נפגעי פעולות איבה, מגיעים לכם פיצויים

ע"פ החוק בישראל, נפגעי פעולות איבה כגון פיגוע טרור, פגיעת קאסם וכו', זכאים לפיצויים. מה צריכים לעשות נפגעי פעולות איבה מיד לאחר הפגיעה וכיצד הם יכולים להבטיח כי יקבלו פיצויים? על כך בכתבה הבאה.
מאת עו"ד אלי דורון
| 25/03/2010 |
צפיות: 4,556
כל אזרח או תושב ישראל אשר נפגע מפעולה של מדינה או ארגון עוין לישראל, למשל פיגוע טרור, פגיעת קסאם, וכדומה זכאי לפי חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה תש"ל 1970 לפיצויים, בין היתר גם נפגעי חרדה ופוסט טראומה נכנסים לקטגוריה זו.

כיצד? ראשית, על נפגע פעולות איבה לקבל את אישור משרד הביטחון על ידי פניה לרשות המאשרת מטעמם, כי אותה פעולה שממנה הוא נפגע אכן פעולת איבה היא. רק לאחר מכן, ועד חלוף שנה מיום הפגיעה, ניתן לפנות למוסד לביטוח לאומי לבקשת הפיצויים כאשר לפניה יצורף דו"ח רפואי.

חשוב כי נפגע פעולת האיבה ייבדק על ידי רופא בצורה יסודית כאשר בסיום הבדיקה יקבל הנפגע דו"ח מפורט עם אבחון מקיף של כל הפגיעות מהן הוא סובל, הן נפשיות והן גופניות כתוצאה מפעולת איבה. אל התביעה יש לצרף אישור בנק של הנפגע או המחאה מבוטלת, וזאת על מנת שיהיו לרשות הביטוח הלאומי פרטי החשבון של הנפגע להעברת התקבולים.

למידע בנושא נפגעי פעולות איבה ועוד, היכנסו לפורומים:
פורום רשלנות רפואית
פורום זכויות רפואיות
פורום ביטוח בריאות, ביטוח סיעודי
פורום השאלת ציוד רפואי, ציוד שיקומי, ציוד אורטופדי
פורום זכויות נשים בהריון, זכויות לאחר לידה

התקבולים שזכאים לקבל נפגעי פעולות איבה יקבעו על פי חוק הנכים (תגמולים ושיקום) תש"ט-1959, כאשר תקבול חד- פעמי יינתן לנפגעים אשר דרגת נכותם בין 10%-19%, ותקבול קבוע יינתן לנפגעים אשר דרגת נכותם בשיעור של מעל 20%, הכל בכפוף לדרגת הנכות שתקבע על ידי ביטוח לאומי.

"תגמול" רפואי, בשונה מ"תקבול", יינתן לנפגע אשר אינו כשיר לעבודה בעקבות הפגיעה, והתגמול ישולם כתשעה חודשים מיום הפגיעה למעט מקרה בו אושר המשך תשלום לנפגע פעולות איבה על ידי הלשכה לייעוץ רפואי בביטוח לאומי.

יתרה מהתקבולים, זכאי כל נפגע פעולות איבה גם להחזר הוצאות רפואיות מלאות, החל מהעזרה הראשונה (מד"א) שהזעיק וכלה באשפוז, תרופות מכשירי עזר רפואיים, עד שיקומו והחלמתו של הנפגע, וזאת כמובן בקבלת טיפול רפואי מבתי חולים ממשלתיים וקופות החולים - טיפול פרטי לא יוכר לפיצוי.

למאמרים בנושא תביעת ביטוח, חוק, משפט:
תאונת דרכים במתכוון: יש חיה כזאת?
תאונות דרכים: את מי תובעים?
מדינת ישראל למען עובדים עם מוגבלות
האם כאבי גב יכולים להיחשב תאונת עבודה?
מדוע הליך גישור גירושין עדיף על משפט?

מלבד טיפול רפואי פיזי לרשות הנפגע הנכה מימון טיפול פסיכולוגי, במידה ודרגת נכותו מעל 10%, משמע גם נפגעי חרדה והסובלים מפוסט טראומה אף אם לא בסמוך לפגיעה, זכאים לטיפול רפואי הולם. בנוסף לטיפול רפואי מקיף, נפגעי פעולות איבה זכאים להטבות בתחומי דיור, החזרי מס, הלוואות ואף תעסוקה.

לעיתים הבירוקרטיה הכרוכה בתביעת הפיצויים קשה מנשוא, וזאת בנוסף לסבל הכרוך בפגיעה עצמה, על כן מומלץ לפנות במקרים אלה לקבלת ייעוץ משפטי אשר יכוון במילוי הטפסים השונים שיש להגיש לכל אחד מהמוסדות המוזכרים לעיל.

יתר על כן, במצב של נכות, לא תמיד קביעת הביטוח הלאומי על ידי הוועדה הרפואית היא כזו אשר "קולעת" למצבו הרפואי של הנפגע, ובמצבים כאלה נתונה בידי הנפגע הרשות לערער על חוות דעת הרופא בפני הוועדה הרפואית לעררים, לשם כך ייעוץ משפטי יביא למיצוי מלוא הזכויות של נפגעי פעולות איבה.


* לאתר משרד עורכי הדין "דורון-טיקוצקי-עמיר-מזרחי"- לחצו כאן

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר