מחלת לב אסכמית - לא רק לגברים

לרוצח הסדרתי מספר אחד של הנשים בישראל קוראים 'מחלת לב איסכמית' והיא נגרמת מהיצרות העורקים המובילים דם ללב. מתברר, שמחלה שנחשבה עד לאחרונה למחלה גברית הורגת כשליש מהנשים בישראל
מאת ד"ר רוברט דרגו
| 13/07/2005 |
צפיות: 7,915
תשאלו את רוב הנשים מאיזו מחלה הן הכי חוששות ורוב הסיכויים שהתשובה תהיה סרטן השד, סרטן הרחם או סרטן השחלות. אולם מתברר, שהרוצח המוביל של הנשים בישראל אין לו ולא כלום עם הסרטן. קוראים לו מחלת לב איסכמית. אגב, מספר הנשים הנפטרות ממחלות לב זהה למספר הנשים הנפטרות מכל סוגי הסרטן גם יחד.

מהי מחלה לב איסכמית

מחלה לב איסכמית הינה מחלה הפוגעת בעורקים המספקים דם לשריר הלב, להבדיל ממחלות לב הפוגעות בשריר הלב ומכלוליו. מחלת לב איסכמית הינה הסיבה העיקרית לתמותה, בארץ ובעולם, בגברים ונשים כאחד. כ-35 אחוזים מכלל מקרי המוות שאירעו בשנות ה-90 נגרמו ממחלת לב איסכמית.

להלן מספר עובדות יבשות על המחלה: אחת מתוך כל תשע נשים בעולם המערבי מפתחת תסמינים של מחלת לב איסכמית בין הגילים 45 ל-64 כאשר היחס הולך ועולה לאחת מתוך שלוש לאחר גיל 65, עקב החמרת הטרשת בתקופת גיל המעבר. מחלת הלב אצל נשים מופיעה מאוחר יותר מאשר בגברים, בכשבע עד 10 שנים. השוואה מספרית נוספת לעולם מחלות הלב אצל גברים: מספר הנשים עם מחלת לב אסכמית שמפתחות אי-ספיקת לב, גדול יותר מאשר בגברים. מחקר פרמינגהם, אחד המחקרים הגדולים ביותר באפידמיולוגיה של מחלת לב, שכלל מעקב של יותר מ-38 שנים, הראה כי לנשים סיכון מופחת עד 50 אחוזים למות ממוות פתאומי לבבי לעומת הגברים.

גורמי הסיכון למחלה

גורמי הסיכון למחלה טרשתית, שהיא הסיבה למחלת לב איסכמית, זהים בגברים ונשים, וכוללים: גיל, יתר לחץ דם, סוכרת, עישון, יתר כולסטרול בנסיוב, עודף משקל ואופן חלוקת השומן בגוף, העדר פעילות גופנית והיסטוריה של מחלה לב איסכמית במשפחה.

הפסיקו לעשן. מחקרים הראו שלעישון השפעה מזיקה הרבה יותר בקרב נשים מאשר בגברים, גם בעישון בהיקף קטן יותר. לעישון משמעות גבוהה ביותר בנשים צעירות, עד כדי כך, שהסיכון להופעת אוטם שריר הלב בקרב נשים מעשנות עולה פי שש לעומת נשים לא מעשנות. יתכן שההסבר לכך מקורו בפעילות ההורמונאלית.

זכרו את הכולסטרול. רמות גבוהות של כולסטרול (היפרכולסטרולמיה) מהוות גורם סיכון למחלה לב איסכמית בנשים כבגברים. רמות ירודות של הכולסטרול הטוב (מסוג (HDLבנשים, מסוכנות יותר מאשר רמות גבוהות של הכולסטרול הרע (מסוג LDL).

כרס זה סימן רע. החשיבות של השמנת יתר כגורם סיכון למחלת לב כלילית, הוכחה מעל לכל ספק במספר גדול של מחקרים. כמו כן, השמנה בטנית הוכחה כמנבאה טוב יותר את הסיכון לתחלואה ותמותה ממחלת לב איסכמית מאשר משקל הגוף.

נשים, היו קשובות לגופכן. מגוון התסמינים הקליניים של מחלת לב איסכמית בנשים, הרבה יותר רחב מאשר בגברים, מה שעלול לגרום לאבחון מוטעה. זו אחת הסיבות שגם פנייתן של נשים לבדיקה רפואית מתאחרת, הטיפול מתעכב והוא אף פחות נמרץ. כתוצאה מכך, נשים עוברות פחות בדיקות, כגון בדיקות א.ק.ג, בדיקות סמני הלב בנסיוב וניטור מופחת, ובהמשך אף מתקבלות פחות ליחידות טיפול נמרץ לב.

מחקרים שחקרו מקרי אוטם חד של שריר הלב בנשים, הוכיחו שהתמותה בזמן אשפוז בקרב נשים גבוהה יותר מאשר בגברים. אצל נשים הצעירות מגיל 50 התמותה ביחס לגברים היא עד פי שתיים. אגב, בטווח ארוך התמותה בקרב גברים ונשים דומה.

אלו הם סימני האזהרה הקלאסיים והשכיחים ביותר להתקף לב הן לנשים והן לגברים כפי שמפרסמים ארגוני הבריאות: לחץ בחזה או אי נוחות, תחושת מלאות, כאב במרכז בית החזה למשך יותר מכמה דקות או כאב בא והולך, כאב המתפשט לכתפיים, לצוואר ולזרועות, אי נוחות בחזה מלווה בסחרחורות, התעלפויות, הזעה מוגברת, בחילה או קוצר נשימה.

הבשורות הטובות

יש ירידה תלולה בתמותה ממחלת לב איסכמית בכלל ומאוטם חד של שריר הלב בפרט, ברבע האחרון של המאה העשרים ותחילת המאה העשרים ואחת. הירידה מיוחסת ברובה לשליטה על גורמי סיכון, לשינוי באורחות חיים וטיפולי מניעה.

שינויים וחידושים רפואיים, הכוללים טיפול תרופתי והתערבותי, טיפולים שנכנסו לשגרה במהלך שנות ה-90, כגון טיפול תרופתי להמסת קרישי דם, וטיפול מלעורי של הרחבת עורקים והשתלת תומכונים על ידי הצינתור בכלי הדם, משפרים את איכות ותוחלת החיים.

לאתר המרכז הרפואי רמב"ם לחצו כאן

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר