אנמיה? נטורופתיה יכולה לעזור

הרפואה המסורתית מטפלת בבעיית אנמיה בעזרת תוספי ברזל ואילו נטורופתיה בוחנת את חוסר האיזון בגוף. נטורופתיה מציעה לטפל בבעיית אנמיה במזונות עשירים בוויטמין C ובצמחי מרפא.
איה הוד
מאת איה הוד
| 03/05/2010 |
צפיות: 13,420
שנים סבלתי מעייפות ומחולשה, התקשיתי להתעורר בבקרים והאימונים שלי לא באו לי בקלות. גם נשירת שיער לא פסחה עליי והיה לי די ברור מה המקור לבעיה. זאת לא היתה עייפות "מוצדקת" בגלל חוסר בשעות שינה מאחר ותמיד הקפדתי על שעות השינה שלי. זאת לא היתה תשישות כתוצאה ממחלה כמו "עייפות כרונית" או "מחלת הנשיקה". זאת היתה עייפות ותשישות כתוצאה מבעיית אנמיה שליוותה אותי מאז שאני זוכרת את עצמי.

תוספי הברזל לפעמים היו מעלים את רמות הברזל בדם ולפעמים לא, אך התחושה שלי בכל מקרה לא השתפרה באופן משמעותי, או שהשתפרה באופן זמני עד שהפסקתי ליטול ברזל. תופעות הלוואי מנטילת הברזל המלאכותי לא היו נעימות, אך מאחר ולא הכרתי דרך אחרת המשכתי לסירוגין. נאמר לי שאזדקק לקחת ברזל באופן קבוע וכך עשיתי שנים "און ואוף". הגוף לא הגיב כמצופה. אנמיה, על כל הסימפטומים שלה (בעיקר עייפות, חולשה, נשירת שיער וקושי לסיים אימוני ריצה), המשיכה להיות אורחת קבועה בהפסקות.

למידע נוסף בנושאים אנמיה, נטורופתיה ועוד, היכנסו לפורומים:
פורום נטורופתיה
פורום רפואה משלימה, רפואה אלטרנטיבית
פורום צמחי מרפא
פורום ויטמינים תוספי מזון
פורום תזונה טבעית, תזונה נכונה

מהי אנמיה?


אנמיה מכונה גם "חוסר דם" והיא מתבטאת כירידה ברמת ההמוגלובין ותאי הדם האדומים. בגוף מתקיים הומיאוסטסיס (שמירה של המערכת על יציבות ואיזון פנימיים): תאי דם אדומים (RBC) נוצרים כל הזמן במקביל למוות של תאי דם "זקנים" בני 120 ימים. כשתהליך זה יוצא מאיזון נוצרת אנמיה.

סוגי אנמיה


קיימות מספר דרכים שיכולות להביא למצבים של אנמיה:

1.

מצבים בהם יורד או נפגע הייצור של כדוריות הדם האדומות או ההמוגלובין.

2.

מצבים בהם יש הרס מוגבר שלהם.

3.

מצבים בהם ישנו איבוד דם.

4.

מצבים בהם גדלה דרישת הגוף לברזל (הריון, הנקה, תינוקות, מתבגרים) ואין השגחה על תזונה בריאה שתספק אותו.

אנמיה: סימפטומים


הסימפטומים שחווים באנמיה הם בעצם הביטוי של הירידה באספקת דם וחמצן לאיברי הגוף. ירידה זו גורמת לעייפות, חיוורון, חולשה, פלפיטציות (דפיקות לב), קוצר נשימה, כאבי ראש, סחרחורת, קשיי ריכוז, חוסר שקט ועצבנות, בחילות, חוסר תיאבון, קור בכפות הידיים והרגליים, ירידה בתפקוד מערכת החיסון. בקרב מתאמנים אחד הדברים הראשונים שקורים הוא קושי לבצע או לסיים אימונים וירידה ברמת הכושר. כאשר ישנה פגיעה בזרימת הדם, אברים רבים עשויים להינזק. מאוד אופייני שיש איחור במחזור החודשי או ירידה בעוצמת הדימום אצל נשים עם חוסר בברזל. הגוף בגלל חוסר בברזל, לא יכול להרשות לעצמו איבוד דם.

גישת הרפואה המסורתית


ברוב המקרים הטיפול מתאים את עצמו לגורם, אך לא תמיד מקפידים ושמעתי על מקרים שרופאים רשמו טיפול בברזל לפני שנבדקה סיבת אנמיה. הטיפול הקונבנציונאלי בבעיית אנמיה שנובעת מחוסר ברזל הוא מתן תוספת ברזל. אותו הדבר נעשה כאשר הגורם הוא חוסר ב-B12 וחוסר בחומצה פולית. במקרה כזה נותנים תוספים של B12 וחומצה פולית. בחוסר בהורמון אריתרופוייטין נותנים תחליף של ההורמון. אם קיים דימום חיצוני עוצרים אותו ואם יש דימום פנימי יש למצוא את המקור ולעצור אותו כמה שיותר מהר. במצבים תורשתיים וחמורים כמו אנמיה חרמשית, טלסמיה (מחלה תורשתית הגורמת אנמיה קשה) ומחלות אוטואימוניות - ניתנים עירויי דם. טיפול במחלת אנמיה אפלסטית (כאשר מוח העצם לא מייצר מספיק תאי דם) יכול לכלול השתלת מח עצם. במקרים רבים, הטיפול הקונבנציונלי הוא חיוני ואף הכרחי!

אנמיה: תשובה מתחום נטורופתיה


מטרת נטורופתיה לאפשר לגוף לתפקד באופן אופטימאלי ומאוזן בכוחות עצמו כאשר אנו דואגים לכל צרכיו. מבחינת נטורופתיה אנמיה עקב חוסר ברזל מצביעה על חוסר איזון ויש לתת על כך את הדעת לפני שרצים לכדורים ולתוספי הברזל באופן מלאכותי.

אם המקור לחוסר בברזל הינו מחלה כלשהי שאינה גנטית, מתן ברזל לא יסלק את המקור לבעיה. יש לטפל במחלה עצמה במקביל לתזונה עשירה בברזל ושיפור ספיגתו על ידי הגוף, ולאחר זמן מה לבדוק שוב את מצב הברזל. ניתן להיעזר במזון מרוכז או צמחי מרפא המכילים כמויות ברזל גבוהות ובמידה ואין שינוי סביר, רצוי לבדוק אם לא קיימת בעיה אחרת הנסתרת מעיננו בשלב זה.

במצבים רבים, הגוף מקבל מספיק ברזל מהתזונה אך אינו יכול לספוג אותו כמו שצריך. הדבר האחרון שצריך לעשות במצב כזה הוא ליטול תוסף ברזל.

הנתונים היום מדברים על 4% זניחים של ספיגה של ברזל מתוספים. אני מניחה שנתון זה משתנה בהתאם למוצרים השונים הקיימים בשוק, ספיגה של תוסף ברזל המגיע בצורת נוזל היא גבוהה יותר, אך עדיין אין זה פותר את הבעיה. חשוב לבדוק מדוע חסר ברזל. אם הגורם הוא באמת חוסר עקב תזונה קלוקלת, נטילה של תוספים אינה מהווה תחליף להרגלי אכילה נכונים ואורח חיים בריא.

טיפול מתחום נטורופתיה יכוון לטיפול במקור הבעיה - טיפול במתח ומצבי דחק או טיפול ושיקום מערכת העיכול, מחלות מעי דלקתיות ועוד, בכדי להחזיר לגוף את היכולת לספוג ברזל מהתזונה. אם החסרים הגיעו לרמה גבוה ואם נפגעו גם המאגרים של הברזל, ניתן להוסיפו לגוף בדרכים אחרות במקביל לשיפור הספיגה. סטרס ומתח הם בין הגורמים הראשיים המביאים לשחיקה של ויטמינים ומינרלים בגוף. אם קיים מימד של סטרס אין להימנע מלהתייחס ולטפל בו.
<@ --- IMG_2 --- @>

עצות מתחום נטורופתיה


מומלץ ליטול ויטמין C שמשפר מאוד ספיגה של ברזל. מומלץ להרבות במזונות המכילים ויטמין C בסמוך לארוחות עשירות בברזל או לשתות מיץ תפוזים או לימון בסמוך לארוחה. בנוסף, ניתן על ידי תכשירים טבעיים ללמד את הגוף מחדש איך לספוג ברזל טוב יותר.

מצד שני לא מומלץ לצרוך דברים שפוגעים בספיגה של ברזל כמו קפה, תה, עישון ואלכוהול (במינון גבוה), ויש להימנע מהם בסמוך לארוחה המכילה הרבה ברזל.

אנמיה וצמחונות


בואו לרגע נשבור מיתוס עתיק יומין: המקורות העיקריים שמהם אנו מקבלים ברזל, גם בקרב אוכלי בשר והעופות, הם מהצומח! אחוז מאוד קטן מגיע מהמזון מהחי. נתונים אלה הם עובדה ודי בהם בשביל להבין שצמחונים, לא רק שאינם אמורים לסבול מחוסר ברזל אלא אף להיות במצב הרבה יותר טוב מהרבה אוכלי בשר.

מחקרים מוכיחים שצמחונים המקפידים על תזונה בריאה, עשירה בוויטמינים, מינרלים וגם בברזל, לא סובלים בשום צורה שהיא מחוסר ברזל יותר מאשר כלל האוכלוסייה. כמובן שאיני מתייחסת כאן לצמחונים שאוכלים רק פיצות, ממתקים, חטיפים, עוגות וג'אנק פוד.

למאמרים נוספים בנושאים נטורופתיה ועוד:
נטורופתיה תעביר אותך את גיל המעבר בקלות
פטריות ברגליים? לא כשיש נטורופתיה
נטורופתיה הינה הפתרון לבעיית גזים
נטורופתיה כטיפול נגד תסמיני גיל המעבר
נטורופתיה, מרפאה (כמעט) כל מחלה

קיימות שתי צורות לברזל: ברזל מהחי הנקרא "Haem" וברזל המצוי בחי ובצומח גם יחד הנקרא "Non-haem". ברזל ה- "Haem" באמת נספג טוב יותר בגוף, אך צריכתו באחוזים היא כל כך קטנה ולא משמעותית לתרומה שלה לברזל שהגוף מקבל מהתפריט התזונתי השלם. רוב רובו של הברזל שמקבל הגוף הוא מסוג "Non-haem", גם עבור אוכלי בשר. לכן, החשיבות שנותנים לרמות ולכושר הספיגה שלו הן מוגזמות.

פיתרון מתחום נטורופתיה: צמחי מרפא


צמחי מרפא כגון סרפד, אצות, עשב חיטה, פטרוזיליה ועוד המכילים בין היתר ברזל וויטמין C באופן טבעי הם אחד הפיתרונות שמציעה נטורופתיה. רמת הספיגה היא גבוהה, אז אם בכל זאת חשבתם על תוספת חיצונית של ברזל, נטורופתיה מציעה לכם לנסות לקבלו מהטבע.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

לקביעת תור עם איה הוד
נטורופתית מוסמכת Rna, מרצה בנושאי ריפוי טבעי, בעלת קליניקה המתמחה ברפואה טבעית, תזונה, צמחי מרפא, תוספי מזון, רפואה פונקציונלית, אוליגותרפיה, הומוטוקסיקולוגיה, רפואת גוף נפש, EFT ודמיון מודרך.

יועצים בתחום

  • סיגל ברנר- נטורופתיה ורפואה טבעית
    סיגל ברנר- נטורופתיה ורפואה טבעית
    נטורופתית, רפלקסולוגית, אירידולוגית והרבליסטית קלינית. בעלת קליניקה פרטית ברעננה. תחומי טיפול: בעיות עיכול, מחלות מטבוליות, אלרגיות, השמנה, ניקוי רעלים, בעיות הורמונליות, ליווי תזונתי ועוד. ... קרא עוד