טיפול ביולוגי לחולי סרטן המעי הגס

במאמר שני בסדרה מסבירה ד"ר איילה הוברט את פעילותה של תרופת ה"אווסטין", טיפול ביולוגי לחולי סרטן שהביא לשיפור דרמטי במדדי המבריאים ממחלת סרטן המעי הגס
מאת ד"ר איילה הוברט
| 10/04/2006 |
צפיות: 7,929
יעילותה שלה אווסטין בטיפול בסרטן המעי הגס הוכחה במחקר אשר התפרסם ב-NEW ENGLAND JOURNAL OF MEDICINE ביוני 2004.

המחקר נערך בארה"ב וכלל מעל ל-900 חולי סרטן מעי גס גרורתי בקו טיפולי ראשון. כל החולים טופלו בשילוב כימותרפי סטנדרטי של 5FU+ לויקובורין +CPT-11 ולמחציתם הוסף אווסטין לטיפול.

תוצאות המחקר הדגימו כי תוספת אווסטין הביאה לשיפור חסר תקדים במדדי המחלה. בקבוצת החולים אשר קיבלו כימותרפיה ואווסטין היו יותר חולים אשר מחלתם נסוגה, משך הזמן אשר בו המחלה הייתה בנסיגה היה ארוך יותר והחשוב מכל - ההישרדות החציונית של חולים אלו התארכה ב-30 אחוזים בהשוואה לקבוצה שטופלה בכימותרפיה בלבד.

יש להדגיש כי מדובר בשיפור מרשים ומשמעותי בתוחלת החיים של חולי סרטן המעי הגס ושיפור זה גדול משמעותית בהשוואה לתרומה היחסית של כימותרפיות חדשות שנכנסו לשימוש במחלה בשנים האחרונות (CPT-11 ואוקסליפלטין).

השיפור במדדים היה קיים בכל תתי הקבוצות של החולים: נשים לעומת גברים, גידול ראשוני במעי הגס לעומת גידול ברקטום, גרורות באתר אחד או יותר ומצב תפקודי ירוד.

מידע חשוב נוסף אשר נלמד מהמחקר, הינו כי האווסטין נסבל היטב על ידי מרבית החולים ואינו גורם לעלייה ברעילות של הכימותרפיה.

בעקבות פרסום תוצאות המחקר אישר ה-FDA האמריקאי בהליך מזורז את הטיפול באווסטין לחולים עם סרטן גרורתי של המעי הגס, אשר טרם קיבלו טפול למחלתם המפושטת כלומר בקו ראשון בטיפול. מסקנות ה- FDA אומצו על ידי משרד הבריאות והתרופה נרשמה בישראל בספטמבר השנה.

שיפור הישרדותי

לאחר שלושה עשורים של מחקר וחיפוש אחר טיפולים כנגד האנגיוגנזה, הושגה פריצת דרך עם פיתוחה של תרופת ה"אווסטין", שהיא הטיפול הראשון כנגד אנגיוגנזה שהגיע לשימוש קליני.

האווסטין, או בשמו הגנרי ה-Bevacizumab הוא טיפול ביולוגי חדשני כנגד האנגיוגנזה לחולי סרטן. זהו למעשה נוגדן אנושי חד שבטי כנגד VEGF (שהוא כאמור הגורם העיקרי המפעיל את תהליך האנגיוגנזה).

האווסטין מונע את את הקישור של ה-VEGF לקולטנים שלו שעל פני התאים בכלי דם ועל ידי כך גורם לחסימה מלאה של פעולתו.

כתוצאה, מופרעים המשך השגשוג והצמיחה של כלי דם חדשים, יש נסיגה של רשת כלי הדם שאך נוצרה בגידול ויורדת האספקה של חמצן וחומרי מזון לגידול. כל זה מוביל לבסוף להרעבת הגידול ולנסיגתו.

מאחר ותהליך האנגיוגנזה כמעט ואינו מתרחש ברקמות בריאות של אדם מבוגר, הרי שהטפול באווסטין מכוון ספיציפית כנגד התהליך הסרטני. זאת בניגוד לתרופות הכימותרפיות שמנגנון הפעולה שלהם אינו ספציפי ולכן הטיפול בהן מלווה בשיעור גבוה במיוחד של תופעות לוואי.

האווסטין מהווה פריצה דרך חדשה בטפול בסרטן בכלל ובסרטן המעי הגס בפרט - מדובר בטיפול הראשון המכוון כנגד אנגיוגנזה, שהגיע לשימוש קליני וכן זהו הטיפול הביולוגי הראשון אשר הראה שיפור הישרדותי משמעותי בקו טיפולי ראשון בחולים עם סרטן מעי גס גרורתי.


תקווה לריפוי מלא

חשיבות מיוחדת יש לתת לאותם חולים אשר מחלתם מפושטת, אך מוגבלת לאתר מרכזי אחד ( בדרך כלל כבד או ריאות). אצל חלק מהחולים הללו ניתן לכרות את הגרורות ועל ידי כך להביא לריפוי ב- 40-35 אחוזים מהמקרים.

אלא שלמרבה הצער אצל מרבית החולים לא ניתן לנתח את הגרורות בשל גודלן בעת האבחנה. מתן טיפול כימותרפי מקדים מאפשר אצל חלק מהחולים הקטנה של הגרורות והבאתן למצב שיהיה ניתן להוציאן בניתוח.

אלא שגם כאן סיכויי ההצלחה מוגבלים מאחר ורק חלק מהחולים מגיבים. על כן, יש חשיבות רבה לפיתוח של טיפולים חדשים אשר יגבירו את היעילות של הכימותרפיה הקיימת.

תוספת אווסטין לטיפול התרופתי תעלה משמעותית את הסיכוי להקטנת הגידול והסרתו המלאה בניתוח ובכך תביא לריפוי. כלומר, מתן אווסטין לחולים עם גרורות המוגבלות לכבד/ריאות בלבד משפרת משמעותית את סיכויי הריפוי של אותם חולים.

מכיוון שתהליך אנגיוגניזה בתיווכו של ה-VEGF הינו תהליך מרכזי בסוגי גידולים שונים, מתנהלים כיום מספר רב של מחקרים בעולם הבודקים את יעילות האווסטין בטיפול בגידולים אחרים כמו ריאה, כליה וכן בסרטן המעי בשלבים שונים ובשילוב עם תרופות שונות. בארץ, מתנהל מחקר הפתוח להכללת חולים חדשים, הבודק את יעילות האווסטין בחולים עם סרטן מעי גס גרורתי בשילוב עם אוקסליפלטין וקסלודה.

פיתוח האווסטין מהווה פריצת דרך חשובה ומשמעותית בטיפול בסרטן המעי הגס. תוספת אווסטין לטפול קו ראשון בחולי סרטן גרורתי של המעי הגס מביאה לעיכוב ניכר וחסר תקדים בהתקדמות המחלה ולשיפור מרשים בתוחלת החיים, ללא פגיעה באיכות החיים של המטופלים. בחולים שבהם הגרורות מוגבלות לכבד או לריאות בלבד, הטיפול באווסטין יגדיל משמעותית את הסיכוי לריפוי מלא.

לחלקו הראשון של המאמר לחצו כאן

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

נפגעת? חלית? יש לך זכויות!
רוצה לדעת מה הזכויות שלך בביטוח לאומי או בחברות הביטוח?
מלא/י פרטייך ונחזור אלייך בהקדם
השירות ניתן ללא התחייבות.
אנו מתחייבים על דיסקרטיות מלאה.

אולי יעניין אותך גם

מחלת אדיסון – תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 22/02/2017 |
צפיות: 36
מחלת אדיסון נגרמת מפגיעה בבלוטת יותרת הכליה ועלולה לגרום לחולשה בשרירים ולהתעלפויות. הזנחת המחלה יכולה להוביל לקריסה של פעילות מערכת הדם
קרא עוד
שיגלוזיס – תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 21/02/2017 |
צפיות: 44
שיגולזיס היא מחלה זיהומית הנגרמת מהידבקות בחיידק השיגולה. החולים במחלה סובלים מקלקול קיבה חמור והם נמצאים בסכנת התייבשות
קרא עוד
מהם התסמינים של תסמונת העצב המשולש ואיך מטפלים בה?
מאת מערכת BeOK
| 21/02/2017 |
צפיות: 56
נוירלגיה טריגמינלית היא תסמונת של העצב המשולש הממוקם בפנים. התסמונת מאופיינת בהתקפי כאב חמורים שנגרמים מגירוי וממגע בפנים
קרא עוד
גלוסיטיס – מהם התסמינים וכיצד מטפלים בדלקת הלשון?
מאת מערכת BeOK
| 19/02/2017 |
צפיות: 74
גלוסיטיס היא דלקת הפוגעת ברקמה של הלשון. הדלקת גורמת לכאבים, להתנפחות הלשון, לשינוי הצבע שלה ולהיעלמות בלוטות הטעם
קרא עוד
מיאלופיברוזיס – תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 19/02/2017 |
צפיות: 40
מיאלופיברוזיס היא מחלה הנגרמת משינוי גנטי של תאי הדם. המחלה מאופיינת בדימומים ובכאבים בצלעות והיא יכולה להתפתח ללוקמיה מיאלואידית
קרא עוד
תסמונת קושינג – גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 16/02/2017 |
צפיות: 80
תסמונת קושינג היא הפרעה הנוצרת מייצור מוגבר של קורטיזול. התסמונת גורמת לחולשה בשרירים, לדלדול מסת עצם, לדיכאון ולחרדה
קרא עוד
מחלת גרייבס – תסמינים, אבחון וטיפול
מאת מערכת BeOK
| 14/02/2017 |
צפיות: 118
גרייבס היא מחלה אוטואימונית שגורמת לתקיפת התאים הבריאים בבלוטת התריס. המחלה גורמת לדפיקות לב מואצות, לרגישות לחום ולחולשה בשרירים
קרא עוד
היפותרמיה – מהם הגורמים וכיצד ניתן למנוע את התופעה?
מאת מערכת BeOK
| 14/02/2017 |
צפיות: 94
היפותרמיה היא מצב בריאותי הנגרם משהות ממושכת במזג אוויר קר או במים קרים. היא יכולה לגרום לכוויות קור, לנזקים בלתי הפיכים לכלי הדם ואפילו למוות
קרא עוד
אורטיקריה – מהם הגורמים, התסמינים ודרכי הטיפול באלרגיה?
מאת מערכת BeOK
| 13/02/2017 |
צפיות: 96
אורטיקריה היא תגובה אלרגית של העור המלווה בכתמים מגרדים. היא יכולה להיגרם מאוכל, מלחץ נפשי, מזיעה ומשינויי טמפרטורה
קרא עוד
תסמונת רגליים חסרות מנוחה – תסמינים ושיטות טיפול
מאת מערכת BeOK
| 13/02/2017 |
צפיות: 92
תסמונת רגליים חסרות מנוחה היא הפרעה הגורמת לדחף בלתי נשלט להזיז את הרגליים. התסמונת מפריעה לשינה סדירה והיא שכיחה יותר אצל נשים, בעיקר בזמן הריון
קרא עוד