התמכרות לאוכל: זיהוי של תופעה חדשה

התמכרות ככלל אינה מהווה חידוש בעולמנו, ואולם מסתבר כי יש תחת השמש התמכרות מסוג חדש: התמכרות לאוכל. ממחקר חדש שבוצע בתחום זה, עולה כי התמכרות לאוכל עומדת בכל הקריטריונים הידועים של התמכרות לחומר.
מאת ד"ר דלית ויסמן
| 28/03/2010 |
צפיות: 8,852
עם ההסברים לתופעת "אכילת יתר" נמנים זמינות המזון, אורח חיים ישבני ואילוצים כלכליים. אף לא אחד מהסברים אלה עונה על השאלה המרכזית: מדוע אנשים אוכלים יתר על המידה באופן עקבי, למרות מאמצים חוזרים ונשנים לא לעשות כך? או במילים אחרות – הייתכן וקיימת התמכרות לאוכל?

צוות חוקרים בראשותו של ד"ר איפלנד מאוניברסיטת טקסס בארה"ב, פרסם לאחרונה מאמר בביטאון הרפואי Medical Hypotheses, שמקדם תשובה אפשרית לשאלה זו. החוקרים בוחנים התמכרות לאוכל ואכילת יתר תוך התייחסות למזון מעובד בעל ריכוז גבוה של סוכר, שומן, מלח וקפאין כחומר ממכר. מזון מעובד יוביל חלק מאיתנו לאיבוד השליטה ביכולת לאזן אכילה (קרי – התמכרות לאוכל), בדומה להתמכרות לאלכוהול ולניקוטין.

למידע נוסף בנושא התמכרות לאוכל ועוד, היכנסו לפורומים:
פורום התמכרות, התמכרויות
פורום הפרעות אכילה
פורום השמנת יתר - התמודדות
פורום הפרעות אכילה - תמיכה
פורום דיאטה, תזונה נכונה, הרזיה

השערת החוקרים הייתה כי במקרים מסוימים, התנהגות של אכילת יתר, הינה תוצאה של התמכרות לאוכל מעובד. השערה זו התפתחה תוך קריאה ביקורתית של הספרות המקצועית בתחומי ההשמנה, התנהגויות האכילה והתמכרויות לסמים ומתוך עבודה עם אנשים אשר הגדירו את עצמם כמכורים למזון מעובד.

למרות המחסור שקיים בעדויות, שאינו מאפשר התייחסות לכל מרכיבי המזון המעובד בנפרד כתרופה פסיכו-אקטיבית, תצפיות מצביעות על דמיון ניכר בהתנהגויות הקשורות לאכילת אוכל מעובד וצריכת חומרים ממכרים.

בדומה לחומרי סם ממכרים, סוכרים וקמחים הם חומרים שנמצאים בטבע בכמויות קטנות בהרבה מאשר במזון. כמו בחומרי סם, הם אינם ממכרים עד אשר הם מרוכזים לחוד וביחד באמצעות תהליכים תעשייתיים מודרניים. איחוד רכיבי מזון אלה בריכוזים גבוהים בהרבה מהמצוי בטבע, יוצר מזונות בעלי פוטנציאל התמכרות גבוה יותר כגון: משקאות קלים (סוכר וקפאין), סופגניות, בורקסים ודברי מאפה נוספים (קמח לבן, סוכר - לעתים קפאין, שוקולד, מלח ושמן) וצ'יפס (שומן, מלח ולעתים דקסטרוז).

מהי תלות בחומר ממכר?Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (או בקיצור - DSM-IV) מגדיר תלות בחומר ממכר (substance dependence) כאשר במהלך שנה מופיעים שלושה מתוך שבעה סימפטומים:

טולרנטיות (סבילות).
תסמיני גמילה.
חומר שנלקח בכמויות גדולות או למשך זמן ממושך יותר מהמתוכנן.
ניסיונות לצמצם את הצריכה.
זמן עודף שמוקדש לשכנוע, שימוש או גמילה משימוש.
הפחתה או הפסקה בפעילויות חשובות עקב שימוש.
המשך שימוש למרות תוצאות שליליות.

הגדרות אלו תוקפו לגבי חומרים שונים ובאוכלוסיות שונות.

השערת התמכרות לאוכל


אכילת יתר יכולה להיות מתוארת כהתמכרות לאוכל מעובד העונה להגדרות ה- DSM-IV לגבי הפרעה בשימוש בחומר (substance use disorder).

החוקרים מציגים את סוגיית ההתמכרות לאוכל מעובד, תוך התייחסות לקריטריונים המגדירים התמכרות לחומר. הטיעונים לביסוס ההשערה לקוחים משני מקורות מידע:

1.

התבוננות ועבודה עם אנשים אשר הגדירו את עצמם מכורים לאוכל מעובד.

2.

קריאה ביקורתית של הספרות המחקרית.


1. התמכרות לאוכל: הופעת סבילות המביאה לשימוש פרוגרסיבי במהלך הזמן (tolerance)


הצורך בעלייה בכמות החומר על מנת להגיע להשפעה המיוחלת. הצורך הכפייתי לצרוך עם הזמן כמויות גדולות יותר של מזון ספציפי על מנת להגיע להשפעה המיוחלת. סוג המזון שאנשים מדווחים על צורך זה קיים בכמויות משתנות וגדלות – מזון מהיר, מכלי גלידה, חטיפים מלוחים, משקאות מוגזים ופופקורן.

לדוגמא – "אם אני אומר/ת לעצמי שאוכל רק עוגייה אחת, אז זה מוביל לאכילה של עוד אחת ועוד אחת, עד שאני עוצר/ת בעוגייה החמישית והשישית. בעבר הייתי מסוגלת לאכול רק אחת או שתיים".

תמיכה לשימוש הפרוגרסיבי של המזון מגיעה משלוש רמות של מחקר: מחקרים בחיות מעבדה, מחקרים על נוירוטרנסמיטרים הקשורים לאכילה בבני-אדם באמצעות MRI וסטטיסטיקה של צריכת חומרי גלם למזון.

2. התמכרות לאוכל: תסמיני גמילה (withdrawal symptoms)


כאשר החומר (או חומר דומה) נצרך על מנת להקל או להימנע מתסמיני הגמילה. מבוסס על דיווחים על אכילה כאשר מרגישים עייפים, חרדים, מדוכאים ו/או מרוגזים וזעפנים. אכילת אוכל מעובד על מנת להימנע מחולשה ומצבי רוח שליליים. האכילה נעשית למרות ההכרה בחוסר הרגשת רעב והעובדה כי האכילה לא תתקן את מצב הרוח. ישנם דיווחים על התנהגויות חוזרות כגון: הליכה לכיוון מכונות המזון המעובד והשתייה הקלה בשעות אחר הצהריים, שוטטות במטבח בחוסר מנוחה תוך חיפוש אחר חטיף מעובד וגלידה בערב.

הרגשות השליליים שמתוארים הם ביטויים פסיכולוגיים של גמילה, אשר "מתוקנים" על ידי צריכת המזון המעובד, בדומה לעישון סיגריות.

לדוגמא – "הפחתה בצריכת הלחם גורמת לי לרעידות". "כאשר אני נמנעת מקפה ליום אחד, אני מרגיש/ה מעוצבנת". "אני אוכלת מזון עתיר סוכר על מנת להפיג את עייפותי ו/או מצב רוחי המדוכדך".

קיימות עדויות בבני-אדם לתסמיני גמילה ממלח, במיוחד בחילה, וסינדרום גמילה מקפאין, הכולל כאבי ראש, חולשה וסחרחורת.

3. התמכרות לאוכל: שימוש יותר מהמתוכנן


החומר נלקח בדרך כלל בכמויות גדולות או במשך זמן ממושך יותר ממה שהיה מתוכנן. מבוסס על דיווחים על ביקור במאפיות וקיוסקים בכוונה לקנות עוגייה אחת או חטיף אחד, ויציאה מהחנות עם תריסר, תוך אכילת כל מה שנקנה במספר שעות או פחות. דיווחים על ביטויים שמביעים תמיהה וחוסר-אמונה לגבי מה שקרה.

לדוגמא - "אני לא מאמין/ה שאכלתי את כל הדבר". "נראה כי ביס אחד של שוקולד הוביל לחפירה תזזיתית בלתי-נשלטת של שוקולד לתוך הפה. זה היה כמו לנסות לכבות אש".

תמיכה מדעית נרחבת קיימת אודות קיומם של התקפי אכילה (binge-eating).
<@ --- IMG_2 --- @>

4. התמכרות לאוכל: ניסיון לצמצם בצריכה


קיים רצון בלתי פוסק או מאמצים ללא הצלחה להפחית או לשלוט בצריכת החומר. ניסיונות מגוונים כגון: הפחתת המזון, היפנוזה, תחליפי-מזון, תראפיה קבוצתית, ניתוח, טיפול תרופתי, דיקור, "מזון מיוחד", קבוצות תפילה ועיסוק בפעילות גופנית. הנושא החוזר על עצמו הוא כישלון לגבי כל אותם ניסיונות.

לדוגמא – "כן, ניסיתי להפחית או להפסיק, אבל זה כל הזמן בראש שלי ואני מוצא/ת דרכים להביס את עצמי. אפילו לפנות זמן לקנייה של ממתק או חטיף".

רוב המזונות שהם מטרה לצמצום בצריכה הינם מזונות מעובדים.

5. התמכרות לאוכל: הקדשת זמן לשכנוע, שימוש או התאוששות משימוש


זמן רב מוקדש לפעילויות נחוצות להשגת השימוש בחומר, או להתאוששות מהשימוש בו. בהתבסס על דיווחים על ריבוי כניסה ויציאה מהמטבח, מחדר המנוחה ומחדר הרחצה. אפילו דיווחים על קימה בלילה לצורך אכילה. דיווחים עקביים על עייפות לאחר ארוחה. הקדשת כל זמן סופשבוע לקניות, לאכילה ולשינה לאחר האוכל.

לדוגמא – "אני יכול לחוש הנגאובר משוקולד". "יכולים להיות לי הרבה סידורים בסוף השבוע. אבל אני אקנה בסופרמרקט ואבלה את שארית היום באכילת הדברים שקניתי ובשינה".

המרכיב העיקרי בקריטריון זה הקשור לאכילת יתר הוא העייפות והחולשה המתלוות לצריכת מזון תזזיתית. תגובה זו לאכילת מזונות מעובדים יכולה להסביר את הקשר בין צפייה בטלוויזיה ו/או גלישה באינטרנט ולירידה בעיסוק בפעילות גופנית.

6. התמכרות לאוכל: החמצת פעילויות חשובות


ויתור או הפחתה בפעילויות חברתיות, תעסוקתיות, או נופשות חשובות, בשל השימוש בחומר. קריטריון זה מבוסס על דיווחים על התבודדות עקב בושה על היותי שמן, או עקב עייפות ותשישות. סיבה שכיחה נוספת להיעדרות מאירועים היא חוסר הנוחות לאכול בחברת אנשים אחרים.

לדוגמא – "אני לא הולכת לשום מקום יותר בגלל שאיני מחבבת את הגודל שלי ואין לי אנרגיות". "אני מגיע/ה הביתה ואוכל/ת ואז אין לי כוחות להתעמל".

7. התמכרות לאוכל: אכילת יתר למרות הידיעה על התוצאות


השימוש בחומר ממשיך למרות הידיעה שבעיות עקביות וחוזרות, פיזיות ופסיכולוגיות, נגרמות ומתדרדרות כתוצאה מהשימוש בחומר. לדוגמא – "עברה בי המחשבה שלא כדאי שאוכל משהו, אבל אני בכל זאת אוכל/ת. למשל, אני יכול/ה לחשוב שעלי לאכול משהו כי:

מישהו הכין את זה במיוחד בשבילי.

רק הפעם זה לא יזיק.

אני אתחיל את הדיאטה מחר.

יש לזה ערך טוב.

"אני חושב/ת על עודף המשקל ועל העצלנות אך אוכל/ת בכל זאת".

למאמרים נוספים בנושא התמכרות לאוכל ועוד:
וידאו: מה אתם יודעים על התמכרויות?
וידאו: אלן קאר זה גמילה מעישון
טיפים להעלאת דימוי גוף וביטחון עצמי
התמודדות עם מתח: עצות לחיים בריאים יותר
מצב רוח וכיצד נשפרו בעזרת ויטמינים

השמנה הינה מצב בריאותי אשר קיומו מוביל לעצה רפואית לרדת במשקל. מחקרים מוכיחים, כי בדרך כלל אנשים מתקשים ואינם מגיעים לידי יישום ההמלצה. על כך מעיד אחוז גבוה של נשים וגברים המדווחים על היותם בתהליך ירידה במשקל או ניסיון לשמר את משקלם. חוסר ההצלחה אינו משקף חוסר ידע לגבי התוצאות הבריאותיות הקשורות להשמנה.

לסיכום:

נראה כי אלה המגדירים את עצמם מכורים לאוכל, מציגים התנהגויות המאמתות את הקריטריונים שב-DSM-IV להתמכרות לחומר. ניסיונות רבים לירידה במשקל אינם מגיבים לגישות טיפוליות קיימות. התמכרות לאוכל מעובד, יכולה להוות הסבר משמעותי לכישלון זה, שהוא רלוונטי למספר לא מבוטל של אנשים הסובלים מהשמנת יתר.

הניסיון הקיים בטיפול באנשים שהתמכרו לניקוטין ולטבק, יכול להאיץ שינויים בסביבה הקלינית-טיפולית באלה שמכורים לאוכל מעובד.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  •  טובי פלד
    טובי פלד
    פסיכולוג ילדים ונוער פסיכולוג מומחה בעל קליניקה פרטית. מטפל ומאבחן פעוטות, נוער ומבוגרים. עובד בבתי ספר ובארגונים ציבוריים. ... קרא עוד