טיפולים במומי לב מולדים

כשמונה ילדים מתוך 1,000 בעולם המערבי, נולדים עם מום בלב. ד"ר אברהם לורבר מבית החולים לילדים "מאייר", סוקר את החידושים העיקריים באבחון וטיפול במומי לב מולדים, מהדמיית תלת המימד ועד לצנתורים
מאת ד"ר אברהם לורבר
| 25/09/2005 |
צפיות: 4,381
דירוג: 4.0 מתוך 1 הצבעות
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 4.0 מתוך 5
הדמיית תלת מימד. אבחון מומי הלב המולדים מבוסס על שימוש מושכל בטכנולוגית האולטרא-סאונד, המאפשרת בדיקה בלתי-פולשנית של הלב (אקוקרדיוגרפיה) והערכה מדויקת של מבנהו ותפקודו. לאחרונה פותח מכשיר אקוקרדיוגרפיה ( Philips Sonos-7500), שהביא לשיפור דרמטי ביכולת האבחון הבלתי פולשני. המכשיר מאפשר דימוי תלת-מימדי ובזמן אמיתי של כל נפח הלב בבת-אחת וצפייה מיידית בחלקיו, במבטים שלא היו אפשריים עד כה. כך למשל, ניתן להעריך מבנה ותפקוד מסתמי הלב מנקודות מבט שונות, מעל ומתחת המסתם, ממש כאילו ביקרנו בתוך הלב עצמו.

המכשיר מאפשר גם זיהוי מוקדם ומדויק יותר של מומים מורכבים בלב העובר ויש לו יכולות להנחות בדייקנות צנתורים טיפוליים מורכבים, שהיו מונחים עד כה על ידי מתמר אולטרא-סאונד שהוחדר לוושט בהרדמה כללית.

טיפולים באמצעות צנתרים. במקרים רבים ניתן כיום להשיג תוצאה טיפולית שוות-ערך לניתוח לב פתוח בתינוקות וילדים, ללא פתיחת בית החזה וללא תחלואה ניכרת, על ידי שימוש בצנתרים ובמערכות ייחודיות. הצנתור כרוך בשהייה בת לילה אחד בלבד בבית החולים וההחלמה ממנו מהירה ביותר. מדובר בהחדרת צינוריות דקיקות למערכת כלי הדם, בדרך כלל מבעד למפשעה, כשבאמצעותן ניתן לבצע פעולות מורכבות ומתוחכמות.

כך למשל, ניתן להרחיב בהצלחה מסתמים מוצרים על ידי ניפוח של בלון. ניתן גם לאטום דלפים או פגמים מולדים בחיץ הלבבי על ידי השתלת סלילים ומתקני אטימה. בנוסף, מזה כשש שנים מבוצעת בביה"ח "מאייר" אטימת פגמים בחיץ הבין-פרוזדורי והשנה אף הוחל באטימת פגמים בחיץ הבין-חדרי.

ביה"ח "מאייר" מפעיל מרפאה ניידת יעודית, יחידה מסוגה בעולם, הנקראת "לב הילד - מרפאה ניידת קרדיולוגיה ילדים". הניידת המביאה את הרופאים המומחים על ציודם היקר לטיפול בילדים במרפאות שבפריפריה. פעילות חיונית זו מתלווה לבדיקות סקר של מועמדים לשרות ביחידות מובחרות בצה"ל וספורטאים פעילים, באמצעותן מזוהים ומטופלים מקרים רבים שאחרת לא היו זוכים לאבחון או טיפול.

לאתר המרכז הרפואי רמב"ם

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר ראובן אייכנבאום
    ד"ר ראובן אייכנבאום
    נוירולוג בכיר ומומחה ברפואה פיזיקלית, שיקום ושיקום נוירולוגי. נותן חוות דעת שניה, רפואית ורפואית משפטית.... קרא עוד
  • פרופ` דוד רוט
    פרופ` דוד רוט
    קרדיולוג וחוו"ד משפטיות פרופ` דוד רוט - מאבחן ומטפל בבעיות לב ובמחלות לב, כמו התקף לב, מחלות מסתם, הפרעות קצב לב ועוד. בוגר בית הספר לרפואה של אוניברסיטת תל אביב ועמית מחקר במכון לחקר הלב בווש... קרא עוד