סרטן הפה: מניעה, אבחון ושאלות נפוצות

אבחון מוקדם של סרטן הפה קריטי להצלחת הטיפול במחלה ולהחלמה ממנה. מעשנים וצרכני אלכוהול נמצאים בסיכון למחלת סרטן הפה, אך גם מי שלא נכלל בקבוצות אלו ומזהה נגע בחלל הפה צריך לפנות במהירות לייעוץ רפואי.
מאת ד"ר רקפת צ'רנינסקי
| 18/04/2010 |
צפיות: 13,096
סרטן הפה מאובחן בישראל בקרב מאות חולים בשנה, אולם מספר האנשים הנמצאים בקבוצת סיכון לפתח סרטן הפה גדול פי כמה ממספר החולים. עם זאת, לא ניתן לצפות מראש מי ילקה במחלה. אבחון מוקדם, בשלב התחלתי הנו גורם משמעותי לגבי הצלחת הטיפול במחלת סרטן הפה וסיכויי ההחלמה מהמחלה. שיפור המודעות, הכרת הגורמים להתפתחות סרטן הפה ונקיטת פעולות מתאימות יגדילו את הסיכוי למניעה ולגילוי מוקדם.

המושג סרטן הפה מתייחס לגידול ממאיר המתפתח ברקמה הרכה בחלל הפה והשפתיים. ברוב המקרים מקור הגידול הוא ברקמה המצפה, הנראית לעין ונקראת קרצינומה של האפיתל הקשקשי. הגידול יכול להתפתח בכל מקום אולם מרבית הגידולים מתפתחים בשפתיים, בלשון ובחניכיים.

למידע נוסף על סרטן הפה ועוד, היכנסו לפורומים:
פורום סרטן (אונקולוגיה)
פורום קרינה סלולרית, סרטן
פורום סרטן ורפואה משלימה
פורום סרטן נשים, סרטן צוואר הרחם, סרטן השחלות
פורום כירורגית חזה, גידולי סרטן ריאות, גידולי ריאה

גורמים לסרטן הפה


סרטן הפה קשור בהרגלי חיים ונמצא באחוז גבוה יותר בקרב המשתמשים בטבק על כל צורותיו (סיגריות, סיגרים, נרגילה וטבק ללעיסה) ובקרב צרכני אלכוהול. שילוב של ההרגלים הללו מגדיל בכמה מונים את הסיכון. חשיפה לשמש מגבירה את הסיכון להתפתחות סרטן הפה בשפה בעיקר בקרב בעלי עור בהיר. קיים גם סיכון גבוה יותר למי שהתגלה אצלו גידול בחלל הפה בעבר או במצבים בהם קיים דיכוי חיסוני. ישנה סברה שגם סוגים מסוימים של מחלת העור והריריות בשם "ליכן פלנוס" נכללת בקבוצת המצבים הדורשים מעקב תכוף עקב סיכון מוגבר. הסיכוי להתפתחות סרטן הפה עולה עם הגיל גם ללא גורמי הסיכון. לאחרונה אף דווחה עליה בשל מקרי סרטן הפה בקרב בני פחות מגיל 45 ויתכן והסיבה נעוצה בחשיפה לסוג מסויים של וירוס הפפילומה.

העובדה כי הגידול מתפתח בחלל הפה, במקום הניתן לראיה ישירה ללא בדיקה פולשנית, מסייעת לנו לבצע גילוי מוקדם או מניעה של התפתחות סרטן הפה. בניגוד לאיברים אחרים בגוף בהם חשד או בדיקה לגידול מחייבים פעולות מורכבות או חודרניות, הבדיקה הראשונית והחשובה לאיתור סרטן הפה הנה בדיקה קלינית פשוטה בה בודק הרופא את חלל הפה והשפתיים ומזהה נגעים חשודים. כאשר הרופא מזהה נגע חשוד, נשלחת דגימה (ביופסיה) להסתכלות מקרוסקופית. אם אכן זהו מצב טרום ממאיר יבוצע סילוק של הנגע או טיפול בו ויומלץ על הפסקת הרגלים מסוכנים כמו עישון.

אין כיום טיפול תרופתי קבוע שימנע את התפתחות סרטן הפה ועל כן אנשים בקבוצת סיכון או אלו שהתגלה אצלם נגע טרום ממאיר מתבקשים להישאר במעקב. בבדיקות רפואיות לצורך מעקב בודק הרופא המיומן את רקמות חלל הפה ומוודא שלא חל שום שינוי לרעה. כך גם אם יתגלה גידול ממאיר הוא יהיה בשלבי התפתחות ראשוניים ועם סכויי החלמה טובים.

תמרור אזהרה חשוב הנו כיב או פצע שאינו נרפא תוך שבועיים ועל כן דורשים בדיקה וברור. יש לזכור שבחלל הפה התהליך הטרום ממאיר או הממאיר לרוב אינם גורמים לכאב, ועלולים להתפתח באזורים חבויים, שלא יראו ע"י בדיקה עצמית. לפיכך, אין להסתמך על בדיקה עצמית בלבד .

למי לפנות במקרה של חשד לסרטן הפה?


כל רופא שעוסק בחלל הפה אמור לדעת לבצע בדיקה ראשונית של חלל הפה. גם רופא שיניים מכיר את חלל הפה ורופאי אף אוזן וגרון מיומנים בבדיקת הלוע. ניתן לפנות למומחים לרפואת הפה, המתמחים באיתור אבחון וטיפול מחלות של ריריות חלל הפה, איתור נגעים חשודים או מעקב בקרב קבוצות סיכון.

יש לזכור שבפה ובשפתיים יתכנו נגעים מסוגים שונים ומרביתם שפירים, על רקע תגובתי, זיהומי ואחרים ואין להיתפס לדאגה מיותרת. מומחה מנוסה ומיומן בבדיקה וטיפול של חלל הפה יכול להבחין בין סוגי הנגעים השונים. לאחרונה אף עומדות לרשות הרופאים שיטות עזר שונות כגון צביעת נגעים, תאורה מיוחדת או דגימת מברשת שנועדו לשפר את איכות אבחון הנגעים הטרום ממאירים.

שאלות נפוצות1. הפסקתי לעשן לפני חודש, האם עדיין קיים סיכון של סרטן בפה?


העישון גורם לשינויים מיקרוסקופיים בתאים וגם כאשר העישון מופסק, השינויים עדיין שם. הפסקת העישון הינה פעולה חשובה שתשפר את הבריאות גם ברקמות ובאברים אחרים, אך לאחר מספר שנים רקמות הפה שוכחות מהעישון. כמובן שיש קשר למספר הסיגריות ביום ולמספר שנות העישון.

למאמרים נוספים בנושא סרטן הפה ועוד:
סרטן הפה: כיצד לשמור על בריאות השן?
אבחון סרטן הפה והלוע ודרכי הטיפול
חולי סרטן עוברים טיפולי שיניים מיוחדים
סרטן הכבד - עובדות חשובות וטיפולים
סרטן הכליה: התפתחות בגילוי המוקדם

2. צמחה לי לפני שבוע בליטה קטנה בשפה. האם זה מסוכן?


בחלל הפה, כמו בכל מקום בגופנו יכולות להיות תופעות על רקע תגובתי (נשיכת שפה), זיהומי (וירוס הרפס) או גידולי. ישנם גם גידולים שפירים וממאירים המתפתחים ברקמות הפה. בכל מצב של ספק רצוי להיבדק ע"י רופא מומחה, אשר ימליץ על בדיקות נוספות או על טיפולים במידת הצורך. אין להיתקף מיידית בחרדה משום שכאמור בפה מתרחשים תהליכים רבים, אך יש לברר עם הרופא.

3. במשפחתי יש חולה בסרטן הלשון, האם זה תורשתי?


בהשוואה לגידולים באברים אחרים (שד, מעי גס), סרטן הפה אינו נחשב כגידול עם נטייה משפחתית, אלא יותר קשור לגיל מבוגר ולהרגלי חיים כמו עישון ואלכוהול. עם זאת קיימת כיום נטייה להתייחס ביותר זהירות למי שיש במשפחתו גידול ממאיר כלשהו. בכל מקרה רצוי להיבדק ע"י רופא מומחה פעם בשנה ולציין את הרקע המשפחתי אם קיים.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר יורם פייטלסון
    ד"ר יורם פייטלסון
    אלרגולוג ילדים בכיר מומחה לאלרגיה, לרפואת ילדים ולאימונולוגיה קלינית. עוסק במציאת פתרונות לטיפול בילדים עם אלרגיה למזון ולתרופות... קרא עוד