בוטוקס: טיפול בבעיית הזעת יתר

הזעת יתר גורמת לסבל רב ואף מובילה לבידוד חברתי, אך ניתן לטפל בה באמצעות בוטוקס. מלבד בוטוקס אפשר למנוע הזעת יתר על ידי שמירה על המשקל והימנעות מעישון ומקפאין.
ד``ר מיכאל שוחט
| 04/05/2010 |
צפיות: 15,063
כולנו חווינו הזעה בזמן זה או אחר מסיבות שונות: חום, מצבי לחץ, בעיה פיזית או בעיה פסיכולוגית של חרדה. אך יש אנשים שסבלם גדול יותר, אלו האנשים הסובלים בשל הזעת יתר. הזעת יתר הינה הפרעה שיכולה להשפיע על אנשים גם חברתית וגם תפקודית ואף לגרום לבידוד חברתי, מוגבלות בפרטי הלבוש ולוויתור על השתתפות באירועים חברתיים. לאנשים אלו בוטוקס יכול להציע פיתרון הלקוח מהתחום של ניתוחים פלסטיים.

מהי הזעת יתר?זיעה היא הפרשה של נוזל מימי המופרש מבלוטות הזיעה המצויות בעור. הזעה משמשת בדרך כלל כגורם המצנן את הגוף. כאשר חם לנו, אנו מתחילים להזיע והתאיידות הזיעה מהגוף, מסייעת לקירורו. גורמים נוספים להזעה יכולים להיות פעילות גופנית, כאב, בחילה, עצבנות ואף תרופות מסוימות. בעוד שההזעה הרגילה היא תהליך טבעי הנחוץ לגוף, הרי שקיימת תופעה של "הזעה בעודף" (היפרהידרוזיס) שהינה תופעה המוכרת על ידי הרפואה.

למידע נוסף בנושא בוטוקס, הזעת יתר ועוד, היכנסו לפורומים:
פורום ניתוחים פלסטיים, ניתוחי אף, כירורגיה פלסטית
פורום רפואה אסתטית, רפואת עור אסתטית
פורום מילוי קמטים, עיבוי שפתיים, הזרקת בוטוקס
פורום יופי
פורום ניתוחים פלסטיים לילדים

הזעת יתר: גורמיםהסיבות להיווצרות הזעת יתר יכולות להיות מגוונות, בין השאר ניתן למנות: מצבי לחץ שונים, חוסר איזון הורמונאלי, שתיית אלכוהול ושימוש בתרופות מסוימות. הזעת יתר יכולה אף להיות סימפטום למחלות מסוימות. גם עודף משקל יכול להוות סיבה לבעיה של הזעת יתר. חוקרים מצאו קשר גנטי ומשפחתי לגבי הזעת יתר. להערכתי לכ-25% מהסובלים מהבעיה יש קרוב משפחה נוסף הסובל מבעיית הזעת יתר גם הוא.

עד כמה הזעת יתר נפוצה ומוכרת?אנו מעריכים כי בישראל 1% מהאוכלוסייה הכללית סובלים מבעיה של הזעת יתר. בדרך כלל הזעת יתר מתבטאת בהזעה מרובה בבית השחי או בכפות הידיים והרגליים. במקרים קשים יותר, תורגש הזעת יתר גם במפשעות, לאורך הגב ובין השדיים אצל נשים. חשוב להדגיש כי מבעיה של הזעת יתר סובלים נשים וגברים כאחד ובאופן שווה.

הזעת יתר: סוגיםקיימים שני סוגים עיקריים לתופעת הזעת יתר: הזעת יתר ממוקדת ראשונית שזוהי הזעת יתר המופיעה לרוב באיבר מסוים או במספר בודד של איברים בגוף. הזעת יתר מופיעה גם כאשר לא חם לנו, באזורים כמו בית שחי, כפות ידיים ורגליים ופנים. הזעת יתר זו נובעת מהפרעה בבלוטות הזיעה באזור.

הזעת יתר שנייה, היא הזעת יתר כללית, בה ההזעה מורגשת בכל הגוף והיא יכולה להיגרם מעודף משקל, מחלות עור שונות או בעיות הורמונאליות.

טיפולים להזעת יתרישנן מספר אופציות טיפוליות לפיתרון הזעת יתר, הבולטת שבהן כיום היא הטיפול בעזרת בוטוקס. בוטוקס משמש אותנו ביישור הקמטים וגם בטיפול נוגד הזעת יתר בבתי שחי, בכפות הידיים והרגליים, באזור הפנים ובאזורים אחרים בגוף. בוטוקס מוזרק וגורם לחסימה של הסיגנל העצבי המועבר לבלוטות הזיעה, המורה להפריש את נוזלי הזיעה.

למאמרים נוספים בנושא בוטוקס ועוד:
כיצד מתבצע טיפול בוטוקס נגד הזעת יתר?
מה ההבדל בין מילוי קמטים לטיפול בוטוקס?
בוטוקס: חומר אחד שמטפל בהמון בעיות
בוטוקס, לא רק לקמטים
מזל טוב, ה"בוטוקס" חוגג 20

הפרוצדורה עצמה מבוצעת בהרדמה מקומית בבתי השחי על ידי מריחת קרם הרדמה כשעה לפני הטיפול. באזורי כפות הידיים והרגליים לעיתים יש צורך לבצע בלוק עצבי כדי להרדים את המקום. לאחר מכן מבוצעת סידרה של דקירות בוטוקס שטחיות במחט דקיקה, במרווחים קבועים. משך טיפול בוטוקס נע בין 20 ל- 30 דקות. כשבוע-שבועיים לאחר הטיפול קיימת הפחתה משמעותית של הזעת יתר. הטיפול הינו זמני ומתבצע במרווחים של שישה עד 12 חודשים.

ללא בוטוקס: כיצד אפשר להפחית הזעת יתר?ראשית יש לנסות ולפתור זאת ע"י שינוי אורח החיים. רצוי להוריד במשקל: מלבד אנשים בעלי משקל רב, גם לאנשים בעל עור שמן יש נטייה לחוות הזעת יתר מכיוון שהשומן מבודד. יש להימנע מעישון ולהגביל שתיית קפאין, שניהם יכולים להעלות את קצב המטבוליזם בגוף ולהגביר זיעה. כמו כן, מומלץ ללבוש בגדים קלים ודקים, רצוי בגדים העשויים כותנה מלאה.

* המידע באדיבות כללית אסתטיקה, טלפון 2829*.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר