טיפול ביולוגי לחולי סרטן המעי הגס

במאמר שני בסדרה מסבירה ד"ר איילה הוברט את פעילותה של תרופת ה"אווסטין", טיפול ביולוגי לחולי סרטן שהביא לשיפור דרמטי במדדי המבריאים ממחלת סרטן המעי הגס
מאת ד"ר איילה הוברט
| 10/04/2006 |
צפיות: 7,983
יעילותה שלה אווסטין בטיפול בסרטן המעי הגס הוכחה במחקר אשר התפרסם ב-NEW ENGLAND JOURNAL OF MEDICINE ביוני 2004.

המחקר נערך בארה"ב וכלל מעל ל-900 חולי סרטן מעי גס גרורתי בקו טיפולי ראשון. כל החולים טופלו בשילוב כימותרפי סטנדרטי של 5FU+ לויקובורין +CPT-11 ולמחציתם הוסף אווסטין לטיפול.

תוצאות המחקר הדגימו כי תוספת אווסטין הביאה לשיפור חסר תקדים במדדי המחלה. בקבוצת החולים אשר קיבלו כימותרפיה ואווסטין היו יותר חולים אשר מחלתם נסוגה, משך הזמן אשר בו המחלה הייתה בנסיגה היה ארוך יותר והחשוב מכל - ההישרדות החציונית של חולים אלו התארכה ב-30 אחוזים בהשוואה לקבוצה שטופלה בכימותרפיה בלבד.

יש להדגיש כי מדובר בשיפור מרשים ומשמעותי בתוחלת החיים של חולי סרטן המעי הגס ושיפור זה גדול משמעותית בהשוואה לתרומה היחסית של כימותרפיות חדשות שנכנסו לשימוש במחלה בשנים האחרונות (CPT-11 ואוקסליפלטין).

השיפור במדדים היה קיים בכל תתי הקבוצות של החולים: נשים לעומת גברים, גידול ראשוני במעי הגס לעומת גידול ברקטום, גרורות באתר אחד או יותר ומצב תפקודי ירוד.

מידע חשוב נוסף אשר נלמד מהמחקר, הינו כי האווסטין נסבל היטב על ידי מרבית החולים ואינו גורם לעלייה ברעילות של הכימותרפיה.

בעקבות פרסום תוצאות המחקר אישר ה-FDA האמריקאי בהליך מזורז את הטיפול באווסטין לחולים עם סרטן גרורתי של המעי הגס, אשר טרם קיבלו טפול למחלתם המפושטת כלומר בקו ראשון בטיפול. מסקנות ה- FDA אומצו על ידי משרד הבריאות והתרופה נרשמה בישראל בספטמבר השנה.

שיפור הישרדותי

לאחר שלושה עשורים של מחקר וחיפוש אחר טיפולים כנגד האנגיוגנזה, הושגה פריצת דרך עם פיתוחה של תרופת ה"אווסטין", שהיא הטיפול הראשון כנגד אנגיוגנזה שהגיע לשימוש קליני.

האווסטין, או בשמו הגנרי ה-Bevacizumab הוא טיפול ביולוגי חדשני כנגד האנגיוגנזה לחולי סרטן. זהו למעשה נוגדן אנושי חד שבטי כנגד VEGF (שהוא כאמור הגורם העיקרי המפעיל את תהליך האנגיוגנזה).

האווסטין מונע את את הקישור של ה-VEGF לקולטנים שלו שעל פני התאים בכלי דם ועל ידי כך גורם לחסימה מלאה של פעולתו.

כתוצאה, מופרעים המשך השגשוג והצמיחה של כלי דם חדשים, יש נסיגה של רשת כלי הדם שאך נוצרה בגידול ויורדת האספקה של חמצן וחומרי מזון לגידול. כל זה מוביל לבסוף להרעבת הגידול ולנסיגתו.

מאחר ותהליך האנגיוגנזה כמעט ואינו מתרחש ברקמות בריאות של אדם מבוגר, הרי שהטפול באווסטין מכוון ספיציפית כנגד התהליך הסרטני. זאת בניגוד לתרופות הכימותרפיות שמנגנון הפעולה שלהם אינו ספציפי ולכן הטיפול בהן מלווה בשיעור גבוה במיוחד של תופעות לוואי.

האווסטין מהווה פריצה דרך חדשה בטפול בסרטן בכלל ובסרטן המעי הגס בפרט - מדובר בטיפול הראשון המכוון כנגד אנגיוגנזה, שהגיע לשימוש קליני וכן זהו הטיפול הביולוגי הראשון אשר הראה שיפור הישרדותי משמעותי בקו טיפולי ראשון בחולים עם סרטן מעי גס גרורתי.


תקווה לריפוי מלא

חשיבות מיוחדת יש לתת לאותם חולים אשר מחלתם מפושטת, אך מוגבלת לאתר מרכזי אחד ( בדרך כלל כבד או ריאות). אצל חלק מהחולים הללו ניתן לכרות את הגרורות ועל ידי כך להביא לריפוי ב- 40-35 אחוזים מהמקרים.

אלא שלמרבה הצער אצל מרבית החולים לא ניתן לנתח את הגרורות בשל גודלן בעת האבחנה. מתן טיפול כימותרפי מקדים מאפשר אצל חלק מהחולים הקטנה של הגרורות והבאתן למצב שיהיה ניתן להוציאן בניתוח.

אלא שגם כאן סיכויי ההצלחה מוגבלים מאחר ורק חלק מהחולים מגיבים. על כן, יש חשיבות רבה לפיתוח של טיפולים חדשים אשר יגבירו את היעילות של הכימותרפיה הקיימת.

תוספת אווסטין לטיפול התרופתי תעלה משמעותית את הסיכוי להקטנת הגידול והסרתו המלאה בניתוח ובכך תביא לריפוי. כלומר, מתן אווסטין לחולים עם גרורות המוגבלות לכבד/ריאות בלבד משפרת משמעותית את סיכויי הריפוי של אותם חולים.

מכיוון שתהליך אנגיוגניזה בתיווכו של ה-VEGF הינו תהליך מרכזי בסוגי גידולים שונים, מתנהלים כיום מספר רב של מחקרים בעולם הבודקים את יעילות האווסטין בטיפול בגידולים אחרים כמו ריאה, כליה וכן בסרטן המעי בשלבים שונים ובשילוב עם תרופות שונות. בארץ, מתנהל מחקר הפתוח להכללת חולים חדשים, הבודק את יעילות האווסטין בחולים עם סרטן מעי גס גרורתי בשילוב עם אוקסליפלטין וקסלודה.

פיתוח האווסטין מהווה פריצת דרך חשובה ומשמעותית בטיפול בסרטן המעי הגס. תוספת אווסטין לטפול קו ראשון בחולי סרטן גרורתי של המעי הגס מביאה לעיכוב ניכר וחסר תקדים בהתקדמות המחלה ולשיפור מרשים בתוחלת החיים, ללא פגיעה באיכות החיים של המטופלים. בחולים שבהם הגרורות מוגבלות לכבד או לריאות בלבד, הטיפול באווסטין יגדיל משמעותית את הסיכוי לריפוי מלא.

לחלקו הראשון של המאמר לחצו כאן

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

אפילפסיה: מה ההבדל בין פרכוס כללי לפרכוס חלקי?
מאת מערכת BeOK
| 22/05/2017 |
צפיות: 10
אפילפסיה היא מחלה נוירולוגית הנגרמת מהפרעה בפעילות החשמלית במוח. ישנם סוגים שונים של התקפים וכדי לזהות אותם יש לדעת מהם המאפיינים שלהם
קרא עוד
מחלת גבהים: תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 18/05/2017 |
צפיות: 69
מחלת גבהים היא מחלה הנגרמת ממחסור בחמצן במקומות גבוהים. המחלה יכולה לגרום לקשיי נשימה, לבצקות בריאות ואף למוות
קרא עוד
כל מה שצריך לדעת על חיסון נגד חצבת
מאת מערכת BeOK
| 16/05/2017 |
צפיות: 93
בשבועות האחרונים חלה עלייה ניכרת במקרי החצבת באירופה. כדי לדעת אם צריך להתחסן יש להכיר את החיסון המרובע ואת הסכנות הכרוכות בו
קרא עוד
המנגיומה: תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 15/05/2017 |
צפיות: 129
המנגיומות הן נגעים שפירים הנראים ככתם לידה בולט. הן לרוב אינן מזיקות ואינן גורמות לתסמינים והן חולפות מעצמן בתוך כמה שנים
קרא עוד
תזונה נכונה למניעת סרטן הערמונית
מאת מערכת BeOK
| 15/05/2017 |
צפיות: 133
סרטן הערמונית הוא הסרטן הנפוץ ביותר בקרב גברים. אכילה של מאכלים מסוימים והימנעות מאחרים יכולה למנוע את המחלה ואת ההתקדמות שלה
קרא עוד
טיי זקס: תסמינים, אבחון ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 14/05/2017 |
צפיות: 148
טיי זקס היא מחלה גנטית אשר פוגעת במערכת העצבים של התינוק. ילדים החולים במחלה סובלים מעיוורון, מהתקפים ומקצב גדילה איטי
קרא עוד
תסמונת הלם רעלי: תסמינים, גורמי סיכון ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 11/05/2017 |
צפיות: 261
תסמונת הלם רעלי היא זיהום חיידקי נדיר המהווה מצב חירום. התסמונת גורמת לפריחה, לכאבי שרירים ולהתקפים
קרא עוד
סרטן הערמונית: תסמינים, אבחון ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 09/05/2017 |
צפיות: 154
סרטן הערמונית הוא מחלה שכיחה בקרב גברים. בזיהוי מוקדם של התסמינים ובאבחון נכון של הממצאים אפשר למנוע את החמרת המחלה
קרא עוד
טטנוס: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 08/05/2017 |
צפיות: 92
טטנוס היא מחלה אשר גורמת להתכווצויות שרירים ולעוויתות. הנבגים של החיידק נמצאים באדמה ובאבק וחדירה שלהם למחזור הדם יכולה להיות קטלנית
קרא עוד
המחלה החמישית: תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 07/05/2017 |
צפיות: 117
המחלה החמישית היא מחלת ילדים נפוצה אשר לרוב חולפת מעצמה. המחלה יכולה להיות מסוכנת בקרב מבוגרים ובעיקר בקרב נשים בהריון
קרא עוד