קיפופלסטיה: לטיפול בשברי דחיסה בחוליות

קיפופלסטיה בעזרת בלון הינה טיפול שנועד לתת מענה לשברי דחיסה בחוליות, שהם מנת חלקם של חולי אוסטאופורוזיס רבים. מטרתה של קיפופלסטיה הינה לייצב חוליה עם שבר דחיסה ולמנוע כאבים הנובעים ממנו.
מאת ד"ר נמרוד רחמימוב
| 05/06/2010 |
צפיות: 15,201
בשנים הראשונות לחיינו, צפיפות העצמות שלנו הולכת ועולה. הן מגיעות לשיא חוזקן בגיל 20 לערך, ושומרות על צפיפות העצם המירבית עד סביבות גיל ארבעים. משלב זה מתחילות העצמות לאבד מצפיפותן והן הולכות ונחלשות באיטיות לאורך החיים. מצב זה יכול להוביל לאוסטאופניה (קרי, חוסר עצם) ומתרחש גם בקרב נשים וגם בקרב גברים.

אצל נשים בשנים הראשונות לאחר הפסקת המחזור החודשי, כתוצאה משינויים הורמונאליים המערערים את שיווי המשקל בין תהליכי הפירוק לבנייתן החדשה של קוריות העצם, יכולה לחול ירידה מהירה מאוד בצפיפות העצם הנקראת אוסטאופורוזיס (בתרגום חופשי - עצם מחוררת).

למידע נוסף בנושא קיפופלסטיה, אוסטאופורוזיס ועוד, היכנסו לפורומים:
פורום אורטופדיה
פורום בעיות מפרקים, החלפת מפרק, בעיות ברכיים
פורום אורטופדיה אונקולוגית, גרורות בעצמות
פורום כירופרקטיקה
פורום אוסטאופורוזיס

אוסטאופורוזיס היא מחלה בה צפיפות העצם מספיק נמוכה כדי לפגוע בחוזקה ולעיתים מביאה להיווצרות שברים בין אם כתוצאה מחבלה ובין אם מנשיאת עומסים רגילים ויומיומיים. שברים אלו מסבים לחולה כאב רב ופוגעים משמעותית באיכות חייו.

הנפגעות העיקריות של אוסטיאופורוזיס הן נשים לאחר גיל המעבר, אולם גם גברים מבוגרים סובלים מן המחלה. לפי הערכות סטטיסטיות, כ-40% מהנשים יסבלו משבר אוסטאופורוטי אחד לפחות לאחר גיל 55, וכ-10% מן הגברים יסבלו מבעיה זו לאחר גיל 65.

השברים על רקע אוסטאופורוזיס מתרחשים בשורש כף היד, בצוואר הירך ובחוליות עמוד השדרה. בניגוד לשני האתרים הראשונים, בהם השבר נגרם כמעט תמיד מנפילה או חבלה, שברים בחוליות יכולים להיגרם גם כתוצאה מפעולות יומיומיות רגילות כגון התיישבות בכסא או הרמת משקל רגיל.

בניגוד לשברי שורש כף היד שאינם מסכנים את החיים, או שברי צוואר ירך היכולים להוביל למוות רק בחודשים הראשונים לאחר השבר, שברים אוסטאופורוטיים בחוליות נמצאו כגורם סיכון משמעותי לקיצור תוחלת החיים לאורך כל החיים ומכאן החשיבות הרבה שבטיפול נכון בהם.

מהו טיפול קיפופלסטיה באמצעות בלון? פרוצדורה מילעורית לטיפול באוסטיאופורוזיס


קיפופלסטיה באמצעות בלון (BKP) מיועדת לתיקון שבר בחוליות עמוד השדרה ומספקת לחולה הקלת כאב מהירה וממושכת, משפרת את היכולת לבצע פעילויות יומיומיות ומשפרת את איכות החיים. הניידות המשופרת מאפשרת לחולים לחזור לפעילות יומיומית לרבות הליכה, כפיפה והרמה, תוך רמת כאב פחותה בהרבה מאשר לפני הפעולה.

כיצד מתבצעת הפעולה?


קיפופלסטיה נעשית באמצעות דקירת העור עם מחט מיוחדת והחדרת בלון או שניים לתוך החוליה השבורה. בשלב הבא, המנתח מנפח את הבלונים וכעבור כמה דקות מרוקן אותם. לאחר ריקון הבלון והוצאתו, נותר בחוליה חלל שאליו מוזרק מלט עצם מיוחד (חומר אקרילי או חומר מדמה-עצם) בלחץ נמוך. כעבור זמן קצר המלט מתקשה ו"מדביק" את החוליה השבורה מבפנים. כתוצאה מהמילוי החוליה מתחזקת מאוד ולמעשה "מחוסנת" ברוב המקרים משברים נוספים בעתיד.

האם קיפופלסטיה עם בלון היא תחליף לניתוח גב?


ברוב המקרים התשובה היא לא. מטרת הפעולה היא אך ורק לייצב חוליה עם שבר דחוס ולמנוע את הכאבים הנובעים ממנו. קיפופלסטיה איננה באה במקום ניתוחים אחרים לטיפול בבעיות אחרות של עמוד השדרה ויש להתייעץ עם מנתח עמוד שדרה אשר ידע לכוון את החולה לטיפול המתאים ביותר.

האם קיימים סיבוכים או סכנות בביצוע קיפופלסטיה?


בוודאי. כל טיפול רפואי כרוך באחוזים מסוימים של סכנה לסיבוכים ותופעות לוואי, חלקן אף מסוכנות וחמורות מאוד, אולם הסיכוי לסיבוך בפעולה זו הוא נמוך ביותר. קיפופלסטיות מבוצעות בארץ ובעולם באופן שגרתי מזה יותר מעשור והניסיון המצטבר העולמי מדגים שמדובר בפעולה בטוחה ביותר. למעשה, קיימים יותר סיבוכים בטיפול שמרני בעזרת תרופות ושכיבה ממושכת במיטה, מאשר בטיפול ניתוחי בקיפופלסטיה.

למאמרים נוספים בנושא קיפופלסטיה ואוסטאופורוזיס:
גב כפוף? עשו קיפופלסטיה
מחקר: אוסטאופורוזיס ואומנויות לחימה
אוסטאופורוזיס: הומאופתיה מסייעת במניעה
אוסטאופורוזיס? טיפול טבעי הוא הפתרון
חשיבות ויטמין D למניעת אוסטאופורוזיס

האם כל חולה עם שבר דחיסה בגב יכול להנות קיפופלסטיה?


לצערנו לא. ישנם חולים הנוטלים תרופות מסוימות כנגד קרישה שלא ניתן להפסיקן באופן בטוח לפני הפעולה ולכן יאלצו להסתפק בטיפול שמרני. גם חולים עם מחלה זיהומית פעילה מנועים מקיפופלסטיה וכן חולים בעלי רגישות ידועה ליוד ולחומרים אחרים המשמשים בפעולה.

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

מרפק טניס: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 02/07/2017 |
צפיות: 470
מרפק טניס הוא דלקת הנגרמת מקרע בגיד האמה. הדלקת גורמת לכאבים ולקשיים לבצע פעולות יומיומיות כמו לחיצה ואחיזה של חפצים
קרא עוד
תסמונת מדור: סוגים, תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 15/06/2017 |
צפיות: 813
תסמונת מדור נגרמת מלחץ במדור השריר אשר גורם להתנפחות ומונע זרימה של דם. התסמונת נפוצה בקרב ספורטאים ואנשים העוסקים בפעילות גופנית מאומצת
קרא עוד
טיפולים ביתיים לתסמונת התעלה הקפרלית
מאת מערכת BeOK
| 30/04/2017 |
צפיות: 1,238
תסמונת התעלה הקרפלית גורמת לכאבים ולתחושת נימול בכף היד. ישנם תרגילים ושיטות שונות להקלה על הכאבים ולמניעת ההתקפים
קרא עוד
דלקת מפרקים פסוריאטית: תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 01/03/2017 |
צפיות: 1,474
חולי פסוריאזיס רבים חולים בדלקת מפרקים פסוריאטית. הדלקת גורמת לכאבים, להתנפחות ולטווח תנועה מוגבל של המפרקים
קרא עוד
מה ההבדל בין דלקת מפרקים שגרונית לדלקת מפרקים ניוונית?
מאת מערכת BeOK
| 22/02/2017 |
צפיות: 1,537
לדלקת מפרקים שגרונית ולדלקת מפרקים ניוונית יש תסמינים דומים, כמו כאבים, נפיחות וטווח תנועה מוגבל אבל למעשה אלו שתי מחלות שונות
קרא עוד
דלקת חוליות מקשחת – תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 01/02/2017 |
צפיות: 999
דלקת חוליות מקשחת (AS) היא מחלה תורשתית הגורמת לכאבים במפרקים ולטשטוש הראייה. הזנחה של המחלה יכולה לגרום לעקמומיות עמוד השדרה ולעיוותים במפרקים
קרא עוד
אצבעות פטיש: סימני זיהוי ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 19/01/2017 |
צפיות: 1,261
"אצבעות פטיש" הוא מצב שבו מופעל לחץ על אצבעות הרגליים הגורם להן להתכופף. התופעה גורמת לכאבים ולחוסר נוחות והזנחה שלה יכולה להוביל לניתוח
קרא עוד
גאוט: מהם התסמינים המוקדמים של התקף שיגדון?
מאת מערכת BeOK
| 28/12/2016 |
צפיות: 1,199
שיגדון - גאוט, היא מחלה כרונית הנגרמת מחומצת שתן בדם אשר באה בהתקפים. אף שלמחלה אין תסמינים מובהקים, יש לה רמזים מקדימים כמו אדמומיות מפרקים, כאבים בבוהן ורגישות יתר בברך
קרא עוד
מהי פיברומיאלגיה ומדוע היא פוגעת בעיקר בנשים?
מאת מערכת BeOK
| 05/12/2016 |
צפיות: 7,072
פיברומיאלגיה היא מחלה כרונית הפוגעת בעיקר בנשים. המחלה גורמת לכאבי שרירים, לרגישות יתר ובאופן כללי משפיעה על איכות החיים
קרא עוד
קרע בגיד: מהו קרע בשרוול המסובב וכיצד ניתן לטפל בו בדרכים טבעיות?
מאת מערכת BeOK
| 06/07/2016 |
צפיות: 11,467
קרע בשרוול המסובב מתרחש כאשר נפגעים גידים המחברים בין השרירים לעצם הזרוע, באזור הכתף. כתוצאה מכך תנועת הכתף עשויה להיפגע רבות. תזונה נכונה, שמנים אתריים ומנוחה יכולים לשכך כאבים ולשפר את תפקוד הכתף
קרא עוד