תרופות מעכבות הפרשה ודלקות עור

שמעתם על הדלקת האטופית, האלרגית והאריטנטית? לא? אז עכשיו יש לכם הזדמנות ללמוד על דלקות עור - הפוגעות מאוד באיכות החיים, אשר חלקן נמשכות לתקופה ארוכה מאוד. "עור לגויים"
| 15/09/2005 |
צפיות: 8,175
דלקות עור פוגעות מאוד באיכות החיים, ובחלקן נמשכות לתקופה ארוכה מאוד. דלקת עור מתבטאת בגרד ממושך. בצורתה החריפה מתבטאת הדלקת באודם עז, בשלפוחיות ולעיתים הפרשות. בצורתה הכרונית מתבטאת בפריחה עם סימני גרד וקשקשת.

דלקות העור השכיחות ביותר הן דלקת העור האטופית, דלקת העור ממגע האלרגית ודלקת העור ממגע האיריטנטית. דלקת העור האטופית היא מחלת עור המתבטאת בעיקר בגיל הילדות ושכיחותה פוחתת בנעורים ועוד פחות מכך בגיל המבוגר. המחלה היא על רקע תורשתי וקשורה לקבוצת המחלות האטופיות (אסטמה, נזלת אלרגית, קדחת השחת).

קבוצת המחלות האטופיות בכלל ודלקת העור האטופית בפרט עולות בשכיחותן בעולם המערבי במשך כל העשורים האחרונים. בעולם המפותח המערבי מגיעה שכיחותה של דלקת העור האטופית בילדים לכ-20 אחוזים מאוכלוסיית הילדים. סיבות סביבתיות ונפשיות שונות יכולות להחמיר אותה.

דלקות העור ממגע נגרמות כתוצאה מתגובת העור למגע ישיר עם גורמים שונים בסביבה הטבעית שלנו, חלקם גורמים אירטנטיים (מגרים) הגורמים לדלקת העור ממגע האירטנטית, וחלקם גורמים אלרגניים הגורמים לדלקת עור ממגע האלרגית. הסיבות השכיחות ביותר לדלקת העור ממגע האלרגית בישראל, כפי שנמצא במחקר שנערך לאחרונה במחלקתנו, הם הרגישות לניקל (הנמצא בתכשיטים, ג'ינסים, אבזמים ותכשירים דנטליים), לפוטסיום דיכרומט (הנמצא בחומרי ניקוי, מוצרי עור ומלט).

הסיבות השכיחות ביותר לדלקת העור האיריטנטית נעוץ במגע עם מים וחומרי ניקוי, ולאחר מכן חומרים שונים הנמצאים בסביבתו של העובד. יש להדגיש שהגורם השכיח ביותר לדלקת העור האלרגית ממגע, הניקל, נגרם כפי הנראה עקב חירור האוזניים לעגילים, ולכן יש צורך בחירור עם מכשירים שאינם מכילים ניקל ולאחר מכן ענידת עגילים ללא ניקל, בעיקר יש להקפיד בנושא זה בגיל הילדות.

חלק מהגורמים לדלקות העור ממגע הם תעסוקתיים וזוהי בעצם המחלה התעסוקתית השכיחה ביותר בין המחלות התעסוקתיות ברוב המדינות (כ-30 עד 35 אחוזים מכל המחלות התעסוקתיות).

טיפול ומניעה

הטיפול הטוב ביותר במחלות בכלל הוא הטיפול המניעתי. בדלקת העור האטופית יש צורך בשימון קבוע של העור, על רקע הנטייה ליובש של העור, הגורם כשלעצמו לגרד ובמעגל קסמים - הגרד מגביר את הפריחה, וזו מגבירה את הגרד וחוזר חלילה. ילדים ובמבוגרים עם בעיה זו יש להימנע משימוש בבגדים מצמר אמיתי או סינטטיים. שהות במיזוג אוויר מגבירה את יובש העור, ומצבי לחץ נפשי מחמירים את הפריחה. הימנעות ככל האפשר ממצבים אילו מיטיבה עם הפריחה.

דלקת העור האירטנטית ניתנת למניעה באופן מוחלט על ידי שימוש באמצעי מגן המונעים מגע עם החומר האירטנטי. שימוש קבוע בכפפות, בדרך כלל מצופות בד, בזמן עבודה עם חומרים אלו או שימוש במסכות ובבגדי מגן כאשר מדובר על חומרים איריטנטיים נדיפים יכולים למנוע לחלוטין את בעיות העור, ולרוב אין צורך בהחלפת עבודה. יש צורך גם בשימון קבוע של הידיים.

דלקת העור האלרגית ניתנת באופן חלקי למניעה במידה וידוע האלרגן הגורם לאלרגיה. יש צורך בהימנעות מוחלטת ממגע עם אלרגן זה. לא תמיד ניתן להימנע לחלוטין ממגע כזה, מכיוון שחלק מהאלרגנים שכיחים ביותר בסביבתנו היום-יומית, ולכן לפעמים גם השתדלות מרובה להימנעות ממגע כזה מביאה להפוגה מלאה או חלקית רק ב-70 אחוזים מהחולים.

עד היום הטיפול הנפוץ ביותר בדלקות העור השונות הוא על בסיס משחות סטירואידליות. משחות אילו מהוות טיפול טוב ויעיל להקלת הגרד ולהעלמת הפריחה, אך לאור הכרוניות של דלקות העור השונות יש צורך בטיפול ממושך בהן. במקרים בהן משחות סטירואידליות לא סיפקו הטבה מספקת בפריחה ובגרד, יש צורך בטיפולים שונים נוספים כמו טיפול בסטרואידים סיסטמיים (דרך הפה או בזריקות), טיפול בפוטותרפיה (קרינה UV אולטרה ויאולט), טיפול בציטוטוקסיקה (טיפולים המקובלים כטיפול נגד סרטן) ועוד.

חשוב לציין כי לכל הטיפולים הנ"ל יש תופעות לוואי לא מעטות. לטיפולים במשחות סטרואידליות לאורך תקופה ארוכה יכולות להיות השפעות על העור כמו הפיכתו של העור לדק ושביר יותר (הידקקות), שטפי דם תת-עוריים וכן תופעות סיסטמיות הנובעות מספיגה של כמות רבה של סטרואידים דרך העור לכלי הדם והשפעה על המערכות הפנימיות. לטיפולים הנוספים תופעות לוואי אופייניות להם.

התרופות הקיימות

לאחרונה הוכנסו לשוק התרופות קבוצה חדשה של תרופות במנגנון אימונומודולטורי (כלומר מעכבי הפרשה של ציטוקינים דלקתיים). שתי התרופות הקיימות כעת בשוק הן PROTOPIC) TACROLIMUS) ו-PIMECROLIMUS (ELIDEL). התרופות קיימות כתכשירים לטיפול מקומי ואינן בסל הבריאות.

בתרופות אלו יש ניסיון רב בטיפול בדלקת עור ממגע אטופית הן בילדים והן במבוגרים. הטיפול ניתן באופן יום יומי עד להשגת הפוגה בפריחה ובגרד ולאחר מכן במינון יורד לצורך שמירה על ההפוגה ומניעת חזרת הפריחה. בדלקות העור ממגע, העדויות להשפעתן החיובית של התרופות עדיין מעטות, אך מצטברים מאמרים על האפשרות לטיפול בדלקת עור ממגע אלרגית בצורתה הכרונית, בתרופות אלו.

יש לציין שתרופות אלו נושאות עימן תופעות לוואי מועטות, ברובן לטווח קצר, כמו הרגשת צריבה בזמן המריחה בחלק מהחולים, הנעלמת במשך הזמן. תרופות אלו מנוסות כיום בטווח רחב של מחלות עור נוספות כמו: ויטיליגו, גרנולומה אנולרה, מחלת לופוס, דלקת עור סבוראית ועוד. בחלק מהמחלות יש עדות ראשונית להשפעה מיטיבה של משחות אלו, אך דרושים מחקרים גדולים נוספים. אין ספק שכניסתן של תרופות אלו מאפשרת לרופא העור אפשרויות טיפול נוספות ובטוחות יותר לאילו שהיו קיימות עד כה.

לאתר המרכז הרפואי רבין

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר