סינוסיטיס - המלחמה על חלל האף

40 אחוזים מהחולים מבריאים ללא טיפול, 90 אחוזים מהחולים מגיבים לטיפול ורק שני אחוזים מפתחים סינוסיטיס כרוני. אולם, הדלקת של חלל הסינוסים המתפתחת בעקבות חסימה באזור הפתחים היא כבר מזמן לא תופעה בריאותית שמתעלמים ממנה
| 30/08/2005 |
צפיות: 12,209
דירוג: 5.0 מתוך 1 הצבעות
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
הסינוסים הנם חללי אויר הנמצאים סביב האף. לאדם יש ארבעה זוגות סינוסים. זוג אחד נמצא במצח, אלו הסינוסים הפרונטליים -Frontal , זוג הסינוסים הללו מתפתחים רק אחרי גיל שמונה. שאר זוגות הסינוסים קיימים מלידה.

כל הסינוסים מחוברים לחלל האף על ידי פתחים צרים בקוטר של אחד עד ארבעה מילימטרים. שלושה מזוגות הסינוסים נפתחים אל האף באזור אחד - אזור פינות העיניים. הסינוסים חייבים לקבל אספקת אויר שוטפת. אספקת האוויר נעשית דרך פתחי הסינוסים. כל נפיחות או חסימה באזור הפתחים תגרום לנפיחות ודלקת בחלל הסינוסים, כלומר, לסינוסיטיס.

דלקת סינוסיטיס חריפה הנה, ברוב המקרים, סיבוך של נזלת חריפה ו/או שפעת-ויראלית. כאשר קיימת נפיחות באזור פתחי הסינוסים ונפיחות זו נמשכת מספר ימים, החסימה של פתחי הסינוסים גורמת לסינוסיטיס. ברוב המקרים הדלקת היא חיידקית, החיידקים הגורמים לסינוסיטיס הנם אותם חיידקים הגורמים לדלקות בדרכי הנשימה העליונים, דלקת אוזניים, דלקת במיתרי הקול וברונכיטיס.
יש אנשים הרגישים יותר מאחרים לסינוסיטיס, כאשר אצל חלקם כל הצטננות הופכת לסינוסיטיס. הגורמים לרגישות היתר הנם שינויי מבנה בחלל האף הגורמים להיצרות קבועה באף באזור פתחי הסינוסים וכתוצאה ליצירת אלרגיה ובצקת באזור הפתחים, ולפגיעה במערכת החיסון של דרכי הנשימה שתתבטא בירידה בכמותם ובאיכותם של הנוגדנים המופרשים בנוזלי האף.

סימפטומים לדלקת סינוסיטיס חריפה: אף חסום - סתום; לחצים סביב האף והעיניים; נזלת סמיכה וליחה סמיכה; כאבים מעל אזור הסינוסים לפי הסינוס החולה - לחיים, שורש האף, עיניים, מצח קודקוד ועורף, וכן כאבים בשיניים העליונות; חום בדרך כלל אין, ואם יש הוא בדרך כלל נמוך. הגורם לחום גבוה היא השפעת ולא הסינוסיטיס.

הטיפול בדלקת הסינוסיטיס החריפה מתבסס על שני עקרונות: הראשון, מלחמה בחיידקים בעזרת אנטיביוטיקה. אנו יודעים מהם סוגי החיידקים השכיחים ואת רגישותם ואנו בוחרים את האנטיביוטיקה המתאימה ביותר לטיפול בהם. מאחר והחיידקים משנים את רגישותם לטיפול בגלל השימוש הנרחב באנטיביוטיקה, בכל תקופה ישנם סוגי אנטיביוטיקה יעילים וכאלה שכבר איבדו את יעילותם. גורם נוסף המשפיע על השיקול בבחירת האנטיביוטיקה הוא האם החולה טופל במהלך ארבעה עד ששה השבועות שקדמו לטיפול הנוכחי.

העיקרון השני הוא הורדת הנפיחות באזור פתחי הסינוסים. הטיפול להורדת הגודש הוא בדיוק כמו הטיפול בנזלת חריפה - טיפות אף, תכשירים דמויי טיפות אף הניתנים ככדורים, וקורטיזון במתן מקומי או סיסטמי, הכל לפי מצב האף ומצב החולה. יש לזכור ש-40 אחוזים מהחולים בסינוסיטיס חריפה מבריאים גם ללא כל טיפול. כ-90 אחוזים מגיבים לטיפול הנ"ל ומבריאים. כתשעה אחוזים יגיבו לטיפול חוזר באנטיביוטיקה שונה במידה ולא הבריאו בטיפול הראשון. פחות משני אחוזים מהחולים לא מבריאים ועוברים למצב של דלקת סינוסיטיס כרונית.

הסיבה העיקרית להופעת דלקת הסינוסיטיס הכרונית היא חוסר ניקוז ואוורור של הסינוסים. פתחי הסינוסים אינם משתחררים ולא מאפשרים לאוויר לחדור לתוך חללי הסינוסים ולנוזלים לצאת מהם.

לחלקו השני של המאמר

לאתר המרכז הרפואי רבין

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר עמית וולפוביץ
    ד"ר עמית וולפוביץ
    מומחה אף אוזן גרון וכירורגיית ראש צוואר. תחומי טיפול: דלקות אוזניים, ליקויי שמיעה, טנטון, סחרחורות, ניתוחי אוזניים, גידולים בבסיס הגולגולת ועוד... קרא עוד