקס נועד לגרום לפנים להיראות צעירות יותר ואנשים אינם מקבלים זריקות בוטוקס על מנת לעשותם שמחים יותר, אך "תופעת לוואי" משמחת זו יכולה להיות חשובה ביותר.

הניסוי שנערך בלונדון כלל 12 אנשים שקבלו זריקות בוטוקס באזור המצח ובין הגבות, בעוד הקבוצה השנייה (שהכילה 13 אנשים) קיבלה חומרי מילוי וטיפולים קוסמטיים אחרים. כל 25 המשתתפים מילאו שאלון בנוגע למצב הרוח שלהם כשבועיים לאחר הטיפול. מהתשובות עלה כי הקבוצה שקיבלה בוטוקס היתה באופן משמעותי פחות מדוכאת ופחות מוטרדת. עורך הניסוי ציין כי כל המשתתפים קיבלו טיפול קוסמטי ולכן לא היתה חשיבות לאמונה שלהם בהצלחת הטיפול. מכאן הסיקו כי היות והבוטוקס מונע את קמטי הזעף, הוא מונע את הביטוי החיצוני של הרגשות השליליים והתוצאה המתבקשת היא שמצב הרוח יותר טוב.

בוטוקס נמצא בשימוש רפואי זה יותר מ-20 שנה ובשימוש ברפואה אסתטית מזה כ-15 שנה. אני בעל ניסיון של שנים רבות בשימוש בחומר ופעמים רבות לאחר שאני מזריק בוטוקס למטופלת היא חוזרת אליי לאחר כשבוע או שבועיים ואומרת לי שהיא מרגישה רגועה ושמחה יותר.

כאן המקום לציין כי מרבית הנשים מגיעות לטיפול לאחר גיל 35-30, אבל ישנם לא מעט נשים וגברים שמתחילים את הטיפול עוד קודם מכיוון שהם לא רוצים שהקמטים יתפתחו כלל. היתרון הגדול בהזרקות בוטוקס הוא האפקט המניעתי, ולכן רצוי להתחיל את הטיפול מוקדם. האזורים הקלאסיים לטיפול הם: המצח, האזור בין הגבות ובצידי העיניים.

הקשר בין ניתוח חזה למניעת דיכאון


אתר אמריקאי ערך משאל בקרב נשים בגילאים שונים, לגבי "איזה איבר בגופן מפריע להן ביותר". במקום השלישי, נשים מוטרדות ביותר ממראה החזה שלהן ומסתבר כי בשנות ה-30 שלהן כ-18% מהנשים דואגות לחזה.

החזה הוא סמל לנשיות ולנעורים ומראהו משפיע מאוד על דימוי הגוף והביטחון העצמי בקרב נשים בגילאים שונים. במרבית המקרים מדובר בנשים הסובלות מצניחת החזה לאחר שינויים משמעותיים במשקל, הריונות ובעיקר הנקה וכמובן שחזה גדול יותר יצנח מהר יותר. לעיתים נשים מעוניינות בהגדלת חזה, גם בגיל צעיר יחסית, היות והחזה לא התפתח לפי הציפיות.

עם זאת, לעתים גם בחורות בעלות חזה גדול בצורה שאינה פרופורציונאלית למידות הגוף, מעוניינות לעשות הקטנת חזה. אותן נשים מתלוננות על תגובות מטרידות ואף בוטות מצד הסביבה, הגורמות פעמים רבות לתחושות של בושה, כעס ומתח נפשי.

למאמרים נוספים בנושא ניתוחים פלסטיים:
ניתוחים פלסטיים: מענה לאורח חיים
ניתוחים פלסטיים: גם לאמא מגיע!
חושבת על ניתוחים פלסטיים? ספרי לקרובים
ניתוחים פלסטיים בקרב בני גיל הזהב
אילו ניתוחים פלסטיים תבצעו בחופשת פסח?

ניתוח החזה נועד בראש ובראשונה לשיפור הביטחון העצמי ולתחושה הטובה של האישה. בכל פעם מחדש, אני נוכח לראות שיפור בדימוי העצמי שבעקבותיו מתרחשת עלייה בביטחון העצמי כתוצאה מהניתוח. בזמן הצילומים לפני ניתוח החזה, שפת הגוף של הנשים מביעה חוסר ביטחון, הן עומדות עם כתפיים שמוטות וסגורות. לאחר הניתוח הבושה מתחלפת בתחושת גאווה והן זוקפות את הגב ומיישרות כתפיים מכיוון שביטחונן העצמי גדל.

במחקר שנערך בארה"ב, נמצא קשר בין ניתוחים פלסטיים כגון: מתיחת פנים, הגדלת חזה, הקטנת חזה ומתיחת בטן לבין ירידה בשיעור השימוש בתרופות נוגדות דיכאון. ואכן נמצא כי ניתוחים פלסטיים, אשר שיפרו מן הסתם את הביטחון העצמי של המטופלים, עזר להם להגיע להחלטה להפסיק את הטיפול התרופתי.

* הכותב הינו בעל קליניקה בת"א. טלפון: 03-5626464.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר